Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Άγνωστη τιμή εξαρτήματων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή Άγνωστη τιμή εξαρτήματων

    Καλησπέρα παιδιά!
    Λένε πως η καλη μέρα από το πρωί φαίνεται και το κατάλαβα εχθές το πρωί όταν πήγα να ανοίξω την καφετιέρα μου αλλα εκείνη αρνήθηκε

    Την έλυσα και αμέσως διαπίστωσα ότι το πρόβλημα είναι στο switching τροφοδοτικό της με chip το viper12a της st

    Και σιγκεκριμένα στην είσοδο των 230v ac εχει αρπάξει το mov και η αντίσταση η γκρι αλλα τα χρώματα τής δεν τεριάζουν με τον πίνακα και το πολύμετρο δέν μετρά κατι...

    με πολύ googling Επίσης βρήκα πως το πράσινο εξαρτήματακι ειναι πηνίο και οχι αντίσταση όπως νόμιζα και η τιμή του ειναι 1500μH

    Αν είναι εύκολο ας με βοηθήσει κάποιος με την τιμή της αντίστασης γιατί δεν έχω ξανασυναντήσει τετοια χρώματα
    1516568734712274483601.jpg

    Σας ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    την μαυρη λωριδα στη μια ακρη της αντιστασης την ξεχναμε ειναι εκει απλα για να μας μπερδεψει και να μας κανει να τριβουμε το κεφαλι μας (αν και ο λογος που μπηκε εκει υποτιθεται οτι ηταν εντελως διαφορετικος...)
    Το 8εμα ειναι οτι πρεπει να μην λαβουμε υποψιν ουτε την πορτοκαλι λωριδα που επισης ειναι απομακρυσμενη θεωρω απο τις μεσαιες και εκτος σωματος αντιστασης. Αρα ουσιαστικα εχουμε μια αντισταση με 3 χρωματα, γκρι μαυρο χρυσο 8ωμ. Αν λαβουμε υποψιν και την πορτοκαλι λωριδα θα ηταν 38ωμ αλλα πιστευω οτι ειναι 8ωμ και ειναι η αντισταση R1 του παρακατω σχηματικου μιας τυπικης εφαρμογης του viper και ουσιαστικα περιοριζει το ρευμα στην εναλασσομενη φαση.
    VIPER12_LED_EV_Schematic.jpg

    Ελεγξε το viper drain source και τις διοδους rectifier!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
    Αποφάσισα να ξεκινήσω τις δοκιμές με 39ohm και απο ότι φαίνεται το τροφοδοτικό λειτούργησε κανονικά οπότε μπορεί να ηταν και 38 ohm ξέρω είναι μεγάλη η τιμή αλλά με δεδομένο τα πολύ μικρά ρέυματα και το οτι λειτουργεί απροβλημάτιστα θα το αφήσω έτσι

    ευχαριστώ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giwrgos 2
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Έχω ένα τροφοδοτικό για LED που άρχισε να ανασβοσβήνει τα LED και κοιτάζοντάς το λίγο, βρήκα αυτή την αντίσταση που όμως για κάποιο λόγο τα χρώματα που έχει επάνω πρέπει να είναι επίτηδες μπερδεμένα... τη μετράω και μου δίχνει 0,5 ohm και μάλλον θα πρέπει να είναι 1, 1,5 watt αλλά έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να είναι παραπάνω! Καμιά ιδέα για το ποιά μπορεί να είναι η πραγματική τιμή της ; Απο ένα άλλο ίδιο τροφοδοτικό για LED που και αυτό κάνει τα ίδια μετράω φυσικά εκτός κυλώματος την ίδια R και μου δίνει 10,5 kohm ! Το ένα της άκρο είναι κοινό με το τρίτο ποδαράκι ενός B42YL που κάνει το switching...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αυτός που δεν έχει την επιστημονική περιέργεια, γίνεται επικίνδυνος για την επιστήμη όταν για άλλους λόγους προσπαθεί να επωφεληθεί αυτής...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... τη μετράω και μου δίχνει 0,5 ohm και μάλλον θα πρέπει να είναι 1, 1,5 watt αλλά έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να είναι παραπάνω! Καμιά ιδέα για το ποιά μπορεί να είναι η πραγματική τιμή της ; Απο ένα άλλο ίδιο τροφοδοτικό για LED που και αυτό κάνει τα ίδια μετράω φυσικά εκτός κυλώματος την ίδια R και μου δίνει 10,5 kohm ! ..
    Ίσως να είναι 0,22 ή 0,33 αφού προηγείται το 0 (μαύρο) αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. δεν ξέρω πως οι εταιρείες καθορίζουν πιο είναι το πορτοκαλί και ποιό το κόκκινο. Ένας θεός ξέρει ... Ίσως να είναι αυτή η τιμή και να περιορίζει το ρεύμα αλλά σε λάθος βαττ και κάηκε (;;; ) Το 10Κ που μετράς λογικά θα είχε καφέ, μαύρο, πορτοκαλί (ποντάρω πως αυτή είναι η καμένη) αλλά μην μου δώσεις σημασία καμιά φορά κάνω χοντρά λάθη όταν δεν γνωρίζω και τα κυκλώματα. Περίμενε πιο στοιβαρή απάντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giwrgos 2 (22-03-18)

Παρόμοια Θέματα

  1. Άγνωστη συσκευή
    By antf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 18:31
  2. Άγνωστη Βίδα
    By diamadiss in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 19:14
  3. Άγνωστη μπαταρία φακού.
    By mits in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-10, 22:04
  4. Ενεργός τιμή τάσης-Μιγαδική τιμή τάσης
    By manolisklv in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-10, 00:12
  5. Άγνωστη λυχνία
    By kx5 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-08, 22:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας