Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Αμεση γειωση - ουδετερωση μαζι

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Δεν έχω καταλάβει την απορία(κάπου μπλέχτηκαν και ισοδύναμικες,)
    Ρίξε μια ματιά εδώ κάνε και ένα σχέδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους
    Θα ηθελα μια σαφη και κατανοητη απαντηση γιατι δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται και οι δυο μεθοδοι γειωσης ταυτοχρονα
    Η βασικη ερωτηση μου ηταν η παραπανω, στην περιπτωση σε οικια που εχω θεμελιακη και στην περιοχη ισχυει ουδετερωση μια γειωση που εχει γινει στο χωρο του μετρητη και συνδεεται με τη γειωση του καλωδιου της παροχης σε κουτι διακλαδωσης κατα την αναχωρηση της απο το μετρητη προς τον γεν. πινακα της οικιας ποσο επικινδυνη μπορει να ειναι εφοσον η ΔΕΗ απαγορευει και τις 2 μεθοδους γειωσης στην ιδια εγκατασταση.
    Εκτος και αν παρεμεινε απο τοτε που υπηρχε εργοταξιακος πινακας, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βασικη ερωτηση μου ηταν η παραπανω, στην περιπτωση σε οικια που εχω θεμελιακη και στην περιοχη ισχυει ουδετερωση Α)μια γειωση που εχει γινει στο χωρο του μετρητη και Β) συνδεεται με τη γειωση του καλωδιου της παροχης σε κουτι διακλαδωσης κατα την αναχωρηση της απο το μετρητη προς τον γεν. πινακα της οικιας ποσο επικινδυνη μπορει να ειναι εφοσον η ΔΕΗ απαγορευει και τις 2 μεθοδους γειωσης στην ιδια εγκατασταση.
    Εκτος και αν παρεμεινε απο τοτε που υπηρχε εργοταξιακος πινακας, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...
    για εξηγησε:
    Α) εκτος τις θεμελιακης εχει κανει και αλλη γειωση?Ανεξαρτητη?
    Β)με την γειωση ποιου καλωδιου?αυτου που ερχεται σπιτι σου προφανως.Χωρις να συνδεεται σην θεμελιακη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Επειδή το έχω δει και σε δικό μας κτήριο... Αρχικά υπήρχε μια γείωση στο pilar toy μετρητή. Η ΔΕΗ έφερε την παροχή 3φ + γειωμένο ουδέτερο. Μετά τον μετρητή αναχωρήσαν 5 αγωγοί, 3φ Ν Ε (δεν έγινε κάποιο γεφυρωμα Ν-Ε στο πιλαρ / καλώς ή κακώς....*). Στον κεντρικό πίνακα βάλαν ένα μικρο "υποπινακακι" στο οποίο συνδέθηκε η παραπάνω γείωση, 2 αγωγοί από θεμελειακή και 2 αγωγοί από μεταλικό σκελετό. Αυτό δεν είναι η ισοδυναμική σύνδεση? Εκεί συνδεθήκαν και όλες οι αναχωρήσεις γειώσεων προς υποπίνακες.

    *Το οτι δεν γεφυρώνει Ν-Ε στον μετρητή μας αφήνει ευάλωτους στην περίπτωση απώλειας του ουδετέρου από πλευρά της ΔΕΗ. Στο όμορο κτήριο υπάρχει αυτό το γεφύρωμα... τι να πει κανεις....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    αφου τον γειωνει η Δεη τον ουδετερο(με δικη της ευθυνη) δεν ξαναγειωνεται μετα.
    Επισης η 'ισοδυναμικη' που κανανε στον πινακα ειναι λαθος.Η θεμελειακη βγαζει αναμονη εκει που θα μπουν τα ρολογια και εκει πρεπει να γινει ισοδυναμικη(εξω απο το σπιτι)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται να ξαναγειώθεί ή απαγορεύεται? Το (ίσως λάθος) ένστικτο μας λέει οτι καλύτερα να είναι ξαναγειωμένος στο ρολόι γιατί αν κοπεί ο ουδέτερος πριν το ρολόι προς τη ΔΕΗ τότε οι μικρές συσκευές κινδυνεύουν. (Έχει ξανασυζητηθεί ότι θα δούν έως και 400V αντί 230).

    Στο άλλο θέμα μάλλον επιλέχθηκε η ισοδυναμική να είναι στο εσωτερικό γιατί τα ρολόγια είναι στο πίλαρ σε κάποια απόσταση ~10μ από τα θεμέλια του κτηρίου. Καθώς το υπόγειο είχε της αναμονές θεμελειακής, σκελετού, καναλετες, ήταν πολύ βολικό να μαζευτούν όλα παρέα. Δεν μπήκε αλεξικέραυνο καθώς τα διπλανά κτήρια είναι πολύ ψηλότερα οπότε δεν τέθηκε θέμα για ξεχωριστή εξωτερική γείωση

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Απαγορευεται να γειωνεται μετα το ρολοι απο την δεη.
    Παμε τωρα στο κομματι:
    διακοπη του ουδετερου.Εχουμε τις εξης περιπτωσεις:
    Α)Διακοπη εστω στο μεσο της γραμμης.
    Β)Διακοπη πριν το ρολοι σου
    Γ)Διακοπη μετα το ρολοι σου.Νομιζω δεν υπαρχει κατι αλλο.
    τι θα συμβει σε αυτες τις περιπτωσεις?
    Ας πω εγω για την περιπτωση Α και Β.Αν η μοναδικη ουδετερωση,μετα την διακοπη της γραμμης ειναι το τριγωνο της δεη του ρολογιου σου και οι ισοδυναμικες μεσα σττον πινακα σου.
    Ουδετερο θα εχεις κανονικα .Το κακο ειναι οτι μεσω εσενα θα εχουν και καμποσοι ακομα(και ανευ προστασιας)
    Το μονο που θα κερδισεις ειναι αν κοπει ο ουδετερος απο το ρολοι μεχρι και το σπιτι σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Δηλαδή ο κίνδυνος υπάρχει όταν ο μικρός σε διατομή γειωμένος μου ουδέτερος θα παραλάβει όλο το ρεύμα του ουδετέτρου πχ του τετραγώνου? Αν όμως είχανε και οι γείτονες (υποθετικά μηλάμε) κάνει όλοι την παρανομία να είχαν γειώσει τους ουδετέρους τους? Τότε δεν θα είμασταν ολοι οκ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αν υποθετικά πάντα μιλάμε είναι σε περιοχή με ουδέτερο γείωση τότε κάθε κάμποσα μέτρα έχει ουδέτερο γείωση.
    Για αυτό το λόγο άλλωστε υπερτερεί αυτό το σύστημα έναντι της άμεσης γείωσης.εσυ εννοείς να κάνει κάθε πελάτης στο ρολόι του υποθέτω.
    Να σου κάνω και εγώ μια υποθετική. Ερώτηση :
    Πιστεύεις εσύ ότι ΑΝ απαιτηθεί να κάνουν ουδέτερο γειώσεις θα κάνουν;
    Έχουν περάσει σαράντα χρόνια και ακόμα υπάρχουν γειώσεις στις πλαστικές σωλήνες.
    Οπότε ο χαμένος του τετραγώνου θα είναι αυτός που θα έχει την καλύτερη γείωση.Βαλε λοιπόν δέκα σπίτια μαζί με το δικό σου.εσυ θεμελιακή με κάτω από 1 ωμ.οι διπλανοί σου με 40-50. 3 καθόλου και οι υπόλοιποι 100+ ωμ.εστω τα δέκα σπίτια με 200Α.(θερμοσίφωνες κουζίνες ,κλίμα κλπ) πόσα θα περάσουν από κάθε γείωση;και πόσα μέσα από το σπίτι σου;

    Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Πραγματικά ενδιαφέρουσα η κουβέντα.

    Αρχικά νόμιζα ότι η άμεση γείωση υπερτερεί, και ότι η ουδετέρωση έχει μείνει προίκα από το 50.....
    Ακριβώς αυτό εννοούσα, σε καθε χελώνα μετρητή γεφύρωμα ουδετέρου γείωσης (ας είναι ο ουδέτερος γειωμένος από ΔΕΗ).
    Φοβάμαι πως όχι, ειτε από αμέλεια, είτε από ημιμάθεια. 4 κτήρια δικά μας έχουμε, και σε κάθε ένα και άλλη λογικά τρομάρα μας, ανάλογα με τον εργολάβο που έκανε εγκατάσταση

    Σε νορμαλ συνθήκες στο παράδειγμα σου μέσω του ουδετέρου έχουν παραλληλιστεί και οι γειώσεις. Άρα όλοι και οι 10 θα απολαμβάνουν γείωση μερικών Ω. Αν πχ και οι 10 είχαν μια μέτρια γείωση 10Ω λίγο πολύ δεν θα πέσει χονδρικά στο 1? (παραβλέπω αντίσταση καλωδίου). Οπότε κέρδος για όλους μέχρι να κοπεί ο ουδέτερος

    Όταν όμως γίνει η στραβή, τότε ο έχων καλύτερη γείωση θα γίνει ουδέτερος του τετραγώνου... και καλά να είναι οι φάσεις μοιρασμένες....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΜΕΣΗ ΖΗΤΗΖΗ ΓΙΑ ΑΜΟΔΟΣΙΑ!!!
    By agis68 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 12:58
  2. ουδετερωση-αμεση γειωση
    By koutsos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-16, 11:40
  3. Ερωτηση για ουδετερωση
    By rfc in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-16, 16:09
  4. ουδετερωση περιοχη Ν Περαμο ?
    By pinboy in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-12, 14:03
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 12:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας