Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΛΕΚΤΡΟΠΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΦΟΥΡΝΟΥ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΛΕΚΤΡΟΠΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΦΟΥΡΝΟΥ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ

    Η κατασκευή δεν είναι κάτι το καινούργιο, είναι όμως φτιαγμένη από φθηνά υλικά που τα βρίσκει κανείς εύκολα και είναι ένα χρήσιμο εργαλείο σε κάθε ερασιτεχνικό εργαστήριο. https://youtu.be/AjKDCksFFH8

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου! Πες μας αριθ σπειρών δευτερεύοντος από περιέργεια;
    Τα ηλεκτρόδια που χρησιμοποιεί είναι από υλικό με αντίσταση μεγαλύτερη του χαλκού; Βλέπω ότι πυρώνονται και αυτά ενώ μάλλον δεν πρέπει;
    Δεν είμαι γνώστης ας απαντήσουν οι πιο ειδικοί.Αν έβαζα πχ τα ηλεκτρόδια TIG βολφραμίου είναι δύστηκτα και δεν ερυθροπυρώνονται εύκολα αλλά η μεγάλη τους αντίσταση σε σχέση με τον χαλκό μειώνει το ρέμα κόλλησης;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΙΡΩΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ. ΤΗΞΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΩΝ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου! Πες μας αριθ σπειρών δευτερεύοντος από περιέργεια;
    Τα ηλεκτρόδια που χρησιμοποιεί είναι από υλικό με αντίσταση μεγαλύτερη του χαλκού; Βλέπω ότι πυρώνονται και αυτά ενώ μάλλον δεν πρέπει;
    Δεν είμαι γνώστης ας απαντήσουν οι πιο ειδικοί.Αν έβαζα πχ τα ηλεκτρόδια TIG βολφραμίου είναι δύστηκτα και δεν ερυθροπυρώνονται εύκολα αλλά η μεγάλη τους αντίσταση σε σχέση με τον χαλκό μειώνει το ρέμα κόλλησης;
    Στο δευτερεύων βάζουμε 2 σπείρες.Το πολύμετρο θα δείξει περίπου 2 V. Ο χαλκός έχει χαμηλότερο σημείο τήξης από το σίδερο γι αυτό ύστερα από λίγη ώρα τήκεται. Οι λαμαρίνες είναι το πολύ 1 χιλ. ενώ τα ηλεκτρόδια τουλάχιστον 4-4,5 χιλ. Για αγωγιμότητα θερμική και ηλεκτρική καθώς και σημεία τήξης έχω συμπληρώσει από κάτω στοιχεία πινάκων. Καλλίτερη λύση είναι ίσως ηλεκτρόδια από ασήμι (άργυρο) που έχουν μεγάλο κόστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Μάριε (mariost), πολλά συγχαρητήρια για την κατασκευή!
    Βλέποντας, όμως, το βίντεο, παρατηρώ ότι του ζητάς να κάνει κάτι που αδυνατεί, δηλαδή σε συνεχή λειτουργία να κολλήσει 2 λεπτά ελάσματα.

    Πολλά χρόνια πριν, είχα κατασκευάσει παρόμοια ηλεκτροπόντα (ακόμη λειτουργεί), αλλά σε παλμική λειτουργία, για κόλληση των συρμάτων του θερμοζεύγους, με διάμετρο της τάξης 0,2-1,5 mm.
    Ο μετασχηματιστής ήταν της ηλεκτροκόλλησης, με δύο σπείρες στο δευτερεύον, σύρμα-χάλκινη πλεξούδα. Ρεύμα δευτερεύοντος - περίπου 1000 Α. Η διάρκεια του παλμού, από 0,5 έως 50 περιόδους των 50 Hz, ελεγχόταν στο πρωτεύον, με ένα "τράηακ", των 10 Α. Τα ηλεκτρόδια, από χαλκό, διαμέτρου 10 mm. Το ένα ηλεκτρόδιο είχε πλατιά βάση, ενώ το άλλο, το πάνω, που μπορούσε να κινείται, είχε σχήμα μολυβιού, με "μύτη" περίπου 3 mm.
    Στην κόλληση του θερμοζεύγους, το πάνω ηλεκτρόδιο πίεζε τα δύο σύρματα, που ήταν σταυρωτά, προς το πλατό του δεύτερου. Ακολουθούσε παλμός ρεύματος με διάρκεια περίπου 1-2 περιόδων και τα σύρματα κολλούσαν, δίχως να οξειδωθούν. Κολλούσε και σύρμα σε έλασμα, αλλά το έλασμα ήταν από νικέλιο. Κολλούσε και δύο ελάσματα, αλά από νικέλιο και αυτά. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπιζα ήταν η έκρηξη στο σημείο επαφής, και επομένως η κοπή των συρμάτων αντί για κόλληση, όταν η μηχανική πίεση στα δύο ηλεκτρόδια δεν ήταν επαρκής.
    Επομένως, δες αν η κατασκευή σου μπορεί να τεθεί σε παλμική λειτουργία, προκειμένου να αποφύγεις την οξείδωση των ελασμάτων.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 08-01-18 στις 00:21

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Γνωρίζω από σχετικά βίντεο ότι οι επαγγελματικές ηλεκτροπόντες δουλεύουν με στιγμιαίο ρυθμιζόμενο παλμό ανάλογα με το είδος και το πάχος των υλικών επειδή όμως δεν την χρησιμοποιώ συχνά δεν έψαξα για κύκλωμα παλμού.Από 1 χιλ και πάνω χρησιμοποιώ την ινβέρτερ σε λίγα amper. Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έδειχνες που να ψάξω για κάποιο τέτοιο κύκλωμα.(Γνωρίζω αρκετά ηλεκτρολογικά - στα ηλεκτρονικά είμαι σχετικά ερασιτέχνης σε αρχικό στάδιο).Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Να είσαι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Μάριε, στο θέμα που αναφέρεσαι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Άλλωστε, με την ηλεκτροπόντα ασχολήθηκα για λίγο, όσο χρειαζόταν για να κατασκευαστεί, αυτοσχεδιάζοντας από συνήθεια. Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε και το σχέδιο της ηλεκτροποόντας, δυστυχώς, το έχω χάσει.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Το πιο βασικο ειναι να βαλεις μεγαλυτερα ηλεκτροδια τουλαχιστο 12-16 και το πανω με μυτη για να αναγκασεις το ρευμα να δυσκολευτει να περασει μεσα απο τα προς κολυση αντικειμενα αρα εκει θα κοκκινησουν. Λογω μεγεθους δεν θα ζεστενονται ευκολα
    Απο οτι ειδα εχεις ενα 16αρι καλωδιο που καταληγει σε 6 αρα λογικο να κοκκινιζουν τα ηλεκτροδια.
    Τα ηλεκτροδια πρεπει να ειναι πιο χοντρα απο το καλωδιο μεταφορας ή το ιδιο παχος

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (15-01-18)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ έχω μία βέργα χαλκού καθαρού δεκάρα.Θα το δοκιμάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    παιδια εκανα και εγω την μετατροπή ενος μετασχηματιστή απο φουρνο μικ/των αρχικά σαν την χαρα της δημιουργιας και να κανω διαφορα τεστ χωρις να τον εχω αναγκη αμεσα.
    Λογω δικου μου λαθους οπως εν τελει αποδειχτηκε δεν χρησιμοποιησα τη μεθοδο με το σιδηροπριονο, κοψιμο του δευτερευοντος και αφαιρεση του αλλα εφαγα με ντρεμελ τη εργοστασιακη ηλεκτροκολληση του μετασχηματιστη και με μια σφυρια ελυσε ολοκληρος και αφαιρεθηκαν ομορφα ολα τα τυλιγματα. Δυστυχως ομως αυτη η διαδικασια δεν αναφερουν πολλοι οτι κλωνιζει το μετασχηματιστη και παρατηρησα οτι ενω πριν την λυση του μετασχηματιστη το πρωτευων ειχε μια επαγωγη 830mH μετα το δεσιμο του επεσε στα 600mH περιπου (το πρωτευων τυλιγμα δεν υπεστει φθορα κατα τη λυση του μετ/στη). Παρολα αυτα ο μετασχηματιστης φαινεται να λειτουργει κανονικα και εντυπωσιακα θα ελεγα, καταφερα στην πρωτη δοκιμη να λιωσω σχεδον (φοβηθηκα μην καω και σταματησα...) ενα ατσαλοκαρφο 3mm παχος, εντουτοις ομως τραβαει 4Α μετρημενο με πολυμετρο χωρις φορτιο. Ειναι φυσιολογικα τα 4Α αυτα δηλαδη πανω απο 800w χωρις φορτίο? Ο μετασχηματιστης ειχε τα λεγομενα magnetic shunts που τα αφαιρεσα. Αν τα επαναφερω στη θεση τους θα πεσουν λιγο τα Ampere εν κενω?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-22, 21:52
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-15, 07:13
  3. ΡΕΛΕ ΦΟΥΡΝΟΥ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ
    By βαγγέλης in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 18:18
  4. Φουρνος μικροκυματων
    By Χρηστος Π in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-10, 16:57
  5. Φουρνος Μικροκυματων
    By NUKE in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-06, 17:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας