Σελίδα 5 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 323

Θέμα: 3D Printer

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Λοιπόν να σας περιγράψω και γω την περιπέτεια μου.
    Ξεκίνησα και παρήγγειλα ένα σύστημα bowden extruder και μαζί και ένα σύστημα για τροφοδοσία filament. Στο μεταξύ είχα ξηλώσει το αρχικό σύστημα.
    Διαπίστωσα ότι για να μπει ο νέος extruder χρειαζόταν να τυπώσω μια βάση.
    Βρίσκω λοιπόν ένα σχεδιάκι και πάω να ξεκινήσω την εκτύπωση.
    Έλα όμως που είχα βγάλει όλο τον παλιό μηχανισμό!
    Δένω πρόχειρα το σύστημα extruder με δεματικά (sic!) και καθόσο δεν είχα σύστημα αυτόματης τροφοδοσίας PLA, άρχισα να σπρώχνω με το χέρι το PLA στο
    σωληνάκι. Επί 45 λεπτά έσπρωχνα με το χέρι το υλικό! Στο τέλος έβγαλα μια υποτυπώδη βασούλα και έβαλα επάνω τον extruder.
    Αφού ρύθμισα το τραπέζι για τον νέο Ζ, άρχισα να τυπώνω μια άλλη βάση πιο εξελιγμένη. Μόλις τυπώθηκε όμως μετά από 2 ώρες, διαπίστωσα ότι για να στηριχθεί στο πλαίσιο του οριζόντιου άξονα έπρεπε να ανοίξω οπές για άλλες βίδες γιατί ήταν κοντύτερο!
    Σήμερα ελπίζω να τυπώσω το κανονικό κομμάτι και να έχω καλύτερα νέα να σας μεταφέρω.
    Θα χρειαστεί μετά να αλλάξω το firmware να δέχεται auto-level αισθητήρα. Το τσιπάκι στην πλακέτα γράφει 2560 οπότε ελπίζω να μην έχω προβλήματα.
    Μόλις έχω νέα θα ενημερώσω με νέο μήνυμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον misterno για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (23-02-18)

  3. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή Automatic Bed Leveling και CTC DIY 3D Printer

    Να συνεχίσω και εγώ με την δικιά μου ιστορία.

    Αγόρασα το "€CTC DIY 3D Printer"€ από το link που έβαλε ο Χρήστος (cdesp) στο #1 κυρίως για δύο λόγους. Πρώτον γιατί είναι κλώνος του διάσημου εκτυπωτή PRUSA I3 με λογισμικό το open source "€marlin"€ και δεύτερον για την πολύ καλή τιμή του. Για να είμαι ειλικρινής τον αγόρασα για να εξερευνήσω το 3D printing παρά για κάποια συγκεκριμένη δουλειά.

    Χαϊδεύοντάς το, διαπίστωσα ότι φοράει το ξεπερασμένο firmware 1.0.0 όπως επίσης ότι δεν επιδέχεται αναβάθμιση, επειδή ο controller που τον συνοδεύει δεν έχει περασμένο στο chip ATmega2560 τον bootloader.
    Στο#33 περιγράφω αναλυτικά πώς μπόρεσα να φορτώσω στο chip τον κώδικα του bootloader για να έχω την δυνατότητα αλλαγής των παραμέτρων του firmware 1.0.0

    Το επόμενο βήμα είναι να προσθέσω στον εκτυπωτή την δυνατότητα Automatic Bed Leveling"€. Αναβάθμισα το firmware του εκτυπωτή με το τελευταίο marlin 1.1.8
    Στο firmware αυτό εκτός των πολλών διορθώσεων που έχουν περαστεί έχουν γίνει και σημαντικές βελτιώσεις και προσθήκες στο "Automatic Bed Leveling"€.
    Yποστηρίζει αισθητήρες όλων των ειδών π.χ. BLTouch, infrared & inductive sensors, micro-switch κ.λ.π όπως επίσης και διάφορους τρόπους υπολογισμού του πραγματικού προσανατολισμού (υψομετρικά) της κλίνης εκτύπωσης π.χ. 3point, Linear, Bilinear, Mesh κ.λ.π.

    Περιγράφω παρακάτω την διαδικασία αναβάθμισης.

    1. Κατεβάζω από ΕΔΩ το firmware 1.1.8 στον Υπολογιστή μου.

    2. Αντικαθιστώ το αρχείο configutration.h που περιλαμβάνεται στο firmware με AYTO στο οποίο έχω περάσει τις παραμέτρους που χρειάζεται ο CTC DIY 3D Printer.

    3. Φορτώνω το marlin.ino σε μία από τις τελευταίες έκδοσεις του Arduino π.χ. την έκδοση 1.8.4. και το κάνω upload στον 3D Printer.

    Έχοντας εγκαταστήσει στον εκτυπωτή το τελευταίο firmware του Marlin, μπορώ πλέον να παίξω με τις διάφορες δυνατότητες του AUTOLEVELING "€πειράζοντας"€ τις ρυθμίσεις του αρχείου configuration.h και χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα probes.


    Η ιστορία συνεχίζεται ... εδώ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 09-03-18 στις 14:18

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (23-02-18)

  5. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Γιώργο στον κατάλογο example_configurations\Geeetech έχει υποστήριξη για GT2560
    Απ' ότι είδα μέσα σε ένα σημείο θέλει αλλαγή από Geeetech σε CTC
    // Geeetech MK8 Extruder
    //#define DEFAULT_Kp 12.33
    //#define DEFAULT_Ki 0.51
    //#define DEFAULT_Kd 74.50


    // CTC MK8 Extruder
    #define DEFAULT_Kp 19.86
    #define DEFAULT_Ki 1.0
    #define DEFAULT_Kd 98.83

    + τις default ρυθμίσεις που είχε το μηχάνημα CTC

    π.χ.
    //#define DEFAULT_ACCELERATION 1000 // X, Y, Z and E acceleration for printing moves
    //#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 2000 // E acceleration for retracts
    //#define DEFAULT_TRAVEL_ACCELERATION 3000 // X, Y, Z acceleration for travel (non printing) moves
    #define DEFAULT_ACCELERATION 400 // X, Y, Z and E acceleration for printing moves
    #define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 1000 // E acceleration for retracts
    #define DEFAULT_TRAVEL_ACCELERATION 1000 // X, Y, Z acceleration for travel (non printing) moves


    ή εδώ
    //#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION { 5000, 5000, 50, 5000 }
    #define DEFAULT_MAX_ACCELERATION { 1400, 1400, 100, 80000 }

    όχι ότι παίζει και μεγάλη σημασία αν σου δουλεύει το ίδιο κάνει.

    Έχω παραγγείλει Αυτόν τον ανεμιστήρα και αυτό το probe και περιμένω να 'ρθουν για να αρχίσω τις αλλαγές στο firmware.


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Χρήστο καλημέρα,
    Στο firmware 1.1.8 έβαλα τις default παραμέτρους που είχε ο εκτυπωτής όταν τον αγόρασα π.χ. acceleration, step/units, PID parameters of extruder κ.λ.π Φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες παράμετροι με τις οποίες μπορείς να παίξεις και να δεις, όπως λες, τα αποτελέσματα.
    Για οδηγό όταν αλλάζω το firmware, τυπώνω πάντα το ίδιο εξάρτημα και βλέπω τις βελτιώσεις ή αλλοιώσεις που υφίσταται και κυρίως τις διαστάσεις του εξαρτήματος.
    Οταν σου έρθουν τα εξαρτήματα και κάνεις τις αλλαγές ενημερωσέ μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Ιστορίας συνέχεια...

    Εχθές το βράδυ κατάφερα και τύπωσα το ένα από τα τρία κομμάτια της βάσης για το extruder. Τα άλλα 2 τα είχα τυπώσει προχθές. Σήμερα το απόγευμα ελπίζω να καταφέρω να το τοποθετήσω στη θέση του. Χρειάστηκε να επέμβω στον κώδικα .scad του αρχείου για να αλλάξω την απόσταση για τις βίδες στα 30 χιλ για να ταιριάζει στη βάση μου. Αν όλα πάνε καλά, θα τυπώσω και μια επέκταση στην βάση για την αυτόματη ρύθμιση του Ζ στο τραπέζι.

    Το σύστημα που τύπωσα είναι ΑΥΤΟ αλλά με ένα ανεμιστηράκι.

    Επίσης θα χρειαστώ βοήθεια στη σωστή ευθυγράμμιση των αξόνων για το Ζ και αν υπάρχει κανένα σχετικό βιντεάκι.
    Ο λόγος που το θέλω είναι γιατί είχε κολλήσει η κεφαλή στο τραπέζι και ο αριστερός κάθετος άξονας γύρναγε μόνος του και σίγουρα
    έχει χάσει σε ομοιομορφία ύψους.

    IMG_1769_preview_featured.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Επίσης θα χρειαστώ βοήθεια στη σωστή ευθυγράμμιση των αξόνων για το Ζ και αν υπάρχει κανένα σχετικό βιντεάκι.
    Χονδρικά,
    1. αλφάδιασε το τραπέζι οριζόντια
    2. Φέρε την κεφαλή του extruder όλο αριστερά και μετακίνησε την να ακουμπήσει στο τραπέζι.
    3. Φέρε την κεφαλή του extruder όλο δεξιά και στρίψε με το χέρι ΜΟΝΟ τον δεξιό άξονα του Ζ μέχρι να ακουμπήσει η κεφαλή στο τραπέζι
    Είσαι έτοιμος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (01-03-18), misterno (26-02-18)

  10. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χονδρικά,
    1. αλφάδιασε το τραπέζι οριζόντια
    2. Φέρε την κεφαλή του extruder όλο αριστερά και μετακίνησε την να ακουμπήσει στο τραπέζι.
    3. Φέρε την κεφαλή του extruder όλο δεξιά και στρίψε με το χέρι ΜΟΝΟ τον δεξιό άξονα του Ζ μέχρι να ακουμπήσει η κεφαλή στο τραπέζι
    Είσαι έτοιμος.
    Εγώ την κάνω κάθε φορά που τυπώνω αυτήν την κίνηση.
    Συν οτι έδωσα λίγο περισσότερο ρέυμα στα stepper driver με το ποτενσιομετράκι για να είμαι σίγουρος οτι δεν χάνουν steps τα μοτερ.(εβλεπα κάθε φορά διαφορά στο δεξί αξονα σε σχέση με τον αριστερό και τωρα σχεδόν καθόλου)

    Μεγάλη προσοχή στον δικόπτη του ρέυματος. Προχτες ηθελα να κλείσω τον εκτυπωτή πατάω τον διακόπτη και με έγραψε κανονικά ....
    Λεω θα πέρνει από το usb αλλά τσεκαρα οτι δεν το είχα συνδέσει. Ξαναπατάω το switch τιποτα . 4-5 φορές το έκανα τιποτα....
    Αρχίζω και το ανοιγοκλείνω γρήγορα και επιασε. Να έχετε τον νου σας μην ανοίξει καμια μέρα απο μόνος του... παντα πολυμπριζο με διακόπτη !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Τα νέα είναι αρκετά καλά. Μετά από αρκετές μετατροπές, κατόρθωσα και βίδωσα την βάση για το extruder μαζί με το την βάση του αισθητήρα για αυτόματο Ζ στη θέση του. Όλα καλά. Αύριο θα περάσω και το νέο firmware για να δω τα αποτελέσματα στην πράξη.
    Με προβληματίζει το καλώδιο σύνδεσης για τον αισθητήρα tronxy που έχω. Έχει 3 αγωγούς με χρώματα καφέ, μπλέ και μαύρο. Καταλήγει σε βύσμα με 3 άκρα πλαστικό σαν του κανονικού αισθητήρα αλλά με 3 άκρα και δεν έχει τέτοιο βύσμα η πλακέτα.
    Καμιά ιδέα για το πως να το συνδέσω στην πλακέτα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #49
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Τα χρώματα αυτά είναι τυποποιημένα στα βιομηχανικού τύπου αισθητήρια.
    Καφέ + τροφοδοσίας
    Μπλε - τροφοδοσίας
    Μαύρο έξοδος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον gsmaster για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (01-03-18), misterno (26-02-18)

  14. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χρώματα αυτά είναι τυποποιημένα στα βιομηχανικού τύπου αισθητήρια.
    Καφέ + τροφοδοσίας
    Μπλε - τροφοδοσίας
    Μαύρο έξοδος
    Με τα χρώματα ΟΚ. Με το βύσμα το περίεργο τι κάνουμε όμως; Να βάλω τα 2 άκρα και το 3ο το καφέ στην τροφοδοσία;

    NEO: Τελικά βρήκα άκρη. Θα βάλω μια αντίσταση 15Κ μεταξύ μαύρου και μπλε και μία 10Κ σε σειρά με το μαύρο.
    Μετά θα συνδέσω το ένα άκρο του μπλε στο σασσί και το μαύρο στο βύσμα του Ζ min. Τροφοδοσία στο καφέ από τα 12V του PSU.

    Παραθέτω και μια εικόνα από την χθεσινή προσπάθεια. Αν όλα πάνε καλά θα συμμαζέψω τα καλώδια και θα περάσω firmware.
    3dp1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misterno : 27-02-18 στις 14:06

Σελίδα 5 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d printer
    By finos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-17, 22:46
  2. METATROPI PRINTER SE FLATBED
    By panikos38 in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 14:30
  3. Οδήγηση E3D V6 3D Printer;
    By stratos111 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 21:00
  4. 3D Printer
    By draco1 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 00:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας