Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 54

Θέμα: επιλογή ηλεκτροκόλλησης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή επιλογή ηλεκτροκόλλησης

    Καλησπέρα,
    ψάχνω να αγοράσω μία ηλεκτροκόλληση.
    Δεν θέλω να μου προτείνεται MIG/TIG γιατί η χρήση θα είναι περιστασιακή και ερασιτεχνική οπότε ψάχνω κάτι φθηνό.
    Δεν έχω εμπειρία αλλά έχω διαβάσει αρκετά και νομίζω πως έχω καταλήξει σε inverter χαλκού.

    Μπορώ να πάρω μία αξιόλογη με €150 ή να ξεχάσω τις inverter σε αυτά τα χρήματα; Ποια θα μου προτείνατε;

    Γνωρίζω για τις καλές μάρκες αλλά οι τιμές ξεφεύγουν.
    Μήπως να δώσω λίγα παραπάνω και να πάρω την telwin force 195 από εξωτερικό που είναι ασφαλής επιλογή; (π.χ. από εδώ. το κακό είναι πως δεν θα έχω εγγύηση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    ψάχνω να αγοράσω μία ηλεκτροκόλληση.
    Δεν θέλω να μου προτείνεται MIG/TIG γιατί η χρήση θα είναι περιστασιακή και ερασιτεχνική οπότε ψάχνω κάτι φθηνό.
    Δεν έχω εμπειρία αλλά έχω διαβάσει αρκετά και νομίζω πως έχω καταλήξει σε inverter χαλκού.

    Μπορώ να πάρω μία αξιόλογη με €150 ή να ξεχάσω τις inverter σε αυτά τα χρήματα; Ποια θα μου προτείνατε;

    Γνωρίζω για τις καλές μάρκες αλλά οι τιμές ξεφεύγουν.
    Μήπως να δώσω λίγα παραπάνω και να πάρω την telwin force 195 από εξωτερικό που είναι ασφαλής επιλογή; (π.χ. από εδώ. το κακό είναι πως δεν θα έχω εγγύηση)
    Inverter χαλκού δεν υπάρχει. Οι inveter είναι πλήρως ηλεκτρονικές με έναν σχετικά μικρό μετασχηματιστή που είναι πράγματι χαλκού αλλά δεν χαρακτηρίζει την ηλεκτροσυγκόλληση.

    Χαλκού είναι οι παλιές ηλεκτροσυγκολλήσεις που ήταν ένας απλός μετασχηματιστής πολύ μεγάλου μεγέθους και επειδή είχαν πολύ χαλκό που είναι ιδιαίτερα ακριβός υπήρχαν και άλλες με περιέλιξη αλουμινίου, αρκετά ελαφρύτερες και πολύ λγότερο ανθεκτικές. Αυτές πλέον λόγω του ότι έπεσαν πολύ οι τιμές των inverter τείνουν να καταργηθούν. Όλο και σπανίζουν στην αγορά.

    Για αγορα από το εξωτερικό δεν συμφέρει αν συνυπολογήσεις τα έξοδα αποστολής + το θέμα της εγγύησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ξέχασα την κάθετο "/" μεταξύ inverter/χαλκού. Εννοώ ή την μία ή την άλλη (όχι tig και mig δηλαδή).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Κάποια πρόταση τελικά για inverter ή χαλκού; Από πόσα A και πάνω να ψάχνω και ερασιτεχνική χρήση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    η χαλκου ειναι η παλιου τυπου.Ποιο ανθεκτικες σιγουρα.αρκετα βαριες και δυσκολες στην μεταφορα και πιο φτηνες .Αν την θες για εργαστηριο τοτε παρε χαλκου.Αλλιως inverter .Τα Α νομιζω θα σε καλυψουν ολα για την χρηση που την θες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Πάρε αυτή http://www.stereotiki.gr/store4/inve...peedy-150.html
    Την έχω τώρα 5 χρόνια, κολλάει ότι θέλεις για ερασιτεχνική - ημι-επαγγελματική χρήση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Οι διαφορές μεταξύ χαλκού και inverter είναι:
    Οι χαλκού εφόσον είναι καλές είναι αθάνατες. Αλλά είναι βαριές δεν κολλάνε ειδικά ηλεκτρόδια και δεν έχουν τις ευκολίες των inverter.
    Oi inverter λόγω του ότι έχουν συνεχές ρεύμα στην έξοδο κάνουν καλύτερο (πιο ομαλό) γαζί και μπορούν να κολλήσουν ειδικά ηλεκτρόδια. Έχουν ευκολίες hotstart antistik δηλαδή λόγω της ηλεκτρονικής φύσης τους παίζουν με το ρεύμα και σε βοηθάνε στο ξεκίνημα ή δεν αφήνουν το ηλεκτρόδιο να κολλήσει κλπ. Στα μείον ήταν μέχρι πρότινος η υψηλή τιμή (τώρα πλέον λόγω της ακριβής τιμής του χαλκού και της μαζικής παραγωγής inverter οι τιμές πλησίασαν) και το γεγονός ότι χαλάνε πιο εύκολα δηλαδή είναι πιο ευαίσθητες στην υγρασία στις υψηλές θερμοκρασίες στις πτώσεις κλπ.

    Εγώ δεν θα σου πρότεινα χαλκού που είναι πλέον ξεπερασμένες αλλά αν τυχόν την επιλέξεις να μην πάρεις με διακοπτάκι για τα αμπέρ (αν υπάρχουν ακόμη γιατί ήταν Ελληνικές) αλλά με βυθιζόμενο shount.

    Για inverter υπάρχουν πολλές επιλογές με πιο μεγάλη διάκριση τις ευρωπαϊκές και τις κινέζικες. Οι πρώτες πιο ακριβές και ανάλογα την επιλογή πιο καλές. Πάντως υπάρχουν και κινέζικες που είναι πολύ καλές, το πρόβλημα μόνο είναι πως να τις ξεχωρίσεις από τις κακές.

    Βασίλη αυτή που προτείνεις δεν υπάρχει πια.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Σημερα εκανα μια γυρα ψαχνοντας μια απλη ηλεκτροκολληση χαλκου μιας και αυτην που ειχα ακομα μου την φερνουν πισω , αυτη που ειχα ηταν 160a μαρκα οτι ναναι και η δουλεια που εκανα περιστασιακη , κανα ραφι παγκο που επσασε κανα πατοφτυαρο κανα καγκελο σπασμενο τετοια και ημουν αρκετα ικανοποιημενος , βγηκα λοιπον στην γυρα με την προοπτικη να δωσω το πολυ μεχρι κανα 80ρι και οπως τα περιμενα οι τιμες παιζαν εκει μεσα σε τετοια amper , απο 65 εως 100 , κατεληξα λοιπον και στο λεροιμερλιν οπου εκει ειδα στο καταστημα το παρακατω ...
    https://www.leroymerlin.gr/gr/ergale...130a-62089895/
    ημουν σχεδον ετοιμος να την φορτωσω! σε δινει μαζι με την αγορα και ενα καρουλι το οποιο το ιδιο το καταστημα το ειχε στα 20 ευροπουλα τα 0.9kg ? γνωριζω οτι ειναι ακριβο το συρμα σε τετοιες χωρις αεριο αλλα οπως ειπα περιστασιακη χριση.... και μπριζωθηκα ....
    1) θα μπορω να κολαω και αλουμινιο ? πχ να φτιαξω ενα σασι αλουμινιου για καποια κατασκευη ...
    2) υποθετω οτι θα μπορω να κολαω οτι και με την προηγουμενη σπασμενα καγκελα ραφια κλπ ? τρωγοντας παραπανω ηλεκτροδιο ?
    3) θα το παρω το κολαι ευκολα ( σε σχεση με την αλλη ) η θα πεταξω αρκετα 20σαρικα στα καρουλια εκπαιδευσεως ?
    4) διαβασα ( στο ιντερνετ ) οτι θελει λεει οπως και δηποτε ηλεκτρονικη μασκα ? εγω με την απλη που εχω σε οποιο σημειο θελω να κολησω βαζω να φωτιζει εκει ενα προβολακι 150w και ετσι ουτε καν την ανεβοκατεβαζω την μασκα μεχρι να τελειωσω
    5) υποθετω οτι θα θελει ειδικο καρουλι για αλουμινιο ?
    6) λετε νανε καμια φολα ? σε μαγαζια πριν φτασω εκει τς εβλεπα 250νταρια τετοιες στην καλυτερη , και τωρα παταω στο ιντερνετ σαν μαρκα DECA και βλεπω οτι ειναι καλη ... ως μαρκα , παντ η τιμη μου φαινεται οτι ειναι τερμα δελεαστικη !

    εεε αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    ψάχνω να αγοράσω μία ηλεκτροκόλληση.
    Δεν θέλω να μου προτείνεται MIG/TIG γιατί η χρήση θα είναι περιστασιακή και ερασιτεχνική οπότε ψάχνω κάτι φθηνό.
    Δεν έχω εμπειρία αλλά έχω διαβάσει αρκετά και νομίζω πως έχω καταλήξει σε inverter χαλκού.

    Μπορώ να πάρω μία αξιόλογη με €150 ή να ξεχάσω τις inverter σε αυτά τα χρήματα; Ποια θα μου προτείνατε;

    Γνωρίζω για τις καλές μάρκες αλλά οι τιμές ξεφεύγουν.
    Μήπως να δώσω λίγα παραπάνω και να πάρω την telwin force 195 από εξωτερικό που είναι ασφαλής επιλογή; (π.χ. από εδώ. το κακό είναι πως δεν θα έχω εγγύηση)

    Εγω εχω awelco και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ριξε μια ματια

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.336

    Προεπιλογή

    Δημήτρη δεν την λες και ελαφριά... 15 κιλά..

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μασκα Ηλεκτροκόλλησης
    By Efi M in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-21, 23:54
  2. Σύνδεση ηλεκτροκόλλησης
    By tigiakou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-15, 19:46
  3. Επιλογή μητρικής
    By AAEIV in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-13, 15:44
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-12, 20:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας