Γεια σας,
θα ήθελα κάποια βοήθεια για την μείωση των σπινθηρισμών και συνεπώς την φθορά σε ρελε και τερματικούς διακόπτες, σε 2 αυτοματισμούς με μοτέρ.
Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα ότι μια λύση είναι η χρήση RC κυκλώματος (snubber) είτε παράλληλα στο μοτέρ είτε στις επαφές (ρελε, διακόπτες), αλλά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα ως προς τον υπολογισμό των τιμών των εξαρτημάτων.
Οπότε θα ήθελα μια βοήθεια για τον υπολογισμό των τιμών αυτών.
Στο ένα από τα δύο κυκλώματα αυτοματισμού, η ιδιαιτερότητά του είναι ότι το μοτέρ είναι τριφασικό και χρησιμοποιείται σε μονοφασικό δίκτυο με την συνδεσμολογία Steinmentz (σύνδεση Τρίγωνο) με εναλλαγή της φοράς περιστροφής. Επισυνάπτω το σχέδιο του αυτοματισμού που έχω φτιάξει, όπως είναι τώρα και δουλεύει και το σχέδιο με το RC κύκλωμα που υποθέτω ότι έτσι πρέπει να τοποθετηθεί. Ο αυτοματισμός ανοίγει και κλείνει μια πόρτα με τη χρήση ενός χρονοδιακόπτη.
Αυτοματισμος Μοτερ.jpg Αυτοματισμος με snubber.jpg Τα στοιχεία του Μοτέρ: 20180128_153144.jpg
Θα ήθελα την βοήθειά σας στον υπολογισμό των τιμών του RC κυκλώματος αλλά και αν είναι σωστή η συνδεσμολογία αυτού στον αυτοματισμό όπως φαίνεται στο δεύτερο επισυναπτόμενο σχέδιο.
Τέλος ο δεύτερος αυτοματισμός είναι ενός φίλου που το χρησιμοποιεί σε λεβητοστάσιο στο σπίτι του. Ουσιαστικά ένα PLC ελέγχει ένα μοτέρ, για την τροφοδοσία καύσιμης ύλης, μέσω ενός ρελε. Το μοτέρ δουλεύει για 11 δευτερόλεπτα και σταματάει για 5 δευτερόλεπτα. Του πρότεινα, λόγω των πολλών μεταγωγών των επαφών του ρελε, να χρησιμοποιήσει SSR ρελε αλλά μου ζήτησε να δοκιμάζαμε και τη χρήση του RC κυκλώματος. Οπότε και εδώ θέλω τον υπολογισμό των τιμών του RC κυκλώματος. Τα στοιχεία του μοτέρ του είναι αυτά: moter axilleas.jpg
Θα εκτιμούσα την όποια βοήθειά σας. Ευχαριστώ