Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ

    Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Είμαι νέο μέλος και με έχετε βάλει στην πρίζα για τα καλά να κατασκευάσω και εγώ έναν δικό μου ενισχυτή με λυχνίες που αποτελεί ένα όνειρο ζωής. με τα ηλεκτρονικά έχω καλή σχέση αλλά ποτέ μου δεν έχω ασχοληθεί με τις λυχνίες. Θα ήθελα την βοήθεια σας πάνω σε αυτό το κομμάτι. Νομίζω πως έχω καταλήξει σε αυτό το σχέδιο :
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72437
    και θα ήθελα την άποψη σας εάν είναι εντάξει η εάν θέλει κάποια βελτίωση . Με ενδιαφέρει ένας ενισχυτής γύρο στα 10 watt για αρχή και βλέπουμε στην συνεχεία. Εάν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση ευχαρίστως να το συζητήσουμε , αλλά για να είμαι ειλικρινής έχω κάνει ήδη την παραγγελία μου με τα υλικά εκτός από τις λυχνίες. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Μπράβο Πέτρο με ενδιαφέρει πολύ.
    Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ενημερώνομαι για τις λυχνίες, οπότε είδα το project σου την κατάλληλη στιγμή και τσίμπησα!

    Μια ερώτηση να κάνω μόνο: Έχω δει στο εμπόριο ότι πουλάνε μεγάλη ποικιλία από λυχνίες-σε ποια σημεία διαφέρουν οι λυχνίες μεταξύ τους;
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Πέτρο με ενδιαφέρει πολύ.
    Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ενημερώνομαι για τις λυχνίες, οπότε είδα το project σου την κατάλληλη στιγμή και τσίμπησα!

    Μια ερώτηση να κάνω μόνο: Έχω δει στο εμπόριο ότι πουλάνε μεγάλη ποικιλία από λυχνίες-σε ποια σημεία διαφέρουν οι λυχνίες μεταξύ τους;
    Ευχαριστώ.
    Οι λυχνίες χωρίζονται σε διόδους, τριόδους, τετρόδους, πεντόδους, εξόδους κ.ο.κ. ανάλογα με τον αριθμό των πλεγμάτων που περιέχουν. Υπάρχουν εκατοντάδες είδη διόδων, εκατοντάδες είδη τριόδων, τετρόδων κλπ που διαφέρουν ως προς τις μέγιστες τάσεις και ρεύματα λειτουργίας, το συντελεστή ενίσχυσης (μ) και την κατασκευή τους, ανάλογα με τη δουλειά που προορίζονται να κάνουν.

    2 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λυχνίες χωρίζονται σε διόδους, τριόδους, τετρόδους, πεντόδους, εξόδους κ.ο.κ. ανάλογα με τον αριθμό των πλεγμάτων που περιέχουν. Υπάρχουν εκατοντάδες είδη διόδων, εκατοντάδες είδη τριόδων, τετρόδων κλπ που διαφέρουν ως προς τις μέγιστες τάσεις και ρεύματα λειτουργίας, το συντελεστή ενίσχυσης (μ) και την κατασκευή τους, ανάλογα με τη δουλειά που προορίζονται να κάνουν.
    Γρηγόρη επειδή ήρθαν τα υλικά και θέλω να ξεκινήσω την κατασκευή των πλακετών , μήπως μπορείς να με βοηθήσεις σχετικά με την κλίμακα που θα πρέπει να εκτυπώσω ;;; έκανα μια δοκιμή και ενώ τα πόδια απο τις λυχνίες ταιριάζουν οι κλέμες δεν μου πέφτουν σωστά ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς, δεν έχω κατασκευάσει ποτέ μου πλακέτες. Αυτές τις μέρες ενημερώνομαι για τον τρόπο κατασκευής γιατί θέλω να φτιάξω ένα ρολόι "nixie".
    Αυτό που γνωρίζω είναι ότι πρέπει να εκτυπώσεις τη διαφάνεια σε Laser εκτυπωτή, στην καλύτερη δυνατή ανάλυση, ώστε το στρώμα του γραφίτη να είναι παχύ και να μην περνάει το φως (μιλάω για φωτοευαίσθητες πλακέτες.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gregpro για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stone77 (31-01-18)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Εδώ μπορείτε να βρείτε οδηγίες και λύσεις σε προβληματακια γύρω από την κατασκευή pcb αρκετά εμπεριστατωμένο. http://www.hlektronika.gr/forum/show...=37010&page=34

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stone77 (31-01-18)

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Μα γιατι σε πλακέτα;Όπως ειναι το σχέδιο ειναι μια χαρά απλα μελέτησε το κ πριν κολλήσεις βάλτε στην σειρά για να καταλάβεις την δομή !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ότι κ αν κανεις αναμένουμε νεα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    stone77, συγχαρητήρια για την ωραία προσπάθεια.
    Μόνο δύο μικρά λαθάκια βλέπω στο Σχηματικό.
    1. Στη διπλή τρίοδο, στο αριστερό πλέγμα (ποδαράκι 2) το δυναμικό του σωστά αναγράφεται να είναι ίδιο με αυτό της ανόδου της πρώτης λάμπας, δηλαδή 50 βολτ, αλλά στο δεξί πλέγμα (ποδαράκι 7) η τάση σημειώνεται εσφαλμένα 60 βολτ. Και στο δεύτερο πλέγμα η τάση πρέπει να σημειώνεται ως 50 βολτ.
    2. Το δεύτερο λαθάκι το βλέπω στην ένδειξη της κοινής τάσης τω 2 καθόδων. Αν τα δυναμικά των 2 πλεγμάτων είναι 50 βολτ, το κοινό σημείο των 2 καθόδων πρέπει να έχει δυναμικό κατά 2 βολτ υψηλότερο, δηλαδή 52 βολτ (πόλωση του οδηγού πλέγματος της λυχνίας με -2 βολτ).
    3. Ένα περιττό σύμβολο γείωσης βλέπω κοντά στο δευτερεύον του μετασχηματιστή εξόδου. Αγνόησε το.
    4. Τους 2 καθοδικούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, αντί για 47, θα τους έκανα 220 μF.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 15-01-19 στις 07:54

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-14, 18:37
  2. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ –ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ
    By SV3DVW in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-13, 23:19
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 19:41
  4. Κατασκευη Ενισχυτη
    By kostaz8 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-09, 18:35
  5. Κατασκευη ενισχυτη με λυχνιες(EL34)
    By rebetis85 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-09, 22:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας