Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ρελέ καστάνιας και σύνδεση με συναγερμό

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    pig
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Ρελέ καστάνιας και σύνδεση με συναγερμό

    Καλησπέρα, έχω μια γραμμή φωτισμού που ενεργοποιείτε/απενεργοποιείτε από δύο διαφορετικά σημεία με τη βοήθεια ενός ρελέ καστάνιας.

    Έχω επίσης ένα πίνακα συναγερμού, που όταν δίνει συναγερμό μου βγάζει σε μία έξοδο +12v DC.

    Ποίος λέτε είναι ο πιο σωστός-έξυπνος τρόπος να ενεργοποιούνται τα φώτα όταν δίνει συναγερμό ο πίνακας, (άρα έξοδο +12v) χωρίς να γνωρίζουμε αν τα φώτα ήταν αναμμένα ή όχι πριν από το συναγερμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχω μια γραμμή φωτισμού που ενεργοποιείτε/απενεργοποιείτε από δύο διαφορετικά σημεία με τη βοήθεια ενός ρελέ καστάνιας.

    Έχω επίσης ένα πίνακα συναγερμού, που όταν δίνει συναγερμό μου βγάζει σε μία έξοδο +12v DC.

    Ποίος λέτε είναι ο πιο σωστός-έξυπνος τρόπος να ενεργοποιούνται τα φώτα όταν δίνει συναγερμό ο πίνακας, (άρα έξοδο +12v) χωρίς να γνωρίζουμε αν τα φώτα ήταν αναμμένα ή όχι πριν από το συναγερμό.
    να συνδεσεις ενα ρελε με πηνιο 12v παραλληλα με το ρελε καστανια που να ενεργοποιειται απο τοπινακα και να κλεινει την επαφη (ειναι δεν ειναι κλειστη)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    pig
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ! Συνεπώς όσο η έξοδος από τον πίνακα έχει τάση, τα μπουτον ενεργοποίησης/απενεργοποίησης του φωτισμού βγαίνουν εκτός, σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Ε,λογικο ειναι.Τι θες να κανει δηλ ο συναγερμος?να χτυπαει και να σβηνει τα φωτα?Αν θες (και το υποστηριζει το κεντρο) μπορεις να τα κανεις να αναβοσβηνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    pig
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε,λογικο ειναι.Τι θες να κανει δηλ ο συναγερμος?να χτυπαει και να σβηνει τα φωτα?Αν θες (και το υποστηριζει το κεντρο) μπορεις να τα κανεις να αναβοσβηνουν.
    Χεχε, Sigma S-pro είναι ο πίνακας, και έχω 43 κενές εξόδους PGM, και 3 γραμμές φωτισμού.

    Λέω τη μια από τις εξόδους να την προγραμματίσω να δίνει 12v και να ενεργοποιεί μέσω ενός ρελέ το φωτισμό σε περίπτωση συναγερμού,
    και τις άλλες δυο εξόδους να τις χειρίζομαι ανεξάρτητα για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του φωτισμού μέσα από την εφαρμογή στο κινητό που ελέγχω και το συναγερμό. (s-mobile)

    Δεν βλέπω να δίνει τρόπο για flash.

    Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη συνδεσμολογία; Μου διαφεύγει κάτι;
    συνδεσμολογία.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Χρονοδιακόπτη και ρελέ σε πίνακα
    By wizard_xrc in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-17, 21:40
  2. ρελέ για φώτα σε συναγερμό sigma s-pro32
    By paulk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 16:32
  3. Σύνδεση ρελέ με θερμοστάτη και water heater
    By netpumber in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-15, 13:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας