Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Sonoff S20

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή Sonoff S20

    Παρήγγειλα σήμερα την πιο πάνω πρίζα και αύριο θα την παραλάβω.
    Πριν λίγο μπήκα στο πλεϊ στορ να δω την εφαρμογή της και διάβασα πάρα πολλά αρνητικά σχόλια ότι με την αναβάθμιση που έκαναν τέλος του χρόνου συνεχώς κολλάει και δεν λειτουργεί πάντα.
    Κάποιος έγραψε ότι με την αλεξα δουλεύει μια χαρά.
    Τι λέτε για όλα αυτά και τι εστί αλεξα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποιώ 7 διακόπτες προς το παρών τις Sonoff 3 modules των 12V και 4 των 220v (όχι πρίζες που αναφέρεις εσύ), ουτε τοιχοδιακόπτες (ακόμα)
    Μεχρι στιγμής δεν εχω δεί κάποιο πρόβλημα με την εφαρμογή ή με τα modules ακόμα και με την τελευταία αναβάθμιση (v1.6 στους Ν1(220v) και v1.7 στους G1(12v) που έκανα σε όλα τα modules (επιλέγεις και την κάνεις εσύ την αναβάθμηση μέσω του app που χειρίζεσαι τους διακόπτες)
    Alexa (δεν υπάρχει μόνο αυτό.. ) εστί να χειρίζεσαι τους διακόπτες με φωνή.. και όχι μεσω app απο το κινητό σου..
    https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_Alexa
    π.χ λές "Alexa" με το που το ακουσει η συσκευή ενεργοποιείται .. και παιρνει την εντολή..
    Π.χ αν εχεις βάλει εναν διακόπτη φωτός στην κουζίνα σου...
    https://www.youtube.com/watch?v=iveuaTbyBOo
    λες.. Alexa turn on kitchen Lights και τσουπ! Αναβουν
    Στο εξωτερικό υπάρχουν και άλλοι διακόπτες (oxi sonoff) π.χ για φωτισμό με dimer που συνεργάζονται με Alexa
    μονο η φαντασία σου μπορει να σε περιορίσει στο τί αυτοματισμούς μπορείς να κάνεις..

    Να εχεις υπ'όψιν σου οτι οι διακόπτες επικοινωνούν με τον router σου και μετά με servers συνήθως στην κίνα και όχι απ ευθείας με το κινητό σου..(υπαρχει τρόπος παράκαμψης..αλλα αυτό ειναι άλλη ιστορία..)
    οπότε ανα τον κόσμο.. ίσως υπάρχουν και down..γι αυτό και ίσως τα παράπονα στο play. εμενα μεχρι στιγμής.. οποτε εχω χρειαστεί κατι. ειναι πάντα Up.. δεν εχω δει κάποια δυσλειτουργία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Akis77 : 11-01-18 στις 15:44

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Έμεινα ευχαριστημένος από την ποιότητα των πλαστικών και την άμεση ανταπόκριση στις εντολές που δέχεται.
    Θα ακουλουθήσω όμως τις συμβουλές όσων την πάτησαν μετά από αναβάθμιση και δεν θα αναβαθμίζω αν και μου βγάζει σχετικό μνμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έμεινα ευχαριστημένος από την ποιότητα των πλαστικών και την άμεση ανταπόκριση στις εντολές που δέχεται.
    Θα ακουλουθήσω όμως τις συμβουλές όσων την πάτησαν μετά από αναβάθμιση και δεν θα αναβαθμίζω αν και μου βγάζει σχετικό μνμ.
    Τωρα που το κατεβασες απο το playstore δεν κατεβασες την τελευταια εκδοση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Μάνο μιλώ για αναβάθμιση firmware και όχι προγράμματος.
    Επίσης, με ενδιαφέρει κανένα χακάρισμα στο firmware ώστε να το δουλεύω από δικό μου σέρβερ. Αν ξέρεις κανείς κάτι παραπάνω, ας μας πει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο μιλώ για αναβάθμιση firmware και όχι προγράμματος.
    Επίσης, με ενδιαφέρει κανένα χακάρισμα στο firmware ώστε να το δουλεύω από δικό μου σέρβερ. Αν ξέρεις κανείς κάτι παραπάνω, ας μας πει.
    Έχεις δικό σου σέρβερ;
    αυτό απαιτεί static ip και μηχάνημα μέρα - νύχτα ανοικτό (οπότε hardware επιπέδου σερβερ και όχι απλού μηχανήματος.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Έχω ένα DNS μέσω του οποίου δεν χρειάζομαι σταθερή iP και ελέγχω τις κάμερες, κάνω WOL, κ.λπ. Με το ίδιο τρόπο θέλω να ανοιγοκλεινω τον διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο μιλώ για αναβάθμιση firmware και όχι προγράμματος.
    Επίσης, με ενδιαφέρει κανένα χακάρισμα στο firmware ώστε να το δουλεύω από δικό μου σέρβερ. Αν ξέρεις κανείς κάτι παραπάνω, ας μας πει.
    Ειμαι στην φαση του να παρω 2-3 μικρα ή το μεγαλο που μπαινει σε rail αν εχεις δει.(Συμφερει και σαν τιμη)

    Απο θεμα firmware εχω δει βιντεακια που κολλανε 4 πινς στο sonoff και περνανε οτι θελουν μεσα. Υπαρχουν πολλα στο github αλλα θα σου πρότεινα να ξεκινησεις απο instructables και youtube τις αναζητησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι στην φαση του να παρω 2-3 μικρα ή το μεγαλο που μπαινει σε rail αν εχεις δει.(Συμφερει και σαν τιμη)

    Απο θεμα firmware εχω δει βιντεακια που κολλανε 4 πινς στο sonoff και περνανε οτι θελουν μεσα. Υπαρχουν πολλα στο github αλλα θα σου πρότεινα να ξεκινησεις απο instructables και youtube τις αναζητησεις
    Καλού κακού, πάρε ένα backup του firmware (Google it) γιατί αν ποτέ θελήσεις να επιστρέψεις στο original firmware της itead, δε θα μπορείς. Είναι κλειδωμένο με το serial number του μικροεπεξεργαστή, και δε μπορείς να φλασαρεις από άλλο παρόμοιο.

    Δοκίμασε το espeasy αν σου κάνει, σε συνδιασμό με Domoticz για τον έλεγχο.
    Το δούλεψα για κανένα μήνα χωρίς προβλήματα.

    Τώρα κάποιοι ξεκινάνε να στήνουν ένα τοπικό σερβερ για να συνδέεται το Sonoff, ωστε να μην έχει ανάγκη τον κινέζικο, τρέχει σε Raspberry, αλλά είναι ακόμα σε πολύ πρώιμο στάδιο.

    Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Στελιος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    προσ john_b πως γινετε το χακαρισμα και τι εννοεις δικο μου server

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος μοτέρ τέντας με διακόπτες sonoff
    By ydrohoos1980 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας