Σελίδα 20 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 30 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 397

Θέμα: Ιστότοποι για επαγγελματικό τύπωμα πλακέτας

  1. #191
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ερωτηση θελω να κανω 10+ πλακετες(το ποσες εξαρτατε απο την τιμη) 150mm x 50mm 2 layers χωρις extras
    θα κολληθουνε μονο smd εξαρτηματα και απο τις 2 πλευρες.
    Εχω δυνατοτητα να βαλω αμολυβδη κολληση στη 1 πλευρα και με μολυβδο στην αλλη ωστε να μην ξεκολλησουνε
    τα εξαρτηματα της μια πλευρας καθως θα κολλαω την αλλη ή να βαλω κολλα.
    Τι κολλα θα χρειαστω και τι FR4-TG να βαλω ?
    Σε ποιον να τις παραγγειλω που εχει καλλη τιμη και να μην πληρωσω τελωνειο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #192
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω δυνατοτητα να βαλω αμολυβδη κολληση στη 1 πλευρα και με μολυβδο στην αλλη ωστε να μην ξεκολλησουνε
    τα εξαρτηματα της μια πλευρας καθως θα κολλαω την αλλη ή να βαλω κολλα.?
    καλε ελεος, αμολυβδη κι απ τις δυο θα βαλεις... απο που κι ως που θα ποιασει 400+ η απεναντι οψη της πλακετας -και θα επιζησει ο βακελιτης- για να ξεκολλησουν τα εξαρτηματα?
    Η κολλα ειναι βοηθημα οχι για να μην ξεκολλησουν εξαρτηματα αλλα για να μπορεσεις να κολλησεις σωστα (btw προσωπικα σε smd ουτε αντισταση δεν κολλαω σωστα αν δε βαλω κολλα
    αλλα ξερω ταλεντα που κολλανε ολοκληρωμενα με ...απειρα ποδαρακια απλα με ενα τσιμπιδακι χωρις καθολου χρηση κολλας)
    Κολλα εχω μια που ειχα παρει απ το 9volto κι ειναι ειδικη για smd, και την εχει και στο acdc


    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #193
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Η αμολυβδη λιωνει στους 225περιπου και ο φουρνος που εχω φτιαξει βγαζει ομοιομορφη θερμοκρασια πανω κατω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #194
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αμολυβδη λιωνει στους 225περιπου και ο φουρνος που εχω φτιαξει βγαζει ομοιομορφη θερμοκρασια πανω κατω.
    ποια κολληση εχεις και λυωνει τοσο χαμηλα? πηρες απ αυτες με το βισμουθιο που ειναι για αποκολληση και για "δυστροπους"? (αν ναι, κανε μια παρουσιαση)
    Η συνηθισμενη αμολυβδη θελει και 40-50 βαθμους παραπανω απο αυτη με το μολυβδο γι αυτο και πολλοι γκρινιαζουν.
    Αν εχεις παρει τετοια κολληση και θες διαφορετικες θερμοκρασιες κολληματος μπορεις ανετα να χρησιμοποιησεις για δευτερη οποιαδηποτε κανονικη αμολυβδη του εμποριου (η μαλλον σαν πρωτη υποθετω), και για να μην ψαχνεις ποια ειναι καλη και ποια οχι μια δοκιμασμενη που τη δουλευω χρονια και την εχουν παρει και αρκετοι γυρω μου που τη δοκιμασαν ειναι αυτη που εχει και ασημι στο μιγμα στο πρασσινο καρουλι (alphametals νομιζω η κατι τετοιο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-01-19 στις 12:00

  5. #195
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    το δοκίμασα και εγώ το AllPCB και η ποιότητα ηταν χάλια , όντως ήρθαν γρήγορα, πολύ καλή επικοινωνία
    αλλά δεν γίνεται να βάζω ακρίβεια 4mil , να έχω το μικρότερο διάδρομο 6mil και να μου έρχεται η πλακέτα στα 0402 βραχυκυκλωμένα ,
    που τα pad στο 0402 είναι 10mil απόσταση.

    Πάντως υπάρχουν πολλοί Ευρωπαίοι κατασκευαστές και δεν πιστεύω να έχουν τόσο χάλια ποιότητα.
    Τελικά πήρα απο τον SRF πάλι και η ποιότητα καμιά σχέση, η οποία ειναι ανώτερη και απο eurocircuits και HITECH (Σκόπια) τουλάχιστον εγώ σε σχεση με αυτές μπορώ να συγκρίνω

    να και ενα λινκ που μπορεί να βρείτε και αλλους ευρωπαίους κατασκευαστές

    https://www.eevblog.com/wiki/index.p..._Manufacturers

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #196
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Tο ειπαμε αυτο Ακη και σε προηγουμενα μηνυματα. Για δυσκολα PCB ή με πολλά Layer, ουτε η EC μπορει. Tωρα τα βραχυκυκλωμενα PADs μου κανουν εντυπωση γιατι τα ελεγχουν δηθεν.

    Εμεις αν θυμαμαι καλα για PCB με DDR3 παιρνουμε απο Ιταλια αλλα οχι παντα. Αναλογα με το stack σου λεει καθε κατασκευαστης εαν μπορει να στο κανει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #197
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια κολληση εχεις και λυωνει τοσο χαμηλα? πηρες απ αυτες με το βισμουθιο που ειναι για αποκολληση και για "δυστροπους"? (αν ναι, κανε μια παρουσιαση)
    Η συνηθισμενη αμολυβδη θελει και 40-50 βαθμους παραπανω απο αυτη με το μολυβδο γι αυτο και πολλοι γκρινιαζουν.
    Αν εχεις παρει τετοια κολληση και θες διαφορετικες θερμοκρασιες κολληματος μπορεις ανετα να χρησιμοποιησεις για δευτερη οποιαδηποτε κανονικη αμολυβδη του εμποριου (η μαλλον σαν πρωτη υποθετω), και για να μην ψαχνεις ποια ειναι καλη και ποια οχι μια δοκιμασμενη που τη δουλευω χρονια και την εχουν παρει και αρκετοι γυρω μου που τη δοκιμασαν ειναι αυτη που εχει και ασημι στο μιγμα στο πρασσινο καρουλι (alphametals νομιζω η κατι τετοιο)
    Ολες οι 96/3.5/0.5 εκει λιωνουνε αυτες με βισμουθιο λιωνοιυνε στους 160 και ειναι μονο για ξεκολλημα
    γιατι για κολλημα σπαει η κολληση πολυ/ευκολα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (07-01-19)

  9. #198
    Μέλος Το avatar του χρήστη classic
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    το δοκίμασα και εγώ το AllPCB και η ποιότητα ηταν χάλια , όντως ήρθαν γρήγορα, πολύ καλή επικοινωνία
    αλλά δεν γίνεται να βάζω ακρίβεια 4mil , να έχω το μικρότερο διάδρομο 6mil και να μου έρχεται η πλακέτα στα 0402 βραχυκυκλωμένα ,
    που τα pad στο 0402 είναι 10mil απόσταση.

    Πάντως υπάρχουν πολλοί Ευρωπαίοι κατασκευαστές και δεν πιστεύω να έχουν τόσο χάλια ποιότητα.
    Τελικά πήρα απο τον SRF πάλι και η ποιότητα καμιά σχέση, η οποία ειναι ανώτερη και απο eurocircuits και HITECH (Σκόπια) τουλάχιστον εγώ σε σχεση με αυτές μπορώ να συγκρίνω

    να και ενα λινκ που μπορεί να βρείτε και αλλους ευρωπαίους κατασκευαστές

    https://www.eevblog.com/wiki/index.p..._Manufacturers
    Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω απλα οι δικες μου ηταν αψογες. Βεβαια δεν ειχαν τον παραμικρο βαθμο δυσκολιας.
    Οποτε προσωπικα για πλακετες του δικου μου στυλ!!! (παχιες γραμμες, μεγαλοι διαδρομοι) παλι εκει θα παω..
    Παντως ευχαριστω για την ενημερωση αν και δεν μας ειπες εγκυκλοπαιδικα πως ηταν οι τιμες απο SRF???

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #199
    Μέλος Το avatar του χρήστη xmaze
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    1.034

    Προεπιλογή

    Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημ'ενος με https://jlcpcb.com/, 2 δολαρια για 5 πλακετες 100*100 και 18 ευρώ μεταφορικά με DHL, αλλιώς 8 ευρω με ταχυδρομείο.
    Με DHL τα παρήγγειλα Σαββάτο τετάρτη ήταν σπίτι.

    Αν δείτε και ένα παλιό πόστ μου, εχω ανεβάσει κάποιες φωτογραφίες:
    https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93862

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xmaze για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Panoss (07-01-19)

  12. #200
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από classic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω απλα οι δικες μου ηταν αψογες. Βεβαια δεν ειχαν τον παραμικρο βαθμο δυσκολιας.
    Οποτε προσωπικα για πλακετες του δικου μου στυλ!!! (παχιες γραμμες, μεγαλοι διαδρομοι) παλι εκει θα παω..
    Παντως ευχαριστω για την ενημερωση αν και δεν μας ειπες εγκυκλοπαιδικα πως ηταν οι τιμες απο SRF???
    πολύ πιο ακριβές αλλά αποτιπώνεται η κάθε λεπτομέρεια στο silk screen. επισης να πω οτι η δικιά μου ειναι 0,8mm πάχος και έχω αγωγούς 6mil

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 07-01-19 στις 12:55

Σελίδα 20 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 30 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιγραφή και Τύπωμα πλακέτας
    By MimisK in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-14, 19:51
  2. κόλληση + τύπωμα πλακέτας 1 όψης
    By mtzag in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 13:45
  3. επαγγελματικά ηχεια
    By Χρήστος2011 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-11, 17:34
  4. Τύπωμα κυκλωμάτων
    By red7genius in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-10, 19:57
  5. Τύπωμα σε PCB-απορία
    By antonis_man in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-10, 16:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας