Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Απίστευτο τριφασικό 3x25A

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Angry Απίστευτο τριφασικό 3x25A

    Καλησπέρα σας. Στο κοινόχρηστο της διόροφης κατοικιας(δεν τη λες πολυκατοικία) έχουμε τριφασικό 3x25A. Η πολυκατοικία είναι του 1977 περίπου. Ο μετρητής που είχε εγκαταστήσει τότε η ΔΕΗ είναι στα 3x20A της SIEMENS του 1964 νομίζω. Οι ασφάλειες του μετρητή λογικά θα πρέπει να είναι στα 20 με 25Α περίπου. Ωραία μέχρι εδώ! Όταν χτίστηκε η πολυκατοικία και έγιναν οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις στα διαμερίσματα και το κοινόχρηστο, ο ηλεκτρολόγος είχε βάλει αυτόν τον "πίνακα" ο οποίος παίρνει τρεις 35Α ασφάλειες DIII!!!. Lenovo_A1000_IMG_20170625_122254.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Στο κοινόχρηστο της διόροφης κατοικιας(δεν τη λες πολυκατοικία) έχουμε τριφασικό 3x25A. Η πολυκατοικία είναι του 1977 περίπου. Ο μετρητής που είχε εγκαταστήσει τότε η ΔΕΗ είναι στα 3x20A της SIEMENS του 1964 νομίζω. Οι ασφάλειες του μετρητή λογικά θα πρέπει να είναι στα 20 με 25Α περίπου. Ωραία μέχρι εδώ! Όταν χτίστηκε η πολυκατοικία και έγιναν οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις στα διαμερίσματα και το κοινόχρηστο, ο ηλεκτρολόγος είχε βάλει αυτόν τον "πίνακα" ο οποίος παίρνει τρεις 35Α ασφάλειες DIII!!!. Lenovo_A1000_IMG_20170625_122254.jpg
    ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;
    Κοινοποίησα αυτό το πρόβλημα που έχουμε στο κοινόχρηστο εδώ και 40 περίπου χρόνια. Απλά για να φαίνεται σαν πρόβλημα. Ξέρω δεν μπορώ να κάνω και πολλά, γιατί χρειάζεται να διακοπεί η παροχή που έχω και μετά να κάνω νέα στα 3x40A. όπως είναι τα πιο πολλά τριφασικά. Και γενικότερα θέλει επισκευή όλη η τριφασική του κοινοχρήστου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοινοποίησα αυτό το πρόβλημα που έχουμε στο κοινόχρηστο εδώ και 40 περίπου χρόνια. Απλά για να φαίνεται σαν πρόβλημα. Ξέρω δεν μπορώ να κάνω και πολλά, γιατί χρειάζεται να διακοπεί η παροχή που έχω και μετά να κάνω νέα στα 3x40A. όπως είναι τα πιο πολλά τριφασικά. Και γενικότερα θέλει επισκευή όλη η τριφασική του κοινοχρήστου.
    Τι; πρόβλημα έχεις με την υπάρχουσα κατάσταση

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Ποιο ειναι το "απιστευτο";
    Τα εχεις μπερδεψει. Τι σχεση εχουν τα 3χ40 με την 3χ25 παροχή και τις 20Α ασφαλείες. Τοτε ηταν συνηθισμένος μαχαιρωτις ασφαλοδιακοπτης.
    Στις ασφαλειοθηκες μπορουν να μπουν μητρες για περιορισμο διαστασης φυσιγκιου αν απαιτείται. Εχεις καποιο προβλημα με την εγκατασταση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ειναι το "απιστευτο";
    Τα εχεις μπερδεψει. Τι σχεση εχουν τα 3χ40 με την 3χ25 παροχή και τις 20Α ασφαλείες. Τοτε ηταν συνηθισμένος μαχαιρωτις ασφαλοδιακοπτης.
    Στις ασφαλειοθηκες μπορουν να μπουν μητρες για περιορισμο διαστασης φυσιγκιου αν απαιτείται. Εχεις καποιο προβλημα με την εγκατασταση;
    Δεν έχω μπερδέψει τίποτε. Μου έβαλαν τότε τον πίνακα για 3 35A ασφάλειες DIII. Ενώ θα έπρεπε να μου έβαζε ο ηλεκτρολόγος αντίστοιχο τριφασικό για 3 ασφάλειες DII. Σαν αυτό που έβαζαν σε κάποια μοτέρ. Ευτυχώς δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι τώρα έχω γενικές DIII 35A ενώ ο μετρητής τρεις των 25Α. Δηλαδή αν έχω κάποιο θέμα, πρώτες θα καούν του μετρητή γιατί είναι μικρότερες σε Α από τις γενικές της εγκατάστασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι; πρόβλημα έχεις με την υπάρχουσα κατάσταση
    Ευτυχώς κανένα, επειδή στο κοινόχρηστο είναι συνδεμένα μόνο ο αυτόματος του κλιμακοστασίου και ο λέβητας. Ανελκυστήρα δεν έχουμε. Θέλω να πώ ότι δεν έχουμε μεγάλες καταναλώσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς κανένα, επειδή στο κοινόχρηστο είναι συνδεμένα μόνο ο αυτόματος του κλιμακοστασίου και ο λέβητας. Ανελκυστήρα δεν έχουμε. Θέλω να πώ ότι δεν έχουμε μεγάλες καταναλώσεις
    Βλέπε 5 ροστ

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    με το συμπάθιο κιόλας.... αλλά δουλειά δεν είχε ο διάολος... 40 χρονιά τώρα, όπως λες και τώρα σε βρήκε το απίστευτο?? πόσο δύσκολο είναι πιστεύεις να βάλεις 25Α ασφάλειες για να σωθείς και να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια?
    φιλικά πάντα... άλλα μου φαίνεται πολύ τραγικός ο τρόπος που μιλάς για " αυτό το πρόβλημα που έχετε στο κοινόχρηστο εδώ και 40 περίπου χρόνια και το κοινοποίησες απλά για να φαίνεται σαν πρόβλημα." wtf did i just read?

    2 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το συμπάθιο κιόλας.... αλλά δουλειά δεν είχε ο διάολος... 40 χρονιά τώρα, όπως λες και τώρα σε βρήκε το απίστευτο?? πόσο δύσκολο είναι πιστεύεις να βάλεις 25Α ασφάλειες για να σωθείς και να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια?
    φιλικά πάντα... άλλα μου φαίνεται πολύ τραγικός ο τρόπος που μιλάς για " αυτό το πρόβλημα που έχετε στο κοινόχρηστο εδώ και 40 περίπου χρόνια και το κοινοποίησες απλά για να φαίνεται σαν πρόβλημα." wtf did i just read?
    Αν μου βρεις ασφάλειες DIII που να είναι στα 25Α ευχαρίστως. Αλλά οι DIII ξεκινούν από τα 35Α. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο πέρα από το να παω στη ΔΕΗ, να διακόψω την ήδη υπάρχουσα σύνδεση, μετά να αλλάξω πίνακα του κοινοχρήστου, να μπουν νεα καλωδια παροχης και να ζητησω μεγαλυτερο τριφασικό (πχ 3x40A).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τριφασικό ρεύμα
    By JON567 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-17, 15:44
  2. τριφασικό με διαφορετικές ασφάλειες?
    By kostastnt in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 13:18
  3. απίστευτο φορητό κολλητήρι!!!
    By Killo_Watt in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-12, 13:52
  4. Ερωτηση θεωριας (τριφασικά)
    By oui33 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-05, 02:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας