Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Αλλαγή λαμπών σποτ ασανσέρ 42V σε LED ->πρόβλημα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Αλλαγή λαμπών σποτ ασανσέρ 42V σε LED ->πρόβλημα

    Καλημέρα

    Πριν μερικές ημέρες αποφάσισα να αλλάξω τις 4 λάμπες αλογόνου (ντουί GU5.3) 42V 20W με λάμπες LED σε ανανσέρ. Επειδή 5.3 δεν έβρισκα, άλλαξα και τα ντουί σε GU10 και πήρα 4 λάμπες LED 42V 5W. Τα τοποθετώ και όλα κομπλέ.

    Έρχεται μερικές ώρες μετά ο συντηρητής του ασανσέρ και κάνει κάποια τεστ ρουτίνας ένα εκ των οποίων και ο απεγκλωβισμός. Με το που το κάνει, πέφτουν τα φώτα του θαλάμου. Μετά από μια ώρα (!), έρχεται και μου λέει "έχουν πρόβλημα τα φώτα, βάζω 1, βάζω δύο, στο τρίτο σβήνουν, σου έβαλα τα παλιά". Κοινώς, πονάει χέρι, κόψει χέρι.

    Επειδή λοιπόν άρχισα να πονηρεύομαι κάποια θέματα, την επομένη τσέκαρα τις λάμπες LED. Η μία μύριζε καμμένη από χιλιόμετρα. Αμέσως αποφασίζω να αλλάξω εκ νέου ένα ντουί και και τις τεστάρω μία μία αρχίζοντας από την καμμένη. Ε λοιπόν, με τον που την βάζω πάνω, σβήνουν και οι άλλες τρεις αλογόνου. Άρα εξηγήθηκε το "βάζω 1, βάζω δύο, στο τρίτο σβήνουν"... Οι υπόλοιπες κομπλέ LED κομπλέ.

    Σήμερα μιλώντας, του λέω ότι πρώτον έκαψε μια LED, δεύτερον ότι όταν βάζω αυτήν πάνω με τις αλογόνου, σβήνουν οι τελευταίες. "Αποκλείεται" μου λέει. Στη συνέχεια μου λέει ότι οι LED δεν είναι dimmable (και ουδέποτε μου το ανέφερε όταν τον ρώτησα). Τσεκάρω τις αλογόνου, ούτε αυτές είναι.

    Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για το τι μπορεί να έγινε και κάηκε η LED προκαλώντας το συγκεκριμένο πρόβλημα καθώς και τι μπορεί να γίνει από εδώ και πέρα. Είναι θέμα λαμπών, εγκατάστασης, πίνακα;

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Κανονικά έπρεπε να είχες ζητήσει την γνώμη του συντηρητή πριν πειράξεις οτιδήποτε γιατι αυτός ειναι υπευθυνος για το ασανσερ και απαγορευεται να βάζουν άλλοι χέρι
    Υπάρχει κύκλωμα dimming ; Οι αλογόνου σαφώς ειναι dimmable , όπως οι πυράκτωσης . Οι φτηνές LED δεν ειναι dimmable . Οσες LED είναι dimmable λένε με ποια dimmer συνεργάζονται καλύτερα

    Τι εννοεις τεστ απεγλωβισμου ; να φρενάρει επίτηδες το ασανσερ ανάμεσα σε δυο ορόφους και να το κατεβάζει χειροκίνητα ;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι ότι του ζήτησα αλλά ουδέποτε μου το ανέφερε. Όπως και το ότι τον είχα ρωτήσει και μου είπε να τις αλλάξω μόνος μου αν μπορώ κάτι που έκανα. Για το κύκλωμα dimming, θα το δούμε, τον περιμένω αύριο. Αν και δεν μου έχει αναφερθεί ποτέ κάτι τέτοιο.

    Λογικά το τεστ απεγκλωβισμού αυτό είναι, το πάει μέχρι ενός σημείου και μετά το "κλείνει". Το ασανσέρ κατεβαίνει αυτόματα στον πρώτο κάτω όροφο που θα βρει (έχει μπαταρία)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Ωραίος συντηρητής ο φίλος.
    Σίγουρα είναι 48v?
    Μάλλον είναι σε σειρά για αυτό σβήνουν όλες αν έχει μια καμένη.
    Πιθανών οφείλεται σε 'καλης'ποιοτητας λάμπες όπου από το διακοπη!/επανατροφοδότηση του μετ'/στη έκαψε την λάμπα.ac είναι οι λάμπες ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα

    Πριν μερικές ημέρες αποφάσισα να αλλάξω τις 4 λάμπες αλογόνου (ντουί GU5.3) 42V 20W με λάμπες LED σε ανανσέρ. Επειδή 5.3 δεν έβρισκα, άλλαξα και τα ντουί σε GU10 και πήρα 4 λάμπες LED 42V 5W. Τα τοποθετώ και όλα κομπλέ.

    Έρχεται μερικές ώρες μετά ο συντηρητής του ασανσέρ και κάνει κάποια τεστ ρουτίνας ένα εκ των οποίων και ο απεγκλωβισμός. Με το που το κάνει, πέφτουν τα φώτα του θαλάμου. Μετά από μια ώρα (!), έρχεται και μου λέει "έχουν πρόβλημα τα φώτα, βάζω 1, βάζω δύο, στο τρίτο σβήνουν, σου έβαλα τα παλιά". Κοινώς, πονάει χέρι, κόψει χέρι.

    Επειδή λοιπόν άρχισα να πονηρεύομαι κάποια θέματα, την επομένη τσέκαρα τις λάμπες LED. Η μία μύριζε καμμένη από χιλιόμετρα. Αμέσως αποφασίζω να αλλάξω εκ νέου ένα ντουί και και τις τεστάρω μία μία αρχίζοντας από την καμμένη. Ε λοιπόν, με τον που την βάζω πάνω, σβήνουν και οι άλλες τρεις αλογόνου. Άρα εξηγήθηκε το "βάζω 1, βάζω δύο, στο τρίτο σβήνουν"... Οι υπόλοιπες κομπλέ LED κομπλέ.

    Σήμερα μιλώντας, του λέω ότι πρώτον έκαψε μια LED, δεύτερον ότι όταν βάζω αυτήν πάνω με τις αλογόνου, σβήνουν οι τελευταίες. "Αποκλείεται" μου λέει. Στη συνέχεια μου λέει ότι οι LED δεν είναι dimmable (και ουδέποτε μου το ανέφερε όταν τον ρώτησα). Τσεκάρω τις αλογόνου, ούτε αυτές είναι.

    Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για το τι μπορεί να έγινε και κάηκε η LED προκαλώντας το συγκεκριμένο πρόβλημα καθώς και τι μπορεί να γίνει από εδώ και πέρα. Είναι θέμα λαμπών, εγκατάστασης, πίνακα;

    Ευχαριστώ
    Τελικά πως λύθηκε το θέμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πως λύθηκε το θέμα?
    vassilis3 ρώτα το vassilis, κάτι θα ξέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.029

    Προεπιλογή

    Οι θάλαμοι δεν έχουν dimmer, ωστόσο όταν ο θάλαμος είναι ακίνητος, η φωτεινότητα πέφτει περίπου στο 30% με αλλαγή τάσης από τύλιγμα Μ/Τ. Σε αλογόνου αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά σε LED μπορεί.

    Αν τώρα ο Μ/Τ για τα LED είναι τίποτα ηλεκτρονικά ballast τότε το πρόβημα είναι σίγουρο για τα κακόμοιρα LED.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (31-10-23), Gaou (30-10-23)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    vassilis3 ρώτα το vassilis, κάτι θα ξέρει.
    Τι να με ρωτήσει ακριβως ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    τα μπερδεψε ο τασος...
    το νικο έπρεπε να ρωτήσουμε, αλλά ειναι εξαφανισμενος 2 χρονια τωρα....

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα μπερδεψε ο τασος...
    το νικο έπρεπε να ρωτήσουμε, αλλά ειναι εξαφανισμενος 2 χρονια τωρα....

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τι να μπερδέψω; Αστειεύομαι μια τη τετράχρονη χρονοκαθυστέρηση

    Έχουμε nikos_a που έχει να φανεί από 1/2018,
    Έχουμε vasilllis που κάνει διαπιστώσεις 1/2018
    Έχουμε vassilis3 που ανησυχεί για το θέμα του 2018 το 10/2023

    vasilllis και vassilis3 είναι το ίδιο πρόσωπο; Και εάν ναι, προβλέπονται δυο λογαριασμοί;

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (02-11-23)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. σποτ led
    By harley in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 08:10
  2. dimmer για led σποτ 220v;
    By vagelisda in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 00:36
  3. Ασανσέρ πρόβλημα
    By mtzag in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-13, 13:06
  4. Επιλογή led driver για led σποτ
    By giorgos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-11, 21:43
  5. Αντικατάσταση σποτ GU-10 50W Halogen με LED (?)
    By Basscadet in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-11, 15:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας