Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 54

Θέμα: επιλογή ηλεκτροκόλλησης

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Έχω καταλήξει σε κάποιες επιλογές αλλά δεν έχω αποφασίσει. Οι επιλογές μου είναι οι εξής:

    Telwin force 195 (170Α) - €200 με μεταφορικά από Ιταλία.
    Το κακό είναι πως η εγγύηση ισχύει μόνο στην Ιταλία και αν πάθει κάτι πρέπει να σταλεί πίσω. Επίσης τα καλώδια είναι πρακτικά άχρηστα γιατί είναι 1m. Μπορώ να αγοράσω μόνο καλώδια για να τα προεκτείνω με τα δικά του βύσματα ή είναι fix τα βύσματα;

    Από Ελλάδα οι επιλογές μου είναι:

    DECA SIL 415 (150A) - €230

    Imperia Pro Arc 161 (160A) - €220

    Stanley MAX180 (160A) - €210

    Ποια θα επιλέγατε και γιατί; Να αποφύγω το εξωτερικό για το ρίσκο με την εγγύηση ή είναι τόσο αξιόπιστη η telwin που το ρίσκο είναι μηδαμινό;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ioanniskar : 10-04-18 στις 22:30

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Έχω πάρει τελικά την telwin force 195.
    Έχω ασχοληθεί ελάχιστα τις τελευταίες βδομάδες σε ρετάλια για να μάθω να κολλάω. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από την ευκολία χρήσης αν και δεν είχα καμία εμπειρία.
    Αποφάσισα να φτιάξω το πρώτο μου project, έναν μεταλλικό πάγκο εργασίας. Χρησιμοποιώ ηλεκτρόδια fincord-m 2.5mm για να κολλήσω κοιλοδοκούς 2mm στα ~80Α.

    Ενώ είμαι στο τελείωμα της κατασκευής, παρατήρησα ξαφνικά πως δυσκολεύομαι αρκετά να δημιουργήσω σπινθήρα και πολύ συχνά μου κολλάει το ηλεκτρόδιο.
    Σήμερα, μετά από πολλές δοκιμές βλέπω πως το ηλεκτρόδιο μου κολλάει πάντα! όταν είναι καινούριο ενώ αυτό δεν συνέβαινε μέχρι χθες. Αφού καταφέρω να το κάψω λίγο, στη συνέχεια δεν κολλάει.
    Σκέφτηκα μήπως φταίνε τα ηλεκτρόδια αλλά δοκίμασα πάνω από 20 και είναι τα ίδια που χρησιμοποιούσα εδώ και μέρες για εξάσκηση χωρίς πρόβλημα.

    Μήπως συμβαίνει κάτι με τα καλώδια, τους κοννέκτορες ή την τσιμπίδα.
    Μπορεί να φταίει το μηχάνημα; Γιατί δημιουργήθηκε ξαφνικά τέτοιο θέμα;
    Το μηχάνημα υποτίθεται πως στα 80Α έχει κύκλο εργασίας 100%. Εγώ βέβαια λόγω απειρίας κάνω 2-3 μικρές κολλήσεις 3-4cm και μπορεί να περάσουν 5 λεπτά για να κάνω την επόμενη, οπότε δεν νομίζω να τίθεται θέμα υπερθέρμανσης. Επίσης είναι σχεδόν καινούριο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 50 ηλεκτρόδια συνολικά.
    Τι θα μπορούσα να ελέγξω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Η πολικότητα είναι σωστή;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Satcom : 08-07-18 στις 20:12

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Μήπως έχεις το κουτί με τα ηλεκτρόδια ανοικτό 20 μέρες και έχουν πάρει όλα υγρασία?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως συμβαίνει κάτι με τα καλώδια, τους κοννέκτορες ή την τσιμπίδα.
    Αν η τσιμπίδα είναι από εκείνες τις φθηνές όπου οι δαγκάνες τους είναι επίπεδες και όχι με αυλακώσεις που προσαρμόζουν καλύτερα την επαφή του ηλεκτρόδιου , να την αλλάξεις . Πρέπει να πιάνει τόσο καλά το ηλεκτρόδιο τόσο όσο και να το τραβάς να μην βγαίνει .
    Κάνε μια επιθεώρηση βγάζοντας τα καλύμματα των τσιμπίδων μπας και ξεκούμπωσε το καλώδιο . Καλό θα είναι οι επαφές στα ρετάλια προς συγκόλληση να καθαρίζονται από σκουριές/μπογιές πριν την συγκόλληση .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Η τσμπίδα έχει αυλακώσεις αλλά η τσιμπίδα για το σώμα είναι από τις πολύ απλές.

    Τα ηλεκτρόδια δεν τα είχα πουέ σε κουτί. Μάλλον έχουν πάρει υγρασία.(έχουν άσπρα σημάδια πάνω) Το πρόβλημα που περιγράφω πιο πάνω (δύσκολο ξεκίνημα και κόλλημα ηλεκτροδίου στην αρχή) μπορεί να οφείλεται σε υγρασία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Ναι, αν πάρουν υγρασία δεν ξεκινάνε εύκολα το τόξο. Για αυτό όταν ζεσταθεί και μετά "δουλεύει" κανονικά.
    Βάλε τα στον φούρνο στους 180 C για κάνα μισάωρο και θα είσαι οκ. Μετά διατήρησε τα σε ένα κλειστό κουτί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε όπως ειπώθηκε να τα στεγνώσεις και να ξανακολλήσεις.
    Μπορείς και να ανεβάσεις λίγο τα Αμπερ. Μη δίνεις πολύ βάση στην ρύθμιση πάνω στη μηχανή είναι λίγο πολύ στο περίπου. Συνήθως η ρύθμιση γίνεται αρχικά στα αμπέρ που πρέπει με βάση την ρύθμιση και μετά +/- εμπειρικά ώστε να κολλάει καλά.

    Ένα τρικ για να μην σου κολλάει εύκολα είναι να να μην ξεκινάς χτυπώντας το ηλεκτρόδιο σαν να καρφώνεις αλλά να το σέρνεις υπό αμβλεία γωνία επάνω στην επιφάνεια, Δηλαδή το ηλεκτρόδιο κοιτάει προς τα αριστερά και εσύ ακουμπάς και το σέρνεις προς τα δεξιά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή DECA STARFLUX 130 AC 130A

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα εκανα μια γυρα ψαχνοντας μια απλη ηλεκτροκολληση χαλκου μιας και αυτην που ειχα ακομα μου την φερνουν πισω , αυτη που ειχα ηταν 160a μαρκα οτι ναναι και η δουλεια που εκανα περιστασιακη , κανα ραφι παγκο που επσασε κανα πατοφτυαρο κανα καγκελο σπασμενο τετοια και ημουν αρκετα ικανοποιημενος , βγηκα λοιπον στην γυρα με την προοπτικη να δωσω το πολυ μεχρι κανα 80ρι και οπως τα περιμενα οι τιμες παιζαν εκει μεσα σε τετοια amper , απο 65 εως 100 , κατεληξα λοιπον και στο λεροιμερλιν οπου εκει ειδα στο καταστημα το παρακατω ...
    https://www.leroymerlin.gr/gr/ergale...130a-62089895/
    ημουν σχεδον ετοιμος να την φορτωσω! σε δινει μαζι με την αγορα και ενα καρουλι το οποιο το ιδιο το καταστημα το ειχε στα 20 ευροπουλα τα 0.9kg ? γνωριζω οτι ειναι ακριβο το συρμα σε τετοιες χωρις αεριο αλλα οπως ειπα περιστασιακη χριση.... και μπριζωθηκα ....
    1) θα μπορω να κολαω και αλουμινιο ? πχ να φτιαξω ενα σασι αλουμινιου για καποια κατασκευη ...
    2) υποθετω οτι θα μπορω να κολαω οτι και με την προηγουμενη σπασμενα καγκελα ραφια κλπ ? τρωγοντας παραπανω ηλεκτροδιο ?
    3) θα το παρω το κολαι ευκολα ( σε σχεση με την αλλη ) η θα πεταξω αρκετα 20σαρικα στα καρουλια εκπαιδευσεως ?
    4) διαβασα ( στο ιντερνετ ) οτι θελει λεει οπως και δηποτε ηλεκτρονικη μασκα ? εγω με την απλη που εχω σε οποιο σημειο θελω να κολησω βαζω να φωτιζει εκει ενα προβολακι 150w και ετσι ουτε καν την ανεβοκατεβαζω την μασκα μεχρι να τελειωσω
    5) υποθετω οτι θα θελει ειδικο καρουλι για αλουμινιο ?
    6) λετε νανε καμια φολα ? σε μαγαζια πριν φτασω εκει τς εβλεπα 250νταρια τετοιες στην καλυτερη , και τωρα παταω στο ιντερνετ σαν μαρκα DECA και βλεπω οτι ειναι καλη ... ως μαρκα , παντ η τιμη μου φαινεται οτι ειναι τερμα δελεαστικη !

    εεε αυτα
    καλησπερα φιλε.τελικα την πηρες την ηλεκτροκολληση;εισαι ευχαριστημενος;γιατι κοιταζω κι εγω την ιδια

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2019
    Περιοχή
    Γκανερ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από εμένα εγώ έχω πάρει μια Ingco inverter και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Βέβαια δεν την χρησιμοποιώ επαγγελματικά αλλά την χρησιμοποιώ συχνούτσικα

    https://www.doktoris.gr/ergaleia/hle...o-mma2006.html

    την πήρα 199€ τώρα την έχουνε 194,90€ έχει πέσει λίγο αλλά για τα λεφτά της είναι πολύ καλή.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μασκα Ηλεκτροκόλλησης
    By Efi M in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-21, 23:54
  2. Σύνδεση ηλεκτροκόλλησης
    By tigiakou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-15, 19:46
  3. Επιλογή μητρικής
    By AAEIV in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-13, 15:44
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-12, 20:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας