Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 75

Θέμα: Δουλεια στο εξωτερικο

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εξωτερικο δεν θελω να παω παρ ολο που εχω γνωστους, φιλους και συγγενεις σε Αγγλια, Γερμανια, Ολλανδια και Αυστραλια...
    Δεν πρεπει να πας με σκοπο να κανεις αρπαχτη, δεν υπαρχει περιπτωση να γινει σε 2-3 χρονια αυτο το πραγμα...

    Στο εξωτερικο πας για δουλεια και για καλυτερες συνθηκες διαβιωσης απ την Ελλαδα και απλα εχεις το μειονεκτημα το να μην εχεις τους δικους σου ανθρωπους κοντα...
    Ο ηλιος, η θαλασσα κλπ που λενε μερικοι ειναι αστεια μπροστα στο να μην εχεις δουλεια...

    @elektronio συγγενης μου ειναι στην Ολλανδια (μηχανολογος) και κανει μεταπτυχιακο με υποτροφια που ειναι παραλληλο με δουλεια και νομιζω παιρνει καπου 1.800-2.000€

    Επισης στο εξωτερικο σε πολλες επιχειρησεις υπαρχει ενα καλο που στην Ελλαδα σπανιζει, αν εισαι καλος ανεβαινεις στις βαθμιδες της δουλειας, στην Ελλαδα στις περισσοτερες περιπτωσεις πρεπει να εισαι ή ρουφιανος ή καλος στο γλειψιμο...
    Αν βρεις τρόπο να πας Αυστραλία,πίστεψε με θα βγάλεις πολλά λεφτά στο επάγγελμα του ηλεκτρολόγου.Ημουν πέρσι με τουριστική βίζα σε γνωστό που είχαμε τελειώσει μαζί την σχολή.(και δούλευα κανα δίμινο προσπαθόντας παράλληλα να βγάλω βίζα αλλά γιοκ).Το θέμα είναι να βγάλεις βίζα,πράγμα πολύ δύσκολο.Η Αυστραλία ειδικα έχει το ίδιο κλήμα με την Ελλάδα και αξίζει με χίλια αν και είναι πολύ μακριά.Επαθα την πλάκα μου εκεί με την οργάνωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Θωμά κανα δυο χρονια που σκέφτεσαι θα σε πάρει μέχρι να μάθεις τα κατατοπια και να στρωσεις στην δουλειά, αν πας εξω πας για μια πενταετία τουλάχιστον.
    Κάποιος μιλησε για καράβια, δεν ξερω τίποτα ισως ειναι πολύ καλή λύση για ενα δυο χρόνια.
    Αν πας Ηνωμένο Βασίλειο ειναι δύσκολα πλέον, θα εχεις μικρό μισθό και πολλή δουλειά.
    Εζησα 5 χρόνια Σκωτία και αποφάσισα να ξαναπάω το 2013, το μετάνοιωσα και γύρισα, δεν έβγαινα με τίποτα, άλλαξαν οι συνθήκες και εκεί.Περισσότερα έβγαζα εκει πριν 20 χρόνια σαν σερβιτορος του παρασκευοσαβατοκυριακου και μεταπτυχιακός φοιτητής παρα σήμερα με πτυχία και μεταπτυχιακά.
    Α ξέχασα και το καλύτερο μου ζήτησαν να διαθέσω εγω το ΙΧ μου για καθημερινή χρήση στην δουλειά!Ωραίο ε!! και ήταν δημόσιο! Το 2013.
    Ομως αν δεν εχεις λύση εδώ να πάς, μετάφραση πτυχίων απαραίτητη και αν μπορείς 2 συστατικές απο εργοδότες μεταφρασμένες η γραμμένες στα αγγλικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    συμφωνα με συζητησεις που εχω κανει με φιλους που ζουν στο εξωτερικο,λεφτα εξω δεν προκειται να κανεις .Αυτα ηταν καποτε και για να ακριβολογουμε ηταν εποχες που πηγαινε ολη η οικογενεια και εμενε σε ενα δωματιο και δουλευαν και οι 2-αργοτερα 3-απο το πρωι εως το βραδυ,σαν τους μεταναστες που ζουν εδω .Αν νομιζει καποιος οτι θα παει εξωτερικο να αγοραζει αυτοκινητα κινητα και ανα διμηνο να κατεβαινει ελλαδα γιατι του λειπει η πατριδα μαλλον πρεπει να κατσει να τα ξανασκεφτει πιο ωριμα.
    Το μοναδικο που θα συναντησει εξω ειναι η ηρεμια και ο σεβασμος στον πολιτη και το κυριοτερο αξιοπρεπεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω διαφορετική άποψη.
    Κάπου στην μέση νομίζω είναι τα πράγματα ειδικά για Γερμανία που γνωρίζω προσωπικά.
    Αξίζει νομίζω να κάνει ένας νέος την προσπάθεια γιατί είναι διαφορετικά τα πράγματα από παλιά.
    Υπάρχουν τα πτυχία που μπορούν να αξιοποιηθούν κατάλληλα και να εργαστείς με ανθρώπινες συνθήκες και όχι με άθλιες όπως είναι εδώ.
    Δουλεύεις εδώ 10 ώρες πληρώνεσαι 8 και σε κολλάνε κάποια ένσημα ανάλογα την λόξα του κάθε εργοδότη.
    Στην Γερμανία ένα αντρόγυνο με ένα παιδί πιάνουν 7500 με 8000 ευρώ τον μήνα με Πανεπιστημιακή μόρφωση και τα έξοδα είναι στα 3000 με 4000 ευρώ μπορείς να μαζέψεις κάποια χρήματα.
    Τότε σε περισσεύουν τον μήνα 3000 με 4000 ευρώ επί 12 μήνες 36000έως 48000 τον χρόνο εάν έχεις σκοπό να μαζέψεις.
    Οπότε φίλε Βασίλη δεν είναι έτσι τα πράγματα. Μπορείς να αλλάζεις και αυτοκίνητα και κινητά και θα έχεις και τον σεβασμό και την αξιοπρέπεια όπως λες.
    Δέκα χρόνια να κάτσεις εκεί μάζεψες περίπου 450000 ευρώ.
    Στην Ελλάδα τι μπορείς να μαζέψεις σε αυτά τα χρόνια.
    Βλέπετε ότι η ζωή είναι εντελώς διαφορετικά εκεί.
    Πρώτον έχεις την ησυχία σου ζεις άνετα χωρίς το άγχος της δουλειάς και γενικά των πιέσεων που έχεις εδώ από την ζωή και την πίεση που δέχεσαι καθημερινά όπου και να πας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Απο την εμπειρια μου στο εξωτερικο (UK)

    1)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα ολα αυτα που λετε αλλα απο προσωπικες εμπειριες οσοι φιλοι-γνωστοι με χαρτια και μεταπτυχιακα πηγαν κουτουρου στο εξωτερικο ολοι γυρισαν με την ουρα στα σκελια και με ζημια πολλες χιλιαδες ευρω. Ειδικα οσοι πηγαν Αγγλια-Γερμανια-Σουηδια.

    Αντιθετα αυτοι που πηγαν για πιο "δευτερες" δουλειες (τουριστικα-εστιαση-οδηγοι) κατι κανουν.
    Ισχυει εν μερη, αν πας με μυαλο "ειμαι ελληνας δεν καταλαβαινω απο ελεγχους, δεν ακολουθω τεκμηριωμενα procedures,δεν ανανεωνω τις γνωσεις μου ποτε ) εχεις χαθει απο χερι, αν στρωθεις και αφησεις τον ελληνικο τροπο σκεψης πισω σου δεν εχεις προβλημα. Σε καμμια περιπτωση καποιος που δουλευει οδηγος-γκαρσονι δεν εχει την ιδια προοπτικη να ανεβει στην καριερα του και αν κερδισει πραγματα σε σχεση με πτυχιουχους? Απο το πιο απλο στο πιο δυσκολο. Ακομα και σπιτι να ενοικιασεις μετραει το εισοδημα και το status της εργασιας!

    2) Τιποτα στρωμενο κανενας δεν ενδιαφερεται για παρτι σου μην περιμενεις χαρες απο το κρατος κλπ (οτι ανεφερα παραπανω, αν δεν προσαρμοστεις το συστημα θα σε αποβαλλει απο μονο του)


    3)Μακρια απο ελληνες εργοδοτες, οι πιθανοτητες να πεσεις σε κακο εγοδοτη ειναι υπερ αυξημενες οσο κα αν δεν με τιμαει αυτο ως Ελληνα


    4)Μην ακους κανεναν , καντο και καλη τυχη, αλλα προσπαθεισαι να προσαρμοστεις στο συστημα σου( χρησιμοποιησε σωστα τις ελληνικες ιδεες και το φιλοτιμο!) θα δεις οτι θα ανταμειφθεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Πάντοτε πρέπει να υπάρχει όρεξη για δουλειά φιλότιμο δικαιοσύνη και πειθαρχεία.
    Αν αυτά τα τηρούμε εμείς και τηρούν όλοι όσα λένε οι νόμοι κάθε κράτους και το ίδιο το κράτος,
    τότε σίγουρα θα υπάρχει πρόοδος.
    Χρειάζεται υπομονή και όχι σε λίγο χρόνο να υπάρξει πλούτος όπως εδώ με δυο τρείς αρπαχτές να οικονομήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Ολλανδία,
    μου έλεγε οδοντογιατρός απο την Θεσσαλονίκη που ο γιός του, επίσης νέος οδοντογιατρός μεταναστευσε στην Ο. και πλέον εργαζεται εκει σε μεγάλη οδοντιατρική κλινική.
    Συνθήκες άριστες, περιβάλλον, πολιτισμός αλλά μέσα στην Ε.Ε. και τους κανονισμούς της.
    Στην Ελλάδα, ακόμα και σήμερα ενας καλός οδοντογιατρός μπορεί σύντομα να γίνει πλούσιος.
    Στην Ε.Ε. δεν υπάρχει περίπτωση,
    βγάζεις ενα καλό μισθό και πληρώνεις φόρους μεχρι και για τον αέρα που αναπνεεις και εάν για τους φόρους σου εχεις καποια ανταποδωση εχει καλώς,
    αν πάνε στη μαυρη τρύπα των κρατικοδιαιτων,
    βλαστημάς την Ευρώπη και τους νόμους της,
    που τελικά τρέφουν την γραφειοκρατία της.
    δεν τα λες όλα φιλε μου, λεφτά πολλά θα βγάλει ο οδοντίατρος που έχει κάποια στρωμένη πελατεία απο τους γονείς του,
    οπως η οδοντίατρος που πάω , έκανε διδακτορικό γερμάνια και δούλευε σε κλινική για κάποια χρόνια , μολις τέλειωσε το διδακτορικό γύρισε στην ελλάδα.
    Αλλά είχε και 2 γονείς οδοντιάτρους και κυνήγησε πολύ τη δουλειά της και πράγματι πιστεύω θα βγάζει παραπάνω απο οποιοδήποτε στο εξωτερικό.

    αλλά υπάρχει και η άλλη περίπτωση που είδα , τελείωσε ενα παιδί την οδοντιατρική και οι δουλείες που έβρισκε ήταν της τάξης των 800 και 900ε.
    Πήγε στην αγγλία σε ενα νησί και ο αρχικός μισθός ήταν 6000 λίρες, με έξοδα 2κ, 1 για το σπίτι και άλλο 1 για ασφάλεια και μένουν αλλα 4 να κάνει χαρτοπόλεμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Νοσοκόμες , οδοντίατροι , οφθαλμίατροι , ακτινολόγοι , και ότι έχει να κάνει με την ιατρική , εδώ στήν Αγγλία ,θα βρουν δουλειά αμέσως δεν χρειάζεται να περιμένουμε ούτε μια μέρα , και τα λεφτά είναι πολύ καλά , οι ώρες εργασίας όμως είναι πολλές , ιδικά για νοσηλευτές καί οδοντίατρους κάνουν κρά , για ηλεκτρολόγους όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά , ιδικά για τούς εγκαταστάτες , εάν κάποιος όμως έχει πτυχίο ανώτερης σχολής τότε θά βρεί δουλειά σίγουρα , καλό όμως είναι να τη βρει στην Ελλάδα και κατόπιν να έρθει εδώ , έχουν έρθει πολλά παιδιά από Ελλάδα που μου λένε ότι είναι ηλεκτρολόγοι ,τούς έχω προσφέρει δουλειά και τελικά όλοι τους ήταν αρχή ψεύτες και ανίκανοι , δουλεύουν για μια εβδομάδα καί μετά την κοπανανε και η δικαιολογία είναι ότι είναι πολύ βαριά η δουλειά , κάνει πολύ κρύο , θέλω και κάποιον να μου δείχνει , θέλω και βοηθό , και κάτι τέτοια τρελά , ο τελευταίος που είχα μου έλεγε ότι έχει τελειώσει ΤΕΙ και ότι γνωρίζει από αυτοματισμούς , με είχε πρήξει ότι έχει γνώσεις στά PLC , αλλά δεν ήξερε να ξεχωρίσει το 6αρι καλώδιο από το 10αρι , το 2.5αρι από το 1.5αρι , και όταν του έδειξα ένα PLC της Siemens μου είπε δεν τα γνωρίζει ξέρει μόνο τα Ιταλικά και διάφορες τέτοιες τρίχες , έχω εκπαίδευση πολλούς Άγγλους πιτσιρικάδες , όλοι με βλέπουν με χαιρετούν ,με ευχαριστούν για τον χρόνο που ξόδεψα μαζί τους και για της γνώσης που πήραν , οι Έλληνες όταν με βλέπουν στρίβουν γωνία. Τι να πω, είμαι ο Ελληναρας ο αρχή εκμεταλλευτης , δεν εξηγείται αλλιώς .

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Γιάννη όχι δεν είσαι αρχιεκμεταλλευτής απλά όπως και γω οπουδήποτε είτε στη στεριά είτε στα καράβια εφαρμόζουμε το ρητό "η γνώση πρέπει να δίνεται απλόχερα"
    Πολλοί συνάδελφοι με έχουν κατηγορήσει εν πλω για τις ατελείωτες ώρες που κάνω διάφορα σχήματα δοκιμές για κάθε τι μέσα στα πλαίσια που βλέπω πως είναι "ανοιχτός" ο άλλος και έχει διάθεση να μάθει, είτε είναι Έλληνας είτε Φιλιπινέζος είτε Βραζιλιάνα.
    Αυτό το έχουμε μέσα μας είναι να μη πω τη λέξη... ισως και να είναι της καλής πλευράς του DNA του Έλληνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νοσοκόμες , οδοντίατροι , οφθαλμίατροι , ακτινολόγοι , και ότι έχει να κάνει με την ιατρική , εδώ στήν Αγγλία ,θα βρουν δουλειά αμέσως δεν χρειάζεται να περιμένουμε ούτε μια μέρα , και τα λεφτά είναι πολύ καλά , οι ώρες εργασίας όμως είναι πολλές , ιδικά για νοσηλευτές καί οδοντίατρους κάνουν κρά , για ηλεκτρολόγους όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά , ιδικά για τούς εγκαταστάτες , εάν κάποιος όμως έχει πτυχίο ανώτερης σχολής τότε θά βρεί δουλειά σίγουρα , καλό όμως είναι να τη βρει στην Ελλάδα και κατόπιν να έρθει εδώ , έχουν έρθει πολλά παιδιά από Ελλάδα που μου λένε ότι είναι ηλεκτρολόγοι ,τούς έχω προσφέρει δουλειά και τελικά όλοι τους ήταν αρχή ψεύτες και ανίκανοι , δουλεύουν για μια εβδομάδα καί μετά την κοπανανε και η δικαιολογία είναι ότι είναι πολύ βαριά η δουλειά , κάνει πολύ κρύο , θέλω και κάποιον να μου δείχνει , θέλω και βοηθό , και κάτι τέτοια τρελά , ο τελευταίος που είχα μου έλεγε ότι έχει τελειώσει ΤΕΙ και ότι γνωρίζει από αυτοματισμούς , με είχε πρήξει ότι έχει γνώσεις στά PLC , αλλά δεν ήξερε να ξεχωρίσει το 6αρι καλώδιο από το 10αρι , το 2.5αρι από το 1.5αρι , και όταν του έδειξα ένα PLC της Siemens μου είπε δεν τα γνωρίζει ξέρει μόνο τα Ιταλικά και διάφορες τέτοιες τρίχες , έχω εκπαίδευση πολλούς Άγγλους πιτσιρικάδες , όλοι με βλέπουν με χαιρετούν ,με ευχαριστούν για τον χρόνο που ξόδεψα μαζί τους και για της γνώσης που πήραν , οι Έλληνες όταν με βλέπουν στρίβουν γωνία. Τι να πω, είμαι ο Ελληναρας ο αρχή εκμεταλλευτης , δεν εξηγείται αλλιώς .
    Γιαννη δεν μας ειπες ομως τι μισθο δινεις? :p
    Επισης πολλοι Ελληνες που φευγουν εξω θελουν ή νομιζουν οτι θα βγαλουν ευκολα λεφτα, δεν ειναι καθολου ετσι οπου και να παει καποιος...

    Α και κατι αλλο οι περισσοτεροι που φευγουν ειδικοι πτυχιουχοι ΑΕΙ/ΤΕΙ φευγουν με υφος του στυλ "δεν ειναι για μενα η Ελλαδα" πανε στο εξωτερικο και προσγειωνονται λιγο ανωμαλα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ζητω δουλεια ειμαι ηλεκτρολογος
    By thespyros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 746
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-16, 10:59
  2. τι δουλεια μπορω να κανω??
    By Panοs in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 23:21
  3. Ηλεκτρονικες λυχνιες για μια....αλλη δουλεια!
    By Phatt in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 00:00
  4. Ποια δουλεια κανει ο διακοπτης;
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 16:26
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-11, 02:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας