Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Μεταγωγικος διακοπτης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Φθιώτιδα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Μεταγωγικος διακοπτης

    Καλησπέρα σε ολους. Για να μην γινει κάποια παρανόηση δεν είμαι ηλεκτρολογος, αλλα ηλεκτρονικός . Θελω να επιλεγω παροχη με τη χρηση μεταγωγικου τετραπολικου διακοπτη, Οχι ομως απο γεννητρια αλλα απο δευτερη παροχη ΔΕΗ. Και εξηγω, έχω παροχη στο ισογειο με 3φασικο και δευτερη παροχή για 1ο οροφο επισης 3φασικο . Ο μεταγωγικος εχει μπει στον ηλεκτρολογικο πινακα του 1ου οροφου. Εχω συνδεσει τις 3 φασεις από την παροχή του ισογείου αλλα δεν εχω κανει κατι παρομοιο ποτε κ δεν ξερω αν πρεπει να συνδεσω στον μεταγωγικο τον ουδετερο που ερχεται απο την παροχη του ισογειου! Υπαρχει καποιος να έχει κανει κάτι παρόμοιο ωστε να μου πει? Ευχαριστω εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Εχουν κοινο ουδετερο οι δυο παροχες;
    ΥΓ: Το ξερεις φανταζομαι οτι αυτο που κανεις δεν ειναι νομιμο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeNk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε ολους. Για να μην γινει κάποια παρανόηση δεν είμαι ηλεκτρολογος, αλλα ηλεκτρονικός . Θελω να επιλεγω παροχη με τη χρηση μεταγωγικου τετραπολικου διακοπτη, Οχι ομως απο γεννητρια αλλα απο δευτερη παροχη ΔΕΗ. Και εξηγω, έχω παροχη στο ισογειο με 3φασικο και δευτερη παροχή για 1ο οροφο επισης 3φασικο . Ο μεταγωγικος εχει μπει στον ηλεκτρολογικο πινακα του 1ου οροφου. Εχω συνδεσει τις 3 φασεις από την παροχή του ισογείου αλλα δεν εχω κανει κατι παρομοιο ποτε κ δεν ξερω αν πρεπει να συνδεσω στον μεταγωγικο τον ουδετερο που ερχεται απο την παροχη του ισογειου! Υπαρχει καποιος να έχει κανει κάτι παρόμοιο ωστε να μου πει? Ευχαριστω εκ των προτέρων.
    Παρανομα ολα ξηλωσε τα ολα καλωδια οτι εχεις ριξει.
    Αυτα γινονται οταν διαχειριζεσαι παροχες στην ιδια εγκατασταση με ενα μετρητη. Προφανως εχει να κανει με οικια που ενοικιαζεται η δεν χρησιμοποιειται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Φθιώτιδα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Το αν ειναι παρανομο ή όχι είναι κάτι που δεν σε αφορά, αν ήθελα να μάθω το νομιμο ή το παράνομο θα το ρωτούσα. Προφανώς δεν θες να απαντήσεις γιατι είσαι νομοταγής πολίτης και εγώ ο κακούργος! Οκ ευχαριστω αλλα δεν έχεις δίκιο, δεν κάνω κάτι παράνομο, ούτε είμαι από τους προνομιούχους να εχω ακίνητο προς ενοικίαση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Φθιώτιδα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Οχι η κάθε παροχή εχει ξεχωριστό ουδέτερο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Φθιώτιδα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν κοινο ουδετερο οι δυο παροχες;
    Οχι δεν εχουν κοινο ουδετερο
    ΥΓ: Το ξερεις φανταζομαι οτι αυτο που κανεις δεν ειναι νομιμο;
    Δεν κανω κατι παρανομο απλα προσπαθω τα λαθη του μηχανικου και καποιων ειδικων να τα διορθωσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeNk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κανω κατι παρανομο απλα προσπαθω τα λαθη του μηχανικου και καποιων ειδικων να τα διορθωσω.
    Δηλαδη τι ακριβως λαθη θες να διορθωσεις, τι θες ακριβως να πετυχεις με τον μεταγωγικο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Φθιώτιδα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη τι ακριβως λαθη θες να διορθωσεις, τι θες ακριβως να πετυχεις με τον μεταγωγικο;
    Παλια κατοικια, εγινε προσθηκη ισογειο κ 1ου, χωρις συσταση οριζοντιας κ διαχωρισμος, μπηκε και 2ος μετρητης μια εγκατασταση που στην συνεχεια προσπαθησαν να τις κανουν δυο με μπερδεμενες καλωδιωσεις κ υποπινακες με αποτελεσμα διπλη χρεωση σε τετραγωνικα κ αλλα πολλα ευτραπελα. Δεν ειναι εφικτο προς το παρον καμια τροποποιηση στη ΔΕΗ και φυσικα εγω πληρωνω διπλες χρσωσεις σε παγια κ υπερβαινω τις καταναλωσεις καθως τα μεγαλυτερα φορτια αφορουν την μια εγκατασταση. Προσωρινα λοιπον μεχρι να ξεμπλεξω τα διαδικαστικα ειπα να κανω αυτο το εγχειρημα για να εχω μοιρασμενη την καταναλωση ανα οροφο κ παροχη κ να πληρωνω φυσικα ολα τα κερατιατικα της ΔΔΗ. Αν για αυτο ειμαι παρανομος, ναι ειμαι οσο και η παρανομες χρεωσειςισε καθε λογαριασμο ΔΕΗ. Αλλα μην σας κουραζω αλλο, αν δεν νιωθετε ηθικα ενταξει καλο θα ειναι να μην απαντησετε, ομως καλο θα ειναι να μην παιζετε κ με τις λεξεις χωρις να γνωριζετε προσωπα κ καταστασεις. Δεν ειμαι παρανομος κ δεχομαι κριτικη αν εσεις που με κρινατε ποτε σας δεν παρανομησατε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Ειναι 2 ρολογια και 2 κατοικιες η τρεις κατοικιες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Φθιώτιδα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Δυο ρολογια Δυο οροφοι αλλα μπλεκεται η νεα εγκατασταση του μισου ισογειου με την νεα του 1ου οροφου και παντα ο κατω οροφος εχει το 1/3 τις καταναλωσης σε σχεση με αυτο που θα επρεπε ενω ο 1ος υπερχρεωνεται καθως επιβαρυνεται κ με τα υπολοιπα 2/3 της καταναλωσης του ισογειου. Αρα αλλη κλιμακα κ μεγαλυτερες χρεωσεις. Τι αλλο να κανω? Εχω απελπιστει! Εχω βαρεθει τις μπαλαντεζες απο τον ενα οροφο στον αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διακοπτης
    By spyrakos 36 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-16, 10:25
  2. Διακοπτης on-of -on
    By sv3jzs in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 08:41
  3. Διακοπτης ηχου
    By bikgrgphx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-10, 13:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας