Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 22 από 22

Θέμα: Σχεδιασμός + Κατασκευή PCB

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θέλεις 2 μεταβλητές τάσεις
    Δεν ξέρω αν θέλω 2 τάσεις (με την εννοια "τροφοδοσίας" δλδ 2χ τροφοδοσίες) που θα "ελέγχονται εναλάξ" απο ενα ΙR switch ...γιατί στην απλή/μηχανική/με modules υλοποίηση μου στην ουσία εχω 1 τροφοδοσία που βγάζει "εναλλάξ" 2 διαφορετικές τάσεις με την μέθοδο τις μεταγωγής απο το ποτενσιόμερο Α στο ποτενσιόμετρο Β με relay.
    Ελπιζω να κατάλαβα σωστά ετσι όπως το έθεσες και να σου απάντησα και σωστά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    η οποίες θα ελέγχονται από 2 αισθητήρες απόστασης η κάθε μία (1 για αύξηση 1 για μείωση αντίστοιχα).
    Και τέλος 1 αισθητήρα απόστασης ο οποίος θα τις κάνει τράμπα κάθε φορά που πλησιάζεις το χέρι σου.
    Σωστότατα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράδειγμα:
    Για την μία τάση, όσο πατιέται (όσο εχεις το χέρι σου πάνω απο το IR μάλλον θα ήθελες να γράψεις) το κάτω θα ξεκινάει ο ταλαντωτής και θα γειώνεται και το AD5220 για να μειωθεί η αντίσταση/τάση
    Όσο πατιέται το άλλο κουμπί θα ξεκινάει ο ταλαντωτής και θα είναι high το AD5220 για να αυξηθεί η αντίσταση/τάση
    Σωστά.. και ανάλογα και σε ποιο Output εισαι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο δεν πατιέται τίποτα θα κλείνει ο ταλαντωτής
    και φαντάζομαι θα μένει η τάση σταθερή εκει που την άφησες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα πάνω χ2
    φαντάζομαι πως για να εχει η κάθε έξοδος την δικιά τις τάση μάλλον θα χρειάζονται 2 x AD5220 αυτό εννοείς ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μετά θέλεις την λειτουργία ρελέ καστάνιας σε DPDT για την μεταγωγή
    Το DPDT όντως λειτουργει ως ρελέ καστάνιας αλλα το χρησιμοποίησα γιατι ηθελα εκτός απο την μεταγωγή του output Α->Β->A KAI την μεταγωγή των ποτενσιόμετρων (για να εχω διαφορετική τάση σε κάθε έξοδο απο μία τροφοδοσία)
    Οπότε αν για την μεταγωγή του output απο Α->Β σε αυτή την υλοποίηση μπορεί να αφαιρεθεί το μηχανικό Relay θα ήταν προτιμότερο και απο θέμα κόστους φαντάζομαι.. αλλα και οτι τα relay κάαααποια στιγμή.. ε.. φαντάζομαι θα παραδώσουν πνευμα...

    Και όλα αυτά αναλογικά?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο έλεγχος εγγύτητας με IR όμως δεν είναι λίγο επικίνδυνος? Σε βιομηχανικό περιβάλλον εγώ θα έβαζα τους διακόπτες που πάνε αριστερά/δεξιά με αυτόματη επαναφορά στο κέντρο για τις τάσεις και push button ίδιας σειράς για την μεταγωγή (για να γλιτώσω και προστασίες σε περίπτωση πχ που πατηθεί η αύξηση τάσης ταυτόχρονα με την μείωση)
    Δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα/θέματα προς μελέτη.. με διακόπτες επαναφοράς και push buttons εχει δοκιμαστεί... το θέμα ειναι να μην πιάνω κάτι προκείμενου να ελέγξω αυτό που θέλω.
    Δεν υπαρχει κανεις άλλος κοντά οταν λειτουργεί το τροφοδοτικό που να μπορέσει να μεταβάλει κάτι μέσω των Ir switch..και ακόμα και να γίνει κάτι τέτοιο..
    δεν ειναι τοσο κρίσιμη μια απρόσκοπτη μεταβολή τις τάσης (τις τάξης του 0.3V αν μιλάμε για step του 0.5sec ή 0.5V για step 1sec γιατι κάπου τόσο σκέφτομαι να ειναι το step του AD δεν εχω καταλήξει ακόμα.. το μελετάω..) Θα ήταν πρόβλημα μια καταλάθος μεταβολή αν τα step μου ήταν απο 1/1,5 volt και πάνω αλλα και πάλι ειναι κάτι ελεγχόμενο.. δεν θα καεί κάτι (αυτο που τροφοδοτείται) ούτε θα δημιουργηθεί καποιο πρόβλημα...
    Το να πατηθεί ή να το πώ καλύτερα το να "περάσει" το χέρι στιγμιαία καταλάθος πάνω και απο τα 2 set ΙR + και - (μεχρι να πας το χέρι σου στο σωστό σημείο) .. λόγο του οτι η απόσταση που θα τοποθετηθούν στην κατασκευή οι αισθητήρες δεν θα ειναι τεράστια (8-10cm το πολύ θα ειναι η αποσταση του + με το - ειναι ενα σενάριο που ειναι αρκετά πιθανό.
    Εκει λογικά δεν θα πρεπει να ανταποκρίνεται.
    Να σημειώσω οτι η "απόσταση" που θα "ελεγχονται" οι Ir διακόπτες.. δεν θα ειναι μακρινή.. Δεν θα κουνάω το χέρι δλδ απο τα 10-15cm για να ενεργοποιηθεί κάτι..
    Θα ειναι πολύ πιο κοντά ο έλεγχος.. σαν να πας να το ακουμπήσεις δλδ για να πατήσεις το κουμπί που "θΑ" ειχε.. απλα να μην το ακουμπάς...


    ΕΡΩΤΗΣΗ: Η ευαισθησία των IR μπορεί να ειναι ρυθμιζόμενη ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Άκη,
    δεν ξέρω αν η υλοποίηση σου με τα modules περιλαμβάνει όλα όσα ζήτησες αλλά υπολόγισα 5 κυκλώματα IR 5 latch 2 ψηφιακά ποτενσιόμετρα και 2 τροφοδοτικά. Δηλαδή τελείως ασύμφορο.
    Μια διαφορετική προσέγγιση που μπορεί να πετύχει αυτό που θέλεις είναι δύο ΙR sensors ή επίσης δύο πιο φτηνά IR sensors σαν είσοδοι σε ένα μικροελεγκτή πχ arduino που θα ελέγχουν μέσω PWM την τάση εξόδου σε δύο transistor ισχύος. Η εναλλαγή μπορεί να γίνει με ταυτόχρονη προσέγγιση και στα δύο αισθητήρια ή εναλλακτικά με ένα τρίτο.

    Με την χρήση του μικροελλεγκτή μπορούν να γίνουν κάποια πράγματα που θα ήταν περίπλοκο με απλά ηλεκτρονικά, όπως να κρατάει σε μνήνη τις τελευταίες επιλεγμένες τάσεις ή να ρυθμίζεται η ταχύτητα αλλαγής της τάσης εξόδου, ή με παρατεταμένη προσέγγιση στα 2 αισθητήρια ταυτόχρονα να μηδενίζει τις τάσεις ή οτιδήποτε άλλο.
    Αγαπητέ μάρκο το θέμα μου ειναι να απλοποιήσω/μειώσω τα υλικά μου στα απολύτως απαραίτητα και να συμμαζέψω την κατασκευή μου σε μία μικρή πλακέτα αφαιρόντας relay και μηχανικά μέρη.. οχι να βάλω μεχρι και arduino..
    Φυσικά και θα ειναι ασύμφορο..
    ΗΔΗ ειναι ασύμφορο..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή PCB
    By belzrebuth in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 21:04
  2. Σχεδιασμός PCB για RF...
    By SeAfasia in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-14, 16:29
  3. Σχεδιασμός PCB με Eagles
    By dirfys in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 14:26
  4. Κατασκευή pcb με επιμεταλωμένη οπή
    By Lysandros in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 19:19
  5. PCB κατασκευή
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-10, 21:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας