Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 75

Θέμα: Εξοπλισμός για νέο ραδιοερασιτέχνη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή Εξοπλισμός για νέο ραδιοερασιτέχνη

    Είχα λάβει πτυχίο και άδεια με διακριτικά πριν λίγα χρόνια, αλλά λόγω οικονομικών δεν προχώρησα στην αγορά Π/Δ και εξοπλισμού. Τώρα που είμαι ποιο άνετος οικονομικά αποφάσισα να ψαχτώ.

    Δεδομένου οτι έχει περάσει καιρός από τότε που διάβαζα και έδωσα τις εξετάσεις, ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις εδώ για να είμαι ποιο σίγουρος και μην παραλείψω κάτι.

    Λοιπόν, αρχικά σκόπευα να πάρω φορητό πομποδέκτη, αλλά μου είπανε από ένα άλλο φόρουμ οτι με αυτό δεν πρόκειται να κάνω τίποτα οπότε κοιτάω για Π/Δ βάσης στα HF. Ο πομποδέκτης αυτός απαιτεί και τροφοδοτικό για να τροφοδοτείται στα 22Α/12-13V, οπότε τελικά ο επιπλέον εξοπλισμός θα περιλαμβάνει τροφοδοτικό και μια κεραία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Γειά σου Βασίλη

    Πολύ καλά σου είπανε, αφού δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα με έναν φορητό.Από εκεί και πέρα έχει να κάνει τι επικοινωνίες θέλεις να κάνεις (κοντινές-μακρινές), αν σε ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί κτλπ.Ενας τίμιος HF είναι ο FY-450D της yaesu που μπορείς να τον βρεις και μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση 400-500 ευρώ.Από εκεί και πέρα θα χρειαστείς ένα τροφοδοτικό τουλάχιστον 25Α και μια κεραία που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου.Ο συγκεκριμμένος Π/Δ έχει ενσωματωμένο antenna tuner.Επίσης αν και σου δίνει δυνατότητα για μέτρηση SWR καλό θα ήταν να πάρεις και μια ξεχωριστή γέφυρα στασίμων.

    Επίσης θα σου προτεινα να αποφύγεις μηχανήματα με πολλές μπάντες επάνω (αν και είναι πολύ βολικό) για πολλούς λόγους.Ολα βέβαια εξαρτώνται από τα χρήματα που διαθέτεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basilhs26 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Λοιπόν, αρχικά σκόπευα να πάρω φορητό πομποδέκτη, αλλά μου είπανε από ένα άλλο φόρουμ οτι με αυτό δεν πρόκειται να κάνω τίποτα οπότε κοιτάω για Π/Δ βάσης στα HF. Ο πομποδέκτης αυτός απαιτεί και τροφοδοτικό για να τροφοδοτείται στα 22Α/12-13V, οπότε τελικά ο επιπλέον εξοπλισμός θα περιλαμβάνει τροφοδοτικό και μια κεραία;
    ΝΑΙ.

    Για την ακρίβεια είναι 13,8V αλλά λειτουργούν και με > 12V. Αυτά όμως είναι λεπτομέρειες.
    Επίσης το 21-22A αφορά την μέγιστη ισχύ, το λέω επειδή είναι πολλοί αυτοί που δεν χρησιμοποιούν την μέγιστη. Βέβαια αν δεν έχεις κάτι και αγοράσεις καινούριο, θα πας σε κάτι > 21A

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες στο χόμπι έστω και αν έχεις άδεια από παλιά. Προτείνω να μην αγοράσεις άμεσα κάτι πριν γνωρίσεις και έρθεις σε επαφή με άλλους ρ/ε, αν δεν γνωρίζεις κάποιους μπορείς να ξεκινήσεις από κάποιο σύλλογο.
    Η κεραία και το τροφοδοτικό απαραίτητα συμπληρώνουν τον π/δ. Δεν γνωρίζω τι εννοούσαν με τον φορητό, συμφωνώ αν εννοούσαν vhf. Αλλά υπάρχουν π/δ όπως ft-857, 897, το 450 που έγραψε παραπάνω ο συνάδελφος (το οποίο βλέπω είναι μικρό σαν mobile) και άλλοι που μπορεί να μην είναι κατασκευασμένοι για το shack αλλά και με αυτούς μπορεί να γίνουν qso από τη βάση. Από εκεί και πέρα ο προυπολογισμός σου θα είναι καθοριστικής σημασίας.
    Επειδή κάποιοι από εμάς ενδέχεται να συστήνουμε κυρίως το μηχάνημα που έχουμε, αυτό δεν θα πει ότι είναι και το καλύτερο. Αφού δεις κάποια μηχανήματα πρώτα, μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις. Λίγη προσοχή παραπάνω χρειάζεται για τα μεταχειρισμένα που δεν είναι εύκολο να εμπιστευθείς έναν άγνωστο για την κατάσταση του μηχανήματος.
    Γενικά προτείνω το σπεύδε βραδέως για μηχάνημα. Αλλά επειδή τα περισσότερα θα εξαρτηθούν από το τι ακούει η κεραία σου, εκεί θα έλεγα βάλε ότι καλύτερο μπορείς από άποψη χώρου και κόστους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1GRN : 05-01-18 στις 17:17

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Ο Yaesu FT450-D είναι ο πομποδέκτης που έχω βάλει και εγώ στο μάτι, σχετικά οικονομικός και ωραίος σχεδιασμός. Ένας άλλος που μου κέντρισε το ενδιαφέρον και θα ήθελα γνώμες γιατί πέρα από κάποια βασικά δεν μπορώ να ξέρω τι διαφορές έχει με τον προηγούμενο, είναι ο Alinco DX-SR9 και οι δύο εταιρείες πάντως κορυφαίες στον χώρο.

    Για τροφοδοτικό θα πάρω ένα να αντέχει μέχρι 30Α. Για κεραία θα δω, υπάρχουν πολλές επιλογές και δεν ξέρω τι να επιλέξω, το σκέφτηκα να φτιάξω μόνος μου αλλά δεν το χω με τις ιδιοκατασκευές, παίζει να είναι ελλατωματική η κατασκευή και λόγψ υψηλών στάσιμων να μου κάψει κανέναν πομποδέκτη.

    Επίσης θα σου προτεινα να αποφύγεις μηχανήματα με πολλές μπάντες επάνω (αν και είναι πολύ βολικό) για πολλούς λόγους.Ολα βέβαια εξαρτώνται από τα χρήματα που διαθέτεις.
    Προσανατολίζομαι και εγώ ο Π/Δ να είναι μόνο HF, αυτοί που έχουν περισσότερο εύρος συχνοτήτων είναι και ακριβότεροι, αλλά φοβάμαι λόγω της υψηλότερης πολυπλοκότητας των μηχανημάτων μην υποστούν και ευκολότερα κάποια βλάβη.

    Δεν γνωρίζω τι εννοούσαν με τον φορητό, συμφωνώ αν εννοούσαν vhf.
    Ναι, φορητός VHF/UHF. Οι περισσότεροι από οτι βλέπω φτάνουν μέγιστο τα 5 εως 10W εκπομπής, αλλά φαντάζομαι θα τελειώνει η μπαταρία γρήγορα, βάλε οτι είμαι στο κέντρο της Αθήνας, πυκνοκατοικημένη περιοχή, η εμβέλεια του φορητού θα είναι χάλια. Πρόσφατα κάπου είχα πετύχει και έναν τρίμπαντο φορητό που εξέπεμπε και στα 1200MHz, μου λένε με φορητό Π/Δ σε τέτοια συχνότητα απλά θα γελάνε δεν μπορείς να εκπέμψεις τίποτα.

    Μεταχειρισμένα δεν θα προτιμήσω, σίγουρα είναι οικονομικότερα αλλά δεν μπορώ να έχω ιδέα αν έχουν πρόβλημα, ακόμα παίζει να υπάρχει κάποιο θέμα που να μην εμφανίστηκε στον προηγούμενο κάτοχο και να σκάσει σχετικά σύντομα στα χέρια του νέου κατόχου, οπότε καλύτερα καινούργιο μηχάνημα και να έχουμε την ησυχία μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Ένα φορητό vhf έστω φθηνό αργά ή γρήγορα χρειάζεται. Κυρίως για επικοινωνίες μέσω επαναληπτών θα έλεγα κάποιο των5W (η διαφορά 5 με 10 δεν είναι και τεράστια). Οι μπαταρίες των φορητών κρατούν ικανοποιητικά ανάλογα με τη χρήση βέβαια. Κάποιοι τις simplex επικοινωνίες στα v/u τις καλύπτουν με mobile μηχανήματα.
    Μηχάνημα βραχέων δεν προτείνω θα αποφασίσεις σύμφωνα με την έρευνα που θα κάνεις και τον προυπολογισμό σου.
    Για κεραία βραχέων αν φοβάσαι την ιδιοκατασκευή κυκλοφορούν πολλές, άλλες για μία συχνότητα και άλλες για περισσότερες,άλλες είναι κατακόρυφης και άλλες οριζόντιας πόλωσης.Αν κυνηγάς dx σταθμούς προτείνω να βάλεις και μία κεραία συντονισμένη σε μία συχνότητα. Σε κάθε περίπτωση τοποθέτησε την όσο ψηλότερα γίνεται από το έδαφος (η ταράτσα θεωρείται έδαφος),οι περιορισμοί σε μία κεραία για εμάς αποτελούνται κυρίως από το χώρο και το χρήμα που διαθέτουμε αλλά και την νομοθεσία που πρέπει να τηρούμαι απαραίτητα.
    Όσο για το φόβο σου μην το κάψεις με κεραία ιδιοκατασκευής, όταν συντονίζει κάποιος μια κεραία το κάνει με αναλυτή κεραίας,αν δεν έχει αναλυτή προσέχει πάρα πολύ και ελέγχοντας πρώτα την κατασκευή του δίνοντας τη μικρότερη δυνατή ισχύ πχ 1W. Αλλά και πολλές έτοιμες κεραίες προυποθέτουν κάποιο συντονισμό. Τα καλά μηχανήματα πρέπε να διαθέτουν προστασίες για αυξημένα στάσιμα,τουλάχιστον για να μας γλυτώνουν από κάποια στιγμιαία απροσεξία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basilhs26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Yaesu FT450-D είναι ο πομποδέκτης που έχω βάλει και εγώ στο μάτι, σχετικά οικονομικός και ωραίος σχεδιασμός. Ένας άλλος που μου κέντρισε το ενδιαφέρον και θα ήθελα γνώμες γιατί πέρα από κάποια βασικά δεν μπορώ να ξέρω τι διαφορές έχει με τον προηγούμενο, είναι ο Alinco DX-SR9 και οι δύο εταιρείες πάντως κορυφαίες στον χώρο.
    Σχετικά με το Alinco DX-SR9 δεν είναι τίποτε παραπάνω παρά ένα αναβαθμισμένο Alinco DX-SR8 με δυνατότητα λειτουργίας SDR, + ότι δεν έχουν ενσωματωμένο antenna tuner που σημαίνει ότι θα χρειαστείς οπωσδήποτε συντονιστικό, είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό (κάπλερ).
    http://www.rigpix.com/alinco/dxsr8t.htm
    http://www.rigpix.com/alinco/dxsr9t.htm
    Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης της Yaesu με την Alinco όσον αφορά τα βραχέα τους μηχανήματα. Η Alinco έχει 2 μοντέλα όλα κι' όλα και ή Yaesu πολλά περισσότερα και πολύ καλύτερα (από το FT-450 μέχρι τη ναυαρχίδα της, το FT-DX 9000, όποια παραλλαγή και να διαλέξεις, το D, το Contest ή το κορυφαίο MP).
    Όσον αφορά τα mobile V/U, η «παλιά καλή» Alinco δεν υφίσταται πλέον και τα νέα μοντέλα της (138, 438, 638 και πιθανόν το 735, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τελευταίο ) εσωτερικά είναι καθαρά κατασκευές της AnyTone.
    https://hamgear.wordpress.com/2014/1...-as-we-know-it
    https://pa2old.nl/alinco-anytone
    Βέβαια αυτό δεν σημαίνει και πολλά (έως και τίποτα) στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, μιας και μεγάλο ποσοστό των μηχανημάτων (ή ακόμη και των εξαρτημάτων από τα οποία αποτελούνται) κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα, στην Ταϊβάν κλπ.
    Ο ραδιοερασιτεχνισμός βασικά σαν χόμπι δεν διαφέρει σε τίποτε από όλα τα υπόλοιπα χόμπι.
    Γενικά, ένα χόμπι, οτιδήποτε και να είναι από τη στιγμή που συμπεριλαμβάνει ηλεκτρονικο-ηλεκτρικο-μηχανολογικό εξοπλισμό και συναφή παρελκόμενα-αξεσουάρ, μπορείς να το κάνεις όσο ακριβό αντέχει η τσέπη σου. Γι' αυτό έχει φροντίσει ήδη η (βιομηχανοποιημένη) αγορά ώστε να καλύπτονται όλα τα γούστα μας μέσω της μεγάλης γκάμας επιλογών σε όλα τα μηχανήματα-εξοπλισμούς. Ο γνωστός κανόνας του: ότι πληρώνεις, παίρνεις!
    Επίσης ισχύει ότι με τόσο μεγάλη ποικιλία στο εμπόριο, χρειάζεται σίγουρα έρευνα αγοράς!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 07-01-18 στις 04:13

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τις κεραίες, επειδή βλέπω οτι ορισμένες απευθύνονται για συγκεκριμένη συχνότητα. Υπάρχει κεραία που να πιάνει μεγάλο εύρος συχνοτήτων, ας πούμε όλο το HF ?

    Και κάτι ακόμη, βλέπω αρκετούς πομποδέκτες που λένε οτι είναι αυτοκινήτου, αυτοί μπορούν να συνδεθούν με ένα τροφοδοτικό και να λειτουργήσουν ως Π/Δ βάσης ή οχι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basilhs26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τις κεραίες, επειδή βλέπω οτι ορισμένες απευθύνονται για συγκεκριμένη συχνότητα. Υπάρχει κεραία που να πιάνει μεγάλο εύρος συχνοτήτων, ας πούμε όλο το HF ?

    Και κάτι ακόμη, βλέπω αρκετούς πομποδέκτες που λένε οτι είναι αυτοκινήτου, αυτοί μπορούν να συνδεθούν με ένα τροφοδοτικό και να λειτουργήσουν ως Π/Δ βάσης ή οχι ?
    Ένα τυχαίου μήκους σύρμα σε συνεργασία με ένα antenna coupler, λειτουργεί σε όλο το φάσμα των HF.

    Λίγο - πολύ όλοι οι ΠΔ λειτουργούν με τροφοδοτικό. Είτε έχουν σχεδιαστεί για να χωράνε κάπου στο αυτοκίνητο, είτε όχι. Φυσικά και μπορούν να λειτουργήσουν ως σταθεροί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Ωραία, οπότε μπορώ να ψάξω να βρω σύρμα και να κοιτάξω πως θα το φέρω σε θέση να το συνδέσω με τον πομποδέκτη. Να υποθέσω οτι το υλικό του σύρματος θα πρέπει να είναι χαλκός ή υπάρχει και κάτι καλύτερο από αυτό;

    Edit:

    Βρήκα ενδιαφέρουσες πληροφορίες εδώ: https://sv3auw.blogspot.gr/2009/02/blog-post_25.html

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοπλισμός για πλήρες εργαστήριο ηλεκτρονικών
    By SnakeEyes in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 15:46
  2. Εξοπλισμός για αρχάριο
    By NodusJazz in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 22:08
  3. Εξετάσεις για Ραδιοερασιτέχνες
    By KERMIT in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-06, 16:24
  4. Εξετάσεις για δίπλωμα Ραδιοερασιτέχνη
    By KERMIT in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-06, 00:06
  5. Εξετάσεις για πτυχίο Ραδιοερασιτέχνη B' 2005
    By gRooV in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-05, 11:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας