Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Πάνελ ελέγχου ( display) θερμομέτρων και εντολών σε ηλεκτροβάνες.

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Για να μην μαντεύουμε μας βοηθας με το τι είχες και τη εχει μείνει? Από τοι κατάλαβα είχες μια αντλία θερμότητας χαμηλής θερμοκρασίας για ενδοδαπέδια και fan-coil. Πούλησες την αντλία και ελεγκτή (?) και τι έχει μείνει? Θα ξαναβάλεις λέβητα? Από ότι θυμάμαι η Siemens βγάζει κατι όμορφους ελεγκτές με έλεγχο πολλαπλών ζωνών κλπ αλλά πρώτα πρέπει να πεις ακριβώς τι έχεις, και τι θες να κάνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα ισως λυνοταν με μεγαλυτερα σωματα.
    ή με περισσότερο χρόνο λειτουργίας σε τετοια θερμοκρασία

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Η λύση που είχες με το touch panel ηταν φιλική γιατι ηταν σχεδιασμένη εξαρχης να δουλευει πακετο με την συγκεκριμενη αντλία θερμότητας που είχες από τον κατασκευαστή της .
    Τα θερμομετρα των ορόφων ήταν αντίστοιχα πάνελ για τοπικό έλεγχο ;

    Αυτο που θέλεις τώρα να κάνεις ειναι μεν το ίδιο πράγμα αλλά θα σου βγει πιο ακριβα σαν αυτοματισμός γιατί θα πρέπει να σχεδιαστεί ειδικά για τις ανάγκες σου .
    Αυτο που βλέπω πάντως πχ στην Γερμανία , δεν ξέρω πόσο αντέχουν στον χρόνο , είναι ανεξάρτητες θερμοστατικές κεφαλές για κάθε σώμα , μερικές μπορούν να δεχτουν και ασύρματο τηλεχειρισμό ( smart radiator valves )
    Αυτο που είναι επίσης της μόδας είναι τα παθητικά σπίτια , δηλαδη σπίτια με καλή μόνωση και ελάχιστες ανάγκες θέρμανσης ή κλιματισμού και η μετατροπή παλιών σπιτιών σε παθητικά .
    Αντί δηλαδή να μεγαλώσεις τη θέρμανση να μειώσεις τις απώλειες και μακροπρόθεσμα να κανεις οικονομία και να έχεις και καλύτερη θερμοκρασιακή άνεση ( να εχει συνέχεια το σπίτι αποδεκτή θερμοκρασία και το καλοκαίρι και το χειμώνα )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 04-01-18 στις 09:51

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή με περισσότερο χρόνο λειτουργίας σε τετοια θερμοκρασία
    Ναι , σε μερικές "κρύες" περιοχές ανοίγουν την θερμανση το χειμώνα και την κλείνουν το καλοκαίρι

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΟΛΑΣ66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας , Χρόνια Πολλά εύχομαι και Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους σας.

    Παρακαλώ να μου πεί όποιος γνωρίζει που μπορώ να βρώ έτοιμο ή εάν κατασκευάζεται το παρακάτω σύνθετο πάνελ:
    στο σαλόνι μου θέλω να έχω έγχρωμο display αφής στο οποίο να βλέπω τις θερμοκρασίες του ισόγειου, του ορόφου του ΖΝΧ στο μπόιλερ και το ζεστό νερό του ηλιακού.
    Ανάλογα την επιθυμητή θερμοκρασία να μπορώ να δίνω εντολή σε κάθε μία από τις τρεις ηλεκτροβάνες (ισόγειο - όροφος - ΖΝΧ ) για να ανοίξουν και να κλείσουν (χειροκίνητα αλλά και αυτόματα με θερμοστάτη χώρου )
    Με ενδιαφέρει να υπάρχει και χρονοπρογραμματισμός.
    Συγκεντρωτικά όλα τα παραπάνω τα έβλεπα και τα χειριζόμουν στο πάνελ της αντλίας θερμότητας όπου είχα μέχρι πρότινος, αλλά πουλήθηκε.
    Κάποια ιδέα - πρόταση ??
    Στην νέα κατάσταση τα αισθητήρια θερμοκρασιών υπάρχουν στις κατάλληλες θέσεις;

    Γενικά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει εύκολα με arduino, ειδικότερα αν απλουστευτεί η ένδειξη σε display 16Χ2 και ο χειρισμός αφής σε μπουτονάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    αρκετά δύσκολο μου φαίνεται σαν υλοποίηση για την απεικόνιση και το χειρισμό. Έστω με ένα μικρό plc φτιάχνεις ό,τι θες απο αυτοματισμό για να ελέγχεις φορτία, αλλά για να βάλεις αναλογικές εισόδους για τα θερμόμετρα, θα ανέβει αυτομάτως το κόστος κατακόρυφα. και μετά έχουμε και το panel, το οποιο για να αγοραστεί και να στηθεί να δουλέψει θα θέλει άλλα τόσα + το engineering από πισω, το οποίο θα κοστίσει και αυτό αρκετά.
    Δεν ξέρω αν υπάρχρι κανα πακέτο smarthome τύπου somfy κτλ, να σου ταιριάξει


    Sent from my iPad using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Μηχανιώνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην μαντεύουμε μας βοηθας με το τι είχες και τη εχει μείνει? Από τοι κατάλαβα είχες μια αντλία θερμότητας χαμηλής θερμοκρασίας για ενδοδαπέδια και fan-coil. Πούλησες την αντλία και ελεγκτή (?) και τι έχει μείνει? Θα ξαναβάλεις λέβητα? Από ότι θυμάμαι η Siemens βγάζει κατι όμορφους ελεγκτές με έλεγχο πολλαπλών ζωνών κλπ αλλά πρώτα πρέπει να πεις ακριβώς τι έχεις, και τι θες να κάνεις
    Στράτο είχα την αντλία θερμοκρασίας 52 βαθμών σε σώματα, όχι ενδοδαπέδια, όχι φάν κόιλ. μπήκε λέβητας πέλλετ με θερμοστάτη χώρου σε ισόγειο και όροφο. Ο ελεγκτής ήταν αναπόσπαστο μέρος της αντλίας και όπως ήταν φυσικό πήγε μαζί της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Μηχανιώνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην νέα κατάσταση τα αισθητήρια θερμοκρασιών υπάρχουν στις κατάλληλες θέσεις;

    Γενικά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει εύκολα με arduino, ειδικότερα αν απλουστευτεί η ένδειξη σε display 16Χ2 και ο χειρισμός αφής σε μπουτονάκια.
    Καλησπέρα Μάρκο, στην νέα κατάσταση αντί για αισθητήρια σε κάθε όροφο ξαναμπήκαν οι παλαιοί ηλεκτρονικοί θερμοστάτες. Θέλω να μην ανεβοκατεβαίνω για να βλέπω την θερμοκρασία του ορόφου και να κλείνω ή να ανοίγω τον θερμοστάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Μηχανιώνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikkos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρκετά δύσκολο μου φαίνεται σαν υλοποίηση για την απεικόνιση και το χειρισμό. Έστω με ένα μικρό plc φτιάχνεις ό,τι θες απο αυτοματισμό για να ελέγχεις φορτία, αλλά για να βάλεις αναλογικές εισόδους για τα θερμόμετρα, θα ανέβει αυτομάτως το κόστος κατακόρυφα. και μετά έχουμε και το panel, το οποιο για να αγοραστεί και να στηθεί να δουλέψει θα θέλει άλλα τόσα + το engineering από πισω, το οποίο θα κοστίσει και αυτό αρκετά.
    Δεν ξέρω αν υπάρχρι κανα πακέτο smarthome τύπου somfy κτλ, να σου ταιριάξει


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Καλησπέρα Νίκο, σήμερα επισκέφτηκα κατάστημα με plc και αυτοματισμούς, τρόμαξα με την τιμή που μου είπε για το πακέτο που θέλω. Ενδεικτικά αναφέρω για οθόνη 300 ευρώ, για plc 280 ευρώ, για αισθητήρια 80 ευρώ, για κάτι άλλο που δεν συγκράτησα την τιμή του 120 ευρώ και για θερμοστάτες 2 τεμ. 200 ευρώ. Σύνολο 980 ευρώ. Και το ποιό εξωφρενικό ? εργασία το 75% της αξίας των υλικών.( η εργασία είναι να συνδέσει τα αισθητήρια στο plc, να βιδώσει το κουτί στον τοίχο και να το προγραμματίσει ) η καλωδίωση υπάρχει εντός των ντουβαριών. Πως το βλέπετε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Μηχανιώνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση που είχες με το touch panel ηταν φιλική γιατι ηταν σχεδιασμένη εξαρχης να δουλευει πακετο με την συγκεκριμενη αντλία θερμότητας που είχες από τον κατασκευαστή της .
    Τα θερμομετρα των ορόφων ήταν αντίστοιχα πάνελ για τοπικό έλεγχο ;

    Αυτο που θέλεις τώρα να κάνεις ειναι μεν το ίδιο πράγμα αλλά θα σου βγει πιο ακριβα σαν αυτοματισμός γιατί θα πρέπει να σχεδιαστεί ειδικά για τις ανάγκες σου .
    Αυτο που βλέπω πάντως πχ στην Γερμανία , δεν ξέρω πόσο αντέχουν στον χρόνο , είναι ανεξάρτητες θερμοστατικές κεφαλές για κάθε σώμα , μερικές μπορούν να δεχτουν και ασύρματο τηλεχειρισμό ( smart radiator valves )
    Αυτο που είναι επίσης της μόδας είναι τα παθητικά σπίτια , δηλαδη σπίτια με καλή μόνωση και ελάχιστες ανάγκες θέρμανσης ή κλιματισμού και η μετατροπή παλιών σπιτιών σε παθητικά .
    Αντί δηλαδή να μεγαλώσεις τη θέρμανση να μειώσεις τις απώλειες και μακροπρόθεσμα να κανεις οικονομία και να έχεις και καλύτερη θερμοκρασιακή άνεση ( να εχει συνέχεια το σπίτι αποδεκτή θερμοκρασία και το καλοκαίρι και το χειμώνα )
    Καλησπέρα, έτσι ακριβώς είναι όπως τα περιγράφεις στην αρχή. στους όροφους υπήρχαν μόνο αισθητήρια θερμοκρασίας αναλογικά που κατέληγαν στο plc.
    Αυτό που περιγράφεις θέλω να κάνω αλλά όπως περιέγραψα η τιμή του είναι απαγορευτική.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ψυγείο και φ/β πάνελ
    By Spark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 22:30
  2. Κατάστημα στα Ιωάννινα με ηλεκτροβάνες
    By babisko in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-08, 21:11
  3. Οργανο ελέγχου καλωδίων UTP με RJ 45 και RJ 11
    By stelios2000 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-08, 16:04
  4. Ηλεκτροβάνες
    By gsmaster in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-07, 13:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας