Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Βοήθεια σε compensation capacitor του LM301AN

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή Βοήθεια σε compensation capacitor του LM301AN

    Παλεύω τόσες μέρες να σταθεροποιήσω την απόδοση του LM301AN στην βαθμιαία έξοδο του αλλά δεν το πετυχαίνω σε όλες τις συνθήκες.
    Επισυνάπτω απο τo Datasheet της T.I. τις σελίδες με το ζουμί των λεπτομερειών (Υποδείξεων εφαρμογής ) αλλά δεν έχω τις γνώσεις να τις εφαρμόσω και να επιλέξω την καταλληλότερη με τις σωστές τιμές.
    Στις εισόδους του συγκρίνω τάσεις 13,5 - 15 Βολτ έντασης 75-85 mA και αναμένω έξοδο σταδιακά μειούμενη ή αυξανόμενη και όχι με ξαφνική μετάπτωση από high σε low και το αντίστροφο.
    Όταν τα δύο ρεύματα είναι σε επίπεδα έως 600mA τότε το εύρος τάσης των inputs είναι γύρω στα 75mV , αλλά σε μεγαλύτερης έντασης ρεύμα (π.χ. 1,2 Α) αυξάνει ανάλογα και το εύρος σύγκρισης των inputs σε 200 - 300mV και χάνει την προοδευτικότητα της η έξοδος, και ξαφνικά σε κάποια επίπεδα (;; μεταπίπτει από high σε low.
    Υπάρχει λύση ;;;

    LM301 data11.jpgLM301 data12.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλεύω τόσες μέρες να σταθεροποιήσω την απόδοση του LM301AN στην βαθμιαία έξοδο του αλλά δεν το πετυχαίνω σε όλες τις συνθήκες.
    Επισυνάπτω απο τo Datasheet της T.I. τις σελίδες με το ζουμί των λεπτομερειών (Υποδείξεων εφαρμογής ) αλλά δεν έχω τις γνώσεις να τις εφαρμόσω και να επιλέξω την καταλληλότερη με τις σωστές τιμές.
    Στις εισόδους του συγκρίνω τάσεις 13,5 - 15 Βολτ έντασης 75-85 mA και αναμένω έξοδο σταδιακά μειούμενη ή αυξανόμενη και όχι με ξαφνική μετάπτωση από high σε low και το αντίστροφο.
    Όταν τα δύο ρεύματα είναι σε επίπεδα έως 600mA τότε το εύρος τάσης των inputs είναι γύρω στα 75mV , αλλά σε μεγαλύτερης έντασης ρεύμα (π.χ. 1,2 Α) αυξάνει ανάλογα και το εύρος σύγκρισης των inputs σε 200 - 300mV και χάνει την προοδευτικότητα της η έξοδος, και ξαφνικά σε κάποια επίπεδα (;; μεταπίπτει από high σε low.
    Υπάρχει λύση ;;;
    Κάποια πράγματα έρχονται σε αντιπαράθεση μεταξύ τους νομίζω ή κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά.
    Από τη στιγμή που θέλεις να συγκρίνεις δύο τάσεις μεταξύ τους τότε το αποτέλεσμα της σύγκρισης είναι "κβαντισμένο" (ή μία τάση θα είναι μεγαλύτερη ή άλλη).
    Εσύ μήπως θέλεις να πάρεις μια τάση εξόδου ανάλογη με τη διαφορά των τάσεων εισόδου (διαφορική ενίσχυση);

    Μπορείς να μας επισυνάψεις το σχηματικό πάνω στο οποίο δουλεύεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μήπως θέλεις να πάρεις μια τάση εξόδου ανάλογη με τη διαφορά των τάσεων εισόδου (διαφορική ενίσχυση);
    Μπορείς να μας επισυνάψεις το σχηματικό πάνω στο οποίο δουλεύεις;
    Μπράβο αυτό θα ήθελα !!! Τελικά το κατάφερα μετά απο πολλές δοκιμές αλλά θα ήθελα να έχω αντιληφθεί και τι θα μπορούσα να κάνω βάση θεωρίας και όχι ψαχουλεύοντας. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αυτό φτιάχνω http://www.hlektronika.gr/forum/show...ht=lm338+lm301
    και θα ήθελα να είναι άρτια υποστηριγμένο από θεωρητικής πλευράς και όχι ότι νάναι !!! Ήδη βελτίωσα και αυτό που δείχνω στο τέλος και επειδή θέλω να το παρουσιάσω ως πλήρη κατασκευή, εμπεριστατωμένο άρθρο και κύκλωμα θα ήθελα να ξέρω τι περιγράφω ακριβώς.
    Φαντάσου ότι κάποια στιγμή είχα δυο αντιστάσεις με το ένα ποδαράκι πάνω στις εισόδους και το άλλο ελευθερο και το LM301 τρελλαινόταν και επηρεαζόταν από την παραμικρή επαφή με πολύμετρο , χερι κλπ Άρα κάποιον πυκνωτή ήθελε κάπου και σε κάποια τιμή άγνωστη σε μένα που όμως το περιγράφει το datasheet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου ότι κάποια στιγμή είχα δυο αντιστάσεις με το ένα ποδαράκι πάνω στις εισόδους και το άλλο ελευθερο και το LM301 τρελλαινόταν και επηρεαζόταν από την παραμικρή επαφή με πολύμετρο , χερι κλπ Άρα κάποιον πυκνωτή ήθελε κάπου και σε κάποια τιμή άγνωστη σε μένα που όμως το περιγράφει το datasheet.
    Οι είσοδοι των τελεστικών ενισχυτών (όπως και των mosfet) έχουν πάρα πολύ μεγάλη αντίσταση.
    Το γεγονός αυτό είναι καλό επειδή δεν επιβαρύνουν τις προηγούμενες βαθμίδες αλλά από την άλλη το παραμικρό ρεύμα ή φορτίο είναι ικανό να δημιουργήσει ικανές στάθμες τάσης που θα "απορυθμίσουν" την έξοδο.

    Είναι σχεδόν κανόνας να μην αφήνουμε ελεύθερες εισόδους με υψηλή αντίσταση σε όλα τα ολοκληρωμένα και για να μην προκαλέσουμε προβλήματα στη λογική λειτουργία του κυκλώματος αλλά και για να μην "κάψουμε" το ολοκληρωμένο από τυχαία φορτία (πχ στατικός ηλεκτρισμός κτλ).

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ, αν και πάλι εχω στο τελευταίο μου σχέδιο 2 αντιστάσεις 100Κ ελεύθερες ως Test Points και δεν έχω πρόβληματα τέτοια αλλά από έκδοση σε έκδοση κάτι νέο μου συμβαίνει.
    Αφήνω δλδ 1000pF (ως έχει) compensation capacitor και δεν βάζω κάποιον άλλο πυκνωτή ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς το "προβλημά" σου απαιτεί αρκετή μελέτη (όπως κι όλα τα αναλογικά κυκλώματα με τελεστικούς ενισχυτές) και δεν υπάρχει αρκετός χρόνος για γρήγορες απαντήσεις.
    Διάβασε όσα περισσότερα πράγματα μπορείς για τους τελεστικούς ενισχυτές:

    http://www.analog.com/en/education/e...-handbook.html

    Μάθε τους όρους "υστέρηση", "οδήγηση", "ανάδραση".

    Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και δεν έχω μελετήσει καλά το σχηματικό που έχεις στο άλλο thread. Χοντρικά θέλεις να ελέγχεις κάποια τάση φόρτισης και να κόβεις τη φόρτιση όταν πιάσεις συγκεκριμένη τιμή στην τάση της μπαταρίας; Το πρόβλημα προκαλείται από πρόβλημα στον σταθεροποιητή ή στον τελεστικό;

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε όσα περισσότερα πράγματα μπορείς για τους τελεστικούς ενισχυτές:

    http://www.analog.com/en/education/e...-handbook.html

    Μάθε τους όρους "υστέρηση", "οδήγηση", "ανάδραση".

    Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και δεν έχω μελετήσει καλά το σχηματικό που έχεις στο άλλο thread. Χοντρικά θέλεις να ελέγχεις κάποια τάση φόρτισης και να κόβεις τη φόρτιση όταν πιάσεις συγκεκριμένη τιμή στην τάση της μπαταρίας; Το πρόβλημα προκαλείται από πρόβλημα στον σταθεροποιητή ή στον τελεστικό;
    Το θέμα είναι ότι διαβάζω στα αγγλικά και χωρίς πλήρη γνώση και της ορολογίας κάπου σκαλώνω. Το LM301 (και μόνον αυτό) έχει δυο τρια πιν compensation και μου είναι λίγο δυσνόητα. Την υστέρηση την έχω καταλάβει γενικά και εφαρμόσει αλλού με επιτυχία. Θέλω να παίρνω μια διαφορική έξοδο εκεί είναι το θέμα μου.
    Θα ψάξω για διαφορική έξοδο, differential output , OK.
    Ευχαριστώ πολύ πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 17:27
  2. Bootstrap capacitor
    By SProg in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-15, 14:20
  3. Differential Capacitor ???
    By bchris in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-13, 10:09
  4. 4 pin capacitor
    By eleozz in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-11, 16:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας