Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ESP8266 Απορίες σχετικά με δίκτυα/server

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή ESP8266 Απορίες σχετικά με δίκτυα/server

    Καλησπέρα,

    Θέλω να κάνω μια συσκευή (ένα ESP θα είναι κυρίως) το οποίο θα κουμπώνει σε TTL RS485 και θα μετατρέπει την συσκευή σε ΙΟΤ με σκοπό την παρακολούθηση/καταγραφή δεδομένων και την αποστολή ρυθμίσεων και απ' τον χρήστη και απ' τον κατασκευαστή.

    Ο βασικός στόχος είναι να έχει όσον το δυνατόν πιο εύκολο setup, να μην χρειάζεται να πειράξει κάτι στο modem ο χρήστης.
    Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να υπάρχει server απ' την πλευρά της εταιρίας.
    Μιλάμε για γύρο στα 5000 νέα κομμάτια τον χρόνο στο δίκτυο.

    Παρακάτω είναι τι σκέφτηκα με τα απλά που ξέρω.

    1) Να γίνονται όλα στον server της εταιρίας, δηλαδή η κάθε συσκευή να στέλνει εκεί τις τιμές καταγραφής και να κάνει polling αν ο χρήστης ανέβασε κάποια ρύθμιση. Τα δεδομένα να είναι άντε 10 byte, μια θερμοκρασία και καμία κατάσταση on-off ή κανένα σφάλμα, και ενημέρωση ανά λεπτό.
    Μου φαίνονται πολλά τα 5-10-15 χιλιάδες request το λεπτό (ίσως δεν είναι τίποτα) και το polling δεν μου γεμίζει το μάτι...

    2) Το ESP να hostάρει server και κάθε 10-20 λεπτά πχ να ανεβάζει την IP του δικτύου του έτσι ώστε ο server να χρησιμοποιείται ως παροχέας πληροφοριών για το πως θα συνδεθείς σε κάθε συσκευή.

    Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

    Το να γίνονται όλα στον server μου ακούγεται καλύτερο γιατί όσο πιο απλό είναι το hardware τόσο πιο αξιόπιστο το βρίσκω...

    Γνώμες? Φυσικά όλα αυτά θα τα κάνει κάποιος σχετικός αλλά θέλω ένα proof of concept για αρχή και λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι της προκοπής.
    Επίσης κάτι άλλο από ESP δύσκολα, το hardware πρέπει να κοστίζει κάτω από 2€

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Πιστεύω η ορθότερη λύση είναι τα διασκορπισμένα αισθητήρια να συνδέονται σε ένα κεντρικό server και να στέλνουν μετρήσεις.

    Θέλεις η λειτουργία των απομακρυσμένων σταθμών να είναι όσο πιο απλή γίνεται. Στο ένα και μοναδικό κεντρικό σημείο που θα συνδέονται, μπορεις εύκολα να αναβαθμίσεις αν υπάρχει ανάγκη ή να χρησιμοποιήσεις τεχνικές load balancing κλπ

    Το με ποιον τρόπο θα γίνεται η μετάδοση των δεδομένων, είναι κάτι που θα πρέπει να το σκεφτείς ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις. Θα μπορούσε να είναι απλώς κάποιο http request σε ένα web service.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Fire Doger (12-01-18)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Μάλιστα...
    Και αν υπάρχουν νέες ρυθμίσεις πως θα το καταλαβαίνει το esp? Πχ απ' το response του request?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Εάν δεν δημιουργεί πρόβλημα στην εφαρμογή, θα μπορούσε περιοδικά το ESP μέσω κάποιου άλλου request να ρωτάει αν υπάρχουν νέες ρυθμίσεις.

    Θα μπορούσε επίσης τόσο το θέμα των ρυθμίσεων όσο και η αποστολή των μετρήσεων να γίνει με χρήση MQTT protocol. Ένας MQTT server (υπάρχει δωρεάν η εφαρμογή για να τη στήσεις εσύ ή μπορεί να αγοραστεί hosted αλλού) και πολλά ESP με MQTT client.
    To κάθε ESP κάνει subscribe στα topics με τις ρυθμίσεις που το αφορούν (τα οποία μπορεί να είναι και κοινά για όλα). Τυχόν αλλαγές ρυθμίσεων τις στέλνεις εσύ ως διαχειριστής στα αντίστοιχα topics του server και τις διαβάζουν τα ESP.
    Επίσης το κάθε ESP κάνει publish σε συγκεκριμένα topics των μετρήσεων του και μπορεί κάποια άλλη εφαρμογή να έχει κάνει subscribe στα topics αυτά για να τις διαβάζει για περαιτέρω επεξεργασία κλπ.


    Όποια λύση και να επιλέξεις, δώσε προσοχή στο θέμα της ασφάλειας! Δεν θέλεις άσχετοι να πειράζουν τις ρυθμίσεις των συσκευών σου και ενδεχομένως να πρέπει να είναι και encrypted τα δεδομένα που μεταδίδεις.

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Fire Doger (12-01-18)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Ναι φυσικά η ασφάλεια είναι ένα θέμα αλλά δεν έχω ιδέα απ' αυτά, username-password σκεφτόμουν να βάλω με username τον σειριακό της συσκευής και 2 καταχωρημένα password 1 για user και 1 για admin. Δεν υπάρχουν εταιρίες που να στήσουν τον τελικό server Ελλάδα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,


    Μιλάμε για γύρο στα 5000 νέα κομμάτια τον χρόνο στο δίκτυο.
    Αυτά τα 5000 ESP's σε τι ασύρματο θα συνδεθούν? Γιατι αν είναι όλα στην ίδια περιοχή, όπως καταλαβαίνεις.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.
    Γιατι το esp να μην στέλνει απλά στον server με json ή κάτι άλλο πληροφορίες .
    Επίσης πως θα συνδέεται στο wifi ? υπάρχουν λύσεις που το συνδέεις με το smartphone οπως γίνεται με τις sonoff

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Τα esp θα είναι διάσπαρτα Ευρώπη/Ασία, αν κάποιος έχει 20/30 συσκευές στον ίδιο χώρο/modem αγοράζει βιομηχανικού επιπέδου datalogger, αυτό πιο πολύ είναι για μαρκετινγκ για αυτό και το budget είναι πολύ χαμηλό, αν βγει έχει καλώς, αλλιώς δεν έγινε και τίποτα...

    Στο wifi θα συνδέετε ακριβώς έτσι όπως τα sonoff, ιστοσελίδα θα είναι, μόνο μέσα από app θα είναι, ότι είναι ποιο εύκολο (για αρχή). Στο τέλος θα είναι με app.

    Μετά απ' αυτά που μου είπε ο Kioan βρήκα διάφορα, κυρίως μου κίνησε το ενδιαφέρον η λύση που προσφέρει η google
    Και η amazon πρέπει να έχει κάτι αντίστοιχο αλλά δεν το κοίταξα...

    Τώρα περιμένω να μου έρθει το ESP να δω τι κατανάλωση έχει γιατί είμαι οριακά στην έξοδο που δίνει ο ελεγκτής, τράβηξα 170mA απ' τα 5V και έκανε βύθιση στα 3.5V, ξεόπλισαν τα ρελέ και έβγαλε σφάλμα ο μΕ.
    Δεν το κόβω να μπορεί να το αντέξει εκτός και αν οι ενεργοβόρες λειτουργίες είναι μικρές σε διάρκεια και σωθεί με κανένα έξτρα πυκνωτή...
    Συνθήκες για μπαταρίες κλπ δεν σηκώνει, βάζουν έξτρα καπάκι γιατί πλένουν τα ηλεκτρονικά με το λάστιχο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 14-01-18 στις 20:08

  11. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    logic
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,


    Ο βασικός στόχος είναι να έχει όσον το δυνατόν πιο εύκολο setup, να μην χρειάζεται να πειράξει κάτι στο modem ο χρήστης.


    Αυτό γίνεται με ένα web interface απ όπου στο αρχικό setup θα βάζει ο χρήστης τις πληροφορίες με τα στοιχεία σύνδεσης του modem του.

    Να γίνονται όλα στον server της εταιρίας, δηλαδή η κάθε συσκευή να στέλνει εκεί τις τιμές καταγραφής


    Εφικτό και αυτό. Μετά όμως τι θα γίνονται τα data; Χρειάζεται να παρουσιάζονται σε ένα λογαριασμό χρήστη με γραφήματα αναλύσεις κτλ; Ανάγκη καταγραφής υπάρχει; Και να ναι σε τι βάθος χρόνου;

    και να κάνει polling αν ο χρήστης ανέβασε κάποια ρύθμιση


    Αυτό δεν το κατάλαβα, σαν τι είδους ρύθμιση θα ανεβάζει ο χρήστης. Ανέφερε αν θες ενα απλό παράδειγμα.

    Μου φαίνονται πολλά τα 5-10-15 χιλιάδες request το λεπτό


    Λίγα είναι

    Το ESP να hostάρει server και κάθε 10-20 λεπτά πχ να ανεβάζει την IP του δικτύου του έτσι ώστε ο server να χρησιμοποιείται ως παροχέας πληροφοριών για το πως θα συνδεθείς σε κάθε συσκευή.


    Αυτό γίνεται και χωρίς να ανεβάζει το esp κάθε λίγο την ip του.

    Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?


    Ναι, από την μεριά του server απευθείας.

    Γνώμες? Φυσικά όλα αυτά θα τα κάνει κάποιος σχετικός αλλά θέλω ένα proof of concept για αρχή και λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι της προκοπής.


    Αν το project είναι opensource μη εμπορικό μπορώ να συνεισφέρω και να φτιάξουμε ένα λειτουργικό πρωτότυπο που κατά 90% θα καλύπτει τα requirements που έθεσες, αν είναι για εμπορική χρήση θα με ενδιέφεραν περαιτέρω πληροφορίες.

    Επίσης κάτι άλλο από ESP δύσκολα, το hardware πρέπει να κοστίζει κάτω από 2€


    Το esp είναι η πιο ενδεδειγμένη και αξιόπιστη λύση για project που έχουν την ανάγκη ασύρματης δικτύωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από logic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Αυτό γίνεται με ένα web interface απ όπου στο αρχικό setup θα βάζει ο χρήστης τις πληροφορίες με τα στοιχεία σύνδεσης του modem του.
    Καλησπέρα,
    Μάλλον από app θα γίνεται αυτό για να μην μπερδεύω τον χρήστη με άνοιξε browser, όχι άνοιξε app κλπ κλπ
    Με αυτό που είπα ήθελα να πω είναι να μην χρειάζεται να σκαλίσει modem με port forward, στατικές IP κλπ κλπ

    Εφικτό και αυτό. Μετά όμως τι θα γίνονται τα data; Χρειάζεται να παρουσιάζονται σε ένα λογαριασμό χρήστη με γραφήματα αναλύσεις κτλ; Ανάγκη καταγραφής υπάρχει; Και να ναι σε τι βάθος χρόνου;
    Ναι θα είναι σε λογαριασμό και θα παρουσιάζονται στον χρήστη με γραφήματα σε app πάλι. Ναι φυσικά αλλά σε νορμάλ επίπεδα όχι την θερμοκρασία πέρσι το καλοκαίρι στις 2:35'19" Με έναν πρόχειρο υπολογισμό ούτε MB δεν βγήκε χωρίς συμπίεση.

    Αυτό δεν το κατάλαβα, σαν τι είδους ρύθμιση θα ανεβάζει ο χρήστης. Ανέφερε αν θες ενα απλό παράδειγμα.
    Όπως στο sonoff για παράδειγμα που το ανοίγεις και το κλείνεις αλλά αντί για on-off είναι ρυθμίσεις λειτουργίας.
    Ουσιαστικά παίρνω έναν ελεγκτή του εμπορίου και αντί να χρειάζεται να πάει τεχνικός να πατήσει τα κουμπάκια του να μπει στα μενού και να αλλάξει μια παράμετρο θα τα ρυθμίζει το ESP μέσω της θύρας που υπάρχει διαθέσιμη για τέτοιες δουλειές.


    Ναι, από την μεριά του server απευθείας.
    Δηλαδή?

    Νομίζω το MQTT είναι η καλύτερη λύση, και υλικό βρήκα, και μεγάλα ονόματα προσφέρουν λύσεις γύρο απ΄αυτό...

    Αν το project είναι opensource μη εμπορικό μπορώ να συνεισφέρω και να φτιάξουμε ένα λειτουργικό πρωτότυπο που κατά 90% θα καλύπτει τα requirements που έθεσες, αν είναι για εμπορική χρήση θα με ενδιέφεραν περαιτέρω πληροφορίες.
    90? Τι μένει απ' έξω?
    Εμπορικό είναι, ότι θέλεις να μάθεις στείλε μου.
    Πρώτα θέλω να δοκιμάσω τα καθαρά ηλεκτρονικά (τροφοδοσία-επικοινωνία με τον ελεγκτή-κόστος) και τα άλλα γίνονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, απλώς δεν ήξερα ντιπ τι θα χρειαστώ από server, τι υπάρχει διαθέσιμο κλπ κλπ


    Το esp είναι η πιο ενδεδειγμένη και αξιόπιστη λύση για project που έχουν την ανάγκη ασύρματης δικτύωσης.
    Ναι και για να μην μπορούν να σου κλέψουν τον κώδικα θέλεις PHD στην κρυπτογράφηση....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες σχετικά με κυκλωμα
    By Skywaker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-15, 18:12
  2. ESP8266 Server how to στα Ελληνικά
    By Dragonblades in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-15, 23:46
  3. Απορίες σχετικά με το arduino
    By xl_31 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-11, 01:29
  4. Απορίες σχετικά με CB
    By kanibalfase in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-11, 23:30
  5. Απορίες σχετικά με το ARDUINO
    By val_mike in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 09:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας