Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: ενισχυτής ήχου 7W 9-18V

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb ενισχυτής ήχου 7W 9-18V

    αυτή ειναι κατασκευή φορητού ενισχυτή που μπορει να λειτουργει με 9-18V DC με κατανάλωση περίπου 600mA,
    ο ενισχυτής βασισμένος στο ολοκληρωμένο TBA810 απο την smartkit kit no 1025

    ειναι κατάλληλος για ενισχυση ηχου απο έξοδο ακουστικών, τηλέφωνα, cd-mp3 player, ραδιοφωνα κα.
    ο ενισχυτής πωλειται 10ε
    το πλαστικο κουτι
    ποτενσιόμετρο, κουμπί, θηλυκά τζακ, αρσενικα καρφια, διακοπτης - συνολικό κόστος κατασκευής 19ε

    λειτουργει καλά με διαφορετικές αντιστάσεις μεγαφωνων 4 και 8Ω
    εγω το χρησιμοποιώ σε μεγάφωνο αυτοκινήτου 4Ω με τροφοδοσία 12V
    το δοκίμασα μέχρι τα 18V - απο την ένταση χαλάει τον κόσμο, με αποδεκτή παραμόρφωση.

    το κόστος κατασκευής ειναι αποθαρρυντικό αφου στην αγορά υπάρχουν έτοιμοι ενισχυτές με καλη τιμή
    όμως το να φτιάξεις με τα χέρια σου ενισχυτή ειναι ωραια ασχολία..

    το σχέδιο ειναι παρόμοιο με της smartkit -μην δωσω το δικο τους- το πουλάνε οι άνθρωποι κιτ.


    Συνημμένο Αρχείο 72139 Συνημμένο Αρχείο 72140 Συνημμένο Αρχείο 72141

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 29-01-18 στις 08:00

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dinos.liaskos (29-01-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Ήθελα να ρωτήσω αν έχεις κανένα σχέδιο για λίγο πιο δυνατό αλλά δεν ρώτησα κι άρχισα το ψάξιμο ....
    Επειδή το ολοκληρωμένο αυτό αν και καλό είναι πολύ αρχαίο ίσως και δυσεύρετο κοίτα τι βρήκα !!!
    TDA2005 , 2 καναλιών όπως θα ήθελα. Στα εργοστασιακά manual συνήθως έχουν τα σχέδια τους έτοιμα (
    Άραγε να υπάρχει βελτίωση άλλη πάνω σε αυτό που μας δείχνουν ;;; Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω pdf είναι μεγάλο και για .zip και δεν χρειάζεται άλλωστε ...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  TDA2005.jpg Εμφανίσεις:  326 Μέγεθος:  56,3 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 29-01-18 στις 01:33

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    στην πρωτη φωτο βλέπετε 2 κουτιά, το αριστερο εχει τον ενισχυτή 7W της smartkit και το δεξί κουτί έχει ραδιοπομπό fm 1W.

    τα κυκλώματα ειναι ευγενική χορηγία του κ. Χρήστου Φλουτσάκου που ειναι μέλος του High Voltage Club.

    ο κ. Χρηστος έδωσε τα κυκλώματα καθως και αλλες συσκευές και λειτουργικους vintage η/υ (1985)
    που θα δωθουν σε μελη του κλαμπ, τον ευχαριστουμε για την προσφορά του.

    +
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να ρωτήσω αν έχεις κανένα σχέδιο για λίγο πιο δυνατό αλλά δεν ρώτησα κι άρχισα το ψάξιμο ....
    Επειδή το ολοκληρωμένο αυτό αν και καλό είναι πολύ αρχαίο ίσως και δυσεύρετο κοίτα τι βρήκα !!!
    TDA2005 , 2 καναλιών όπως θα ήθελα..
    δεν βλεπω τον λόγο να ασχοληθει κάποιος εκτος εαν ειναι δωρεάν όπως τα παραπάνω κυκλωματα.
    εαν ηθελα ενισχυτή θα αγοραζα αυτό για 2.4ε - έτσι βλέπουμε πως οι κινεζοι ειναι πρωτοι σε πωλήσεις στον κόσμο!

    AC/DC 12V TDA7297 2x15W Digital Audio Amplifier DIY Kit Dual-Channel Module

    https://www.ebay.com/itm/AC-DC-12V-TDA7297-2x15W-Digital-Audio-Amplifier-DIY-Kit-Dual-Channel-Module/182936024145


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 29-01-18 στις 08:00

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην πρωτη φωτο βλέπετε 2 κουτιά, το αριστερο εχει τον ενισχυτή 7W της smartkit και το δεξί κουτί έχει ραδιοπομπό fm 1W.

    τα κυκλώματα ειναι ευγενική χορηγία του κ. Χρήστου Φλουτσάκου που ειναι μέλος του High Voltage Club.

    ο κ. Χρηστος έδωσε τα κυκλώματα καθως και αλλες συσκευές και λειτουργικους vintage η/υ (1985)
    που θα δωθουν σε μελη του κλαμπ, τον ευχαριστουμε για την προσφορά του.

    +


    δεν βλεπω τον λόγο να ασχοληθει κάποιος εκτος εαν ειναι δωρεάν όπως τα παραπάνω κυκλωματα.
    εαν ηθελα ενισχυτή θα αγοραζα αυτό για 2.4ε - έτσι βλέπουμε πως οι κινεζοι ειναι πρωτοι σε πωλήσεις στον κόσμο!

    AC/DC 12V TDA7297 2x15W Digital Audio Amplifier DIY Kit Dual-Channel Module

    https://www.ebay.com/itm/AC-DC-12V-TDA7297-2x15W-Digital-Audio-Amplifier-DIY-Kit-Dual-Channel-Module/182936024145

    Εδώ μιλάμε ότι με έβαλες κατά λάθος να διαβάζω για κλασεις ενισχυτων νυχτιατικα... Ωραίο ήταν!!!

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν δεν μπορείς να βοηθήσεις, ενόχλησε, .... αρκεί η συμμετοχή !!!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Η κινεζιά απο το eBay γιατί γράφει στην περιγραφή Digital Audio AMPLIFIER?

    Πριν μέρες εφτιαξα κ εγώ αυτόν τον ενισχυτή με το 810S , έπρεπε να δοκιμάσω κάτι μικρόφωνα κ ηθελα ενα τελικό στάδιο.
    Τον εφτιαξα πρόχειρα σε μια διάτρυτη , πλάκα έχει , τάση δίνω 9-10 V .
    Σε ηρεμια τραβαει ελάχιστο ρεύμα , το μέγιστο που είδα ήταν 0.5Α με φορτίο στα 4Ω.

    Oμως όταν συνδέω στην είσοδο προενισχυτη μικροφώνου ακόμα κ δίχως μικρόφωνο σφυρίζει σα να ταντώνει ενα πράμα.
    Δεν έχω κ προδιαγραφές κ δεν ξερω αν τον υπεροδηγώ.
    Αυτό δεν μου έχει ξανατύχει , τι να φταίει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Μήπως με μια αντιστασούλα μείωνες την ένταση προενίσχυσης ;;; Δοκίμασε ένα ποντεσιόμετρο, ενα τριμεράκι .... Δεν πάνε όλα με όλα ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rx/Tx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κινεζιά απο το eBay γιατί γράφει στην περιγραφή Digital Audio AMPLIFIER?

    Πριν μέρες εφτιαξα κ εγώ αυτόν τον ενισχυτή με το 810S , έπρεπε να δοκιμάσω κάτι μικρόφωνα κ ηθελα ενα τελικό στάδιο.
    Τον εφτιαξα πρόχειρα σε μια διάτρυτη , πλάκα έχει , τάση δίνω 9-10 V .
    Σε ηρεμια τραβαει ελάχιστο ρεύμα , το μέγιστο που είδα ήταν 0.5Α με φορτίο στα 4Ω.

    Oμως όταν συνδέω στην είσοδο προενισχυτη μικροφώνου ακόμα κ δίχως μικρόφωνο σφυρίζει σα να ταντώνει ενα πράμα.
    Δεν έχω κ προδιαγραφές κ δεν ξερω αν τον υπεροδηγώ.
    Αυτό δεν μου έχει ξανατύχει , τι να φταίει?
    αν θες βάλε μια φωτογραφία από αυτό που έφτιαξες με διάτρητη. (και την κάτω πλευρά). μπορεί να πέφτει σε αυτοταλάντωση λόγω χρήσης πολύ λεπτής καλωδίωσης στη διάτρητη πλακέτα, λόγω έλειψης ηλεκτρολυτικών στην τροφοδοσία (ή να είναι μακρυά από το σημείο που παρέχεται το ρεύμα).... η από λάθος τρόπο συνδέσεων στη γείωση (GND) (όλα τα GND πρέπει να καταλήγουν σε ένα σημείο και όχι να είναι σα ένα καλώδιο που περνά από πολλά σημεία και δίνει GND....)
    μου έχει τύχει να αυτοταλαντώνει το TBA810s επειδή είχα πηνίο σε σειρά με την τροφοδοσία....
    γενικά δουλεύει πολύ καλά το TBA810s....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Αν ισχύουν όλα αυτά που γράφεις παραπάνω , δεν βγαζω φωτό, ..... ντρέπομαι

    Ούτε ξερω τι έκανα πάνω στην βιασύνη μου, αλλά θυμάμαι καλά πως στην τροφοδοσία, που γίνεται απο σταθεροποιημένο τροφοδοτικό πάγκου στα 9v , έχω βάλει πυκνωτή 470μF κ παράλληλα εναν 100nF.

    Oσο για την λειτουργία του έχεις δίκιο, βγάζει καλό ήχο για την ισχύ που δίνει .
    Είναι βέβαια ξεπερασμένο αλλά την δουλειά του την κάνει.

    Μήπως ξέρετε το κλασικό πυκνωτικό (κάψα) μικρόφωνο σε τί τάση δουλεύει? Εγώ το δουλεύω στα 6V.

    Ενας Ελληνας μου πούλησε 30 ευρώ ενα President Lincoln HR2510 κ ξέχασε να μου πεί οτι το μικρόφωνό του δεν έχει την δυναμική κάψα των 500Ω, μου είπε όμως οτι λείπει το RF εξόδου τρανζίστορ ένα MRF477 που δυστυχώς εχει πάψει εδώ κ ενα αιώνα η παραγωγή του κ όσα πουλιούνται κοστίζουν μια μικρή περιουσία.

    Τέλος πάντων το πάθημα να μου γίνει μάθημα. Tώρα έχω τοποθετήσει στο μικρόφωνο ένα πυκνωτικό κ επειδή δεν είχα τάση έβαλα δύο μπαταρίες CR2032 που τροφοδοτούν την κάψα όταν πατάω το πρες.
    Ετσι έφτιαξα τον ενισχυτή για να το δοκιμάσω . Αλλά τελικά το 810 διεγείρεται κ δίχως προενίσχυση με πολύ καλά αποτελέσματα.

    Τώρα μου μένει το τρανζίστορ εξόδου, που έκανα το λάθος κ παράγγειλα απο Κίνα , αυτό που παρέλαβα είναι κικιρίκου , μιλάμε για καμμιά σχέση, μέχρι κ η θέση E k C είναι ανάποδα . Αίσχος !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    το πιθανότερο και με μια cr2032 είσαι ok....

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ILIAS GR
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Τι παίζει τελικά με το εμπόριο; Πριν μερικά χρόνια είχα φτιάξει έναν ενισχυτή 2Χ15 watt με το TDA 7297.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  87 Μέγεθος:  13,8 KB
    Και θέλησα να φτιάξω έναν ακόμα, έτσι κι αλλιώς το σχέδιο το χα.

    Πήγα σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών της περιοχής μου, μου λέει δεν το έχω που το θυμήθηκες; Και αν το βρω έχει 12 ευρώ.

    Λέω δε ψάχνω στο κέντρο.
    Οι περισσότεροι με παραγγελία και από 6,9 -€“ 10,5 ευρό.
    Τυχαία είδα σ` ένα σάιτ κάπου στη Θηβών το TDA 7297 σε ΚΙΤ με πλακέτα, υλικά στα 3,10.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  120 Μέγεθος:  52,2 KB

    https://topelectronics.gr/electronic...board-diy-kit/

    Πήγα ποιο πολύ από περιέργεια και όντως τόσο μου `πε, αλλά είχε ένα τελευταίο κομμάτι.

    Στις αρχές Σεπτέμβρη είπε θα φέρει κι άλλα και μου πρότεινε αν θέλω έχει πολλά κομμάτια έτυμους ενισχυτές με το TDA 7297 στ 3,74 ευρώ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  236 Μέγεθος:  26,1 KB
    https://topelectronics.gr/electronic...nRhZ3MiOiIifV0
    Και ρωτώ τώρα σκέτο TDA 7297 7-10 ευρώ

    Έτυμος ενισχυτής με διπλό ποτενσιόμετρο υλικά, πλακέτα, ψύχτρα στα 3,74

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ILIAS GR : 29-08-19 στις 22:17

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής ήχου
    By Fire Doger in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 12:23
  2. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  3. Ενισχυτής 16W/8ohm με χρήση OpAmp (Τελεστικού Ενισχυτή)
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 15:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας