Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 75

Θέμα: Δουλεια στο εξωτερικο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από κολας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα.Πρίν μια βδομάδα είχα δει μια αγγελία στην χρυση ευκαιρεία απο Γερμανία που ζητάγανε ηλεκτρολόγο για ρομποτικά συστήματα στην Στουτγκαρδη.Του στέλνω mail και με παίρνει τηλ την επόμενη μέρα.Μου έλεγε οτι είναι Γερμανός και έψαχνε 2 Ελληνες για Γερμανια,εν το μεταξί μήλαγε τέλεια τα Ελληνικά.Μου έλεγε για μυσθό 1200 ευρω 6 μερες την βδομάδα απο 8-5 το απόγευμα και μετα Γερμανικά φροντηστήριο απο της 6-9.Του είπα οτι τα λεφτά είναι ξεφτίλας ούτε καν βασικός,αλλά μου έλεγε οτι είναι και καλά εκπαίδευσης όμως ήθελε ηλεκτρολόγο εμπειρο και με καλές γνώσεις.Επίσης οτι έπρεπε να μείνω και με άλλα 5 ατομα στο ίδιο σπίτι αλλά ο καθένας το δωμάτιο του ενω οι τουαλέτα κοινη.Ενοικιο δεν θα πλήρωνα ούτε και δεη,όμως όλα τα υπόλοιπα κανόνικα.Συμπέρασμα,γιατί δεν πήγαιναν από την Γερμανία άτομα?Γιατι φυσικά με 1200 ευρώ ποιος θα πάει,πόσο μάλλων ηλεκτρολόγος-μηχανικός.Είπαμε άλλα όχι και τέτοπια εκμετάλευση.Ερχομαι λοιπών στο παραπάνω θέμα και προσθέτω ότι αν έχεις κάποιον γνωστό στο εξωτερικό στον ίδιο ή άλλο κλάδο μπωρεί ίσως να σε βοηθείσει αλλιώς δοκιμάζεις την τύχη σου ξέρωντας βέβαια οτι θα πρέει να βάλεις το χέρι σου στην τσέπη.Εν το μεταξύ για πτυχία και χαρτια δεν μου είπε να πάω τίποτα παρα μόνο τη σχολή τελείωσα και βγάλε εισιτήριο και στείλτο μου στο mail για έρθω στο αεροδρόμιο να σε πάρω.(δηλαδή δεν θα μου αναγνώριζε τίποτα ο πονηρος μάγκας).
    Αυτός τι ήταν? Εργοδότης ή κυνηγός κεφαλών? Πριν 2-3 μέρες κάπου το είχα πετύχει (στην τηλεόραση?) ότι οι Έλληνες εκεί κάνουν αυτήν την δουλειά ειδικά σε μεγαλούτσικους που όσο νάνε δυσκολεύονται λίγο περισσότερο με την γλώσσα - προσαρμογή τους δίνουν στέγη κλπ και τα "κανονίζουν" με τον εργοδότη πόσα θα παίρνει ο καθένας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Μακρια απο Ελληνες που θελουν να βοηθησουν στο εξωτερικο και σου ειναι αγνωστοι.Υπαρχουν site τα οποια μπορεις να βρεις εργασια απο εδω και περνας interview μεσω skype.Διαφωνω τελειως με το να πας εξωτερικο λατζερης,κατσε καλυτερα εδω ντελιβερας.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από κολας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα.Πρίν μια βδομάδα είχα δει μια αγγελία στην χρυση ευκαιρεία απο Γερμανία που ζητάγανε ηλεκτρολόγο για ρομποτικά συστήματα στην Στουτγκαρδη.Του στέλνω mail και με παίρνει τηλ την επόμενη μέρα.Μου έλεγε οτι είναι Γερμανός και έψαχνε 2 Ελληνες για Γερμανια,εν το μεταξί μήλαγε τέλεια τα Ελληνικά.Μου έλεγε για μυσθό 1200 ευρω 6 μερες την βδομάδα απο 8-5 το απόγευμα και μετα Γερμανικά φροντηστήριο απο της 6-9.Του είπα οτι τα λεφτά είναι ξεφτίλας ούτε καν βασικός,αλλά μου έλεγε οτι είναι και καλά εκπαίδευσης όμως ήθελε ηλεκτρολόγο εμπειρο και με καλές γνώσεις.Επίσης οτι έπρεπε να μείνω και με άλλα 5 ατομα στο ίδιο σπίτι αλλά ο καθένας το δωμάτιο του ενω οι τουαλέτα κοινη.Ενοικιο δεν θα πλήρωνα ούτε και δεη,όμως όλα τα υπόλοιπα κανόνικα.Συμπέρασμα,γιατί δεν πήγαιναν από την Γερμανία άτομα?Γιατι φυσικά με 1200 ευρώ ποιος θα πάει,πόσο μάλλων ηλεκτρολόγος-μηχανικός.Είπαμε άλλα όχι και τέτοπια εκμετάλευση.Ερχομαι λοιπών στο παραπάνω θέμα και προσθέτω ότι αν έχεις κάποιον γνωστό στο εξωτερικό στον ίδιο ή άλλο κλάδο μπωρεί ίσως να σε βοηθείσει αλλιώς δοκιμάζεις την τύχη σου ξέρωντας βέβαια οτι θα πρέει να βάλεις το χέρι σου στην τσέπη.Εν το μεταξύ για πτυχία και χαρτια δεν μου είπε να πάω τίποτα παρα μόνο τη σχολή τελείωσα και βγάλε εισιτήριο και στείλτο μου στο mail για έρθω στο αεροδρόμιο να σε πάρω.(δηλαδή δεν θα μου αναγνώριζε τίποτα ο πονηρος μάγκας).

    Παλιοτερα ειχα δει αγγελια για ηλεκτρολογο στον Deutsche Bahn (Μοναχο και Στουτγκαρδη) με αποδοχες 3200€ για 6-9 μηνες που διαρκουσε η εκπαιδευση και μετα την εκπαιδευση ειχε 3800€
    Δεν ξερω αν ηταν καθαρο ή μικτο το ποσο...

    Επισης απ οσο εχω ακουσει μακρια απο Ελληνες εργοδοτες στο εξωτερικο και ειδικα αυτους που εχουν να κανουν με εστιαση...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Εγώ σου λέω άσε το εξωτερικό και βγάλε φυλλάδιο
    Θα ζοριστείς λίγο στην αρχή να μαζέψεις ότι χρειάζεται και με λίγο σπρώξιμο θα πιάσεις δουλειά.
    3300$ είναι καλά για αρχή!
    Αυτό το μήνα σαλπάρω....εύχομαι καλή τύχη!

    Υ.Γ. Αυτά που σου έγραψαν παραπάνω είναι σωστά για τους Έλληνες εργοδότες και υποσχόμενους διάφορα. Είμαστε ασχημη φάρα δυστυχώς που το λέω!
    Να ακούς την εσωτερική φωνή του ένστικτου που έχουμε μέσα μας δεν κάνει ποτέ λάθος.
    Αστειεύομαι φυσικά για το μπάρκο, εσύ γνωρίζεις τι και ποιο είναι το καλύτερο για σένα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 01-02-18 στις 02:24
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Κακώς αστειεύεσαι
    Δυστυχώς είναι η αλήθεια.εγω προσωπικά διαφωνώ και με το σκεπτικό του ότι θέλει να πάει για δύο χρόνια,λες και θα πάει να πιάσει την καλή.απλα καλύτερη ζωή θα έχει με την οικογένειά του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Προφανώς θα θέλει να μαζέψει κάποια χρήματα και μετά να επιστρέψει.
    Νομίζω αυτό πλέον είναι πολύ δύσκολο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Αυτή η "αρπαχτή" που μάλλον θέλει να κάνει για 1-2 χρόνια μόνο στα καράβια γίνεται.
    Όπου αλλού και να βρεθείς θα είσαι σε μειονεκτική θέση οικονομικά.
    Εγώ για παράδειγμα αυτό θα κάνω τώρα αλλά για 8 με 10 μήνες να μαζέψω κάποια χρήματα να τακτοποιήσω διάφορες εκκρεμότητες.
    Εφόσον μου δίνεται η ευκαιρία το κάνω και νιώθω πολύ τυχερός.
    Καλημέρα και καλό μας μήνα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους.

    Ως μόνιμος κάτοικος Μονάχου τα τελευταία 10 χρόνια, έχω δει και έχω ακούσει πολλά και η συμβουλή μου είναι:
    α. Μην ξεκινάτε για Γερμανία αν δεν έχετε διασφαλίσει συμβόλαιο ή αν δεν έχετε ανθρώπους που θα σας βοηθήσουν στα πρώτα σας βήματα.
    β. Καλό είναι να έχετε βασικές γνώσεις της Γερμανικής γλώσσας. Βοηθάει αφάνταστα και κάνει την εύρεση εργασίας πολύ πιο εύκολη.
    γ. Μην εμπιστεύεστε θέσεις εργασίας που με πολύ λίγα χρήματα, σας παρέχουν στέγη, γιατί δεν θα μπορέσετε να δηλώσετε στο δήμο τόπο κατοικίας και σαν αποτέλεσμα δεν θα μπορείτε να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό, φορολογικό μητρώω και να γραφτείτε σε ασφαλιστικό φορέα.

    Όλοι αυτοί οι επιτίδιοι εκμεταλεύωνται καταστάσεις για δικό τους όφελως. Σαν τεχνικός διευθυντής σε μεγάλη κατασκευαστική της Γερμανίας, οι μισθοί για του ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες ή οποιοδήποτε άλλο τεχνικό επάγγελμα (με βάση την νομοθεσία) δεν μπορεί να είναι λιγότερο από την Γενική Συλλογική σύμβαση του κλάδου του οποίου εντάσσεσται.
    Για παράδειγμα, Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάτης τεχνικής σχολής (Είναι αντίστοιχο επίπεδο Realschule) μέχρι 3 χρόνια προυπηρεσία δεν μπορεί να έχει μικτές αποδοχές λιγότερο από 2.750 € (Τα καθαρά εξαρτώνται από την οικογενειακή κατάσταση, το κρατήδιο που διαμένει κτλ. - Το Γερμανικό φορολογικό σύστημα είναι από τα πιο περίπλοκα που υπάρχουν, αλλά δίκαιο). Το πτυχίο και η προυπηρεσία θα πρέπει να είναι με αποδεικτικά (μεταφρασείς πτυχίων με apostile κτλ.).
    Μεγάλη προσοχή παιδιά!!!!
    Για ότι θέλετε μπορείτε εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.

    5 Not allowed! Not allowed!

  9. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον kostaspana για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (01-02-18), Fixxxer (01-02-18), Gaou (01-02-18), nestoras (01-02-18), vasilllis (01-02-18)

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaspana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.

    Ως μόνιμος κάτοικος Μονάχου τα τελευταία 10 χρόνια, έχω δει και έχω ακούσει πολλά και η συμβουλή μου είναι:
    α. Μην ξεκινάτε για Γερμανία αν δεν έχετε διασφαλίσει συμβόλαιο ή αν δεν έχετε ανθρώπους που θα σας βοηθήσουν στα πρώτα σας βήματα.
    β. Καλό είναι να έχετε βασικές γνώσεις της Γερμανικής γλώσσας. Βοηθάει αφάνταστα και κάνει την εύρεση εργασίας πολύ πιο εύκολη.
    γ. Μην εμπιστεύεστε θέσεις εργασίας που με πολύ λίγα χρήματα, σας παρέχουν στέγη, γιατί δεν θα μπορέσετε να δηλώσετε στο δήμο τόπο κατοικίας και σαν αποτέλεσμα δεν θα μπορείτε να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό, φορολογικό μητρώω και να γραφτείτε σε ασφαλιστικό φορέα.

    Όλοι αυτοί οι επιτίδιοι εκμεταλεύωνται καταστάσεις για δικό τους όφελως. Σαν τεχνικός διευθυντής σε μεγάλη κατασκευαστική της Γερμανίας, οι μισθοί για του ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες ή οποιοδήποτε άλλο τεχνικό επάγγελμα (με βάση την νομοθεσία) δεν μπορεί να είναι λιγότερο από την Γενική Συλλογική σύμβαση του κλάδου του οποίου εντάσσεσται.
    Για παράδειγμα, Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάτης τεχνικής σχολής (Είναι αντίστοιχο επίπεδο Realschule) μέχρι 3 χρόνια προυπηρεσία δεν μπορεί να έχει μικτές αποδοχές λιγότερο από 2.750 € (Τα καθαρά εξαρτώνται από την οικογενειακή κατάσταση, το κρατήδιο που διαμένει κτλ. - Το Γερμανικό φορολογικό σύστημα είναι από τα πιο περίπλοκα που υπάρχουν, αλλά δίκαιο). Το πτυχίο και η προυπηρεσία θα πρέπει να είναι με αποδεικτικά (μεταφρασείς πτυχίων με apostile κτλ.).
    Μεγάλη προσοχή παιδιά!!!!
    Για ότι θέλετε μπορείτε εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.

    Για να εχουμε μια ιδεα απο αυτα τα 2750€ ποσα ειναι τα καθαρα για καποιον που ειναι μονος του χωρις οικογενεια και να μενει στο Μοναχο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  11. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Χοντρικά να υπολογίζεις κρατήσεις (Φορολογικές και ασφαλειστικές) της τάξεως του 37-38%
    Αν είσαι παντρεμένος (και η γυναίκα σου έρθει στην Γερμανία) οι κρατήσεις πέφτουν στο 32-34%
    Αν έχεις παιδιά, οι κρατήσεις θα είναι περίπου στο 30% και θα έχεις και το μηνιαίο επίδομα ταίκνων (Kindergeld) των 197 - 221 € ανα παιδί το μήνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kostaspana για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Fixxxer (01-02-18)

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ζητω δουλεια ειμαι ηλεκτρολογος
    By thespyros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 746
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-16, 11:59
  2. τι δουλεια μπορω να κανω??
    By Panοs in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-14, 00:21
  3. Ηλεκτρονικες λυχνιες για μια....αλλη δουλεια!
    By Phatt in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 01:00
  4. Ποια δουλεια κανει ο διακοπτης;
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 17:26
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-11, 03:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας