Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Μεγαλο Μπερδεμα με πινακα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον θερμοσίφωνα και στην κουζίνα διακόπτουμε και τον ουδέτερο για να μπορούμε να απομονώσουμε τη γραμμή σε περίπτωση βλάβης (επειδή είναι μόνιμα συνδεδεμένα στην εγκατάσταση) και δε μπορούμε να τα βγάλουμε απλά από την πρίζα.

    Αν θες να το δεις και με τις πιθανότητες, διακόπτοντας και τον ουδέτερο διπλασιάζεις αμέσως όλα τις πιθανές επαφές που μπορούν να πάθουν βλάβη.
    Ο ουδέτερος είναι εντελώς ακίνδυνος αν δε διακόπτεται πουθενά.
    Δεν ξέρω γιατί αναφέρεις πως κανείς ηλεκτρολόγος δε βάζει ξεχωριστούς ουδέτερους. Αν το ξανασκεφτείς θα έπρεπε να είχαν πάρει φωτιά όλα τα σπίτια λόγω υπεφόρτισης του συγκεκριμένου αγωγού.

    Όπως και να'χει, οι χαλαροί ουδέτεροι είναι ήδη συχνό πρόβλημα τις εγκαταστάσεις και προτείνεις να βάλουμε άλλα τόσα σημεία σύσφιξής τους. Το ραγοϋλικό που προτείνεις δέχεται "μπάρα" από κάτω όπως γίνεται με τις απλές ασφάλειες τόσο για τη φάση όσο και για τον ουδέτερο ή θα πρέπει να "κοτσάρουμε" άλλα τόσα καλώδια μέσα στον πίνακα από την μπάρα μέχρι τον μικροαυτόματο;
    Υπαρχει και διπολικη γεφυρα http://www.kafkas.gr/proionta/ilektr...-n-24pol_64945
    Ενταξει εντελως περιττο οτι λεει,για να περασεις την ωρα σου καλα ειναι.Για να δωσεις προσφορα θα σε παρουν με τις πετρες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (13-01-18)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κλιματισμό εγώ θα έβαζα καμπύλη D η Κ, για φώτα και πρίζες C, και καμπύλη B σε θερμοσίφωνα και κουζίνα, και αν θες η δουλειά σου να είναι super μιας και θα ασχοληθείς εσύ ο ίδιος, όλοι οι μικροαυτόματοι να έιναι διπολικοί 1+Ν, το οποίο βέβαια προυποθέτει (το σωστό) κάθε κύκλωμα να έχει και το δικό του ξεχωριστό ουδέτερο, και όχι να κάνουμε βόλτα έναν ουδέτερο γύρω γύρω σε όλο το σπίτι όπως κάνουν οι ηλεκτρολόγοι. Αύριο μεθαύριο ας πούμε θες να βάλεις έναν ρελέ επιτήρησης στο ψυγείο, ή ένα μετρητή ενέργειας σε κάποιο κλιματιστικό η αλλού, ή σου πέφτει ο ρελέ και ψάχνεις να βρεις την βλάβη, ή θες να βάλεις σε κάποια γραμμή (πχ στο μπάνιο) έναν ξεχωριστό διακόπτη διαρροής με στοιχεία μικροαυτόματου (RCBO), έναν ενεργοποιητή GSM για τα ρολλά, ένα bioswitch στα υπνοδωμάτια, κοκ.
    Τι ειναι αυτο το bioswitch?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Γιατι με ΜΟΝΟΠΟΛΙΚΟ διακοπτη δεν θα μπορουσαμε να απομονωσουμε τον θερμοσιφωνα η την κουζινα; Αλλως, οι λαμπες δεν ειναι και αυτες μονιμα συνδεδεμενες;
    Σε περίπτωση επαφής/διαρροής προς γείωση θα πέφτει ο ΔΔΕ γι'αυτό το λόγο μπαίνει διπολικός διακόπτης.

    Τη λάμπα μπορείς να την ξεβιδώσεις εύκολα και γρήγορα (άσε που τα περισσότερα φωτιστικά δεν έχουν γείωση).

    Το "αυτοματάκι" δεν περιέχει κύκλωμα προστασίας/υπερέντασης στις επαφές του ουδέτερου, γεγονός που σημαίνει ότι αυξάνονται και οι πιθανότητες λάθους-επικινδύνης σύνδεσης.

    Το ότι κάτι είναι όμορφο δε σημαίνει ότι είναι και το πιο ασφαλές.
    Οποιαδήποτε αντίσταση πάνω στον ουδέτερο επιφέρει αύξηση στην τάση του.

    Μπορείς να αναφέρεις κάποιο λόγο για τον οποίο θεωρείς ότι είναι πιο ασφαλές να διακόπτεται ο ουδέτερος χωρίς λόγο;

    Ο ουδέτερος πάντα παίζει ταυτόχρονα και "προστατευτικό" ρόλο. Τι θα συμβεί αν μια φάση από "σηκωμένη" ασφάλεια για "οποιοδήποτε" λόγο ακουμπήσει σε υποτιθέμενο ουδετερομένο σημείο κατεβασμένης διπολικής ασφάλειας; ΤΙΠΟΤΑ! Το ασφαλιστικό μέτρο δε θα πάρει είδηση ότι κάτι πήγε στραβά και η συσκευή θα αποκτήσει 230V από το "πουθενά".

    Στο δικό μου σπίτι πάντως δε θα έβαζα διπολικούς διακόπτες σε γραμμές που δεν είναι απαραίτητο.

    Μπορείς να μου αναφέρεις μια επικίνδυνη κατάσταση στην οποία θα έλεγε κανείς: "Όχι ρε γμτ, αν έκοβα και τον ουδέτερο δε θα με χτυπούσε το ρεύμα". (Πέρα από τη λαθασμένη σύνδεση ουδέτερου/φάσης).

    Δεν ξέρω με τι ασχολείσαι ή τι έχεις σπουδάσει ή τι εμπειρία έχεις με το ρεύμα αλλά παρατήρησα ότι και σε άλλο thread υπήρξε διαφωνία για "σωστό" τρόπο εγκατάστασης (ξετρύπημα τοίχου) όπου κι εκεί τόνισες τον αισθητικό τομέα από τον λειτουργικό.

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (13-01-18)

  6. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση επαφής/διαρροής προς γείωση θα πέφτει ο ΔΔΕ γι'αυτό το λόγο μπαίνει διπολικός διακόπτης.

    Τη λάμπα μπορείς να την ξεβιδώσεις εύκολα και γρήγορα (άσε που τα περισσότερα φωτιστικά δεν έχουν γείωση).

    Το "αυτοματάκι" δεν περιέχει κύκλωμα προστασίας/υπερέντασης στις επαφές του ουδέτερου, γεγονός που σημαίνει ότι αυξάνονται και οι πιθανότητες λάθους-επικινδύνης σύνδεσης.

    Το ότι κάτι είναι όμορφο δε σημαίνει ότι είναι και το πιο ασφαλές.
    Οποιαδήποτε αντίσταση πάνω στον ουδέτερο επιφέρει αύξηση στην τάση του.

    Μπορείς να αναφέρεις κάποιο λόγο για τον οποίο θεωρείς ότι είναι πιο ασφαλές να διακόπτεται ο ουδέτερος χωρίς λόγο;

    Ο ουδέτερος πάντα παίζει ταυτόχρονα και "προστατευτικό" ρόλο. Τι θα συμβεί αν μια φάση από "σηκωμένη" ασφάλεια για "οποιοδήποτε" λόγο ακουμπήσει σε υποτιθέμενο ουδετερομένο σημείο κατεβασμένης διπολικής ασφάλειας; ΤΙΠΟΤΑ! Το ασφαλιστικό μέτρο δε θα πάρει είδηση ότι κάτι πήγε στραβά και η συσκευή θα αποκτήσει 230V από το "πουθενά".

    Στο δικό μου σπίτι πάντως δε θα έβαζα διπολικούς διακόπτες σε γραμμές που δεν είναι απαραίτητο.

    Μπορείς να μου αναφέρεις μια επικίνδυνη κατάσταση στην οποία θα έλεγε κανείς: "Όχι ρε γμτ, αν έκοβα και τον ουδέτερο δε θα με χτυπούσε το ρεύμα". (Πέρα από τη λαθασμένη σύνδεση ουδέτερου/φάσης).

    Δεν ξέρω με τι ασχολείσαι ή τι έχεις σπουδάσει ή τι εμπειρία έχεις με το ρεύμα αλλά παρατήρησα ότι και σε άλλο thread υπήρξε διαφωνία για "σωστό" τρόπο εγκατάστασης (ξετρύπημα τοίχου) όπου κι εκεί τόνισες τον αισθητικό τομέα από τον λειτουργικό.
    Ωραια tips!
    To bioswitch τι ειναι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #15
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση επαφής/διαρροής προς γείωση θα πέφτει ο ΔΔΕ γι'αυτό το λόγο μπαίνει διπολικός διακόπτης.

    Τη λάμπα μπορείς να την ξεβιδώσεις εύκολα και γρήγορα (άσε που τα περισσότερα φωτιστικά δεν έχουν γείωση).

    Το "αυτοματάκι" δεν περιέχει κύκλωμα προστασίας/υπερέντασης στις επαφές του ουδέτερου, γεγονός που σημαίνει ότι αυξάνονται και οι πιθανότητες λάθους-επικινδύνης σύνδεσης.

    Το ότι κάτι είναι όμορφο δε σημαίνει ότι είναι και το πιο ασφαλές.
    Οποιαδήποτε αντίσταση πάνω στον ουδέτερο επιφέρει αύξηση στην τάση του.

    Μπορείς να αναφέρεις κάποιο λόγο για τον οποίο θεωρείς ότι είναι πιο ασφαλές να διακόπτεται ο ουδέτερος χωρίς λόγο;

    Ο ουδέτερος πάντα παίζει ταυτόχρονα και "προστατευτικό" ρόλο. Τι θα συμβεί αν μια φάση από "σηκωμένη" ασφάλεια για "οποιοδήποτε" λόγο ακουμπήσει σε υποτιθέμενο ουδετερομένο σημείο κατεβασμένης διπολικής ασφάλειας; ΤΙΠΟΤΑ! Το ασφαλιστικό μέτρο δε θα πάρει είδηση ότι κάτι πήγε στραβά και η συσκευή θα αποκτήσει 230V από το "πουθενά".

    Στο δικό μου σπίτι πάντως δε θα έβαζα διπολικούς διακόπτες σε γραμμές που δεν είναι απαραίτητο.

    Μπορείς να μου αναφέρεις μια επικίνδυνη κατάσταση στην οποία θα έλεγε κανείς: "Όχι ρε γμτ, αν έκοβα και τον ουδέτερο δε θα με χτυπούσε το ρεύμα". (Πέρα από τη λαθασμένη σύνδεση ουδέτερου/φάσης).

    Δεν ξέρω με τι ασχολείσαι ή τι έχεις σπουδάσει ή τι εμπειρία έχεις με το ρεύμα αλλά παρατήρησα ότι και σε άλλο thread υπήρξε διαφωνία για "σωστό" τρόπο εγκατάστασης (ξετρύπημα τοίχου) όπου κι εκεί τόνισες τον αισθητικό τομέα από τον λειτουργικό.
    Ο σημαντικοτερος λογος για χρηση διπολικων δεν ειναι αισθητικος, ουτε θα σε προστατευσει καλυτερα η διπολικη ασφαλεια σε περιπτωση σφαλματος., σλλα ειναι οτι «Διακόπτοντας τον ουδέτερο αγωγό με διπολικό μερικό διακόπτη και εφόσον υπάρξει διαρροή μεταξύ ουδετέρου και γείωσης στο κύκλωμά τους, θα επιτρέπεται η συνέχεια της τροφοδοσίας της υπόλοιπης εγκατάστασης, αν απενεργοποιηθούν οι διπολικοί τους διακόπτες, μια και ο Δ.Δ.Ε. θα παραμένει οπλισμένος. Επιπλέον θα είναι ευκολότερος ο εντοπισμός της βλάβης.» Και αυτος ειναι ο λογος που ο κανονισμος προτεινει την διακιπη ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΥΔΕΥΕΡΟΥ για τις μονιμα συνδεδεμενες συσκευες τον θερμοσιφωνα, την κουζινα κοκ, και οχι αυτο που ειχε πει καποτε ο φιλμαν , οτι δηλαδη χρησιμοποιουμε διπολικο στον θερμοσιφωνα για να μην κατεβαινουμε απο το παταρι γιατι θα μας πεφτει το ρελε. Ελεος παιδια! Για μενα ειναι εξισου σημαντικο οτι χρησιμοποιοντας διπολικους παντου ειναι 100% βεβαιο οτι δεν θα χρησιμοποιησω κοινο ουδετερο ΟΥΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ και ειναι επισης πιο λειτουργικο οταν θελω να χρησιμοποιησω σε κυκλωματα καλουδια σαν αυτα που ειπα στην αρχη. ΥΓ: Η σχεση μου με το ρευμα ειναι ερασιτεχνικη, και ρεαλιστικη (εχω κανει ηλ. εγκααστασεις), αλλα σιγουρα οχι επαγγελματικη ή καθ’ολα σωστη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 13-01-18 στις 02:35

  8. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο σημαντικοτερος λογος για χρηση διπολικων δεν ειναι αισθητικος, ουτε θα σε προστατευσει καλυτερα η διπολικη ασφαλεια σε περιπτωση σφαλματος., σλλα ειναι οτι «Διακόπτοντας τον ουδέτερο αγωγό με διπολικό μερικό διακόπτη και εφόσον υπάρξει διαρροή μεταξύ ουδετέρου και γείωσης στο κύκλωμά τους, θα επιτρέπεται η συνέχεια της τροφοδοσίας της υπόλοιπης εγκατάστασης, αν απενεργοποιηθούν οι διπολικοί τους διακόπτες, μια και ο Δ.Δ.Ε. θα παραμένει οπλισμένος. Επιπλέον θα είναι ευκολότερος ο εντοπισμός της βλάβης.» Και αυτος ειναι ο λογος που ο κανονισμος προτεινει την διακιπη ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΥΔΕΥΕΡΟΥ για τις μονιμα συνδεδεμενες συσκευες τον θερμοσιφωνα, την κουζινα κοκ, και οχι αυτο που ειχε πει καποτε ο φιλμαν , οτι δηλαδη χρησιμοποιουμε διπολικο στον θερμοσιφωνα για να μην κατεβαινουμε απο το παταρι γιατι θα μας πεφτει το ρελε. Ελεος παιδια! Για μενα ειναι εξισου σημαντικο οτι χρησιμοποιοντας διπολικους παντου ειναι 100% βεβαιο οτι δεν θα χρησιμοποιησω κοινο ουδετερο ΟΥΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ και ειναι επισης πιο λειτουργικο οταν θελω να χρησιμοποιησω σε κυκλωματα καλουδια σαν αυτα που ειπα στην αρχη. ΥΓ: Η σχεση μου με το ρευμα ειναι ερασιτεχνικη, και ρεαλιστικη (εχω κανει ηλ. εγκααστασεις), αλλα σιγουρα οχι επαγγελματικη ή καθ’ολα σωστη.
    Δε βλεπω να υπάρχει διαφωνία για το λόγο που διακόπτουμε και τον ουδέτερο στις μόνιμες ηλεκτρικές συσκευές.

    Δεν κατάλαβα τη διαφορά αυτού που παρέθεσες εσύ με αυτό που σου εγραψα πιο πάνω και με αυτό που είπε καποια στιγμή ο FILMAN (Φίλιππος) (όσον αφορά στη διακοπή ουδέτερου για τον θερμοσίφωνα).

    Επίσης, αν πέσεις σε λαμόγιο μαστορα/εργολάβο, μπορεί πολύ ευκολα να σου χρεώσει τα διπολικα αυτοματακια να σου βάλει μισο μετρο καλώδιο στις αναχωρήσεις ουδετέρων και στην τελική να χρησιμοποιήσει έναν μόνο ουδέτερο που θα ξεκινά από τη μπάρα ουδετέρων.

    Εχω δει σε δημόσιο κτίριο πίνακα καινούριο, γεμάτο με ραγουλικό χωρίς να υπάρχει καθόλου καλωδίωση μεσα! Η καινούρια επίτοιχη εγκατάσταση τροφοδοτούνταν απο τον παλιό πίνακα και οι καινούριες ασφάλειες υπήρχαν για τα μάτια του κόσμου.

    Ενιαφέρον θα είχε να μα πει ο alphauk (Γιάννης) τι ισχύει στην Αγγλία).

    Ανέβασε και τη φώτο του πίνακα που είχες πει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    οποτε καταληγουμε σε κατι πιο ασφαλες το οποιο σε περιπτωση σφαλματος δεν θα ριξει καν το ρευμα στο σπιτι αλλα την γραμμη που το προκαλεσε.
    http://www.elfa.gr/el/products/resid...ent-protection
    και εδω http://www.kafkas.gr/proionta/ilektr...6-46936_105716
    βεβαια εχει 45€ αλλα κομματια να γινει.Ενα δυαρι εχει γυρω στις 10 αναχωρησεις τι ειναι 450€.Επισης για να ειμαστε καθολα νομιμοι με το προτυπο θα πρεπει να μπει και ρελε διαρροης για τις γραμμες απο την αφιξη/διακοπτη/ασφαλεια μεχρι τις αναχωρησεις.Ετσι εχουμε τα εξης.Η θα βαλουμε επιλεκτικο,που σε καποιες περιπτωσεις δεν εναρμονιζεται με το προτυπο ή θα βαλουμε με αυτοματη επαναφορα https://www.meidanis.gr/uliko-egkata...me-aut-ep.html με κοστος 170€.Ετσι εχουμε εξασφαλισει οτι πεφτει η πρβληματικη γραμμη και δεν μενει το σπιτι απο ρευμα.

    Επισης ξεχασα να αναφεερω το σημαντικοτερο .Αφου πλεον ειμαστε στην γενια των A/C με inverter κλπ τοτε αντι για ασφαλειες Κ επιλεγουμε ρελε AC .ξεχασα και τους απαγωγους κανενα 50€.Ενα μυαλο ειναι αυτο.


    ΥΓ Υπαρχει καποιος ηλεκτρολογος που να εχει δωσει προσφορα για αλλαγη πινακα σε διαμερισμα 800-1000€?Ας μου απαντησει εστω και με pm.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 13-01-18 στις 14:17
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Τό πρότυπο της τοποθέτησης MCB με δύο πόλους P-N σε κάθε κοίκλωμα ισχύει στην Γαλλία ( είναι ακριβώς όπως τα απλά MCB αλλά με 4 επαφές) και αυτό διότι πάρα πολλά δίκτυα είναι τύπου ΤΤ , το ίδιο περίπου πρότυπο ισχύει και εδώ σε ότι έχει νά κάνει με εγκαταστάσεις σε τροχόσπιτα όπου επιβάλλεται η τοποθέτηση ξεχωριστού ηλεκτροδίου , στήν Ελλάδα όπου οι παροχές είναι τύπου TN-C δέν βλέπω τον λόγο γιατί νά τοποθετούνται τέτοιου είδους MCB . Όσο για τους διπολικους διακόπτες ο κανονισμός λέει ότι επιβάλλεται ή τοποθέτηση τους για λόγους καλής πρακτικής( good off practice) επιβάλλεται η απομόνωση των ενεργών αγωγών σέ περίπτωση εργασίας ή service σε όλα τα κοίκλωμα ισχύος (για την ασφάλεια του τεχνικού)και για να μην επιρεαζεται η υπόλοιπη εγκατάσταση , όσο για την τοποθέτηση τύπου C MCB σε κοικλωματα φωτισμού και σε πρίζες σε οικιακές εγκαταστάσεις, εάν τηρούνται οι κανονισμοί οι τύπου B είναι οι καταλληλότεροι και κάνουν τη δουλειά τους πολύ καλά (καλύτερα από τους C) οι τύπου C περιορίζουν το μήκος του κοικλωματως , και το In είναι χ 5-8 μεγαλύτερο (με τα θετικά τους που πολλοι τα βλέπουν, αλλά και με τα αρνητικά τους που πολλοί δεν θέλουν να τα δουν)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Φίλε nestora και λοιποί. Σε αυτή την φωτό Συνημμένο Αρχείο 71963βλέπετε τον πίνακα (άρα και την εγκατάσταση πως έχει γίνει) εγκαταστάτη ΑΔΕΙΟΥΧΟΥ ηλεκτρολόγου (ο οποίος υπέγραψε και το πιστοποιητικό για την ΔΕΗ) για δυόροφη μεζονέτα 240τμ 8ετίας. Όπως θα μπορείτε να παρατηρήσετε καλύτερα και σε αυτή την φωτό Συνημμένο Αρχείο 71964 έχουμε συνοπτικά, 14 γραμμές, 4 μόλις καλώδια για ουδέτερους (μαζί με τον παροχικό) και 9 καλώδια για γείωση. Ουαου! Πάμε τώρα στο πατρικό μου στο Αιγάλεω, σπίτι του 1960 όπου μένει η μανούλα μου. Πρίν 2 χρόνια στα πλαίσια γενικής ανακαίνισης (όχι μόνο ηλεκτρολογικά) ανοίγω όλα τα κουτιά, ξηλώνω όλα τα (ελάχιστα) καλώδια που είχαν μέσα, τραβάω πολλές νέες γραμμές, για κλιματισμούς, για συναγερμούς, για ρολλά (ακόμα ξύλινα πατζούρια έχει βέβαια...) κ.α. και μην τα πολυλογώ, σε αυτή την φωτό Συνημμένο Αρχείο 71965 βλέπετε τον πίνακα αυτής της εγκατάστασης. Όλοι οι διακόπτες διπολικοί όπως βλέπεις nestora! Όπως θα παρατηρήσετε καλύτερα σε αυτή την φωτό, Συνημμένο Αρχείο 71966 η μπάρα των ουδετέρων κενή! Και επιπλέον και κάθε γραμμή ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΓΕΙΩΣΗ. Η μπάρα των γειώσεων μετά βίας χώρεσε τα καλώδια! Ας επιλέξει λοιπόν ο φίλος μας ποιον πίνακα (και άρα πως θα είναι η ηλεκτρολογική του εγκατάσταση) από τους δύο θα φτιάξει. Και του πρότεινα τους διπολικούς ως super λύση (good of practice Που είπε ο alpha uk) και μόνο επειδή θα ασχοληθεί μόνος του. Γιατί τους ηλεκτρολόγους (και όλους του «επαγγελματίες») τους ξέρουμε. Καλά! Και ναι φίλε βασίλη (που ειρωνεύεσαι) δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις διπολικούς, είσαι όμως ή δεν είσαι υποχρεωμένος για κάθε γραμμή να βάλεις και ξεχωριστό ουδέτερο και γείωση; Ε; Προκαλώ λοιπόν οποιοδήποτε ηλεκτρολόγο του forum να μου δείξει δουλειά του όπου θα φαίνεται ότι έχει τόσους ουδέτερους και τόσες γειώσεις ο πίνακας όσες και οι γραμμές. Χο!

    Πίσω και σας έφαγα κουφάλες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 13-01-18 στις 18:21

  12. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε nestora και λοιποί. Σε αυτή την φωτό Συνημμένο Αρχείο 71963βλέπετε τον πίνακα (άρα και την εγκατάσταση πως έχει γίνει) εγκαταστάτη ΑΔΕΙΟΥΧΟΥ ηλεκτρολόγου (ο οποίος υπέγραψε και το πιστοποιητικό για την ΔΕΗ) για δυόροφη μεζονέτα 240τμ 8ετίας. Όπως θα μπορείτε να παρατηρήσετε καλύτερα και σε αυτή την φωτό Συνημμένο Αρχείο 71964 έχουμε συνοπτικά, 14 γραμμές, 4 μόλις καλώδια για ουδέτερους (μαζί με τον παροχικό) και 9 καλώδια για γείωση. Ουαου! Πάμε τώρα στο πατρικό μου στο Αιγάλεω, σπίτι του 1960 όπου μένει η μανούλα μου. Πρίν 2 χρόνια στα πλαίσια γενικής ανακαίνισης (όχι μόνο ηλεκτρολογικά) ανοίγω όλα τα κουτιά, ξηλώνω όλα τα (ελάχιστα) καλώδια που είχαν μέσα, τραβάω πολλές νέες γραμμές, για κλιματισμούς, για συναγερμούς, για ρολλά (ακόμα ξύλινα πατζούρια έχει βέβαια...) κ.α. και μην τα πολυλογώ, σε αυτή την φωτό Συνημμένο Αρχείο 71965 βλέπετε τον πίνακα αυτής της εγκατάστασης. Όλοι οι διακόπτες διπολικοί όπως βλέπεις nestora! Όπως θα παρατηρήσετε καλύτερα σε αυτή την φωτό, Συνημμένο Αρχείο 71966 η μπάρα των ουδετέρων κενή! Και επιπλέον και κάθε γραμμή ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΓΕΙΩΣΗ. Η μπάρα των γειώσεων μετά βίας χώρεσε τα καλώδια! Ας επιλέξει λοιπόν ο φίλος μας ποιον πίνακα (και άρα πως θα είναι η ηλεκτρολογική του εγκατάσταση) από τους δύο θα φτιάξει. Και του πρότεινα τους διπολικούς ως super λύση (good of practice Που είπε ο alpha uk) και μόνο επειδή θα ασχοληθεί μόνος του. Γιατί τους ηλεκτρολόγους (και όλους του «επαγγελματίες») τους ξέρουμε. Καλά! Και ναι φίλε βασίλη (που ειρωνεύεσαι) δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις διπολικούς, είσαι όμως ή δεν είσαι υποχρεωμένος για κάθε γραμμή να βάλεις και ξεχωριστό ουδέτερο και γείωση; Ε; Προκαλώ λοιπόν οποιοδήποτε ηλεκτρολόγο του forum να μου δείξει δουλειά του όπου θα φαίνεται ότι έχει τόσους ουδέτερους και τόσες γειώσεις ο πίνακας όσες και οι γραμμές. Χο!

    ΥΓ: Συγνώμη που έφτιαξα την ηλεκτρολογική εγκατάσταση την μάνας μου, του κήπου μου και έχω κάνει πάμπολλες παρεμβάσεις στην άθλια ηλ. Εγκατάσταση του σπιτιού μου.χωρίς να έχω άδεια και χωρίς να έχω σπουδάσει το αντικείμενο! Και εσείς όμως απλώς σταματήστε να λέτε συνεχώς: «βρες ένα ΑΔΕΙΟΥΧΟ ηλεκτρολόγο». Νομίζω ότι αρκεί να λέτε: "Βρες έναν ΚΑΛΟ ηλεκτρολόγο"

    Πίσω και σας έφαγα κουφάλες...
    Μπραβο φιλε πολλη καλη δουλεια ωραιο περιποιημενο που λεει τι ειναι το καθενα οχι σαν κατι σπιτια που νοικιαζεις η αγοραζεις και δεν ξερεις τι ειναι τι ανοιγει και τι κλεινει και σου ερχεται ο λογαριασμος φουσκωμενος, Θα ηθελα και εγω να κανω μια ολικη αλλαγη στον πινακα αλλα θελει χρονο υπομονη και φυσικα χρηματα το μονο που εκανα αυτην τη στιγμη ειναι η μελετη στα μπουατ και εκει δυστηχως βρηκα πολλα λαθη ας πουμε,στην μια κρεββατοκαμαρα πανε 2 σωληνες Φ16 απο τον πινακα, ο πρωτος σωληνας με 2.5mm καλωδιο που διακλαδωνει αλλα 2 μπουατ που δινει ρευμα σε 3 πριζες 2 φωτα και κλιματιστικο, και ο δευτερος σωληνας με 3x6mm και 2x2.5m καλωδια για τον θερμοσυσσωρευτη και τον θερμοστατη τοιχου, το προβλημα ειναι πως θα τα χωρεσω 1.5mm για φωτα και 2.5mm για κλιματιστικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον makis95 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μεγαλο θεμα με υγραεριοκινηση σε saxo
    By stelios_a in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 03:14
  2. ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS MUSTEK
    By PCMan in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 16:33
  3. 74AC04 & 74AC08 Μπερδεμα...
    By kobogia in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-13, 16:33
  4. Ρελε φλας συναγερμου λιγο μπερδεμα!
    By Panos140 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-13, 18:17
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS ΜΕΓΑΛΟ
    By manos423 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 17:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας