Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Μια βοήθεια με Atmega8

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή Μια βοήθεια με Atmega8

    καλημέρα μιας και δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με avr προγραμματισμό πέρα από τα βασικά ήθελα μια βοήθεια από εκεί που βρήκα τον κώδικα λέει για atmega8-pu εγώ έβαλα atmega8-16pu στα fuses λέει
    Lockbits :FF Fusebits:FF Fusesbits high9 φόρτωσα το αρχείο hex. και μου έβγαλε τα fuses όπως την εικόνα παρακάτω είναι λογικά λάθος ? αν μπορείτε να μου πείτε εάν τελικά είναι λάθος ποια είναι τα βήματα και η εντολή που πρέπει να γράψω αν μπορείτε να μου πείτε αναλυτικά εκτός εάν είναι σωστά έτσι που τα έκανα
    Ευχαριστώ πολύ
    fuse.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Καλημέρα

    Είναι λάθος. Τα Fuses είναι πολλές ρυθμίσεις που τις έχουν ενώσει σε 16bit, κάθε bit αντιστοιχεί σε άλλη ρύθμιση.
    Για να τα ρυθμίσεις μόνος σου πρέπει να ξέρεις AVR, αλλιώς πρέπει να βγαίνουν ίδια με αυτά που γράφει εκεί που βρήκες τον κώδικα.
    Στην δικιά σου περίπτωση ο κώδικας χρησιμοποιεί 16Mhz εξωτερικό κρύσταλλο αλλά ο atmega είναι ρυθμισμένος σε εξωτερικό 1Mhz.

    Για περισσότερες λεπτομέρειες δες εδώ http://www.engbedded.com/fusecalc/

    Πάνω μπορείς να βάλεις τις ρυθμίσεις, στην μέση τα bit χειροκίνητα και κάτω τους 2 8μπιτους, πατάς apply και ανάλογα ενημερώνονται τα υπόλοιπα πεδία.
    (Στην δικιά σου περίπτωση θα έβαζες κάτω τα hex για να δεις την εντολή) -U lfuse:w:0xff:m -U hfuse:w:0xd9:m
    Select (try triple-click) and copy-and-paste this option string into your avrdude command line. You may specify multiple -U arguments within one call of avrdude.
    Εμένα μου άρεσε το avrdudess το οποίο είναι γραφικό περιβάλλον για το avrdude και πολύ εύκολα τα ρυθμίζεις αυτά, από CMD δεν ξέρω

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    προσοχή,
    μην προγραμματίσεις το μικροελεγκτή με τη σκέψη γράφω κι ότι γίνει... γιατί αν είναι κάποιο lock bit λάθος και τον κλειδώσεις δεν θα μπορεί να ξαναπρογραμματιστεί αν δεν διαθέτεις παράλληλο προγραμματιστή ώστε να κάνει erase το chip μαζί με τα Lock bit....

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    καλή κυριακη και ετχαριστώ για τις απντησεις αλλά οπως ειπα δεν το ξερω καλά το αθλημα οτι αφορά το θέμα ειναι εδω http://www.tyfek.republika.pl/Sterow...ik_rotora.htmlεάν μπορείτε να μου πειτε τη χρειαζετε να αλαξω μιασ και γνωρίζεται θα με βοηθουσατε καθώς και τελικά τη atmega και κρυσταλο να βαλω στην διαρκεια του προγραματισμου ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    Στεφανε εαν θα μπορουσες στην περιπτωση μου να μου εδειχνες μια εικονα με το ρπογραμμα τη θα επρεπενα βλεπω εαν το εχω καταλάβει σωστα αυτα μου εβγαλε με τον προγραματιστη συνδεδεμενω και διαβαζωντας το hex.
    avr.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Όπως φαίνεται όλα τα έχεις ρυθμίσει μια χαρά και μιλάς με τον atmega, στο πάνελ Fuses & lock bits βάλε στο πεδίο L: FF , στο πεδίο H: D9 και πάτα το write δίπλα απ' το read (που είναι γαλάζιο στην φωτογραφία γιατί το πάτησες)
    Τα lockbits δεν υπάρχει λόγος να τα πειράξεις.

    Το μήνυμα στον terminal δεν λέει κάτι, όταν πατάς read οι τιμές εμφανίζονται στα αντίστοιχα πεδία ενώ όταν πατάς write θα γράψει success ή κάτι παρόμοιο, δεν έχω κάποιον avr πρόχειρο αυτήν την στιγμή, εφόσον δεν είναι κλειδωμένος ο atmega και μπορείς να διαβάσεις δεν υπάρχει λόγος να μην λειτουργήσει η διαδικασία που σου ανέφερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ Στέφανε λοιπόν έβαλα όπως θα δεις και στην εικόνα αν κατάλαβα καλά έτσι που τα λες , ερώτημα εγώ έχω Atmega 8-16pu με κρύσταλο εξωτερικά 8Μhz και τους πυκνωτές 22 p είμαστε εντάξει η θέλει μεγαλύτερο κρύσταλο ? πρώτα θα πατήσω αυτό με το κόκκινο κύκλω και μετά το μπλε κύκλο θέλει κάποια άλλη επιλογή ? πρέπει να τσεκάρω κάτω απο το Read Write το κουτάκι που λέει set Fusess ? και οι lockbits fusebits που είναι και οι δύο ff που είναι σε εμένα ? βλέπω μόνο την μία ?

    avr.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Δεν έχει σημασία η σειρά, άλλο το πρόγραμμα άλλο η ασφάλειες. Όταν κάνεις program ή erase την Rom τα fuse δεν χαλάνε, όπως επίσης και αν έχεις περάσει το πρόγραμμα μπορείς να αλλάξεις τα fuse όσες φορές θέλεις και το πρόγραμμα δεν θα πάθει κάτι.

    *Το κουτάκι από κάτω είναι λογικά όταν κάνεις program να κάνει αυτόματα και write για ευκολία, να μην χρειάζεται να πατάς πολλά κουμπιά...
    UI μηχανικού....

    Ο κρύσταλλος είπαμε είναι 16Mhz.

    Γενικά:
    Είμαι προγραμματιστής, διαλέγω κρύσταλλο 16Mhz.
    Γράφω όλον τον κώδικα για 16Mhz, σε ένα σημείο θέλω να καθυστερεί 1sec, θα φτιάξω μια ρουτίνα να καθυστερεί 16.000.000 χτύπους, κ.ο.κ
    Υπολογίζω τα fuse σύμφωνα με τον κρύσταλλο που έχω διαλέξει.
    Τα ηλεκτρονικά που θα ξεκινήσουν την ταλάντωση εξ΄ορισμού δεν μπορούν να διαβάσουν τον κώδικα για ρυθμίσεις αφού πρώτα πρέπει να ξεκινήσουν για να υπάρξει clock στο σύστημα, η ρύθμισή τους είναι στα fuse.
    Σχεδιάζω το σχηματικό με 16Mhz κρύσταλλο.

    Άρα:
    Πρόγραμμα - Fuses - κρύσταλλος πάνε πακέτο, αν 1 δεν είναι σύμφωνα με τα υπόλοιπα δεν θα δουλέψει σωστά ποτέ.

    Τα lockbits, είναι για να κλειδώνουν τον atmega, άμα τον κλειδώσεις μετά θες ειδικό προγραμματιστή για να τον ξαναπρογραμματίσεις, υπάρχουν για να προστατεύουν τον κώδικα, να μην μπορούν να τον διαβάσουν, να μην μπορείς να γράψεις καταλάθος και άλλα διάφορα που σου προτείνω να μην πειράξεις γιατί δεν επηρεάζουν την λειτουργία του προγράμματος.

    Το 3F με το FF είναι λεπτομέρειες του atmega8, αυτός έχει 6 lock bits αλλά δεν μπορεί το πρόγραμμα να σου δείξει 6bit, σου δείχνει 8 και τα 2 που δεν υπάρχουν ο προγραμματιστής τα έβαλε ως 1 και βγήκε ff ενώ το avrdude τα έβαλε 0, το ίδιο είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 28-01-18 στις 19:11

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Οι σωστες fuses δεν είναι μόνο ο κρύσταλλος. Επιλέγεις μεταξύ εσωτερικού ταλαντωτη, εξωτερικού ρολογιου ή κρυστάλλου. Ακόμα το startup (αγνοούνται τα πρώτα λίγα msec μεχρι να σταθεροποιηθεί το ρολόι). ακόμα ενεργοποιείς brown - out detection καθως και / ή εσωτερικό watchdog. κάποιο άλλο fuse ενεργοποιεί το reset προστασία EEPROM. Στις παλιες γεννεές AVR τα fuses ήταν κυριολεκτικά fuses. τα εκεγες απαξ και μετά δεν μπορούσες να τα ξαναλλάξεις. Δεν ξέρω αν πλέον μπορείς να τα επαναπρογραμματίσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    ξει ευχαριστω το προγραμματισα οκ τα fusess μενει να τελειωσο την πλακετα να δω τι λεει ευχαριστω και παλι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια βοήθεια σε παιδικό ξυπνητήρι
    By johann in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-18, 16:42
  2. Μια μικρή βοήθεια ...
    By Anritsu in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 21:13
  3. Μια μικρη βοήθεια!
    By drPanos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 20:14
  4. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια
    By nology in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-06, 10:16
  5. Μια Βοήθεια.
    By NUKE in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-04, 23:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας