Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Ac motor, motor impeller, Brushless motor για δημιουργια water vortex

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Nikolaos
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Chania
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Ac motor, motor impeller, Brushless motor για δημιουργια water vortex

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να κατασκευάσω μια τεχνητή δίνη νερου οπως στο βίντεο
    https://www.youtube.com/watch?v=g6_Zc3MgvTU
    Απλα φυσικα σε μικρότερες διαστασεις. Η δεξαμενη θα ειναι περιπου 0.3μ διάμετρο και 1.5 μέτρο ύψος (για αρχη :P )

    Αρχικα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ενα καλο brushless motor αλλα κοιτωντας αριστερα και δεξια βλεπω να χρησιμοποιουν Ac motor (motor impeller). Η απορια μου ειναι
    εαν καποιος γνωριζει
    1. καποιο AC μοτορ με λογικο κοστος γυρω στα 50ευρω που να δινει υψηλες RPM (θα βολευε 10.000Rpm αλλα υποθετω και λιγοτερες ειναι οκ)
    2. καποιο εύκολο τροπο να ελέγχω τα RPM

    Αντιλαμβάνομαι οτι παρα ειναι τεχνική η ερώτηση αλλα θα εκτιμουσα εαν καποιος με εμπειρια εχει μια καλή απάντηση. Εαν τελικα παω σε brushless motor το κοστος ανεβαινει διοτι ενα καλο κανει γυρω στα 40 ευρω και ο μετασχηματιστης (ή οι μπαταριες) που να δινεουν 45Α ειναι επίσης ακριβούτσικες. Σαφως εαν καποιος εχει μια εναλλακτικη ιδεα θα χαρώ να την ακούσω.

    Με εκτίμηση
    ΝΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    νικολα γεια, εχω μια ιδέα,, πάρε ενα μικρο για το γραφειο σου με 25ε αλλάζει και χρωματα και θα το χαιρεσαι,
    τωρα που το ειδα μου αρεσει, μην παρω και εγω ενα...

    η διακόσμηση χωρου πληρώνεται υπαρχει στην αγορά και μεγάλο σε μεγάλη τιμή

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Σπύρο ο άνθρωπος θέλει να φτιάξει κάτι μόνος του και να το χαρεί.
    Κάτι σαν και το παρακάτω ας πούμε ...εύκολο και ωραίο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, διάλεξε από εδω: https://www.skroutz.gr/c/2101/Kyklof...Enydreiou.html
    ότι θες ή ψάξε : αντλία/ κυκλοφορητής ενυδρείου και κάνε ... παπάδες !!! Αν δεν είναι στα 220 βολτ αλλά στα 12 ή 24 ακόμα καλύτερα για να παρέμβεις στο ρεύμα του και την ταχύτητά του και τότε έλα ξαναρώτα !!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικοσχε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβάνομαι οτι παρα ειναι τεχνική η ερώτηση αλλα θα εκτιμουσα εαν καποιος με εμπειρια εχει μια καλή απάντηση.
    Οπωσδήποτε χρειάζονται περισσότερες αναλύσεις του πως σκοπεύεις να το κάνεις .
    Όταν αναφέρεσαι σε μοτέρ υποθέτω έχεις ήδη την φτερωτή ? (διαιρούμενη ? / σαλίγκαρος φτερωτής?) θα πρέπει να έχουμε γνώση ή φωτογραφίες του συνδέσμου μοτέρ με την φτερωτή. Μέγεθος είδος φτερωτής.
    Έπειτα δεν έχω γνώση αν υπάρχει σαλίγκαρος για να αντέχει σε 10.000 στροφές από απόψεως τσιμούχας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    δίχως αντλία!


    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Nikolaos
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Chania
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις. Σαφως θελω κατι να το φτιαξω εγω με τα παιδια να το χαρούμε κιολας. Μερικες παρατηρήσεις που αφορούν τα ερωτήματα
    1. δεν θελω να το κανω με μαγνητες διοτι παραγει πολυ θόρυβο και δεν εχεις τοσο καλο ελεγχο στην ταχύτητα λόγω αδράνειας (θα εχουμε μεγαλη δεξαμενή νερού και θέλουμε αρκετη ροπη και δύναμη). Επισης εχω στο μυαλο μου να βαλω και μερικες αντλιες νερου για υποβοηθηση οπως εδω
    https://www.youtube.com/watch?v=XpqvaoWwVrQ&t=145s

    2. Το μεγεθος φτερωτης δεν το ξερω ακομα, θα πρπει να κανω διαφορες δοκιμες ωσε να βρω ενα βέλτιστο. εχω ηδη στην κατοχη μου διαφορες φτερωτές και μπορω να εκτυπωσω και μια σε 3d printer. Επειδη λοιπον δεν ξερω το μεγεθος της φτερωτης θα ηθελα ενα καλο και δυνατο μοτερ που να μπορει να περιστρεψει γρηγορα και μια "μεγαλη" φτερωτή. Ισως οι 10.000 rpm να ειναι υπερβολικα πολυ, νομιζω και 3000 θα μπορουσε να ειναι οκ εφοσον βαλω μια λιγο μεγαλυτερη φτερωτη. Οποτε ζηταω ενα μοτερ με καλη σχεση μεταξυ Rpm και ροπης. δηλαδη θελω να αποφυγω μια κακη και ακριβη αγορα.

    3. Η αντλια ενυδρειου φαινεται καλη .. απλα δεν εχω καμια εμπειρια.. υποθετω θα βγαλω το μοτερ απο μια τετοια. Οποτε μηπως ειναι καλυτερο να αγορασω κατευθειαν ενα λιγο καλυτερο μοτερ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικοσχε : 26-01-18 στις 11:51

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικοσχε Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Η αντλια ενυδρειου φαινεται καλη ..
    Τι να σου κάνει η αντλία ενυδρείου ? . Μιλάμε για 30 εκατοστά διάμετρο και 1,5 μέτρο ύψος . Θέλεις τουλάχιστον μια τέτοια κατασκευή που είναι μίνι πλυντήριο ρούχων.
    https://www.youtube.com/watch?v=3VKuPXGDlH8 (θα έχει και διπλή χρήση σαν διακοσμητικό αλλά και σαν πλυντήριο )
    Και ιδέες για μηχανική ρύθμιση στροφών.
    https://www.youtube.com/watch?v=auptAkUk-fQ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 26-01-18 στις 13:55

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικοσχε Εμφάνιση μηνυμάτων


    3. Η αντλια ενυδρειου φαινεται καλη .. απλα δεν εχω καμια εμπειρια.. υποθετω θα βγαλω το μοτερ απο μια τετοια. Οποτε μηπως ειναι καλυτερο να αγορασω κατευθειαν ενα λιγο καλυτερο μοτερ?
    Φίλε μου τι να το κάνεις το μοτερ και να ψάχνεις φτερωτή κλπ ;; Παίρνεις μια αντλία ενυδρείου που να δίνει πάνω απο 1000 L/h δεν την πειράζεις καθόλου και ξεκινάς. Είδα ότι έχουν ρύθμιση στροφών. Μόνο το ακροφύσιο ίσως θα πρέπει να ειναι λίγο στενότερο απο τη διατομή της υπόλοιπης σωλήνωσης για να αυξηθεί η ταχύτητα ροής (πριν κοπεί σημαντικά), δεν δυσχεραίνεις την σωλήνωση με περιττές στροφές και μήκη και έφυγες !!!
    Το δοχείο που αρχικά αναφέρεις το έχεις ;;; Μήπως πρέπει να πειραματιστείς με καποιο μικρότερο δοχείο και μετά να το αυξήσεις ανάλογα με τις δυνατότητες της αντλίας που θα έχεις ;;;
    Τα χόμπυ πάντως είναι απο την φύση τους ακριβές ασχολίες.
    Να σου θυμίσω τη δίνη που κάνουν τα απόνερα της μπανιέρας μας με πολύ χαμηλή ροή και χαμηλό ύψος υδροστατικής πίεσης !!! Δεν θες τρελές πιέσεις για να το επαναλάβεις τεχνηέντως όπως το είδες και το φαντάστηκες !!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε μια εβαπτιζομενη αντλία.υπολογισε μανομετρικο να έχει όσο το ύψος της δεξαμενής σου .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή mosfet για οδήγηση brushless motor
    By georgz in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-19, 16:21
  2. Ελεγχος brushless motor χωρις esc
    By thanasis 1 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-17, 23:33
  3. Εκκινηση Brushless motor με 3 φασεις
    By Giorgos1900 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 21:41
  4. ESC για Brushless Motor
    By Jimakos_Sn in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-15, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας