Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 75

Θέμα: Εξοπλισμός για νέο ραδιοερασιτέχνη

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Το antenna coupler;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basilhs26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, οπότε μπορώ να ψάξω να βρω σύρμα και να κοιτάξω πως θα το φέρω σε θέση να το συνδέσω με τον πομποδέκτη. Να υποθέσω οτι το υλικό του σύρματος θα πρέπει να είναι χαλκός ή υπάρχει και κάτι καλύτερο από αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Ναι το έχω λάβει υπόψη μου και αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Ο DJ0IP έχει μια ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα για κεραίες:
    http://www.dj0ip.de/antennas/
    με χρήσιμες πληροφορίες για όλους μας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.

    Τελικώς μετά από διάφορες συζητήσεις με ραδιοερασιτέχνες και από άλλα forums, κατέληξα να μην πάρω μηχάνημα βραχέων αλλά μόνο VHF/UHF. Τα μηχανήματα στα οποία κατέληξα και θα ήθελα μια γνώμη είναι το Yaesu FTM 100DE ο οποίος έχει τόσο αναλογικό mode όσο και το ψηφιακό C4FM, παρέχει δυνατότητα ακρόασης μέχρι 999ΜΗz, ενώ ο άλλος είναι ο Kenwood TM-V71 ο οποίος είναι επίσης VHF/UHF, δεν έχει ψηφιακό mode αλλά παρέχει δυνατότητα ακρόασης μέχρι τα 1300ΜΗz.

    Σε κάθε περίπτωση θα κοιτάξω να πάρω και κάποιο antenan tuner μάλλον χειροκίνητο με ενσωματωμένη γέφυρα στάσιμων και κάποια κεραία που να με καλύπτει μέχρι τα 1000 ή 1300mhz.

    Θα ήθελα να ακούσω μια άποψη αν έχετε εμπειρία στα συγκεκριμένα μηχανήματα ή γνωρίζετε άτομα που τα έχουν χρησιμοποιήσει, καθώς και για το αν είναι χρήσιμο να υπάρχει ψηφιακό mode στον πομποδέκτη, από οτι κατάλαβα, μπορείς να επικοινωνήσεις μόνο με όσα μηχανήματα ή επαναλήπτες υποστηρίζουν το συγκεκριμένο mode.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Κενγουντ με κλειστά μάτια. Βάλε και μια νταϊαμοντ 510 επάνω και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Με την Scanmaster D1300 θα κάνω δουλειά; Θέλω να ακούω και τους 1300mhz, δεν γνωρίζω αν υπάρχει ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα σε εκείνη την μπάντα.

    Παίζει να πάω και για Kenwood TM-D710E

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Η Scanmaster D1300 είναι κεραία τύπου discone ευρέως φάσματος. Οι κεραίες αυτές προορίζονται κυρίως για δέκτες, δηλαδή είναι κατά κύριο λόγο κεραίες λήψης χωρίς να αποκλείεται βέβαια να χρησιμοποιηθούν και για εκπομπή. Τις προτιμούν κυρίως σε δέκτες SDR και σε scanners λόγω του μεγάλου φάσματος που καλύπτουν. Βασικά αφού θα πάρεις μηχάνημα για 2m/70cm θα κοιτάξεις να πάρεις και μια κεραία γι' αυτές τις μπάντες, είτε είναι πανκατευθυντική είτε κατευθυντική. Έχε υπόψιν σου ότι η discone που είπες, δεν έχει σε καμία περίπτωση την ίδια απολαβή στη λήψη και το ίδιο κέρδος στην εκπομπή για τα 2m/70cm σε σχέση με μια καθαρή VHF/UHF κεραία όπως η 510 που ειπώθηκε ή η X300, X200 κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 31-01-18 στις 14:35

  8. #18
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Παραδοχή: όχι βραχέο ουσιαστικά σημαίνει όχι qso (συνομιλίες μέσω επαναλήπτη ή simplex fm μόνο), οπότε μελλοντικά θα χρειασθεί να μπει στο πρόγραμμα και βραχέο.
    Ψηφιακά, πριν λίγα χρόνια το d-star ήταν μονόδρομος τώρα βλέπω προχωράει και το dmr στη χώρα μας. Όλα αυτά θα βοηθήσουν να επικοινωνείς με κάποιους.
    Με τον δέκτη που έχουν κάτι θα ακούς ίσως στα fm (αν έχουν am ΄και airband εφόσον καλύπτεται η συχνότητα) αλλά δεν νομίζω να έχει ενδιαφέρον.
    Πληροφοριακά παλιά είχα Kenwood D-700 που αποδείχθηκε πολύ καλό και γερό, πουλήθηκε γιατί προέκυψε ανάγκη για vhf ssb.
    Εσύ θα αποφασίσεις που θέλεις να μιλάς και να ακούς για να επιλέξεις μηχάνημα 73

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1GRN : 31-01-18 στις 15:30

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Η Scanmaster D1300 είναι κεραία τύπου discone ευρέως φάσματος. Οι κεραίες αυτές προορίζονται κυρίως για δέκτες, δηλαδή είναι κατά κύριο λόγο κεραίες λήψης χωρίς να αποκλείεται βέβαια να χρησιμοποιηθούν και για εκπομπή. Τις προτιμούν κυρίως σε δέκτες SDR και σε scanners λόγω του μεγάλου φάσματος που καλύπτουν. Βασικά αφού θα πάρεις μηχάνημα για 2m/70cm θα κοιτάξεις να πάρεις και μια κεραία γι' αυτές τις μπάντες, είτε είναι πανκατευθυντική είτε κατευθυντική. Έχε υπόψιν σου ότι η discone που είπες, δεν έχει σε καμία περίπτωση την ίδια απολαβή στη λήψη και το ίδιο κέρδος στην εκπομπή για τα 2m/70cm σε σχέση με μια καθαρή VHF/UHF κεραία όπως η 510 που ειπώθηκε ή η X300, X200 κλπ.
    Το θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη κεραία που είδα της diamond λέει οτι έχει ύψος 5 μέτρα, δεν θέλω να έχω τόσο ψηλή κεραία, το μήκος είναι αυτό ή είναι μεταβλητού μήκους?

    Παραδοχή: όχι βραχέο ουσιαστικά σημαίνει όχι qso (συνομιλίες μέσω επαναλήπτη ή simplex fm μόνο), οπότε μελλοντικά θα χρειασθεί να μπει στο πρόγραμμα και βραχέο.
    Ψηφιακά, πριν λίγα χρόνια το d-star ήταν μονόδρομος τώρα βλέπω προχωράει και το dmr στη χώρα μας. Όλα αυτά θα βοηθήσουν να επικοινωνείς με κάποιους.
    Με τον δέκτη που έχουν κάτι θα ακούς ίσως στα fm (αν έχουν am ΄και airband εφόσον καλύπτεται η συχνότητα) αλλά δεν νομίζω να έχει ενδιαφέρον.
    Πληροφοριακά παλιά είχα Kenwood D-700 που αποδείχθηκε πολύ καλό και γερό, πουλήθηκε γιατί προέκυψε ανάγκη για vhf ssb.
    Εσύ θα αποφασίσεις που θέλεις να μιλάς και να ακούς για να επιλέξεις μηχάνημα 73
    Σχετικά με τα βραχέα και τα VHF/UHF. Αυτό που θέλω να κάνω κυρίως με το πομποδέκτη μου είναι επικοινωνίες εντός Ελλάδας, από οτι μου είπε ο Ρ/Σ που μίλησα τα βραχέα ενδεικνύονται για επικοινωνίες στο εξωτερικό. Το βασικό θέμα μου που διαπίστωσα από όσο έψαξα και το συζήτησα και με τον Ρ/Σ είναι οτι τα βραχέα απαιτούν πολύ μεγάλη κεραία σε μήκος ή ειδικές κατασκευές, αντηρίδες κτλ που πιάνουν χώρο πράγμα που δεν το θέλω, όσο μειώνεται η συχνότητα τόσο αυξάνεται το μήκος του σύρματος.
    Πέραν τούτων, έχουμε θέματα με τους γείτονες και την περιοχή γενικότερα και δεν θέλω να δώσω στίγμα και δικαιώματα παρόλο που γνωρίζω τα της νομοθεσίας οτι είναι με το μέρος μου, είναι και ιδιόρυθμο το κτίριο (διατηρητέα πολυκατοικία), για κεραία επιθυμώ μια με μέγιστο ύψος άντε 2.5μ, ακόμα δεν γνωρίζω αν θα καταφέρω να την βάλω στην ταράτσα αλλά θα προσπαθήσω, αλλιώς θα τοποθετηθεί στο μπαλκόνι του ακαλύπτου, εξού και τα 2.5μ max σε ύψος για να είμαι καλυμμένος, είμαστε τελευταίο πάτωμα.

    Οπότε με αυτά τα δεδομένα καταλήγω σε UHF/VHF.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basilhs26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη κεραία που είδα της diamond λέει οτι έχει ύψος 5 μέτρα, δεν θέλω να έχω τόσο ψηλή κεραία, το μήκος είναι αυτό ή είναι μεταβλητού μήκους?
    ...για κεραία επιθυμώ μια με μέγιστο ύψος άντε 2.5μ, ακόμα δεν γνωρίζω αν θα καταφέρω να την βάλω στην ταράτσα αλλά θα προσπαθήσω, αλλιώς θα τοποθετηθεί στο μπαλκόνι του ακαλύπτου, εξού και τα 2.5μ max σε ύψος για να είμαι καλυμμένος, είμαστε τελευταίο πάτωμα.
    Οπότε με αυτά τα δεδομένα καταλήγω σε UHF/VHF.
    Η 510 έχει σταθερό μήκος 5 m (και κάτι ψιλά). Αποτελείται από 3 στελέχη που βιδώνουν μεταξύ τους. Η X300 έχει μήκος 2,9 m και η X200 έχει μήκος 2,5 m. Αυτές αποτελούνται από 2 στελέχη. Υπάρχουν και οι πιο μικρές X50 και X30 με μήκη 1,7 m και 1,3 m αντίστοιχα, αποτελούνται από ένα στέλεχος.
    Εφόσον θες να είναι μέχρι 2,5 m το πολύ, τότε αυτή που ταιριάζει είναι η X200. Η μόνη διαφορά της με την X300 είναι ότι η πρώτη είναι 4x5λ/8 στα UHF και η δεύτερη 5x5λ/8.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοπλισμός για πλήρες εργαστήριο ηλεκτρονικών
    By SnakeEyes in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 15:46
  2. Εξοπλισμός για αρχάριο
    By NodusJazz in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 22:08
  3. Εξετάσεις για Ραδιοερασιτέχνες
    By KERMIT in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-06, 16:24
  4. Εξετάσεις για δίπλωμα Ραδιοερασιτέχνη
    By KERMIT in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-06, 00:06
  5. Εξετάσεις για πτυχίο Ραδιοερασιτέχνη B' 2005
    By gRooV in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-05, 11:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας