Σελίδα 8 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 18 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 323

Θέμα: 3D Printer

  1. #71
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Σιγουρα κακη ποιοτητα υλκο.
    Σε αλλα σημεια λιωνει και σε αλλα ειναι σαν τη τσιχλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Μόλις εγκατέστησα τον αισθητήρα για το bed leveling και ένα ανεμιστήρα για το extruder.

    Σχετικά με την σύνδεσή τους για τον ανεμιστήρα λογικά θα συνδεθεί στο FAN1 που είναι ελεύθερο το + και - μια που ο ανεμιστήρας μου έχει μόνο δυο καλώδια.
    Για τον αισθητήρα κάπου διάβασα ότι αντί για διαιρέτη τάσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε δίοδο 1ν4148 ή κάτι τέτοιο. Ισχύει ή όχι;

    20180311_145438.jpg

    Χρησιμοποίησα αυτό το αντικείμενο για το δέσιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ο χι δεν κανει η διοδος
    Αυτος ο αισθητηρας για να δουλευει σωστα πρεπει να του βαλεις απο 6 και πανω
    Εσυ εχεις 5 και 12 αρα θα βαλεις τροφοδοσια απο τα 12 >>>> θα βαλεις και το διαιρετη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χι δεν κανει η διοδος
    Αυτος ο αισθητηρας για να δουλευει σωστα πρεπει να του βαλεις απο 6 και πανω
    Εσυ εχεις 5 και 12 αρα θα βαλεις τροφοδοσια απο τα 12 >>>> θα βαλεις και το διαιρετη

    Οκ ευχαριστώ. Τώρα πρέπει να περιμένω τα βύσματα να 'ρθούν για να το συνδέσω λογικά σε 2-3 μέρες θα τα έχω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Ήρθαν σήμερα τα βύσματα, έκανα ένα για το ανεμιστηράκι το οποίο λειτουργεί καλά.
    Για τον αισθητήρα κάνω δοκιμές στο breadboard για να μαι σίγουρος για την τάση εξόδου.
    Λόγω έλλειψης 15Κ αντίστασης χρησιμοποιώ 33Κ και 22Κ το οποίο μου δίνει έξοδο 4,25V λογικά θα λειτουργεί ή να το παιδέψω και άλλο για να
    ανέβει κοντά στα 5V;
    Επίσης δεν ξέρω από πού να πάρω τα 12V από το GT2560 μια που όλες οι έξοδοι για ανεμιστήρες είναι πλέον κατειλημμένοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #76
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Χρήστο πως κατάφερες και γεμισες ολες τις εξόδους απο τα ανεμιστηρακια ;;;
    2 εχει απο την μαμα του + αλλο 1 ενα του extruder που παει στο fan pwm = 3 και εχει 4 συνολο εξόδους.
    Στο νημα 34 εχω πει πως δουλευει το pwm που αλλάξει την ενταση του ανεμιστήρα ανάλογα την φαση εκτύπωσης.
    (στα πρωτα 2 layer οταν τυπώνει δεν δουλευει το fan και στα υπόλοιπα δουλευει στις γεφυρες η στις περιμμετρους αναλογα τις ρυθμησεις)


    Αν δεν το βάλεις στο pwm το fan του extruder και το βάλεις μονιμα σε full ενταση ,μπορεις να πάρεις απο εκεί τα 12volt που θές με ενωση και θερμοσυστελλώμενο.
    Οπως εκανα εγώ με ενα κομμάτι ταινια led για να φωτήζει εκεί που εκτυπώνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannakis1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο πως κατάφερες και γεμισες ολες τις εξόδους απο τα ανεμιστηρακια ;;;
    2 εχει απο την μαμα του + αλλο 1 ενα του extruder που παει στο fan pwm = 3 και εχει 4 συνολο εξόδους.
    Στο νημα 34 εχω πει πως δουλευει το pwm που αλλάξει την ενταση του ανεμιστήρα ανάλογα την φαση εκτύπωσης.
    (στα πρωτα 2 layer οταν τυπώνει δεν δουλευει το fan και στα υπόλοιπα δουλευει στις γεφυρες η στις περιμμετρους αναλογα τις ρυθμησεις)


    Αν δεν το βάλεις στο pwm το fan του extruder και το βάλεις μονιμα σε full ενταση ,μπορεις να πάρεις απο εκεί τα 12volt που θές με ενωση και θερμοσυστελλώμενο.
    Οπως εκανα εγώ με ενα κομμάτι ταινια led για να φωτήζει εκεί που εκτυπώνει.
    Έβαλα το fan του extruder στο Fan1 θα το βάλω στο PWM οπότε θα πάρω τα 12v από το FAN1 (δεν μετρούσα το PWM, είναι και κάθετο μπέρδεμα...).
    Μόλις τέλειωσα τις κολλήσεις των αντιστάσεων μένει ένα βύσμα και θα το δοκιμάσω.

    ---UPDATE---

    Ok το δοκίμασα και λειτουργεί μια χαρά.
    Τον ανεμιστήρα τον έβαλα στο PWM FAN όπως είπαμε και μέσα από το μενού της LCD ανεβάζοντας στροφές τον έκανα να δουλέψει, ελπίζω ότι θα δουλεύει και στην εκτύπωση μόνος του χωρίς παρέμβαση.
    Το probe το έβαλα με αυτές τις ρυθμίσεις:
    #define AUTO_BED_LEVELING_3POINT και άλλαξα τα σημεία σε
    #define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN //cdesp

    // 3 arbitrary points to probe.
    // A simple cross-product is used to estimate the plane of the bed.
    #define ABL_PROBE_PT_1_X 40 //15 cdesp
    #define ABL_PROBE_PT_1_Y 175 //180 cdesp
    #define ABL_PROBE_PT_2_X 40 //15 cdesp
    #define ABL_PROBE_PT_2_Y 20
    #define ABL_PROBE_PT_3_X 175 //170 cdesp
    #define ABL_PROBE_PT_3_Y 20

    #define FIX_MOUNTED_PROBE //cdesp

    #define X_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 40 // X offset: -left +right [of the nozzle]//cdesp was 10
    #define Y_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 1 // Y offset: -front +behind [the nozzle] //cdesp was 10
    #define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 0 // Z offset: -below +above [the nozzle]

    // Set the boundaries for probing (where the probe can reach).
    #define LEFT_PROBE_BED_POSITION 40 //cdesp was 15
    #define RIGHT_PROBE_BED_POSITION 170
    #define FRONT_PROBE_BED_POSITION 20
    #define BACK_PROBE_BED_POSITION 170


    ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cdesp : 13-03-18 στις 18:29 Αιτία: Ενημέρωση

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    καλησπέρα σας , αγόρασα και εγώ ένα 3d printer αυτόν εδώ https://www.ebay.com/itm/2018-A8-3D-...72.m2749.l2649 έκατσα εχτές το βράδυ και τον συναρμολόγησα και σήμερα πριν λίγο έκανα τις συνδέσεις των καλωδίων με βάσει το βίντεο που έχετε αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μιας και το manual είναι ένα μάτσο χάλια .Ξεκινάω με κάποιες απορίες 1. τα steeper δουλεύουνε πάνε στην θέση home αυτό που δεν λέει να κουνήσει είναι του Extruder ότι και να του κάνω μέσα από το μενού δεν κουνιέται
    2 το τραπέζι τερματίζει τέρμα πίσω στο στοπ και η μύτη του Extruder είναι έξω από τα όρια του τζαμιού και του του Heating Bed υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό ?
    3. Το Heating Bed είναι βιδωμένο με τις τέσσερις βίδες και βάζοντας επάνω το τζάμι και τοποθετώντας τα 4 πιαστράκια παρατηρώ ότι δεν εφάπτεται και στην μέση υπάρχει μια κοιλία, δηλαδή πρέπει να βάλω μεταξύ τραπεζίου ξύλινου και Heating Bed κάτι ώστε να σηκωθεί και να κολλήσει στο τζάμι με απλά λόγια είναι σκεβρωμένο
    Αν μπορείτε να μου πείτε μιας και έχετε ασχοληθεί περισσότερο τι μπορώ να κάνω και πώς να κάνω το Extruder να ξεκινήσει ,ίσως κάνω και εγώ κάτι λάθος ,την κίνηση την δίνω από το μενού prepare >move axis>move 1mm> extuder

    εδώ και μία φώτο πώσ τα έχω βάλει
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #79
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Καλή αρχή !
    1 για να μπορέσεις να δώσεις κίνηση στο μοτερ του extruder πρεπει η κεφαλή σου να εχει μια θερμοκρασία πάνω απο κάποιους βαθμούς.(αν δεν κάνω λάθος 150°)
    2 Εγώ εβαλα το offset αυτό στο πρόγραμμα του slicer που χρησημοποιώ.Κανει home στο κενό αλλα η επιφάνεια εκτυπωσης ειναι 2 ποντοι μπροστά.(θα βαλω εικονα σε λιγακι να καταλάβεις)
    3 και εμένα μου αφηνει 1-2 χιλοστάκια κενό αλλά βάζω την θερμοκρασία 5 βαθμους παραπάνω και κανω 5-10 λεπτάκια προθερμανση πρώτα στο bed και μετά τυπωνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #80
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Γειά σου Γιάννη, και καλορίζικος ο 3D printer σου.

    Για το stepper motor του extruder γίνε λίγο ποιό σαφής. Οταν δίνεις εντολή μήπως το ακούς να κάνει κάποιο θόρυβο "ντούπ" -"ντούπ" ή είναι τελείως αναίσθητο. Εαν του έχεις βάλει PLA θα πρέπει πρώτα να θερμάνης την κεφαλή του extruder για να μπορεί να το σπρώξει. Εν πάση περιπτώση εγώ θα έκανα το εξείς. θα έβαζα το βύσμα του extruder στην θέση του Χ ή Υ άξονα και θα δοκίμαζα να δώ αν δουλεύει δίνοντας εντολή για μετακίνηση του αντίστοιχου άξονα.

    Για το διακοπτάκι του Υ-άξονα έχεις δίκιο. Αυτό που μπορείς να κάνεις για αρχή είναι να αλλάξεις τον διακόπτη με άλλο που να έχει μεγαλύτερο λαμάκι όπως δείχνω στο #15 ή ακόμα ποιό έξυπνη λύση να βάλεις μια προσθήκη όπως δείχνει ο χρήστος στο #24

    Για το Heating Bed αστο όπως είναι, το τζάμι θα ζεσταθεί αλλά μπορεί λίγο να αργήση να πάρει την θερμοκρασία που του έχεις ορίσει.

    καλή επιτυχία!!!


    Υ.Σ. Με πρόλαβε ο Γιάννης μάλλον γράφαμε μαζί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 16-03-18 στις 18:17

Σελίδα 8 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 18 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d printer
    By finos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-17, 21:46
  2. METATROPI PRINTER SE FLATBED
    By panikos38 in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 13:30
  3. Οδήγηση E3D V6 3D Printer;
    By stratos111 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 20:00
  4. 3D Printer
    By draco1 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 23:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας