Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Arc Suppression σε αυτοματισμό με Μοτέρ Μονοφασικού Εναλλασσομένου Ρεύματος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή Arc Suppression σε αυτοματισμό με Μοτέρ Μονοφασικού Εναλλασσομένου Ρεύματος

    Γεια σας,
    θα ήθελα κάποια βοήθεια για την μείωση των σπινθηρισμών και συνεπώς την φθορά σε ρελε και τερματικούς διακόπτες, σε 2 αυτοματισμούς με μοτέρ.
    Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα ότι μια λύση είναι η χρήση RC κυκλώματος (snubber) είτε παράλληλα στο μοτέρ είτε στις επαφές (ρελε, διακόπτες), αλλά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα ως προς τον υπολογισμό των τιμών των εξαρτημάτων.
    Οπότε θα ήθελα μια βοήθεια για τον υπολογισμό των τιμών αυτών.
    Στο ένα από τα δύο κυκλώματα αυτοματισμού, η ιδιαιτερότητά του είναι ότι το μοτέρ είναι τριφασικό και χρησιμοποιείται σε μονοφασικό δίκτυο με την συνδεσμολογία Steinmentz (σύνδεση Τρίγωνο) με εναλλαγή της φοράς περιστροφής. Επισυνάπτω το σχέδιο του αυτοματισμού που έχω φτιάξει, όπως είναι τώρα και δουλεύει και το σχέδιο με το RC κύκλωμα που υποθέτω ότι έτσι πρέπει να τοποθετηθεί. Ο αυτοματισμός ανοίγει και κλείνει μια πόρτα με τη χρήση ενός χρονοδιακόπτη.
    Αυτοματισμος Μοτερ.jpg Αυτοματισμος με snubber.jpg Τα στοιχεία του Μοτέρ: 20180128_153144.jpg
    Θα ήθελα την βοήθειά σας στον υπολογισμό των τιμών του RC κυκλώματος αλλά και αν είναι σωστή η συνδεσμολογία αυτού στον αυτοματισμό όπως φαίνεται στο δεύτερο επισυναπτόμενο σχέδιο.
    Τέλος ο δεύτερος αυτοματισμός είναι ενός φίλου που το χρησιμοποιεί σε λεβητοστάσιο στο σπίτι του. Ουσιαστικά ένα PLC ελέγχει ένα μοτέρ, για την τροφοδοσία καύσιμης ύλης, μέσω ενός ρελε. Το μοτέρ δουλεύει για 11 δευτερόλεπτα και σταματάει για 5 δευτερόλεπτα. Του πρότεινα, λόγω των πολλών μεταγωγών των επαφών του ρελε, να χρησιμοποιήσει SSR ρελε αλλά μου ζήτησε να δοκιμάζαμε και τη χρήση του RC κυκλώματος. Οπότε και εδώ θέλω τον υπολογισμό των τιμών του RC κυκλώματος. Τα στοιχεία του μοτέρ του είναι αυτά: moter axilleas.jpg
    Θα εκτιμούσα την όποια βοήθειά σας. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    για το snubber που βλεπεις αντίσταση 120Ω 10W , πυκνωτή 0.1μF 280 - 400V πολυπροπυλένιου , αυτά εχει το δικο μου μοτερ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    οι τερματικοι ελεγχουν την παροχη των κινητηρων?δεν ελεγχουν το πηνιο των ρελε?ρελε να υποθεσω λυχνιας?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι τερματικοι ελεγχουν την παροχη των κινητηρων?δεν ελεγχουν το πηνιο των ρελε?ρελε να υποθεσω λυχνιας?
    Ναι οι τερματικοι ελεγχουν την παροχη. Το ρελε ειναι μονο για την εναλλαγη της περιστροφης. Ξερω το καλυτερο ηταν να βαλω και ρελε που να ελεγχονται απο τους μικροδιακοπτες, αλλα θα το κανω καποια στιγμη. Λεω να μην βαλω λυχνιας οπως το ηδη υπαρχων αλλα να βαλω το RELPOL RM87.1012

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το snubber που βλεπεις αντίσταση 120Ω 10W , πυκνωτή 0.1μF 280 - 400V πολυπροπυλένιου , αυτά εχει το δικο μου μοτερ..
    Ναι καπως ετσι θα το εκανα. Αλλα ποιες τιμες για το δικο μου μοτερ; Και οταν θα γινεται η εναλλαγη περιστροφης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αυτά τα ρελε δεν είναι κατάλληλα για κινητήρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Οποτε θα καταφυγω στα ρελε λυχνιας. Ως προς τον υπολογισμο των τιμων των εξαρτηματων του snubber, υπαρχει καποιος τυπος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Εγω πιστευω οτι ψαχνεσαι χωρις λογο..180w μοτερ ειναι τι σπινθηρα να κανει και ποσο προβλημα να δημιουργησει..Οποτε ειχα βλαβη σε καυστηρα πελλετ ηταν επειδη καηκε το μοτερ ανακυκλοφοριας καυσαεριων λογω θερμοκρασιας,ποτε δεν ειδα ρελε τροφοδοσιας να εχει προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (04-02-18)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Απάντηση στο ερώτημά σου θα βρεις στα παρακάτω, πίνακες νομίζω δεν υπάρχουν

    https://electronics.stackexchange.co...ubber-circuits

    https://e2e.ti.com/blogs_/b/powerhou...in-seven-steps

    http://www.cde.com/resources/technic...ers/design.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    απο λαθος αναφερα οτι τα ρελε δεν ειιναι καταλληλα για το κινητηρα(θυμομουν οτι ειναι 1,8kw)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιστροφή μονοφασικού κινητήρα
    By timekeeper in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 17:10
  2. μετατροπη arc welding σε TIG
    By marios7 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 20:47
  3. Κύκλωμα ελέγχου ρεύματος σε μοτέρ DC
    By hatziman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-11, 12:37
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 23:15
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 21:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας