Σελίδα 1 από 33 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 323

Θέμα: 3D Printer

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή 3D Printer

    Λέω να παραγγείλω αυτόν τον εκτυπωτή από Γερμανία, με ενδιαφέρει κυρίως να μπορώ να τυπώνω γρανάζια.
    Θα μπορώ να τυπώνω γρανάζια με αυτόν; Επίσης αν ξέρετε κάποιο ηλελκτρονικό μαγαζί στην Ελλάδα που να πουλάει καλής ποιότητας πλαστικό PLA ή ABS (αν κάποιος ξέρει τα υπέρ και κατά τους θα ήθελα μια ενημέρωση).

    Προφανώς το κόστος αλλά και το μέγεθος 20χ20 που μπορεί να τυπώσει επαιξαν ρόλο στην επιλογή του αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο.

    Επίσης αν υπάρχει πρόταση για λογισμικό και site με βιβλιοθήκες 3d ευπρόσδεκτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Καλημέρα .Ακριβώς τον ιδιο εκτυπωτη εχω παραγγείλει και εγώ .Περιμένω να μου έρθει μέχρι τέλος του μήνα.
    Δεν εχω ασχοληθεί με 3d printing ξανά αλλά εχω φτιάξει 2 CNC router απο το μηδεν και τα εχω σεταρει (πάνω κατώ εχουν την ιδια βασική αρχή )

    Είδα οτι πέρνουν μερικές βελτιώσεις για να έχεις ποιοτικότερες εκτύπώσεις.(Extra Ανεμιστηράκι στην κεφαλή,καλύτερη σταθεροποίηση στους άξονες και άλλα..)
    Κάποια σίγουρα θα τα κάνω αφού θα τα εκτυπώνω εγώ.
    Μεγάλα αρνητηκά σημεία δεν είδα.Από reviews κατάλαβα οτι μπορείς να κάνεις καλές εκτυπώσεις κατευθείαν χωρίς τροποποιήσεις.
    Προσοχή θέλει μονο στα βύσματα πάνω στην πλακέτα που είδα σε μερικούς είχανε λιώσει ,αφού η κεφαλή και το κρεβάτι τραβάνε μερικά ampere.(Υπάρχει και για αυτό upgrade με mosfet).

    Τώρα για τα προγράμματα.
    Έχω αρχήσει και κάνω μερικά πραγματάκια στο Tinkercad. Είναι online στον browser.Θέλει δηλαδή σύνδεση στο ιντερνετ και ¨δουλευεις¨ στην σελίδα χωρίς να κατεβάσεις κάτι.
    Το καλό είναι οτι δεν χρειάχεται να έχεις μεγάλη επεξεργαστική ισχύη για το τρέξεις.Σίγουρα θα ψαχτώ και για κάτι άλλο πιο δυνατό.

    Μετά οτι μοντέλο φτιάξεις θα πρέπει να πάρεις το αρχείο του (συνήθως .svg αλλά και αλλα..) και να το βάλεις σε άλλο πρόγραμμα που θα κάνει Slice.

    To Slice πρόγραμμα θα έχει τις ρυθμήσεις για τον εκτύπωτή σου πχ μεγεθος τραπεζιου ,προγραμμα που εχει στην πλακέτα για επικοινωνία, τύπο υλικού πλαστικού
    και κάποιες ρυθμήσεις για πως θες να κάνεις εκτύπωση(γεμίσματα ,στηρίξεις σε μέρη που είναι στον αέρα κ.α.)
    Κάνοντας Slice το αρχείο σου θα φτιάξει ενα αλλο αρχείο το οπόιο θα είναι αυτο που θα στέιλει στον εκτυπωτή σου και θα περιέχει απλές εντολές GCode γραμμένες για τον εκτυπωτήσου
    με τις ρυθμήσεις που του έχεις δώσει.(δεν μπορεις δηλαδή να μου στείλεις εμενα το Gcode να τυπώσω αν εχω αλλο τυπο εκτυπωτή).
    Για Slice εχω δουλέψει το Repetier που εχει πολλες ρυθμήσεις αλλά έχει και πολλές δυνατότητες.Κάνει και Slice αλλά στέλνει και την εκτύπωση στον 3d Printer.
    Bλεπεις την αναπαράσταση της εκτύπωσης ,χειρήζεσαι τα μοτέρ και αλλα....

    Σίγουρα θα χρειαστεί ενα σωστό καλυμπράρισμα στην αρχή.Πρεπει να γωνιάσουν οι αξωνες για να μην σου βγάινει το τετράγωνο σε τραπέζιο καθώς και η επιπεδότητα του κρεβατιού.

    Με το καλό να σου έρθει και καλή αρχή! Και οτι θες και μπορώ εγώ η κάποιος αλλος συμφουρίτης εδώ είμαστε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον giannakis1983 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (19-01-18)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την ανάλυση, αυτό που δεν είναι εμφανές είναι αν μπορείς να τυπώσεις απευθείας (μέσω USB) ή θέλει οπωσδήπωτε αρχείο σε SDCard.

    Ένας λόγος που το θέλω είναι για να φτιάξω μελλοντικά ένα CNC οπότε θα μου χρειαστεί για μερικά εξαρτήματα.
    Δεν το έχω παραγγείλει ακόμη θα περιμένω λίγο μήπως κάποιος έχει κάτι αρνητικό να πει.

    Έψαξα και για fillaments αλλά 4 ευρώ για 100g μου φαίνονται αρκετά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Εγω τον εχω
    η διαφορά είναι στα σημεια που δείχνει με μπλε και κίτρινο πλαστικό εμένα είναι μεταλλικά
    είχα και μια διαφορά τη τιμή 80ε
    Από στιβαρότητα ο εκτυπωτής έχει ελάχιστη αλλά δεν χρειάζεται και παραπάνω λόγω του μικρού βάρους της κεφαλής
    Αν δεν τον μετακινήσετε από εκεί που θα ρυθμίσετε το τραπέζι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
    το πιο πιθανό είναι να θέλετε κάθε φορά που θα τυπώσετε να κάνετε μηδενισμό της κεφαλής
    αυτό γιατί το λογισμικό έχει κάποιο πρόβλημα και μπορεί να μη δει το μηδέν (έχει διακοπτάκι και η βελόνα που το πιέζει κακοσχδιασμένη και κουνά) άρα εμπλοκή και θα πρέπει να γυρίσετε τους άξονες με το χέρι άρα ξανά μηδενισμό της κεφαλής
    Το καλό όμως είναι ότι μπορείτε να αλλάξετε το firmware και να να βάλετε αυτόματη ρύθμιση του τραπεζιού ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα
    Σκεφτήκατε ότι το πλαστικό θα είναι 0.3mm άρα λίγο να χάνει το τραπέζι από τη μια πλευρά το αντικείμενο θα είναι στον αέρα
    Για πιο μεγάλη λεπτομέρεια μπορείτε να βάλετε 0.1 ή 0.2 εμένα μου αρκεί το 0.3
    Μαζί με τις μύτες πρέπει να παραγγείλετε και σωληνάκια Οι μύτες φράζουν και τα σωληνάκια φαγώνονται με αποτέλεσμα να μη κάνει αναρρόφηση σωστή και να αφήνει ίνες
    Οι κύριες διαφορές pla abs
    το pla είναι μαλακό ενώ το abs σκληρό πλαστικό
    έχουν διαφορά θερμοκρασίας to pla ap;o 190 -210 ενώ το abs από 220 -240 Αυτό θα το δείτε από τις προδιαγραφές του υλικού (αν και εγώ το βαζω πλέον ανάλογα με το κρύο και τη ζέστη του καιρού) εγω τυπώνω το Pla 200-205 το αλλάζω πάνω από τον εκτυπωτή
    To abs θέλει υποχρεωτικά θερμενόμενο τραπέζι
    Πάνω στο τραπέζι θα βάλετε ένα τζάμι Κατά προτίμηση πιρεξ
    γιατί το αλουμίνιο που έχει μετά τη πρώτη εκτύπωση θα έχει πετσικάρει

    Για τα γρανάζια εξαρτάτε τι θέλεις και τι λεπτομέρεια θέλεις Για να τραβάνε ζόρι > Νο
    vak-2.jpgvak-1.jpg
    λίγο οθφαλμολουτρο

    εξαρτήματα από vankel (μοντέλο πως λειτουργεί)

    Υλικό πέρνω από εδώ
    https://aaergalia.gr/hlektronika-ejarthmata/edprinter
    εκτός απο αυτά που έχει στο site φέρνει και διάφορα χρώματα κατά παραγγελία

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Για το πρόγραμμα
    Ο δικός είχε μαζί του ένα cd με το πρόγραμμα
    Χρησιμοποιεί το repeater Αν δεν το έχει μαζί του θα σου έχει λινκ για να το κατεβάσεις (είναι φρεε) και οδηγίες για να το ρυθμίσεις σύμφωνα με τον εκτυπωτή
    αν και έχω και το Kisslicer (αγοραστό για να έχω και τα παραπάνω που δεν δίνει το free)
    το repeater ειναι πιο ευκολο
    Τα αρχεία πρέπει να είναι STL
    Ο εκτυπωτής παίρνει και sd κάρτα είναι πίσω από την οθόνη και δεν φαίνεται
    το αρχείο το γράφεις εκεί και το τυπώνει από τη κάρτα γιατί δεν λέει να έχεις δεσμευμένο τον υπολογιστή τόσες ώρες

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    φιλε μου να σου πώ και εγώ την αποψη μου που την ειπα και της προάλλες σε συμφορουμιτη εδώ. αν ξεκινησεις κάτι θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με σχέδιο εκτυπωτή delta . υπάρχουν πολλοι στο διαδύκτιο και σε κιt αλλα και στημένοι.

    αυτην την στιγμή πέραν της τεχνολογιας που υπερτερουν εχουν πολλά ακομα θετικά σαν design . επίσης όσο αφορά στο software κομματι του hardware θα συο έλεγα να πάς σε πλακέτα duet.

    εγώ εκτυπώνω με slic3r. θα βρεις έναν συνδυασμο των παραπάνω αλλα πιο ακριβά απο αυτο που κοιτάς στο ρεπραπ ελ-τι-ντι

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά θα το παραγγείλω τελικά.Νομίζω η τιμή του σε σχέση με αυτά που προσφέρει είναι πολύ καλή, ειδικά για αρχή.
    Για το delta σαφώς είναι καλύτερο αλλά δεν βρήκα κάτι σε αντίστοιχη τιμή αν και ένα από τα πλεονεκτήματά του είναι ότι έχει πιο απλό σχέδιο και πιο ελαφρά μοτερ οπότε θα πρεπε να χει και φθηνότερη υλοποίηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Κυριε Μιχάλη εσείς πρέπει να έχετε τον ίδιο περίπου εκτπυπωτή αλλά με μάυρο ακρυλικό πλαίσιο(plexiglass).Αυτό που παρήγγειλα εχει ξύλινο.

    Θα συμφωνήσω εν μέρη με τον Gaou σχετικά με του τύπου Delta εκτυπωτές . Ναι μεν εχουν καλύτερη ακρίβεια και μπορείς να εκτύπωσεις σε ύψος αλλά εχεις μονο 20 cm διάμετρο επιφάνεια εργασίας.
    Στους καρτεσιανούς εκτυπωτές μπορείς να εκμεταλευτείς την διαγώνιο του 20χ20 κρεβατιού και να φτάσεις μεχρι και 28 cm. (αν ειναι κατι αρκετά λεπτο δεν μορείς να το τυπώσεις σε υψος 28cm στο delta)
    Επίσης δεν μπορείς να τους αναβαθμήσεις εύκολα τους delta.πχ να βάλεις fan στο νήμα ,2-3 μήτες για αλλο χρώμα νήματος, μετατροπή σε laser engraver !!! χρήσιμο για pcb.
    Στην σελίδα του του Slic3r εχει ενα Manual πολύ καλό για να μάθεις αρκετά πράγματάκια... δεν το είχα δεί.
    Για το PLA τώρα που λέγαμε είδα κάπου οτι 1kg ειναι περίπου 333m το repetier σου γράφει πόσα μετρα χρειάζεται το sliced αρχέιο σου για να εκτυπωθεί. Untitled.jpg
    Ένα τυπικό γρανάζι με διαστάσεις 3,12χ3,12χ1,05 cm και 20% γέμισμα-infill σε διάταξη κυψέλης-honeycomb (φαίνεται και στη φώτο που εχω κάνει pause την εκτυπωση σε μεσαίο από 35 layers)
    θα κάνει 17 λεπτά και θα καταναλώσει 1m και 42cm νήματος.
    Αρα στα 100gr (~33m) θα τυπώσεις περίπου 22 κομμάτια. (πολύ χοντρικά)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannakis1983 : 20-01-18 στις 04:44

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον giannakis1983 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (20-01-18)

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι ξυλινο πλεξυγμλας ειναι και καλυμενο με χαρτι
    Τουλαχιστον ετσι ειναι το δικο μου
    Στο γραναζι θα κανεις πληρη infill για να εχει στιβαροτητα στα δοντια

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (20-01-18)

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Τελικά τον συναρμολόγησα και λειτουργεί πολύ καλά.
    Είχε λάθος οδηγία για την σύνδεση του μοτερ του extruder αλλά μόλις το σύνδεσα σωστά εκτύπωσε κατευθείαν.

    20180208_203821.jpg 20180208_203759.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 33 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d printer
    By finos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-17, 22:46
  2. METATROPI PRINTER SE FLATBED
    By panikos38 in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 14:30
  3. Οδήγηση E3D V6 3D Printer;
    By stratos111 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 21:00
  4. 3D Printer
    By draco1 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 00:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας