Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Brush Μοτέρ 12V ΓΡΗΓΟΡΟ!!!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Brush Μοτέρ 12V ΓΡΗΓΟΡΟ!!!

    Καλημέρα, έχω κατασκευάσει ένα καραβάκι το οποίο ζυγίζει 20 κιλά. Αυτή τη στιγμή φοράω ένα μοτέρ 12v από βεντιλατέρ αυτοκινήτου το οποίο είναι αυτό. Το δοκίμασα χτες και ότι πηγαίνει πηγαίνει, το θέμα είναι ότι είναι πάρα πολύ αργό. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο μοτέρ 12v για να το αντικαταστήσω; Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Σίγουρα είναι θέμα μοτερ? Ανεβάζει στροφές? Και αν ναι μηπως παραανεβάζει στροφές (ξενερίζει); Τα καλώδια είναι αρκετά χοντρά; τι μπαταρία χρησιμοποιείς;
    Αν είναι θέμα μοτέρ τελικά, ψάξε για μοτέρ για τηλεκατευθυνόμενα, πχ Graupner bb700

    Πολύ βάρος όμως, βγάλε και καμμία φωτό να δούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Αυτά τα μοτέρ που είναι για μικρά RC δεν τα πολύ εμπιστέυομαι, πιστεύω πως όντως έχουν στροφές αλλά με το που κάτσουν στο νερό θα κλατάρει. Δεν ξέρω αν η ροπή τους αρκεί. Βέβαια δεν ξέρω κιόλας. Εσύ λες να κάνει δουλεία το Graupner bb700;

    Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες δεν είναι αμάν καλές.
    27535305_10156169730098658_1605353334_o.jpg27536590_10156169730063658_2107061625_o.jpg27537037_10156169730053658_1647561878_o.jpg27604824_10156169730108658_1368849114_o.jpg27606230_10156169729923658_1926269356_o.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν κοιτάς για brushless με ESC; Αυτά έχουν και τη ροπή και τις στροφές και έχει ειδικά για σκαφάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Υπόψιν, είναι και θέμα προπέλας. Είναι διαφορετικές οι προπέλες που είναι για ταχύπλοα κι αν βλέπω καλά η δική σου δεν είναι τέτοια. Και φυσικά είναι και θέμα υδροδυναμικής αντίστασης, που κι αυτή όπως βλέπω... εεε (και 20χλγρμ βάρος μου φαίνεται μπόλικο).

    Ακόμα, το να αναζητάς το πιο γρήγορο μοτέρ ίσως δεν είναι καλή πρακτική διότι τα γρήγορα συνήθως έχουν χαμηλή ροπή και κατά συνέπεια θα πέφτουν κατακόρυφα οι στροφές του και θα υπερλειτουργεί χωρίς να προσφέρει κάτι, εκτός αν είναι πολύ ισχυρότερο.

    Χρειάζεσαι μικρή υδροδυναμική αντίσταση, σωστή προπέλα και ένα μοτέρ ισορροπημένο για τα προηγούμενα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Με brushless κάτι μπορεί να γίνει αλλά θέλεις άλλη μπαταρία με στοιχεία lion πιο ελαφριά και με δυνατότητα για πιο πολλά αμπέρ, αλλιώς πρέπει να βάλεις μηχανή marine νίτρου ειδικές για τηλεκατευθυνόμενα θαλλάσης (θα φύγει και το κουρσούμι μπαταρία που έβαλες).
    Γενικά τα ηλεκτρικά είναι πολύ αργά μπροστά στα θερμικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electrifier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψιν, είναι και θέμα προπέλας. Είναι διαφορετικές οι προπέλες που είναι για ταχύπλοα κι αν βλέπω καλά η δική σου δεν είναι τέτοια. Και φυσικά είναι και θέμα υδροδυναμικής αντίστασης, που κι αυτή όπως βλέπω... εεε (και 20χλγρμ βάρος μου φαίνεται μπόλικο).

    Ακόμα, το να αναζητάς το πιο γρήγορο μοτέρ ίσως δεν είναι καλή πρακτική διότι τα γρήγορα συνήθως έχουν χαμηλή ροπή και κατά συνέπεια θα πέφτουν κατακόρυφα οι στροφές του και θα υπερλειτουργεί χωρίς να προσφέρει κάτι, εκτός αν είναι πολύ ισχυρότερο.

    Χρειάζεσαι μικρή υδροδυναμική αντίσταση, σωστή προπέλα και ένα μοτέρ ισορροπημένο για τα προηγούμενα.

    συμφωνω, το μοτερ που εχει ειναι δυνατό, η προπέλα μικρή. προτείνω να βαλει μεγαλύτερη ή και 2 προπέλες σε σειρά στον ιδιο άξονα.
    το να αλλάξει μοτερ και μπαταρίες και esc ειναι μεγάλο κόστος

    https://www.ebay.com/itm/P40D47-Thre...EAAOSwrhhaMjeB

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Το μοτέρ που σου είπα είναι γαιδούρι και το έχω χρησιμοποιήσει σε πολλές εφαρμογές αλλά όχι σε νερό, οπότε δεν ξέρω. Η μπαταρία που έχεις δεν μπορεί να σου δώσει πολλά αμπέρ αλλά βλέπω και πολύ λεπτά καλώδια. Η κλίση που έχεις στον άξονα πολύ μεγάλη και η προπέλα μάλλον πολύ μικρή. Σίγουρα δεν γυρνάει σαν τρελλή αλλά δεν κουνιέται το σκάφος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    20 κιλά συνολικό βάρος είναι 2 σακούλες ψώνια για να καταλάβουμε το μέγεθος εκτοπίσματος νερού που έχει να αντπαλέψει το μοτέρ . Θα πρότεινα ανακατασκευή σκάφους σε catamaran .

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    εγω εκανα μια απλη σκεψη , ειδα το μοτερ που λες και γραφει 113w, ειδα και τα κιλα που λες 20 ! γκουγκλαρα λοιπον watt to kg και στον πρωτο online calculator που πετυχα μαντεψε τι μου εβγαλε , οτι θελεις σχεδον 200w μοτερ ! με βαση αυτο και το
    και ότι πηγαίνει πηγαίνει
    υποθετω οτι με κανα 250w το ιδιο μοτερ θα πεταει (?) περαν του τι μπαταρια θα χρειαστει ...

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μοτέρ 12v-40W
    By vidas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-14, 11:40
  2. έλεγχος μοτέρ 12V
    By lpanosl in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-11, 22:14
  3. Feedback από brush DC μοτέρ
    By kpap in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-11, 15:15
  4. Controller για μοτέρ 12V DC
    By FalconX in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-09, 19:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας