Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 75

Θέμα: Δουλεια στο εξωτερικο

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ο συνεπής που θέλει να μάθει δεν σε αφήνει από τα μάτια του. Αναγνωρίζει την θέση σου, όπως και την δική του.
    Αναγνωρίζει την διαφορά του επιπέδου και σέβεται. Αν είναι έξυπνος έχει μεγάλα αυτιά και μικρό στόμα.
    Οι διάφοροι τρίχες που δηλώνουν ιδιότητα με μόνο προσόν το χαρτί (με όποιον τρόπο και αν αποκτήθηκε, όπως βλέπουμε κατά καιρούς εδώ μέσα) δεν θέλουν με κανένα τρόπο ούτε να ζοριστούν ούτε να μειώσουν τον εγωισμό τους. Για αυτούς δεν αξίζει τίποτα.
    Από προσωπική πείρα έχω να πω ότι δεν αξίζει να προσφέρεις τίποτα δωρεάν. Ούτε ευχαριστώ θα ακούσεις ούτε αναγνώριση.
    Αν τους διδάσκεις το θεωρούν προσβολή, σαν να τους λες άσχετους. Δείτε τι γίνεται καθημερινά εδώ στο φόρουμ.
    Οι άνθρωποι ακούνε μόνο αυτό που θέλουν να ακούσουν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (04-02-18), vasilllis (03-02-18)

  3. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Είναι δύσκολα και στο εξωτερικό πλέον για δουλειά.
    Ας μεταφερθεί το θέμα στη Γενική Συζήτηση μιας και είναι γενικής φύσεως και προβλέπεται να τραβήξει μακριά η βαλίτσα (με την καλή έννοια)!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Ο μισθός του ηλεκτρολόγου εγκαταστατης είναι από £15 την ώρα έως το πολύ £18 την ώρα , το πρόβλημα όμως είναι ότι κατασκευαστικά οι εγκαταστάσεις στην Αγγλία είναι παντελώς διαφορετικές με αυτές στην Ελλάδα , οπότε όσο έμπειρος και να είναι κάποιος στην Ελλάδα , στην Αγγλία είναι παντελώς (ανίκανος) . Κάποιος που θα θέλει να έρθει εδώ θα πρέπει για αρχή να γνωρίζει πολύ καλά τουλάχιστον τον HD384 και κατόπιν να μάθει τα Βρετανικά στάνταρ , διότι υπάρχουν βασικές διαφορές , θα πρέπει να γνωρίζει την αγγλική γλώσσα και την ορολογία (πολύ βασικό) κατόπιν θά πρέπει να αγοράσει όλα τα απαραίτητα εργαλεία , και μεταφορικό μέσο , εγώ σε αυτούς που ήρθαν να δουλέψουν μαζί μου τούς έδινα £15 την ώρα , δεν μου πρόσφεραν απολύτως τίποτα (σε χρηματικό κέρδος) δεν ενδιαφέρθηκαν να μάθουν , και για ευχαριστώ κάποιο μου ζήτησαν και υπερωρίες, και σας ρωτώ εγώ τώρα γιατί κάποιος εδώ να πάρει ένα Έλληνα ηλεκτρολόγο ,που για αρχή δεν θα του προσφέρει τίποτα ,και να μην προτιμήσει ένα Άγγλο που θά του προσφέρει άμεσα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alpha uk : 03-02-18 στις 22:23

  5. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    και για ευχαριστώ κάποιο μου ζήτησαν και υπερωρίες
    Υπερωριες τις οποιες προφανως ειχαν δουλεψει;

    Το αν δεν σου προσφεραν κατα τη γνωμη μου ειναι δικη σου ευθηνη που τους προσελαβες χωρις να σε εχουν "πεισει" για τις γνωσεις η εστω για τις προθεσεις του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Όχι Χάρη , όταν θά προσλάβεις κάποιον που δεν μιλάει Αγγλικά , δεν έχει εμπειρία στη δουλειά , και δεν σου προσφέρει τίποτα ,τον κρατάς γιατί είσαι φιλότιμος και θέλεις να τον βοηθήσει να σταθεί στά πόδια του , με την προϋπόθεση ότι θα σου προσφέρει μελλοντικά

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Εν μερη συμφωνω μαζι σου. Αλλα για να τον προσλαβεις και να μην βγεις μαλακας στο τελος πρεπει απο την αρχη να εχει και ενα θετικο προσον. Ας πουμε ειναι δυνατος και μπορει να κουβαλαει με μιας ολα τα εργαλεια.
    Στην περιπτωση που δεν ικανοποιει τιποτα τοτε μαλλον δεν ονομαζεσαι εργοδοτης αλλα φιλανθρωπος.
    Μπορει να προκαλεσουν θυελλα αντιδρασεων τετοια σχολια αλλα στο θεμα του φιλοτιμου και της τεμπελιας απο την πλευρα του εργαζομενου ειμαι καθετος.
    Αυτος που απο την αρχη θα ξεκινησει τεμπελης οτι και να του κανεις τεμπελης θα ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Η τιμή μίας εγκατάσταση εδώ πάει με την ώρα , για παράδειγμα μια εγκατάσταση σε ένα σπίτι με τρία υπνοδωμάτια , γνωρίζεις εμπειρικά ότι θα σου πάρει 10 ημέρες , οπότε 10 επί 8 ώρες είναι 80 ώρες , η χρέωση του ηλεκτρολόγου είναι £25 την ώρα + τα υλικά με ένα 20της εκατό επί πλέον , όταν θά προσλάβεις κάποιον που δεν γνωρίζει και του δίνεις £15την ώρα εσένα σου μενού £10 , όχι απλά δέν κερδίζεις τίποτα , μπαίνεις και μέσα , μόνο και μόνο επειδή έχεις φιλότιμο καί θέλεις να βοηθήσεις , εάν σου ζητήσει καί υπερωρίες τότε τι μπορεί να πεις , εδώ να πώ ότι ο μισθός του ανειδίκευτου είναι £9 την ώρα , δηλαδή ο Έλληνας που θα έρθει εδώ και δέν γνωρίζει πώς και τι για αρχή θά πάρει £9 την ώρα και όχι £15 που πολύ απλόχερα έδινα εγώ. Αυτά που γράφω τά έχω περάσει και εγώ πρίν 25 χρόνια , μόνο που εγώ δεν είχα κανένα να βοηθήσει , το μόνο που είχα ήταν υπομονή, θέληση , και διάβασμα , πράγμα που δεν συμβαίνει με την νεότερη γενιά

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο μισθός του ανειδίκευτου είναι £9 την ώρα , δηλαδή ο Έλληνας που θα έρθει εδώ και δέν γνωρίζει πώς και τι για αρχή θά πάρει £9 την ώρα και όχι £15
    Τον προσλαμβάνεις σαν ανειδίκευτο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπαίνεις και μέσα , μόνο και μόνο επειδή έχεις φιλότιμο καί θέλεις να βοηθήσεις
    Κάνε το καλό και ρίξ' το στο γιαλό, μην το διαφημίζεις.
    Άσε τους άλλους να το πούνε για σένα.
    Ή μην το κάνεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που γράφω τά έχω περάσει και εγώ πρίν 25 χρόνια , μόνο που εγώ δεν είχα κανένα να βοηθήσει , το μόνο που είχα ήταν υπομονή, θέληση , και διάβασμα , πράγμα που δεν συμβαίνει με την νεότερη γενιά
    Αν πριν 25 χρόνια ρώταγες κάποιον μεγαλύτερό σου τη γνώμη του για τη νεότερη γενιά...πιστεύεις ότι θα σου έλεγε 'η νέα γενιά έχει υπομονή, θέληση και...διαβάζει';
    Ή θα της έβρισκε ένα κάρο ελαττώματα;
    Με τελική κατάληξη, να το πω ευγενικά και...στρογγυλεμένα, 'η νέα γενιά δεν είναι τόσο καλή όσο εμείς';

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 04-02-18 στις 10:46
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Kατά πόσο αληθοφανή φαίνονται τα παρακάτω υποσχόμενα ποσά? Έλα Γιάννη...alpha uk

    https://www.jobfind.gr/JobAd/View/GR.../#.Wnc7hrOxVdh

    https://www.indeed.co.uk/Electrician...fd796e15737465

    https://www.indeed.co.uk/Electrician...cd2a6c754737d1

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  11. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    η πρωτη καλυφθηκε
    η δευτερη ειναι για ελευθερο επαγγελματια με δικο του βαν και τεστερ.δεν βλεπω κατι παραλογο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ζητω δουλεια ειμαι ηλεκτρολογος
    By thespyros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 746
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-16, 10:59
  2. τι δουλεια μπορω να κανω??
    By Panοs in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 23:21
  3. Ηλεκτρονικες λυχνιες για μια....αλλη δουλεια!
    By Phatt in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 00:00
  4. Ποια δουλεια κανει ο διακοπτης;
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 16:26
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-11, 02:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας