Σελίδα 7 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 323

Θέμα: 3D Printer

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Σχετικα με το βιντεο και τις βελτιωσεις που λεει οτι εκανε. Διαφωνω σχετικα με το extruder οχι με το ακροφυσιο αλλα με τη προοθηση του νηματος.
    Και το εξηγω
    Οταν αλλαζει κατευθυνση η κεφαλη ή πηδα απο σημειο σε σημειο χωρις να αφηνει νημα, πριν αρχισει τη μετακινηση εχει τραβιξει πισω το νημα μερικα χιλιοστα. Επειδη υπαρχει εφαρμογη στο σωλινακι πριν το ζεστο σημειο εξοδου το υλικο που ηταν υπο πιεση γυριζει λιγο πισω μεσα στο ακροφυσιο με αποτελεσμα να μην αφηνει ινες. Αυτο που εχει κανει τυπος μετ ο να βαλει τοσο μακρυ σωληνα στη προωθηση στη ουσια καταστρεφει αυτη την απορροφιση. Οταν θα τραβηξει το νημα πισω λογω τις ελλαστικοτητας του σωληνα θα χρειαστει περισσοτερα χιλιοστα ΑΛΛΑ λογω και τις καμπιλοτητας δεν ειναι παλι σταθερο το ποσο πρεπει να τραβιξει ή στην εκκινηση ποσο να προωθησει.
    Τελικα μας εδειξε κοματια που η κεφαλη δεν χρειαζοταν να κανει απορροφιση
    Το πρωτο δε κομματι του βγηκε χαλια απο ασχετοσινη και οχι λογω της κεφαλης. Μαλλον ο τυπος θελει να πουλησει εξαρτηματα.
    Επισεις τελευταιο ειναι με πιο μικρο ακροφυσιο
    Στο πρωτο μου εκτυπωτη που τον εχω ακομα και εχει ακροφυσιο 0.5 αυτη η προοθηση ειναι στους 15 περιπου ποντους Εχει χαλασει και το σωλικακι και αφηνει κλωστες. Σε αυτον που εχω τωρα τον Ι3 pursa pro μολις ξεκινησει τις κλωστες αμεσως αλλαγη στο σωλινακι και ακροφυσιο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη info@kalarakis.com : 03-03-18 στις 23:35

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Ακριβώς οπως τα λέει ο κυριος Μιχάλης απο πάνω.
    Να προσθέσω οτι είμαι κάθετος στην τοποθέτηση οποιουδήποτε εξαρτήματος - βάρους στο πλαίσιο του συγκεκριμένου εκτυπωτή.
    Εχει που εχει θέματα στρέβλωσης προσθέτοντας βαρος η και extra κινήσεις το κανει ακόμα χειρότερο.
    Πιστέυω οτι δεν ειναι σωστό ουτε να κρεμάσουμε την μπομπίνα απο το νήμα , ουτε την μετατροπή με τον extruder που ειδαμε.. Εκτός αν μπεί το μοτέρ καπου αλλού...
    Εχω βάλει ενα δαχτυλίδι για να οδηγεί το νήμα αλλά σκέυτομαι να το βγάλω γιατί οταν το τραβάει τραβάει και το πλαισιο μπροστά...


    Cdesp ειδες καμια λλαγη στην ποιότητα με τo άλλο firmware ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    H μπομπινα ειναι πολυ βαρια για να μπορει να το τραβιξει το μοτερ. Συνηθως οταν ειναι καινουργια βλεπω απο το repeater ποσο μηκος θελει και το ξετυλιγω, για μη μεινει μισοτυπωμενο
    Για να μπορει να την τραβηξει θα πρεπει να φτιαξετε δυο κονους για να πιανουν τη τρυπα της μπομπινας και αυτοι στο κεντρο να εχουν ρουλεμαν που θα περνα η ντιζα στηριξης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannakis1983 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Cdesp ειδες καμια λλαγη στην ποιότητα με τo άλλο firmware ;;;
    Αλλαγή στην ποιότητα δεν είδα τουλάχιστον όχι τόσο εμφανή.
    Αλλά έχει ωραίο σύστημα για το Auto Home και δεν χρειάζεται πια να ανεβάζω τον z άξονα για να τον σετάρω με την βίδα γιατί μόνο του τον ανεβάζει
    και τον ξανακατεβάζει κάθε φορά που πατάς auto home.

    Τελικά με το να ανεβάσω την θερμοκρασία στο PLA στους 238 βαθμούς ναι μεν είχα καλύτερα αποτελέσματα αλλά τελικά σε κάποια φάση μου έκαψε το PLA και έβγαλε μια καφέ ουσία και στούμπωσε και το extruder. Αναγκάστηκα να λύσω τα πάντα και με την βοήθεια ασετόν αλλά και ενός κεριού για να λιώσω τα υπολείμματα.
    Τελικά το καθάρισα και τώρα βγάζει ξανά αλλά στους 210 βαθμούς αφήνει κενά και γενικά δεν κολλάει καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή 2 απλοί μέθοδοι Bed Leveling

    Παρακάτω περιγράφω 2 απλές και συγχρόνως αξιόπιστες μεθόδους ευθυγράμμισης που εφάρμοσα στον εκτυπωτή μου CTC 3D printer.

    1η μέθοδος ημιαυτόματη χωρίς την χρήση Z-probe και

    2η μέθοδος αυτόματη με χρήση σαν Z-probe του ακροφυσίου της κεφαλής εκτύπωσης.


    Κατ' αρχάς λίγα λόγια για τις μεθόδους ευθυγράμμισης του τραπεζιού εκτύπωσης και τα είδη των αισθητήρων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο τελευταίο marlin firmware 1.1.8

    Μέθοδοι ευθυγράμμισης τραπεζιού εκτύπωσης. (Bed Leveling Methods)

    H έκδοση 1.1.8 για την ευθυγράμμιση του τραπεζιού εκτύπωσης περιλαμβάνει 5 διαφορετικές μεθόδους:
    • //#define AUTO_BED_LEVELING_3POINT
    • //#define AUTO_BED_LEVELING_LINEAR
    • //#define AUTO_BED_LEVELING_BILINEAR
    • //#define AUTO_BED_LEVELING_UBL
    • //#define MESH_BED_LEVELING

    Η μέθοδος ευθυγράμμισης 3POINT είναι η καλύτερη μέθοδος ευθυγράμμισης για εκτύπωση πάνω σε τζάμι σε έναν φθηνό εκτυπωτή όπως είναι ο CTC (κλώνος του Prusa I3). Το τζάμι έχει μία τελείως επίπεδη και ομοιόμορφη επιφάνεια (λόγω της ακαμψίας του και των μικρών του διαστάσεων). Ως γνωστόν για να ορισθεί στον χώρο μία επίπεδη επιφάνεια αρκούν 3 μόνο σημεία ή με άλλα λόγια με 3 σημεία στον χώρο ορίζεται ακριβώς το ύψος και η κλίση μιας επίπεδης επιφάνειας. Οι υπόλοιπες μέθοδοι εφαρμόζονται, κατά περίπτωση, για μη επίπεδες έως στρεβλές επιφάνειες εκτύπωσης.


    Αισθητήρες ευθυγράμμισης.

    H έκδοση 1.1.8 υποστηρίζει τους παρακάτω τύπους αισθητήρων όπως:
    • //#define PROBE_MANUALLY Χειροκίνητη ευθυγράμμιση χωρίς την χρήση αισθητήρα
    • //#define FIX_MOUNTED_PROBE π.χ. Επαγωγικός διακόπτης ή χρήση σαν διακόπτη του ακροφυσίου της κεφαλής εκτύπωσης
    • //#define Z_ENDSTOP_SERVO_NR Διακόπτης με σερβο-βραχίονα
    • //#define BLTOUCH Ο BLTouch λειτουργεί σε κάθε είδους επιφάνεια.
    • //#define SOLENOID_PROBE Ηλεκτρομαγνητικός διακόπτης



    1η Μέθοδος Bed Leveling χωρίς την χρήση probe με την μέθοδο 3POINT

    Ο εκτυπωτής μετακινεί αυτόματα το τραπέζι εκτύπωσης και την κεφαλή του extruder διαδοχικά σε 3 σημεία. (πίσω αριστερά, εμπρός αριστερά και εμπρός δεξιά).
    Φορτώνω το marlin.ino στο Arduino (βλέπε για το firmware 1.1.8 το link #42). Στο αρχείο configuration.h ενεργοποιώ τις παρακάτω 3 εντολές σβήνοντας τα σύμβολα με κόκκινο χρώμα και ανεβάζω το firmware στον printer:

    1. //#define PROBE_MANUALLY
    2. //#define AUTO_BED_LEVELING_3POINT
    3. //#define LCD_BED_LEVELING


    Πατώντας Prepare --> Bed Leveling --> Level Bed --> Homing XYZ η κεφαλή εκτύπωσης πάει στο Χ=0, Υ=0, Ζ=0 και στην LCD οθόνη του printer εμφανίζεται η φράση "Click to Begin". Πατώντας τον διακόπτη του ροοστάτη η κεφαλή εκτύπωσης πάει στο:

    Πρώτο σημείο που είναι πίσω αριστερά του τραπεζιού εκτύπωσης. Εμφανίζεται η φράση "€œMove Z= 0.000"€ Περιστρέφοντας τον ροοστάτη δεξιόστροφα ανεβάζουμε την κεφαλή εκτύπωσης με βήμα 0.025mm ή αριστερόστροφα την κατεβάζουμε με το ίδιο βήμα. Τοποθετούμε μεταξύ τραπεζιού και κεφαλής ένα λεπτό χαρτόνι και ρυθμίζουμε με τον ροοστάτη της LCD οθόνης του εκτυπωτή την θέση του ακροφυσίου του extruder, ώστε να έρθει σε επαφή με το χαρτόνι αλλά συγχρόνως να αισθανόμαστε ότι το χαρτόνι κινείται σχεδόν ελεύθερα με μικρή αντίσταση από την επαφή του με το ακροφύσιο. Στην συνέχεια πατώντας τον διακόπτη του ροοστάτη αποθηκεύονται οι συντεταγμένες του υπόψη σημείου και η κεφαλή πάει αυτόματα στο

    Δεύτερο σημείο που είναι εμπρός και αριστερά του τραπεζιού (δίπλα το homing) και κάνουμε τις ίδιες ενέργειες όπως στο πρώτο σημείο. Στην συνέχεια πατώντας ξανά τον διακόπτη του ροοστάτη η κεφαλή πάει αυτόματα στο

    Τρίτο σημείο που είναι εμπρός και δεξιά του τραπεζιού και κάνουμε τις ίδιες ενέργειες όπως στο πρώτο σημείο. Εμφανίζεται στην οθόνη η φράση "Leveling Done"€ και η ευθυγράμμιση έχει ολοκληρωθεί.

    Λέγοντας €œη ευθυγράμμιση έχει ολοκληρωθεί€ εννοώ ότι ο εκτυπωτής γνωρίζει πλέον ακριβώς το υψόμετρο κάθε σημείου του τραπεζιού και έτσι μπορεί αυτόματα να διορθώνει το υψόμετρο του αντικειμένου που εκτυπώνη.



    2η Μέθοδος Bed Leveling χρησιμοποιώντας σαν Ζ-probe το ακροφύσιο εκτύπωσης και την μέθοδο 3POINT

    Γενικά ο αισθητήρας Z-probe μπορεί να συνδεθεί:

    • στην Z-Min επαφή του controller που είναι συνδεδεμένος ο διακόπτης του Ζ άξονα ή
    • στην Ζ-Max επαφή του controller που δεν χρησιμοποιείται. Βλέπε σκίτσο ΕΔΩ

    (Το marlin software από default ορίζει την επαφή Z-Max σαν επαφή του Z-Probe αν δεν χρησιμοποιηθεί η επαφή Ζ-Min)

    Φορτώνω το marlin.ino στο Arduino (βλέπε για το firmware 1.1.8 το link #42). Στο αρχείο configuration.h στις παρακάτω 5 εντολές διορθώνω ή σβήνω τα σημειωμένα με κόκκινο χρώμα και ανεβάζω το firmware στον printer .
    Ξεκινώντας την αυτόματη λειτουργία του bed leveling υπάρχει η περίπτωση, για κάποιο λόγω π.χ. αστοχία του αισθητήρα, η κεφαλή εκτύπωσης να κατεβαίνει προς το τραπέζι του printer και να μην σταματάει με απρόβλεπτα αποτελέσματα. Γι' αυτό τον λόγω επέλεξα να χρησιμοποιήσω για σύνδεση του Z-probe την ελεύθερη επαφή Ζ-Max, ενεργοποιώντας την 3η εντολή και όχι την επαφή Z_MIN_PROBE του auto-Homing, απενεργοποιόντας την 2η εντολή. (ΒΛΕΠΕ την παρατήρηση Νο2 για την ρύθμιση του διακόπτη Z-Min Homing)


    1. #define Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING false αλλαγή σε #defineZ_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING true

    2. #define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN αλλαγή σε //#defineZ_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN

    3. //#define Z_MIN_PROBE_ENDSTOP αλλαγή σε #define Z_MIN_PROBE_ENDSTOP

    4. //#define FIX_MOUNTED_PROBE αλλαγή σε #define FIX_MOUNTED_PROBE

    5. //#defineAUTO_BED_LEVELING_3POINT αλλαγή σε #define AUTO_BED_LEVELING_3POINT

    Πατώντας Prepare -->Bed Leveling γίνεται αυτόματα η μετακίνηση της κεφαλής εκτύπωσης στα 3 σημεία του τραπεζιού, αποθηκεύονται οι συντεταγμένες τους και ολοκληρώνεται η ευθυγράμμιση.



    ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ. Σύνδεση των επαφών Ζ-Max του controller με τον "αισθητήρα":

    Την μία από τις δύο επαφές την ενώνουμε στο καλώδιο που συνδέει τα 3 σημεία με το αυτοκόλλητο αλουμινόχαρτο του τραπεζιού εκτύπωσης (βλέπε τις παρακάτω φωτογραφίες).

    Την άλλη επαφή την ενώνουμε στο καλώδιο που συνδέεται στο μεταλλικό τμήμα του ακροφυσίου της κεφαλής εκτύπωσης (βλέπε τις παρακάτω φωτογραφίες).



    Σημαντικές Παρατηρήσεις:

    1. Για να δουλέψει με επιτυχία η μέθοδος, το ακροφύσιο-διακόπτης θα πρέπει να μην έχει υπολείμματα από το υλικό εκτύπωσης δηλ. η μύτη του, που θα έρθει σε επαφή με το αλουμινόχαρτο του τραπεζιού να είναι καθαρό μέταλλο. Αυτό επιτυγχάνεται είτε τρίβοντας την μύτη με μία χάρτινη λίμα νυχιών,πριν από κάθε εκτύπωση, είτε (αυτό που εφαρμόζω εγώ) προθερμαίνοντας την κεφαλή στους 60 βαθμούς και τραβώντας με ένα μικρό ψαλιδάκι το νήμα που βρίσκεται πέριξ και μέσα στην κεφαλή.
    2. Θα πρέπει η βίδα-αποστάτης του διακόπτη που βρίσκεται στον αριστερό κατακόρυφο άξονα (Ζ-Μin) να την στρίψουμε λίγο αριστερόστροφα ώστε ο Ζ-probe διακόπτης να ενεργοποιείται πρώτος και αν δεν δουλέψει αυτός να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης Ζ-Min του κατακόρυφου άξονα)



    1_bed.jpg2_bed.jpg
    1_ext.jpg2_ext.jpg3_ext.jpg

    Υ.Σ. όπως φαίνεται στις φωτογραφίες το τζάμι το έχω τοποθετήσει στο τραπέζι εκτύπωσης με την πλέ χαρτοταινία ανάποδα διότι δεν την χρησιμοποιώ. Εκτυπώνω κατ' ευθείαν πάνω στο τζάμι βάζοντας θερμοκρασία στον extruder 190 και στο τραπέζι 60 βαθμούς κελσίου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 09-03-18 στις 12:32

  6. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το καθάρισα και τώρα βγάζει ξανά αλλά στους 210 βαθμούς αφήνει κενά και γενικά δεν κολλάει καλά.
    τα πλαστικά θέλουν τροπο στις αποτομες αλλαγές θερμοκρασίας. ή πηγαινε πιο αργά ή χρησιμοποιησε πλαστικό που να εχει προθερμανθει ( να μην ειναι κάτω απο 30βαθμους ) η εκτυπωσε μέσα σε θερμενομενο θάλαμο.

    το πιο ευκολο που κάνω εγώ ειναι να πηγαινω πιο αργα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Cdsp
    Αλλαξε μαρκα πλαστικου.
    Στους 210 και ναμη κολλα ή να αφηνει κενα δυσκολο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Εγω πριν αλλάξει μαρκα θα πρότεινα να δει μερικά πραγματάκια... Δεν μπορει με το κινεζονημα να μην είχε προβλημα και με αυτό να έχει..
    Και εμένα δεν κολλάει καλά στο κρεβάτι η πρώτη στρώση...και ακουγα το μοτέρ τροφοδοσίας νηματος να μην μπορει να δωσει αλλο νημα και να πηδαει δοντια. (εκανε το γνωστό κλικ κλικ) με το "καλό" νημα.

    Θα προτεινα να δεις μερικά πραγματάκια..Πρωτα απο όλα ταχύτητα εκτύπωσης. Εχω κατέβει πολύ σε ταχύτητα.(σε σχέση με την προρύθμιση που είχε)
    Untitled.jpg Εδω θα δεις τι ρυθμήσεις εχω κάνει για PLA . Κατάφερα και έκανα γέφυρα περίπου 6cm μηκος και πλατος 2cm και υψος αλλο τοσο χωρίς support και βγήκε ολόισια !!!
    Βεβαια εχω βάλει το ανεμιστηράκι κεφαλής οπως εχουμε πει.Extruder temp 218° bed temp 65°.

    Μετά μηπος παίζει κάτι με τον Ζ αξονα ;;; Πχ αντι 0.3mm ανεβαίνει 0.35 η 0.4 ;;;
    Βγάλε το stepper motor απο το extruder αλλά να εχει πάνω το μάυρο με το γρανάζι για το νήμα ,και δούλεψέτο σκέτο να δεις αν βγάζει σωστά η χάνει steps κατά την τροφοδότηση.
    Κόντραρε το νήμα λιγάκι με το χέρι ,δεν θα πρέπει να σταματάει η να κλοτσάει ... εγώ ανέβασα τα mA στο stepper driver και ηταν καλύτερα.

    Μετά μήπως δεν γίνεται σωστά το bed leveling.;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Μια φωτό για να δείτε τι εννοώ. Αυτό είναι το 1/4 από αυτό που τύπωσα το πάνω αριστερά τεταρτημόριο. Ταχύτητα έχω βάλει 40mm/s.
    20180309_200715b.jpg

    Το πάχος είναι παντού ίδιο σε εκτύπωση με 0.3mm ύψος οπότε το Bed είναι ίσιο. Επίσης αυτό δεν το κάνει μόνο στο πρώτο layer αλλά και ενδιάμεσα στην τύχη οπότε το μόνο που βγάζει νόημα είναι η ποιότητα του PLA. Είμαι σίγουρος ότι φταίει το υλικό οπότε θα το υποστώ μέχρι να τελειώσει. ευτυχώς έχω και λίγο από το κινέζικο οπότε αν θέλω καλή ποιότητα θα βάλω από κείνο.

    Περιμένω βέβαια και τον ανεμιστήρα με το sensor για την κεφαλή οπότε δεν ξέρω αν με αυτό αλλάξει κάτι.
    Για το πρώτο Layer βάζω και χαρτοκόλλα αυτή που χρησιμοποιούν τα παιδιά για να κολλάνε την κυλινδρική και έχει καλύτερα αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Από οτι βλέπω τις περιμέτρους σου τις κάνει καλές ,σωστά;
    Δες το Infill overlap πόσο το έχεις ; Καντο 30-35 % αν ειναι πιο χαμηλά.
    Ζέστανε την κεφαλή και κάνε απο το μενου move axis->extruder και βγάλε 10mm νημα μαζεμένο πρώτα στους βαθμους που τυπώνεις και ανέβα μετά στους 215-218° και δες αν βγάινει πιο ευκολα το νημα
    η κανει καποιο θορυβο σαν να μην μπωρεί να σπρωξει το μοτερ άλλο στουμπώνει και πηδάει.

    Τυπώνεις 0.30 η 0.20 το κάθε layer;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d printer
    By finos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-17, 21:46
  2. METATROPI PRINTER SE FLATBED
    By panikos38 in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 13:30
  3. Οδήγηση E3D V6 3D Printer;
    By stratos111 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 20:00
  4. 3D Printer
    By draco1 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 23:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας