Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αγορά καινούριου router (εάν χρειάζεται)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Αγορά καινούριου router (εάν χρειάζεται)

    Καλημέρα σε όλους πρώτα απ'όλα,χρόνια πολλά και καλά και με το καλό να έρθει το 2018 με υγεία πάνω απ'όλα για όλους,είμαι καινούριο μέλος και έπειτα από αρκετή αναζήτηση στο google σας "πέτυχε" το μάτι μου οπότε είπα στον εαυτό μου "why not" και έκανα την εγγραφή μου. Ακόμα μαθαίνω την ωραία αυτή σελίδα και ελπίζω να γίνω κι εγώ μέλος της παρέα σας. Πάμε λοιπόν....

    Έχω εδώ και 4-5 χρόνια Hellas Online(HOL)και πλέον χρησιμοποιώ μόνο φορητό υπολογιστή λόγω του ότι μετακινούμαι συνεχώς οπότε ο πύργος δεν μου έκανε πλέον. Δεν έχω κανένα παράπονο από τον παροχέα μου,ούτε αποσυνδέσεις,ούτε πάνω-κάτω με την ταχύτητα,ούτε μπουκώματα(errors). Στο δίκτυο συνδέομαι εγώ και καμιά φορά οι δικοί μου να χαζέψουν τίποτα(τι σου κάνουν τα γεράματα) Θεωρητικά 24αρα μου έχουν δώσει άλλα όσες φορές έχω δει στη σελίδα του ρουτερ μου κλειδώνει κάθε φορά περίπου στα 7 με 7,5mbps down και περίπου στο 0,8 με 1 up και είναι πάντα σταθερά τα νούμερα αυτά με αποκλείσεις που υπάρχουν σε όλους. Τελευταία έψαχνα για aftermarket ρουτερ που θεωρητικά "ξεκλειδώνουν" την ταχύτητα σε σχέση με το εργοστασιακό ρουτερ και αν θα μπορούσε να συγχρονίσει παραπάνω από ότι το εργοστασιακό. Και σκεφτόμουν,αν έπαιρνα ένα καινούριο καλό ρουτερ με 70-100 ευρώ θα υπήρχε διαφορά όντως η καλύτερα να τα είχα φάει σε πιτόγυρα;(χαχαχαχα) Η γραμμή που έχω είναι PSTN,από το αστικό κέντρο είμαι περίπου στα 680 μέτρα και το ρουτερ που έχω από τη HOL είναι το Netfaster 3

    Παρακάτω σας παραθέτω και από τη σελίδα του ρουτερ μου με στοιχεία από τη σελίδα ADSL->STATUS που ίσως σας βοηθήσουν στο να μου πείτε τη γνώμη σαςrouter.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες!

    Για να κλειδώνει τόσο χαμηλά το router, το πιθανότερο είναι πως όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την τηλεφωνική γραμμή. Το έχεις αναφέρει στον πάροχο ως βλάβη;
    Το ότι είσαι κοντά στο αστικό κέντρο δυστυχώς δεν σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν περιοχές ακόμα και σήμερα δίπλα στο κέντρο της Αθήνας όπου τα καλώδια από το αστικό κέντρο έως το καφάο είναι αρχαία, με υφασμάτινη επένδυση και άρα δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Επίσης να αναφέρω οτι "σήμερα" οι πάροχοι (πλέον) δίνουν σχετικά καλά routerάκια ... οπότε αν αλλάξεις
    με κάποιο aftermarket μην περιμένεις τίποτα το ιδιαίτερο. Όλα αυτά βέβαια σε σχέση πάντα με τα 80€ που
    θα έδινες.

    Ασφαλώς και έχεις "θέμα" με την γραμμή σου ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες!

    Για να κλειδώνει τόσο χαμηλά το router, το πιθανότερο είναι πως όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την τηλεφωνική γραμμή. Το έχεις αναφέρει στον πάροχο ως βλάβη;
    Το ότι είσαι κοντά στο αστικό κέντρο δυστυχώς δεν σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν περιοχές ακόμα και σήμερα δίπλα στο κέντρο της Αθήνας όπου τα καλώδια από το αστικό κέντρο έως το καφάο είναι αρχαία, με υφασμάτινη επένδυση και άρα δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά!
    Κι εγώ αυτό σκέφτηκα ότι ίσως θα έπρεπε να το δηλώσω ως βλάβη,άλλα δεν είχα θέματα με το ιντερνετ η τη γραμμή δηλαδή θόρυβο στο τηλέφωνο,αποσυνδέσεις κτλπ. Είχα κάνει μια μικρή έρευνα ότι ρουτερ τρίτου κατασκευαστή θεωρητικά,ίσως να μπορούν να συγχρονίσουν καλύτερα και να πιάσουν μεγαλύτερες ταχύτητες,άλλα θα πάρω ένα τηλέφωνο στη HOL από αύριο να τους εξηγήσω τι παίζει και να στείλουν τεχνικό. Κάτι σημαντικό που δεν ανέφερα στο αρχικό μου post,ποιο παλιά είχα wind και κλείδωνε 12αρα και μερικές φορές,μπορεί να χτύπαγε και 15αρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να αναφέρω οτι "σήμερα" οι πάροχοι (πλέον) δίνουν σχετικά καλά routerάκια ... οπότε αν αλλάξεις
    με κάποιο aftermarket μην περιμένεις τίποτα το ιδιαίτερο. Όλα αυτά βέβαια σε σχέση πάντα με τα 80€ που
    θα έδινες.

    Ασφαλώς και έχεις "θέμα" με την γραμμή σου ...
    Κι εγώ αυτό ήξερα,άλλα θεωρητικά ένα ρουτερ που παίρνει πακέτα ο πάροχος με 5 και 20 ευρώ σε σύγκριση με ένα που κάνει 70 και 100 ευρώ προφανώς υπάρχει καλύτερος συγχρονισμός(θεωρητικά). Θα το δηλώσω σαν βλάβη στη HOL να δω τι παίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Στην ταχύτητα συγχρονισμού δε θα δεις και ιδιαίτερη διαφορά (αν δεις).
    Εκεί που διαφέρει ένα φθηνό router από ένα καλό, είναι στις δυνατότητες για να υποστηρίξει σωστά πολλούς clients από το LAN. Ένα καλό router με πολύ μνήμη μπορεί να υποστηρίξει μεγάλο αριθμό από sessions και δεν πρόκειται να γονατίσει αν μοιράζει τη σύνδεση σε πολλούς υπολογιστές ταυτόχρονα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ταχύτητα συγχρονισμού δε θα δεις και ιδιαίτερη διαφορά (αν δεις).
    Εκεί που διαφέρει ένα φθηνό router από ένα καλό, είναι στις δυνατότητες για να υποστηρίξει σωστά πολλούς clients από το LAN. Ένα καλό router με πολύ μνήμη μπορεί να υποστηρίξει μεγάλο αριθμό από sessions και δεν πρόκειται να γονατίσει αν μοιράζει τη σύνδεση σε πολλούς υπολογιστές ταυτόχρονα.
    Λοιπόν τους πήρα το μεσημέρι ένα τηλέφωνο,τους εξήγησα ότι είπαμε εδώ,μου άλλαξε ένα προφιλ και του ανθρώπου του έκανε εντύπωση γιατί τόσο χαμηλά,μου λέει στο χάρτη που είδε ότι έχει καλά καλώδια εδώ,και το καλώδιο είναι ευθεία μέχρι το αστικό κέντρο και η γραμμή είναι σταθερή θα έπρεπε τουλάχιστον να βαράω 15αρα. Τέλος πάντων μου άλλαξε προφίλ και και τώρα συγχρονίζει στα 15,7,μπορούσε να μου βάλει και γεμάτη 16αρα άλλα για να μην αρχίσουν τα disconnects και τα όργανα το αφήνουμε σε 15,7 και αφήνει ανοιχτή τη βλάβη και μου είπε να το παρακολουθήσω αν κάνει νούμερα(αποσυνδέσεις,μπουκώματα,θόρυβο στο τηλέφωνο κτλπ). Όσον αφορά για το ρουτερ,μου είπε προς το παρών να το αφήσουμε εφόσον ακόμα δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Παραθέτω και ένα screenshot με τον νέο συγχρονισμό,να αναφέρω επίσης ότι ανέβηκε αρκετά ο θόρυβος στο DOWNSTREAM στο NOISE MARGIN & ATTENUATION αντίστοιχα,μου είπε να ρίχνω και ματιές σε αυτό.


    router3.png

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AirMagic : 01-01-18 στις 00:39

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά καινούριου modem/router
    By thant in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 08:57
  2. Καινούριος APOLLO;;
    By xristheo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 15:32
  3. Αγορά ADSL wireless router από public
    By AAEIV in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-13, 19:46
  4. Αγορά router
    By yianni99 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-12, 17:03
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 14:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας