Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 162

Θέμα: σχεδιο λαμπατου ενισχυτη & αποριες

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Τώρα θα πείτε όλοι ότι κάνω διαφήμιση στον εαυτό μου άλλα ορίστε ένα λαμπατο μηχανάκι που δουλεύει γαμάτα.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67466

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    καλησπερα αρη.....εγω δεν θα το ελεγα διαφήμιση γιατι το μηχανακι σου ειναι απλα υπεροχο και το σχεδιο του το μελετω
    μερες τωρα για να καταλαβω τις διαφορες ! αρα μαλον για φροντηστηριο θα το εθετα!
    η ταση που αναγραφω στο σχεδιο εκ νεου......
    ειναι βασισμενο απο το δικο σου σχεδιο και μιας που η κουβεντα ηρθε εδω θα ρωτησω......εσυ εχεις οδηγηση την ecc81....
    το ιδιο σημα στελνει με την ecc83 στο πλεγμα της el34 ? εχουν δλδ οι λυχνιες σχετικα ιδια χαρακτηριστικα?
    επισης προσεξα πως πως δεν εχεις τσοκ στο τροφοδοτικο και απλα....
    μετα την ανορθωση αναμεσα στους πυκνωτες παρεμβαλεις μια αντισταση 47Ω στα 5 w ...για χρεη τσοκ φανταζομαι!!!
    επισης μου αρεσε πολυ γιατι δεν δουλευεις πανω σε πλακετα (εκτος του τροφοδοτικου) ετσι εχω μαθει και γω χωρις!!
    ετσι λοιπον το θεμα δεν ειναι απλα να φτιαξω ενα λαμπατο...υπαρχουν και ετοιμα κιτ...το θεμα να το φτιαξω...να το κατανοησω
    και οταν δουλευει να το καμαρωνω σαν παιδι μου...οπως ολοι φανταζομαι εχετε νιοσει αυτο το συναισθημα ακουγωντας
    φτιαγμενο κατι απ τα χερακια σας! αυτο υσχυει φυσικα για καθε κατασκευη που υλοποιει ο καθενας με κοπο και ψαξιμο!
    το σχεδιο σου ειναι πολυ καλο απλα ανεβασα το συγκεκριμενο γιατι ειχε τα χαρακτηριστικα που ηθελα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dinos.liaskos : 14-01-18 στις 16:01

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Κωσταντινε άμα θες να φτιάξεις το δικό μου με ecc83 δεν χρειάζεται να βάλεις το 2ο στάδιο προενισχυτής γιατί η ecc83 έχει μεγαλύτερη ενίσχυση από την ecc81 άρα θα γλυτώσεις μια λαμπίτσα.

    Να πω ότι η άποψη του Παναγιώτη είναι σεβαστή άλλα τα στοκ είναι ένα καταλιπο που χρησιμοπιουσαν παλιά για να κάνουν καλύτερη εξομάλυνση μιας οι πυκνωτές τότε ήταν τεράστιοι σχετικά με τους σημερινούς όποτε βάζαν στοκ αντί να βάλουν κάτι πυκνωτές σαν βαρέλια, πλέον δεν χρειάζεται, έμενα δεν έχει καθόλου μα καθόλου βόμβο.

    Η αντίσταση 47Ω είναι ένα φιλτρο και αυτη σαν το στοκ άλλα την έβαλα περισσότερο για να απαλύνει τα μπάσα, δίνει έτσι μια χρια λαμπατης ανόρθωσης. Το ίδιο κάνει και στο σχέδιο σου η αντίσταση 100Ω.

    Αν τα κάνεις στον αέρα STAR GROUND οπωσδήποτε ειναι αυτο που ολες οι γειωσεις καταλήγουν σε ενα σημείο, στο μηχανάκι μου φαίνεται καθαρά στο κέντρο των λυχνιών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    να μην χρησιμοποιησω το σασι ως γειωση...? η απλα να επιλεξω ενα σημειο στον....αερα σε μια κοσα πχ. και να γιωσω εκει!!
    ναι οκ το σχεδιο που ανεβασε ο παναγιωτης εχει και δευτερη λυχνια στο οδηγο....το δικο μου σχεδιο μια! απλα αντι για την ecc81 στο δικο
    σου σχεδιο.....να βαλω ecc83...? τα ποδαρακια των λυχνιων ειναι ιδια? οι τιμες αντιστασεων και πυκνωτων παραμενουν τα ιδια
    με οτι εχεις χρισημοποιησει και συ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Φυσικά και θα γειώσεις το σασί άπλα θα καρφώσεις μια βίδα πχ και όλες οι γειώσεις του κυκλώματος μια μια θα πηγαίνουν σε αυτό το σημείο.
    Το σχέδιο του Παναγιώτη μου γενα ερωτήματα όπως γιατί τόσοι πυκνωτές παραλληλα με αλους πυκνωτές και έναν μεταβλητό πυκνωτή στην άνοδο (μα τι κάνει εκεί ο μεταβλητός ). Γενικός οι πυκνωτές εκτός από την δουλειά που πρέπει να κάνουν έχουν και το κακό ότι λειτουργούν σαν κεραίες που μαζεύουν παράσιτα όποτε προσέχουμε που και πότε τους βάζουμε.

    Σίγουρα μίση ecc83 οδηγεί άνετα μια el34 ακόμα και kt88 όπως έχω δει σε κατασκευή άλλου μέλους. Ακόμα και η μίση ecc81 μπορεί έμενα το 2ο στάδιο εχει πολυ μικρη ενίσχυση αλλα εβαλα 2 λάμπες για τυχόν εμπλοκή του ενός καναλιού στο αλλο.
    Τωρα αν επιλέξεις μια ecc83 η 81 και για τα 2 κανάλια άπλα αφαιρείς το 2ο στάδιο και μεγαλώνεις λίγο την αντίσταση 15Κ της τροφοδοσίας σε 18Κ. Οι πυκνωτες παραμενουν ιδιοι.
    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    καπως ετσι δηλαδη.....! και η υψηλη ποσα ma ομετασχηματιστης? το fb ειναι επιστρεφομενα?

    ecc81 el34 s.e reload.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    αν χρησιμοποιησεις ολοκληρη την ecc83 για καθε καναλι μην αλαξεις την αντισταση 15Κ αλλα αυτη η αντισταση μαζι με τον πυκνωτη 47μF ειναι Χ 2 μια για καθε καναλι ειναι κατι που στο σχεδιο δεν το εχω αναφερει.
    Max 150mΑ τραβαει το κυκλωμα και για τα 2 καναλια αρα ο μετασχηματιστης σου μπορει να ειναι 250-300 mA. για να μην ζεστενεται.
    το FB ειναι η αναδραση καλο ειναι να μπει προσφερει καλητερο ηχο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    εχω μια απορια αρη οπως θα δεις και παρακατω το εχω συναντησει σε πολλα σχεδια μελων...ενω το σχεδιο διχνει 2 σταδια οδηγηση και εξοδο
    στο σχηματικο....στην φωτο βλεπεις τις εξοδους 2 κτ88 και οδηγο μια λυχνια! αυτο συμβαινει γιατι ειναι (διπλοτριοδος) αν δεν κανω λαθος και
    χρησημοποιει την μιση για το ενα καναλι και την μιση για το αλλο?DSC02374.JPGkt88 single ended amplifier 001.jpg
    νομιζω το ιδιο πραγμα σε ρωτησα που γραφεις ποιο πανω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinos.liaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω μια απορια αρη οπως θα δεις και παρακατω το εχω συναντησει σε πολλα σχεδια μελων...ενω το σχεδιο διχνει 2 σταδια οδηγηση και εξοδο
    στο σχηματικο....στην φωτο βλεπεις τις εξοδους 2 κτ88 και οδηγο μια λυχνια! αυτο συμβαινει γιατι ειναι (διπλοτριοδος) αν δεν κανω λαθος και
    χρησημοποιει την μιση για το ενα καναλι και την μιση για το αλλο?DSC02374.JPGkt88 single ended amplifier 001.jpg
    νομιζω το ιδιο πραγμα σε ρωτησα που γραφεις ποιο πανω!
    Ετσι ειναι οπως τα λες χρησιμοποιεί μιση λυχνια για καθε κανάλι.
    Αλλα αν το κανεις ετσι επιδη εχεις 2 κανάλια πανω στην ιδια λυχνία και επιδη ο τάσεις ειναι λιγο μεγάλες ξερεις υπάρχει η περίπτωση να μπλέκονται λιγο τα 2 κανάλια, δηλαδή να γυρνάς το balance ολο δεξια και να ακους ελάχιστα και απο το αριστερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    σε πρωτη φαση δεν θα το κανω ετσι γιατι θα μπερδευτω...! θα το φτιαξω κανονικα μια λυχνια οδηγει αλλη μια!
    οσον αφορα στο σχεδιο σου δλδ ΘΑ δωσω απο το ββ 270v στη μια ecc83.....και απο το αβ στην αλλη ecc83 με γεφυρωμενες τις ανοδους της καθε μιας!
    θα εχει τις χωρητικοτητες που αναφερεις ποιο πανω
    στο τροφοδοτικο! της αρχικες αλλα με δυο κυκλωματα ενα για την καθε μια! το καταλαβα σωστα...? εκανα ενα προχειρο στο σχηματικο!ecc81 el34 s.e reload b.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο σχεδιο λαμπατου ενισχυτη με 807 PP
    By ikaros1978 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 20:23
  2. αναζητηση σχεδιο λαμπατου ενισχητη ηχου
    By SIERA in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-10, 19:01
  3. σχεδιο λαμπατου Ενισχυτή για κιθαρα
    By patentas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-08, 22:17
  4. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 16:34
  5. Aποριες πανω σε ενα σχεδιο ενισχητη.
    By D-NAME in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-04, 16:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας