Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Σχεδιασμός + Κατασκευή PCB

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Question Σχεδιασμός + Κατασκευή PCB

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλή χρονιά!
    Δεν ξέρω αν ειμαι στο σωστό thread οπότε αν κάποιος mod κρίνει οτι πρέπει παρακαλώ όπως μετακινήσει το post..
    Θέλω να φτιάξω μία κατασκευή.
    θα αφορά τροφοδοσία χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε V και Amp (0-18V max/2A) αλλα θελω π.χ ο έλεγχος +\- να γίνεται με IR+ μερικά πράγματα ακόμα...
    Υπάρχει κάποιος φίλος επαγγελματίας στο forum που μπορεί να υλοποιήσει το θεωρητικό κυκλωμα/βαθμίδες που έχω στο μυαλό μου σε PCB?
    Και επειδή ως γνωστό.. ο χρόνος είναι χρήμα ... Τι κόστος να περιμένω για κάτι τέτοιο?
    Με φιλικούς χαιρετισμούς
    Ακης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται κάποιος επαγγελματίας να ασχοληθεί με την κατασκευή σου. Πιο πιθανό είναι να σε βοηθήσει κάποιος χομπίστας από τα παιδιά του φόρουμ. Γίνε όμως πιο σαφής ώς προς αυτό που ζητάς και τι ακριβώς εννοείς υπλοποίηση, σχεδιασμό; κατασκευή PCB από σχέδιο που υπάρχει; ολοκληρωμένη κατασκευή με κουτί; για ένα κομμάτι; για παραγωγή;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται κάποιος επαγγελματίας να ασχοληθεί με την κατασκευή σου.
    Γιατί όχι? Απλώς θα χρεώσει ανάλογα και με την ώρα φαντάζομαι...

    ολοκληρωμένη κατασκευή με κουτί; για ένα κομμάτι; για παραγωγή;
    PCB λέει, φαντάζομαι θα έχει το κουτί, αλλιώς είναι προϊόν όχι pcb και για να ζητάει επαγγελματία δεν νομίζω να θέλει να τις κάνει σπίτι του...

    Το ζητούμενο είναι τι θα περιέχει: RF? Ήχο? Γρήγορα ψηφιακά (HDMI κλπ)?
    Χρειάζεται πρόγραμμα? Αν ναι, υπάρχει? Αν χρειάζεται αλλά δεν υπάρχει ποιος θα το γράψει?
    Το σχηματικό είναι πλήρες ή θα βασίζεσαι στο ότι θα ξέρει και θα το διορθώσει? Λίστα υλικών με συγκεκριμένα εξαρτήματα υπάρχει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Μαρκό και Στέφανε.
    Αναφέρομαι καθαρά σε πλακέτα.
    Ενα απλο regulated τροφοδοτικό 0-18V (LM317??) ή κάτι που να αντέχει 2A.. χωρις ιδιαίτερες απαιτήσεις απο θέμα "ποιότητας".. μεγάλες βαθμίδες εξομάλυνσης κτλ κτλ.. δεν ειναι για ήχο ή οτιδήποτε ανέφερες παραπάνω. Πηνία θα τροφοδοτεί αν αυτό παιζει ρόλο στην κατασκευή..Πηνία φαντάσου σαν αυτά του κλασσικού κουδουνιού εξώπορτας.
    Σαν συνολική υλοποίηση το έχω κατασκευάσει ήδη μία φορά αυτό που θέλω χρησιμοποιόντας ετοιμες λύσεις π.χ τροφοδοσία πήρα απο ένα ετοιμο Switching
    ως IR Sensor proximity switch αυτό--> https://www.ebay.co.uk/itm/152480096901
    ως Latching Relay αυτό--> https://www.ebay.co.uk/itm/291729668875
    κτλ κτλ...
    αυτό που θέλω ειναι στην ουσία αντί να συνδέω ετοιμα modules απο το ebay.. να απλοποιήσω όλο αυτό.. σε μία πλακέτα..
    Π.χ το ετοιμο IR switch που χρησιμοποιώ( του παραπάνω Link).. εχει στο κύκλωμά του και timer.. πράγμα που εμένα δεν με ενδιαφέρει (το εχω μόνιμα setted στο minimum) για τον σκοπό που το θέλω.. πράγμα που σημαινει οτι ένα πιό απλό κύκλωμα που θα αναλαμβάνει απλα να κλεισει μία επαφή (ειτε relay είτε μέσω τραζιστορ δεν με απασχολεί,..) μέσω IR για όσο διάστημα η IR βλέπει κάτι ειναι πολύ προτιμότερο...
    Ο ελεγχος του regulator π.χ θέλω να τον κάνω με Digital potentiometer (οπως διάβασα οτι μπορεί να γίνει απο σχετικό άρθρο https://makezine.com/projects/make-4...otentiometers/ ) το οποίο θα οδηγείται και αυτό απο IR...
    Σχηματικό δεν υπάρχει φυσικά...ουτε λίστα με συγκεκριμένα εξαρτήματα.
    Το ζητούμενο μου ειναι όλα αυτά να εφαρμοστούν σε μία πλακέτα..
    Ελπίζω να έλυσα καποιες αρχικές απορίες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Άκη αν θέλεις περιέγραψε τον τρόπο λειτουργίας της πλακέτας που θέλεις. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν υπάρχει κάτι μπροστά στο ΙR δίνει εντολή σε ένα ρελέ. Το οποίο τι κάνει; Το ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει το τροφοδοτικό πως δουλεύει; Πότε αυξάνει την τάση στην έξοδο και πότε την μειώνει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    τι σε κάνει να πιστεύεις οτι η custom κατασκευή θα είναι συμφερότερη από τα modules του ebay? Εκτώς αν μηλάμε για χιλιάδες κομμάτια

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σε κάνει να πιστεύεις οτι η custom κατασκευή θα είναι συμφερότερη από τα modules του ebay? Εκτώς αν μηλάμε για χιλιάδες κομμάτια
    Αυτό ακριβώς.
    Οσο κοστίζει όλη η πλακέτα απο το ebay, κοστίζει μόνο το ρελέ (για να μην σου πω ότι θα κοστίσει και παραπάνω)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Akis77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επειδή ως γνωστό.. ο χρόνος είναι χρήμα ... Τι κόστος να περιμένω για κάτι τέτοιο?
    Νομίζω έχει καταλάβει ότι θα του βγει ακριβό.
    Και παρόλο που ξέρει τι να περιμένει, μόλις ακούσει την τιμούλα, θα μείνει στα modules του απ' το ebay.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σε κάνει να πιστεύεις οτι η custom κατασκευή θα είναι συμφερότερη από τα modules του ebay? Εκτώς αν μηλάμε για χιλιάδες κομμάτια
    Καλησπέρα Στράτο. Σε καμία περίπτωση δεν περιμένω οτι θα ειναι φθηνότερο απο τα modules του ebay.. μιας και όπως πολύ σωστά ειπε και ο Νικος (Nkarama) "Οσο κοστίζει όλη η πλακέτα απο το ebay, κοστίζει μόνο το ρελέ"
    Το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μιλαμε για 1 μονο module και δεν ειναι μονο ένας ο πωλητής που μπορώ να βρώ αυτά που θέλω ετσι ώστε να ερθω σε συνεννόηση π.χ για registered post.. πράγμα που σημαίνει οτι παιρνω modules απο διάφορους πωλητές.. και εκτος οτι κάνουν ένα μήνα+ να ερθουν.. άλλα ερχονται.. άλλα χάνονται.. και εγω μένω σε αναμονή μεχρι να συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα που χρειάζομαι προκειμένου να συνεχίσω τις κατασκευές μου..
    Επίσης άλλο να εχεις μία πλακέτα.. άλλο 3-4 (θεμα χώρου και αρκετής συνδεσμολογίας μετά...)
    εκτός αυτου κάποια modules οσο και απλά-κατασκευαστικά και αν ειναι εχουν και μερικές λειτουργίες που εμενα δεν με απασχολούν.. πραγμα που σημαινει οτι το κύκλωμα παίρνει απλοποίηση.. και δεν νομιζω οτι το όλο project εχει απαιτήσεις τρελές..
    Με ένα προχειρο search υπάρχουν απειρα scematics για απλά τροφοδοτικά.. όπως και IR switches.. το θέμα μου ειναι οτι δεν ξέρω να τα "παντρέψω" και φυσικά δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ προγραμμα για κατασκευή πλακέτας.. Οτι εχω χρειαστεί μεχρι στιγμής το εχω κατασκευάσει σε διάτρητη εχοντας φυσικά το θεωρητικό κυκλωμα..
    Για παράδειγμα.. τον έλεγχο του +/- που θέλω να γίνεται με digital potensiometer οδηγούμενο απο IR.. είδα απο το link που ανεφερα και παραπάνω (https://makezine.com/projects/make-4...otentiometers/) οτι μπορεί να γίνει π.χ με το AD5220 (ή καποιο αντίστοιχο για την περίπτωση μου)
    Δεν ξέρω όμως να αναπτύξω το σχέδιο γύρω απο το (π.χ) AD5220 (αντιστάσεις πυκνωτες και γενικά οτι μπορει να χρειαστεί) ωστε να το κάνω να λειτουργήσει όπως θέλω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω έχει καταλάβει ότι θα του βγει ακριβό.
    Και παρόλο που ξέρει τι να περιμένει, μόλις ακούσει την τιμούλα, θα μείνει στα modules του απ' το ebay.
    Αν και δεν καταλαβαίνω το υφος (αν καταλαβα καλά) ειρωνείας... Οχι η αλήθεια ειναι οτι δεν ξέρω τι να περιμένω και γι αυτό και ρωτάω.. Αν καποιος θελήσει να ασχοληθει/βοηθήσει φυσικά και δεν περιμένω να το κάνει για την ψυχή της μανας του... αλλα και δεν γνωρίζω για τί ποσό μπορεί να μιλάμε... 50-100--200-500??? Πόσα??? Θα πάρω προσφορές.. και θα αποφασίσω αν με συμφέρει ή μπορώ να προχωρήσω στο project αυτό... ή αν θα συνεχίσω με τα modules του ebay..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή PCB
    By belzrebuth in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 22:04
  2. Σχεδιασμός PCB για RF...
    By SeAfasia in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-14, 17:29
  3. Σχεδιασμός PCB με Eagles
    By dirfys in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 15:26
  4. Κατασκευή pcb με επιμεταλωμένη οπή
    By Lysandros in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 20:19
  5. PCB κατασκευή
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-10, 22:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας