Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Μετατροπή παλιού scanner σε LED UV box

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή Μετατροπή παλιού scanner σε LED UV box

    Καλησπέρα.

    Λίγο αργά, αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το UV scanner κουτί που έφτιαξα για έκθεση πλακετών. Χρησιμοποίησα ένα παλιό scanner και έφτιαξα ένα σύστημα αντίστροφης χρονομέτρησης χρησιμοποιώντας Arduino (ATMega328 MC). Η λειτουργία είναι σχετικά απλή, ο κώδικάς όμως του προγράμματος είναι πολύπλοκος, διότι ήθελα να κάνω καλή δουλειά με τον μετρητή των δευτερολέπτων και να τον σετάρω χρησιμοποιώντας ένα rotary encoder. Έχω ξεκινήσει και ερασιτεχνικό blog και το έχω ανεβάσει στο Youtube, αλλά είναι στα αγγλικά για όποιων ενδιαφέρεται να το δει.

    Στην αρχή ξεκίνησα να δοκιμάζω τα UV LEDs και ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να τα ανοιγοκλείνω μέσω των ψηφιακών pin του Arduino. Δοκίμασα με ρελεδάκια, αλλά κατέληξα σε NPN Mosfet γιατί νομίζω έχει καλύτερη απόδοση και ανταπόκριση. Στη συνέχεια έφτιαξα το σοτάρισμα των δευτερολέπτων χρησιμοποιώντας ένα τετραψήφιο αριθμητικό LED module και τον rotary encoder. Η ρύθμιση των δευτερολέπτων γίνετε γυρίζοντας τον rotary encoder δεξιά και αριστερά προσθέτοντας ή αφαιρώντας μονάδες, δεκάδες, εκατοντάδες και χιλιάδες σε κάθε γύρισμά αναλόγως την φορά που γυρίζει. Η εναλλαγή των ψηφίων γίνετε πατώντας το κουμπί του rotary encoder. Έχει δύο μπουτονάκια, ένα για εκκίνηση/παύση και ένα για σταμάτημα. Για την τροφοδοσία, χρησιμοποίησα τον μετασχηματιστή 12V που είχε το scanner φυσικά, και επίσης χρησιμοποίησα το USB connection του scanner για να συνδέσω τον Arduino Nano σε περίπτωση που χρειαστώ να κάνω upload νέο προγραμματάκι με διορθώσεις.

    Στο video, δίνω ποιο πολύ έμφαση στην λογική του προγράμματος και τονίζω ότι όταν φτιάχνουμε κάτι, πάντα είναι καλό να το σχεδιάζουμε πριν το φτιάξουμε, έτσι γλυτώνουμε πολύ χρόνο σε διορθώσεις και απασφαλμάτωση και φυσικά έχουμε ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

    Πιο πολύ χρόνο μου πήρε να φτιάξω το video από το προτζεκτάκι!
    Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, δυστυχώς, αλλά ελπίζω σύντομα.



    Υλικά:

    R1: 10K
    R2: 10K
    R3: 120
    R4: 120
    MOSFET: FS10KM-10 (N-Channel)
    Rotary encoder with a monetary switch
    Monetary switch X 2
    4 digit LED display module
    UV LED Strip

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Board_connections_schematic_labels.jpg Εμφανίσεις:  242 Μέγεθος:  137,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  CL_UVScanner_schematic_opaque_crop.png Εμφανίσεις:  266 Μέγεθος:  114,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  CL_UVScanner_bb.jpg Εμφανίσεις:  267 Μέγεθος:  126,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20171107_232345.jpg Εμφανίσεις:  235 Μέγεθος:  120,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20171109_010312.jpg Εμφανίσεις:  226 Μέγεθος:  94,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20171111_001519.jpg Εμφανίσεις:  195 Μέγεθος:  90,3 KB

    Links:

    Blog: https://lytrax.io/blog/projects/diy-uv-exposure-box
    Github: https://github.com/clytras/CL_UVScanner
    Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=ZAlxNNI-BVM


    Tim Eckel Arduino toneAC: https://bitbucket.org/teckel12/arduino-toneac/wiki/Home
    CL_RotaryEncoder: https://github.com/clytras/CL_RotaryEncoder
    CL_Button: https://github.com/clytras/CL_Button
    TM1637Display: https://github.com/clytras/TM1637Display

    25 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nanobot : 31-12-17 στις 14:17
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  2. 20 μέλη ευχαρίστησαν τον nanobot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (03-01-18), aktis (21-02-18), alfadex (03-01-18), cdesp (31-12-17), DiViDi (03-01-18), elektronio (03-01-18), ezizu (05-01-18), FH16 (03-01-18), Fire Doger (03-01-18), Gaou (31-12-17), Hulk (04-01-18), ipago (03-01-18), kioan (01-01-18), liat (31-12-17), manolena (17-01-18), michalism (04-01-18), SeAfasia (31-12-17), SV1EDG (01-01-18), trazor (03-01-18), usa (03-01-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την μετατροπή. Αλήθεια όμως, μπορω να ρωτήσω επι του θέματος του πιο ειδικούς, στεγνωτήρας νυχιών κάνει την ίδια δουλειά ή κάνει πολλές διαθλάσεις και "τρώει" τις γραμμές ;;;;

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Πολύ δυνατό το βίντεο! Συνήθως οι Έλληνες κάνουν μπαμ σαν τους Ινδούς στο youtube, πραγματικά είναι πολύ καλό και σε ήχο και σε εικόνα! Άνετα μαζεύεις μερικές δεκάδες χιλιάδες subs. Ξέρεις μπόλικη C, δουλεύεις Visio, έχεις παλμογράφο, μπορείς να γίνεις μεγάλο κανάλι στο youtube!

    Και η κατασκευή εξίσου όμορφη!

    Όσο για το software: Ο encoder καλό θα είναι να έχει velocity control (το κάθε step μεταβάλει την τιμή όχι κατά 1 αλλά ανάλογα με την ταχύτητα περιστροφής) όπως του παλμογράφου, πολύ καλύτερο απ' το να κουνιέσαι σε μονάδες-δεκάδες-κλπ. Όλοι αγαπάνε το velocity control.
    Επίσης λείπει η ένδειξη σε πιο ψηφίο είσαι (συνήθως το κάνουν να αναβοσβήνει).

    Ακόμα μπορείς να προσθέσεις και την προβολή του χρόνου σε λεπτά:δευτερόλεπτα και να εναλλάσσεται σε ξερά δευτερόλεπτα με παρατεταμένο πάτημα σε κάποιο κουμπί. (Συνήθως οι βιβλιοθήκες για το debounce έχουν και long click ή double click κλπ)

    Τέλος κάτι που σίγουρα θα σου σπάσει τα νεύρα κάποια στιγμή, όταν κάνεις start έναν διαφορετικό χρόνο απ' αυτόν που έχει όταν bootάρει αποθήκευσε τον στην eeprom και την επόμενη φορά φόρτωσε αυτόν τον χρόνο κατά την εκκίνηση. (Προσοχή με την eeprom μην κάνεις άσκοπες εγγραφές γιατί έχει πεπερασμένο write/erase)

    Αν έχεις και άλλο βιντεάκι να ανεβάσεις στείλ' το στον Dave που θα παίζει βίντεο από μικρά κανάλια τον Ιανουάριο. Καλή επιτυχία!

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nanobot (03-01-18)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Μπραβο φιλε ωραια δουλεια!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον katmadas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nanobot (03-01-18)

  8. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    εξαιρετική δουλειά! Μπράβο!
    θα πρότεινα να έμπαινε και κάποιο διακοπτάκι (micro-switch) που να κλείνει το UV ώστε να μην πέφτει στα μάτια UV κάθε φορά που κάποιος ανοίγει το καπάκι χωρίς να έχει πατήσει το button για να κλείσει το UV.

    5 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nanobot (03-01-18)

  10. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πρότεινα να έμπαινε και κάποιο διακοπτάκι (micro-switch) που να κλείνει το UV
    Ή ακόμη καλύτερα, μια μαγνητική επαφή που στην ουσία να ενεργοποιεί το pause όταν ανοίγει το καπάκι.

    5 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nanobot (03-01-18)

  12. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια και από μένα. Πολύ όμορφη κατασκευή και πολύ καλή η προσαρμογή που έκανες με το display και τa κουμπιά.
    Αν το δούλεψες δώσε και κανένα νούμερο σε πόσο χρόνο εμφανίζει το τυπωμένο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nanobot (03-01-18)

  14. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια και από μένα. Πολύ όμορφη κατασκευή και πολύ καλή η προσαρμογή που έκανες με το display και τa κουμπιά.
    Αν το δούλεψες δώσε και κανένα νούμερο σε πόσο χρόνο εμφανίζει το τυπωμένο.

    Περιπου 90-120 δευτερολεπτα φανταζομαι...

    Παντως να εχεις κανει τετοια κατασκευη και τετοια παρουσιαση και να μην το εχεις δοκιμασει καν ειναι φαουλ.

    Οι περισσοτεροι θα το δοκιμαζαν πριν καν γινει ο αυτοματισμος....

    2 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον katmadas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nanobot (03-01-18)

  16. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

    Ήθελα από καιρό να το μετατρέψω αυτό το scanner σε κουτί για πλακέτες, αλλά ήθελα να το γράψω και με την κάμερα για να φτιάξω το video. Τελικά βρήκα τον χρόνο και το κατάφερα.

    Δημήτρη θα κάνεις δουλειά και με τις λάμπες φθορίου που υπάρχουν σε στεγνωτήρες νυχιών, αλλά αυτές οι λάμπες είναι επικίνδυνες και καλό είναι να τις αποφεύγουμε.

    Στέφανε έχω δει και εγώ μερικά πολύ κακής ποιότητας video από Έλληνες και δεν ήθελα να ανεβάσω κάτι τέτοιο, γι’ αυτό και αφιέρωσα χρόνο στο μοντάζ, στην ηχοληψία και στην σκηνοθεσία της παρουσίασης. Για να γίνει ένα σωστό video θέλει χρόνο και μεράκι όταν δεν γίνετε για λεφτά, αλλά μου αρέσει και πιστεύω ότι αξίζει. Λόγο επαγγέλματος (προγραμματιστής Η/Υ) ξέρω να γράφω κώδικά σε πάρα πολλές γλώσσες προγραμματισμού και φυσικά να φτιάχνω λογικά διαγράμματα. Το κάνω εδώ και πάρα πολλά χρόνια αυτό επαγγελματικά και θα το χρησιμοποιήσω και για το vlog μου και το χόμπι μου με τα ηλεκτρονικά. Αν ασχοληθώ και δεν το παρατήσω θα γίνει καλό κανάλι πιστεύω, αλλά γενικώς αυτό θέλει αρκετό χρόνο και μεράκι για να βγαίνει όμορφο αποτέλεσμα.

    Τον encoder τον έχω μελετήσει αρκετά και ναι, το καλύτερο θα ήταν να τον φτιάξω με velocity control, αλλά και το σύστημα που έχω φτιάξει είναι καλό αν το σκεφτείς. Ξεκινάει στο τέταρτο ψηφίο (πρώτο από δεξιά) και όταν είναι σε αυτό προσθέτει και αφαιρεί μονάδες. Πατώντας τον rotary πηγαίνει στο επόμενο ψηφίο, δεύτερο από δεξιά, και εκεί πλέων προσθέτει/αφαιρεί δεκάδες. Πατώντας πηγαίνει στο επόμενο, τρίτο από δεξιά και προσθέτει/αφαίρει εκατοντάδες και για το τελευταίο ψηφίο προσθέτει/αφαίρει χιλιάδες. Τα παρατεταμένα πατήματα δεν είναι δύσκολό να γίνουν. Ξέρω ότι υπάρχουν libraries, αλλά εγώ τα φτιάχνω με custom timers χρησιμοποιώντας την συνάρτηση millis και στατικές μεταβλητές. Είναι σχετικά απλό με όλα τα buttons, όλα είναι θέμα λογισμικού. Ίσως δεν φαίνεται καλά στο video, γιατί τις δοκιμές της τρέχω σε fast forward, αλλά όλα τα ψηφία αναβοσβήνουν (500 milliseconds) όταν είναι σε "Set Mode" εκτός από το πρώτο ψηφίο. Το έκανα αυτό γιατί ξεκινάει με το πρώτό ψηφίο σε "Set Mode" και θεώρησα ότι θα ήταν καλύτερο αυτό το ψηφίο να μην αναβοσβήνει.

    Την χρησιμοποιώ την EEPROM, αλλά μάλλον σε λάθος σημείο! Αν δεις τον κώδικα στο Program.cpp στην γραμμή 297, θα δεις τις συναρτήσεις writeROMData και readROMData. Τώρα που το σκέπτομαι και μου το γράφεις και εσύ, κάνω write στην ROM σε κάθε γύρισμα του rotary encoder που είναι λάθος και θα το διορθώσω. Αν το αφήσω έτσι κάποια στιγμή θα την κάψει πιστεύω! Θα το βάλω να κάνει write κάθε φορά που ανάβει τα LEDs για παράδειγμα.

    Δεν το είχα δει το video του Dave για τα μικρά κανάλια που θα βγάζει videos, δυστυχώς, γιατί είχε deadline μέχρι τέλος Δεκεμβρίου για να του στείλουν videos. Έχω ανεβάσει ακόμα ένα βιντεάκι που δοκιμάζω USB Modules και το έχω στείλει, αλλά δεν το πρόλαβα.

    Το διακοπτάκι στο καπάκι το σκεφτικά και το έχω δει και σε άλλες παρόμοιες μετατροπές, αλλά σκεφτικά ότι γενικώς η διαδικασία αυτή είναι τις ποιο πολλές φορές ελεγχόμενη και αν χρειαστεί να ανοίξει το καπάκι πριν τελειώσει, μπορεί να πατήσει την παύση ή το σταμάτημα, αλλά καλό θα ήταν να το είχα φτιάξει και αυτό. Είναι πολύ απλό να γίνει με μια τρύπα και ένα διακοπτάκι ή μαγνητική επαφή στο πίσω μέρος.

    Μάρκο και Φάνη δυστυχώς δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω ακόμα. Έχω τα πάντα, πλακέτες, υγρά εμφάνισης, τριχλωριούχο σίδηρο και δοχεία. Πιστεύω να βρω λίγο χρόνο να κάνω μια δοκιμή σύντομα. Ο χρόνος απ’ ότι έχω διαβάσει κυμαίνεται από 80 μέχρι 150 δευτερόλεπτά πάντα αναλόγως τον φωτισμό, τι απόσταση έχει το φως από την πλακέτα και φυσικά τις πλακέτες. Θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα βρω λίγο χρόνο για να κάνω δοκιμή και φυσικά θα μοιραστώ μαζί σας τα αποτελέσματα.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nanobot : 04-01-18 στις 00:11
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  17. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια και από εμένα!
    Σουπερ κατασκευή και βίντεο.
    Καλοταξιδο το κανάλι και το blog σου...εγω γραφτηκα

    1 Not allowed! Not allowed!

  18. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον michalism για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nanobot (04-01-18)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. YAUV Box - (Yet Another UV Box)... Φορητό σύστημα εμφάνισης πλακετών με UV LEDs
    By manolena in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 06:55
  2. UV LED BOX!!! Ενας υπεροχος θαλαμος εμφανισης πλακετων.
    By katmadas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 00:11
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 01:24
  4. PCB Exposure - UV LED BOX, ναι ένα ακομα...
    By HeavenNHell in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-11, 15:59
  5. scanner led lights
    By marcogiannis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-09, 19:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας