Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 62

Θέμα: Αμπερόμετρο πίνακα ,λάθος ενδείξεις

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΟ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    α)Η τάση είναι 220 ή πάει και 240 βολτ;
    β) Ο τρόπος μέτρησης έντασης που έχεις είναι «έμμεσος» και μπορεί να εισαχθούν σφάλματα με πολλούς τρόπους π.χ. είδα έχεις δυο καλώδια μέσα στο πηνίο που σχηματίζουν μια έστω μικρή γωνία μεταξύ τους(δοκίμασε να τα συγκρατήσεις εντελώς παράλληλα πριν και μετά την έξοδο του πηνίου)
    γ) Μην θεωρείς ότι ο υπολογισμός-μετρηση της αντίστασης-ισχύος ενός θερμοσίφωνα μπορεί να γίνει χωρίς σφάλμα μιλάμε για τιμή που πρέπει να μετρηθεί εν «θερμώ»
    δ)το πηνίο μπορεί να επηρεαστεί ακόμα και από μαγνητικά πεδία από τους γύρω μικροαυτόματους που είναι πίτα γύρω(νομίζω ότι θέλει κάποια απόσταση από οτιδήποτε)
    ε) επίσης μην θεωρείς ότι η αντίσταση του θερμοσίφωνα είναι πρότυπη αντίσταση. Όλες οι αντιστάσεις ένα σφάλμα +_20% το έχουν φαντάσου μια αντίσταση που ερυθροπυρώνονται οι σπείρες της κολλάνε μεταξύ τους οξειδώνονται παίρνει υγρασία το μονωτικό κ.α.
    στ) βάλε το πηνίο στο καλώδιο πριν τον θερμοσίφωνα και το αμπερόμετρο ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ για να δεις αν βγαίνει άλλο νούμερο(μόνο αν έχεις δεύτερο ίδιο πηνίο αμπερόμετρο όχι να λύσεις τον πίνακα)
    ζ) άσε τον θερμοσίφωνα να ζεσταθεί λίγο 5 λεπτά και δες αν αλλάζει η τιμή
    χ)το αμπερόμετρο σου αν κατάλαβα καλά μπορεί να συνδεθεί και απευθείας χωρίς πηνίο;
    ψ) είδα τρεις τιμές τάσεων λειτουργίας 207/230/253 υπάρχει επιλογέας ή βγαίνει για κάθε τιμή τάσης άλλο όργανο;
    α) γύρω στα 230
    β) θα το δοκιμάσω
    γ) οκ αλλά είναι μεγάλη η διαφορά
    στ) δεν έχω
    ζ) είναι ίδια
    χ) ναι αλλά νομίζω είναι μέχρι 5Α
    ψ ) δεν το ξέρω
    Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απάντησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    αν και δεν βρηκα καποιο αξιολογο manual απο τα λιγα που ειδα αυτο το αμπερομετρο θελει 150/5Α μετασχηματιστη και οχι 100 που εχεις βαλει.Με ενα προχειρο υπολογισμο τα 17Α τα δειχνει 26

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και δεν βρηκα καποιο αξιολογο manual απο τα λιγα που ειδα αυτο το αμπερομετρο θελει 150/5Α μετασχηματιστη και οχι 100 που εχεις βαλει.Με ενα προχειρο υπολογισμο τα 17Α τα δειχνει 26
    Βοήθησε να καταλάβουμε και εμείς αυτόν τον υπολογισμό . Το ρωτάω αυτό γιατί μου φαίνεται παράξενο που στην περίπτωση θερμοσίφωνα σύμφωνα με τον bialex έχουμε διαφορά 5 με 6 αμπέρ περισσότερα , αλλά στην περίπτωση του ματιού κουζίνας διαφορά 3 αμπέρ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και δεν βρηκα καποιο αξιολογο manual απο τα λιγα που ειδα αυτο το αμπερομετρο θελει 150/5Α μετασχηματιστη και οχι 100 που εχεις βαλει.Με ενα προχειρο υπολογισμο τα 17Α τα δειχνει 26
    Μα αν συμβαίνει αυτό που λέει ο Βασίλης δεν έχει καμιά συζήτηση παραπάνω είναι σαν μετασχηματιστής με λάθος σπείρες -λόγο μετασχηματισμού.Τι υπολογισμός αν θέλει πηνίο 150/5Α, με άλλο πηνίο σε ψηφιακό, που δεν μπορείς να αλλάξεις κλίμακα βλέπεις άλλα αντί άλλων

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βοήθησε να καταλάβουμε και εμείς αυτόν τον υπολογισμό . Το ρωτάω αυτό γιατί μου φαίνεται παράξενο που στην περίπτωση θερμοσίφωνα σύμφωνα με τον bialex έχουμε διαφορά 5 με 6 αμπέρ περισσότερα , αλλά στην περίπτωση του ματιού κουζίνας διαφορά 3 αμπέρ .
    Το οργανο με 1Α απο τον μετασχηματιστη θα δειχνει 30Α ενδειξη.με 5 150(150/5)
    αν βαλεις με/στη 150/5 οταν θα διαρεεται ο αγωγος με 30Α θα επαγει ρευμα 1Α.Αυτος που εχει ομως για 20Α επαγει 1Α ρευμα.


    θερμοσιφωνας 4000/230=17,5Α για 150/5 οργανο πρεπει να περασει ρευμα(απο μετ/στη) 5/150*17,5=0,57Α και οχι 5/100*17,5=0.875.Ετσι θα δειχνει 26,5Α
    αντιστοιχα στα 2300/230=10Α θα δειχνει 15Α
    Στον ενσν εινσι 0,033/Α και στον αλλον 0,05/Α

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 11-01-18 στις 21:32
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    IRF (11-01-18)

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Απορία γιατί δεν βάζεις ένα αμπερόμετρο μικρό βελόνας που είναι πολύ πιο φθηνό απευθείας σε σειρά χωρίς κανένα πηνίο.Χρειάζεσαι για κάποιο λόγο ενδείξεις στο 1Α;π.χ. τι ελέγχει ακριβώς το αμπερόμετρο και χρειάζεσαι ψηφιακό;δεν αρκεί με βελόνα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΟ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία γιατί δεν βάζεις ένα αμπερόμετρο μικρό βελόνας που είναι πολύ πιο φθηνό απευθείας σε σειρά χωρίς κανένα πηνίο.Χρειάζεσαι για κάποιο λόγο ενδείξεις στο 1Α;π.χ. τι ελέγχει ακριβώς το αμπερόμετρο και χρειάζεσαι ψηφιακό;δεν αρκεί με βελόνα;
    Γιατί αυτό υπάρχει στον πίνακα και προσπαθώ να βρω λύση να δουλέψει σωστά

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΟ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και δεν βρηκα καποιο αξιολογο manual απο τα λιγα που ειδα αυτο το αμπερομετρο θελει 150/5Α μετασχηματιστη και οχι 100 που εχεις βαλει.Με ενα προχειρο υπολογισμο τα 17Α τα δειχνει 26
    Οι τιμές δεν συμπίπτουν ακριβώς σε σχέση με τις ενδείξεις μου 26.5 με 24 για τον θερμοσίφωνα ή 15 με 13 για το μάτι

    Οπότε λες θα ψάξω να βρώ μ/τ 5/150;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bialex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτό υπάρχει στον πίνακα και προσπαθώ να βρω λύση να δουλέψει σωστά
    Προσθέτεις διορθωτική αντίσταση παράλληλα με το πηνίο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bialex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμές δεν συμπίπτουν ακριβώς σε σχέση με τις ενδείξεις μου 26.5 με 24 για τον θερμοσίφωνα ή 15 με 13 για το μάτι

    Οπότε λες θα ψάξω να βρώ μ/τ 5/150;
    \Εμενα ο θερμοσιφωνας τραβαει 18,5Α.
    Βρες ενα μετ/στη 150/5Α ή εστω το σωστο manual του οργανου να το επιβεβαιωνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κάρτα SD λάθος μέγεθος
    By Πατέντες in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 21:49
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-12, 17:20
  3. Σωστό ή λάθος;
    By Tomari in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 13:30
  4. Λάθος IP σε PC. Τι να κάνω;
    By Hary Dee in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-11, 13:51
  5. Ενδείξεις σε ρελέ!
    By frix199 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 19:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας