Σελίδα 13 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 162

Θέμα: σχεδιο λαμπατου ενισχυτη & αποριες

  1. #121
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Η el34 αντεχει μεγαλητερες τασεις απο την 6l6 αλλα δεν χρειαζεται να ανεβασεις ταση γιατι οι πυκνωτες 500ν θα ειναι δυσευρετοι και πανακριβοι τα 400ν ειναι μια χαρα και θα βαλεις 450ν πυκνωτες που υπαρχουν στην αγορά και ειναι σχετικα φθηνοι.

    για τον εξοδου θα σου απαντησω αργωτερα για στανταρ να βρω τα σχεδια μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Αν έχεις υπόψιν σου κάποιο πιο ολοκληρωμενο σχέδιο για κατασκευή θα με βοηθούσες αρκετά μιας και δεν έχω εμπειρία στις λυχνίες... Το σχέδιο του Σταύρου το βρήκα αρκετά αναλυτικό γι αυτό επέλεξα να το κατασκευάσω.

    Αρχικό μήνυμα από stone77.

    Πέτρο, το σχέδιο του Σταύρου (anesmidas) το βρίσκω καλά μελετημένο. Μου αρέσει και τρόπος παραγωγής των δύο ίσων και αντίθετων σημάτων, μέσω του διαφορικού ενισχυτή. Και η επιλογή της λυχνίας είναι σωστή, καθώς η ECC83 αντέχει ακόμη και 180 V τάση, μεταξύ θερμαντικού και καθόδου.
    Να προτιμάς τα σχέδια, όπου αναφέρονται τα δυναμικά στα διάφορα σημεία του κυκλώματος, όπως του Σταύρου.
    Το σχέδιο αυτό δεν το έχω δουλέψει, αλλά τα παιδιά εδώ, λένε, ότι λόγω εσωτερικής θωράκισης στην ECC81, η αμοιβαία διείσδυση των καλιών είναι πολύ μικρή.
    Γενικότερα, σε όλα τα κυκλώματα όπου η κάθοδος βρίσκεται υπό "ασφαλή" υψηλή τάση (μικρότερη από 180
    V), την πρώτη στιγμή κινδυνεύουν να καταστραφούν, καθώς όσο η λυχνία είναι ακόμη ψυχρή, η εφαρμοζόμενη τάση μεταξύ καθόδου και θερμαντικού νήματος είναι η ανορθωμένη η υψηλή, της τάξης 300 - 400 V. Επομένως, στα κυκλώματα αυτά, είναι σκόπιμο, η εφαρμογή της ανορθωμένης τάσης στο κύκλωμα να γίνεται με λίγη καθυστέρηση, όσο δηλαδή καθυστερεί και η θέρμανση των καθόδων, γεγονός, που επιτυγχάνεται με "λαμπάτη" ανορθώτρια. Στην κρυσταλλική, η ανορθωμένη τάση δημιουργείται σχεδόν αμέσως.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κανω παρμβαση στο σχεδιο.
    θα ηταν καλητερα η πρωτη λαμπιτσα να ειναι ecc81 διοτι σε αυτη περισευει 1/2 για το αλλο καναλι εκει η ecc81 ειναι καλητερη διοτι εχει εσωτερικα θωρακιση για τα 2 κυκλωματα για να μην μπλεκονται τα 2 σηματα L και R.

    αντε να βγαλουμε και παραγωγη
    θα βγαλουμε αρη...περιμενω πραγματα και θαματα...πιστευω πως θα γινει πολυ καλο το πρωτο....το δικο σου se λιγο ποιο μοντερνο βεβαια!
    λογικα απο μερα σε μερα θα ερθουν και οι εξοδου και ο υψηλης!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Αυτό το phase splinter πως σας φαίνεται;Υπάρχει στο σχέδιο που έβαλα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #125
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις υπόψιν σου κάποιο πιο ολοκληρωμενο σχέδιο για κατασκευή θα με βοηθούσες αρκετά μιας και δεν έχω εμπειρία στις λυχνίες... Το σχέδιο του Σταύρου το βρήκα αρκετά αναλυτικό γι αυτό επέλεξα να το κατασκευάσω.

    Αρχικό μήνυμα από stone77.

    Πέτρο, το σχέδιο του Σταύρου (anesmidas) το βρίσκω καλά μελετημένο. Μου αρέσει και τρόπος παραγωγής των δύο ίσων και αντίθετων σημάτων, μέσω του διαφορικού ενισχυτή. Και η επιλογή της λυχνίας είναι σωστή, καθώς η ECC83 αντέχει ακόμη και 180 V τάση, μεταξύ θερμαντικού και καθόδου.
    Να προτιμάς τα σχέδια, όπου αναφέρονται τα δυναμικά στα διάφορα σημεία του κυκλώματος, όπως του Σταύρου.
    Το σχέδιο αυτό δεν το έχω δουλέψει, αλλά τα παιδιά εδώ, λένε, ότι λόγω εσωτερικής θωράκισης στην ECC81, η αμοιβαία διείσδυση των καλιών είναι πολύ μικρή.
    Γενικότερα, σε όλα τα κυκλώματα όπου η κάθοδος βρίσκεται υπό "ασφαλή" υψηλή τάση (μικρότερη από 180
    V), την πρώτη στιγμή κινδυνεύουν να καταστραφούν, καθώς όσο η λυχνία είναι ακόμη ψυχρή, η εφαρμοζόμενη τάση μεταξύ καθόδου και θερμαντικού νήματος είναι η ανορθωμένη η υψηλή, της τάξης 300 - 400 V. Επομένως, στα κυκλώματα αυτά, είναι σκόπιμο, η εφαρμογή της ανορθωμένης τάσης στο κύκλωμα να γίνεται με λίγη καθυστέρηση, όσο δηλαδή καθυστερεί και η θέρμανση των καθόδων, γεγονός, που επιτυγχάνεται με "λαμπάτη" ανορθώτρια. Στην κρυσταλλική, η ανορθωμένη τάση δημιουργείται σχεδόν αμέσως.
    Βασίλειος.
    Σε ευχαριστώ πολύ Βασίλη, τα υλικά μόλις τα παρέλαβα και συ τιμά θα ξεκινήσω με την κατασκευή των πλακετων... Όπου χρειαστω την βοήθεια σου πιστεύω θα σε "ενοχλήσω" ελπίζω να μην γίνω πολύ ενοχλητικός... Ευχαριστώ και πάλι... Λυχνίες και τους μετασχηματιστες από που μου προτείνεις να πάρω;;;

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #126
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Πέτρο (stone77), δυστυχώς, στο θέμα των υλικών δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Χίλια συγνώμη.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stone77 (31-01-18)

  8. #127
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Αυτό το phase splinter πως σας φαίνεται;Υπάρχει στο σχέδιο που έβαλα.

    Συνημμένα Thumbnails

    Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ.

    Νίκο, το σχέδιο αυτό μου φαίνεται προβληματικό, καθώς με πόλωση στις λυχνίες -1 βολτ και γειωμένο το πλέγμα, η κάθοδος των λυχνιών πρέπει να έχει δυναμικό +1 βολτ, το οποίο όμως, δεν αρκεί για την ομαλή λειτουργία του τρανζίστορ, που αξιοποιείται ως δυναμική αντίσταση (πηγή ρεύματος) και θέλει 4-5 βολτ για τη λειτουργία του.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 30-01-18 στις 17:43

  9. #128
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κανω παρμβαση στο σχεδιο.
    θα ηταν καλητερα η πρωτη λαμπιτσα να ειναι ecc81 διοτι σε αυτη περισευει 1/2 για το αλλο καναλι εκει η ecc81 ειναι καλητερη διοτι εχει εσωτερικα θωρακιση για τα 2 κυκλωματα για να μην μπλεκονται τα 2 σηματα L και R.

    αντε να βγαλουμε και παραγωγη
    Να κανεις παρεμβαση γιατι να μην κανεις , αφου εγω το δικο σου σχεδιο το ταραξα στις τροποποιησεις .

    Δεν εχει ομως η ECC81 εσωτερικη θωρακιση , μηπως την μπερδευεις με καποια αλλη ? , το πολυ πολυ αφηνει την αλλη τριοδο της ΕCC82 να καθεται , η να γειωσει την ανοδο π.χ για θωρακιση , το ιδιο θα κανει και στο αλλο καναλι και ουτε γατα ουτε ζημια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #129
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stone77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Λυχνίες και τους μετασχηματιστες από που μου προτείνεις να πάρω;;;

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Μετασχηματιστη εξοδου μπορεις να προτιμησεις τον Hammond 1608 ειναι ultra linear , 10W και 8K απο ανοδο σε ανοδο , για EL84 υπαρχουν πολλες και διαφορες , εαν σου " πεφτουν " ακριβες μπορεις να βαλεις PL84 και θα σου πω τι ακριβως θα κανεις , εχω βαλει τετοιες σε δικο μου ενισχυτη και παει μια χαρα ! .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dimitris AR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stone77 (31-01-18)

  12. #130
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Πέτρο (stone77), έχω ψάξει το θέμα της εσωτερικής θωράκισης της λυχνίας ECC81 και διαπιστώνω, ότι δεν υπάρχει!
    Δεν υπάρχει και στη λυχνία ECC83, αλλά υπάρχει στην ECC83S, στο ποδαράκι 9.
    Διαπιστώνω, επίσης, ότι οι παράμετροι της λυχνίας ECC83S είναι λίγο καλύτεροι της ECC83, καθώς με ίδιο μ (μ=100) η κλίση της είναι περίπου 1,4 φορές μεγαλύτερη (1,6 mA/V, έναντι 1,2 mA/V, της ECC83) και επομένως είναι πιο υψήσυχνη. Θα σου πρότεινα, ως πρώτη λυχνία του ενισχυτή, αντί της λυχνίας ECC81 να αξιοποιηθεί η ECC83S, που μεταξύ άλλων, διαθέτει και εσωτερική θωράκιση μεταξύ των ανόδων. Ακόμη πιο υψήσυχνη είναι η ρωσική 6Η2Π, με κλίση 2 mA/V και μ=100, όμως με μέγιστη τάση νήμα-κάθοδος 100 V (στην ECC83S, 180V), αλλά νομίζω, ότι είναι δυσκολότερο να τη βρεις.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 31-01-18 στις 02:04

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stone77 (31-01-18)

Σελίδα 13 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο σχεδιο λαμπατου ενισχυτη με 807 PP
    By ikaros1978 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 19:23
  2. αναζητηση σχεδιο λαμπατου ενισχητη ηχου
    By SIERA in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-10, 18:01
  3. σχεδιο λαμπατου Ενισχυτή για κιθαρα
    By patentas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-08, 21:17
  4. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 15:34
  5. Aποριες πανω σε ενα σχεδιο ενισχητη.
    By D-NAME in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-04, 15:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας