Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Kολλητήρι TS100

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή Kολλητήρι TS100

    Αναζητώντας μικρό κολλητήρι προμηθεύτηκα από Κίνα, το TS100 της miniware και σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες εντυπώσεις. Δεν έχει παρουσιαστεί νομίζω στο forum σύμφωνα με αναζήτηση που έκανα εκτός αν έκανα λάθος.
    Λόγω έλλειψης χώρου κάθε φορά από απαιτούνταν εργασίες έβγαζα από την αποθήκη το σταθμό κόλλησης και με το πέρας της εργασίας πάλι στην αποθήκη . Οπότε έψαχνα κάτι πιο λειτουργικό και κατέληξα στο παραπάνω . Λοιπόν. Το παρήγγειλα από banggood στις 26-12-2017 και την Πέμπτη 11-01-2018 ήταν στο ταχυδρομείο. Είναι μικρό με συνολικό μήκος 17cm (το mini) Το βάρος του είναι 32gr. Δέχεται τάση dc 12-24v. Στα 12v με ρεύμα 1.5a δεν μου δούλεψε . Ζεσταίνεται αμέσως σε δευτερόλεπτα (400c) .Σύμφωνα με τον κατασκευαστή στα 24v επιτυγχάνεται θερμοκρασία άνω των 300c σε 11δευτερόλεπτα (δεν το έλεγξα ). Οι μύτες του αλλάζουν και παρέχονται διάφορες επιλογές στον τύπο της μύτης . Έχει βύσμα micro usb για αναβάθμιση και είναι οpen source. Tα αρνητικά μέχρι στιγμής που διαπίστωσα. Λόγω του μικρού μεγέθους και βάρους του , το καλώδιο τροφοδοσίας p.x. από laptop σε παρασύρει κατά την εργασία . Επίσης το θηλυκό βύσμα τροφοδοσίας έχει ένα θεματάκι συμβατότητας , ή εγώ αντιλαμβάνομαι και κάνω κάτι λάθος .Τι εννοώ .Το βύσμα από το τροφοδοτικό laptop της Toshiba ταιριάζει μια χαρά . Το αντίστοιχο της acer δεν μπαίνει. Αντίστοιχο βύσμα ενός φορτιστή maha μπαίνει έως την μέση . Για ερασιτεχνική χρήση , είναι αρκετά βολικό.
    Περί αντοχής δεν ξέρω ακόμη.
    https://www.banggood.com/MINI-TS100-Digital-OLED-Programable-Interface-DC-5525-Soldering-Iron-Station-Built-in-STM32-Chip-p-984214.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

    1.jpg 22.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ironda19 : 15-01-18 στις 18:46

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ironda19 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (02-05-18), vasilllis (03-05-18)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Και το σχηματικό του
    33.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Το έχω στην κατοχή μου περίπου 3 μήνες. Το αγόρασα με επιφύλαξη να πω την αλήθεια και με την επιθυμία να έρθει κάτι περισσότερο αξιόλογο από ότι έχω δουλέψει μέχρι στιγμής από τα οικονομικά κολλητήρια. Δεν είμαι κάτοχος solder station και δεν θα το συγκρίνω με αυτά, αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα πως είναι ότι καλύτερο έχω δουλέψει μακράν! Πολύ ανθεκτικές και ποιοτικές μύτες και πολύ ποιοτικό soldering.
    Συμφωνώ όμως με τα μειονεκτικότατα που ανέφερες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω στην κατοχή μου περίπου 3 μήνες. Το αγόρασα με επιφύλαξη να πω την αλήθεια και με την επιθυμία να έρθει κάτι περισσότερο αξιόλογο από ότι έχω δουλέψει μέχρι στιγμής από τα οικονομικά κολλητήρια. Δεν είμαι κάτοχος solder station και δεν θα το συγκρίνω με αυτά, αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα πως είναι ότι καλύτερο έχω δουλέψει μακράν! Πολύ ανθεκτικές και ποιοτικές μύτες και πολύ ποιοτικό soldering.
    Συμφωνώ όμως με τα μειονεκτικότατα που ανέφερες.
    Ανδρέα καλησπέρα, εγώ το δουλεύω από τον Γενάρη .Μια χαρά είναι και ζεσταίνεται αμέσως . Και με μπαταρία lipo γίνεται και φορητό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή



    Sent using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 03-05-18 στις 10:37
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Καλημέρα!
    Γενικά πάντως στο internet τα σχόλια είναι πάρα πολύ καλά για το συγκεκριμένο κολλητήρι. το έχουν προωθήσει τρελά!

    1 Not allowed! Not allowed!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας