Σελίδα 22 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 12 20 21 22 23 24 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 211 έως 220 από 283

Θέμα: ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ HLEKTRONIKA.GR

  1. #211
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Ενα εξάμηνο για νέο προϊόν μου φαίνεται πολύ λογικός χρόνος έως λίγο (ειδικά αν χρειαστεί να πάρει πιστοποιήσεις).

    Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι υπάρχει περίπτωση να κατασκευαστεί πλακέτα (πχ σαν αυτη του μηχανήματος του Steve) μέσα σε μερικές ημέρες και μάλιστα απο ένα άτομο;

    Κάτι χάνω στη συζήτηση μου φαίνεται, ίσως στα καράβια να υπάρχουν πολλές και απλές πλακέτες για αυτόν ακριβώς το λόγο (γρηγορη αντικατασταση/επισκευη).

    Και το να δουλέυουν πολλά άτομα σε ένα project είναι πολύ φυσιολογικό και αρκετά διακριτοι οι ρόλοι ενός προγραμματιστή embeded από έναν hardware designer.

    Ξεφύγαμε από το θέμα και δυστυχώς, ίσως θα έπρεπε να ανοίξει νέο θέμα για design.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  2. #212
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... δουλεύω και δεν φτιάχνω πυραύλους ούτε κάτι φοβερό.
    Μία και το ανέφερες ως σημείο αναφοράς, ευκαιρία να σου πω ότι μου "έτυχε" να το ζήσω και αυτό.

    Παναγιώτη, είναι διαφορετικά πράγματα. Το θέλω να δουλέψει χθες, με το να κάνουμε κάτι σε έξι μήνες.
    Το ένα αναφέρεται σε πραγματικό χρόνο, σε πράγματα που ήδη δουλεύουν και το άλλο στην κατασκευή και παραγωγή μηχανήματος σε εύλογο χρονικό διάστημα.
    Αρα δεν υπάρχει λόγος να το υποτιμά κανείς, είτε γιατί δεν το κατέχει είτε στο βωμό του νεωτερισμου.
    Το σκεπτικό: χάλασε, το αλλάζουμε, η αγοράζουμε όλο το υποσυγκρότημα προήλθε από το "νέο" σκεπτικό του τύπου : χάλασε το κινητό, θα πάρω άλλο, για 100€ δεν αξίζει να ασχοληθώ.
    Όταν όμως μιλάμε για μηχανήματα που αγοράζονται μια φορά και ίσως αποπληρωθούν από τον γιο που παρέλαβε την επιχείρηση, τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά.
    Έχω δει φυσικά και εγχώριες προσπάθειες σχεδιασμού και αντικατάστασης των ηλεκτρονικών τους, λόγω μη ύπαρξης ανταλλακτικών. Όταν το δεις προσεκτικά και από κοντά θα ανακαλύψεις τις μισές λειτουργίες, και ειδικά τις ασφαλιστικές, να μην υπάρχουν όπως στο αρχικό που σχεδίασαν οι παππούδες του προηγούμενου αιώνα.
    Όσοι λοιπόν την υποτιμούν και νομίζουν ότι θα λύσουν το πρόβλημα, είτε σχεδιάζοντας κάτι είτε αγοράζοντας το ανταλλακτικό, θέλω να τους δω πόσο καλοί σχεδιαστές η πόσο χουβαρντάδες είναι όταν χαλάσει πχ η ηλεκτρονική τους ανάφλεξη που κάνει 1500-2000€
    Το σκεπτικό αυτό το έχει ο Γερμανός, που με το εισόδημα του αλλά και την πολιτική στήριξης της εγχώριας βιομηχανίας αλλάζει αυτοκίνητα κάθε τρία χρόνια. Έτσι πέρασε και στην ψωροκώσταινα.
    Από την άλλη ο Αμερικανός η ο Ρώσος δεν αφήνει τίποτα να πάει χαμένο, και βλέπεις το γκαράζ να είναι βασικός χώρος και εργαλείο του σπιτιού του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 17-02-18 στις 20:39

  3. #213
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Το ότι οι διακριτοί ρόλοι και η ειδίκευση έχουν καλύτερο αποτέλεσμα είναι το μόνο σίγουρο
    *εφόσον υπάρχει και ένα σωστά δομημένο πλαίσιο στο οποίο γίνεται και ανταλλαγή γνώσεων ώστε να υπάρξει καλύτερη συνεργασία
    Φυσικά εξαρτάτε και απ' την δυναμική της επιχείρησης αλλά ειδικά στην χώρα μας πιστεύω εύκολα βρίσκεις άτομα με χαμηλό μισθό που έχουν την δυνατότητα να βοηθήσουν αυτόν που μέχρι τώρα "άλλαζε στολές" και ταυτόχρονα να βρίσκονται και σε άλλα μη απαιτητικά πόστα ή σε πόστα με περιοδικό φόρτο εργασίας έτσι ώστε να εφαρμώσεις το μοντέλο και σε μικρότερα project.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #214
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα εξάμηνο για νέο προϊόν μου φαίνεται πολύ λογικός χρόνος έως λίγο (ειδικά αν χρειαστεί να πάρει πιστοποιήσεις).
    οχι και λογικο, ειναι σεναριο εκτος τοπου και χρονου.
    Οι πιστοποιησεις επισεις βγαινουν αρκετα γρηγορα.


    Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι υπάρχει περίπτωση να κατασκευαστεί πλακέτα (πχ σαν αυτη του μηχανήματος του Steve) μέσα σε μερικές ημέρες και μάλιστα απο ένα άτομο;
    κοιτα, αν δεν παιρνει επισκευη η δεν υποστηριζεται ποιος τη χεζει την πλακετα? το θεμα ειναι να δουλεψει το μηχανημα οχι ντε και καλα με τη συγκεκριμενη πλακετα.
    η πιο ευκολη και γρηγορη λυση που μου ρχεται στο μυαλο για τη συγκεκριμενη ειναι plc + controllers +οτι interphases μπορει να χρειαζονται στη συγκεκριμενη περιπτωση. ολα πιστοποιημενα marine και δινεις στο νηογνωμονα για πιστοποιηση μονο το σχεδιο σου και το προγραμμα ωστε να την παρεις σε μερικες μερες.
    Οσον αφορα το σεναριο "πλακετα", ΦΥΣΙΚΑ και την κατασκευαζει ενα ατομο (οκ, ισως δινει το τυπωμενο να του το φτιαξουν η ισως ζητησει βοηθεια για κανα προγραμματισμο microcontroller αλλα μεχρι εκει).



    Κάτι χάνω στη συζήτηση μου φαίνεται, ίσως στα καράβια να υπάρχουν πολλές και απλές πλακέτες για αυτόν ακριβώς το λόγο (γρηγορη αντικατασταση/επισκευη).
    στα καραβια υπαρχουν τα παντα, απο τις απλες πλακετες που λες μεχρι δικτυα υπολογιστων, και η καθε περιπτωση παιρνει διαφορετικη αντιμετωπιση.
    Οταν σε φωναζουν να φτιαξεις πχ το καζανι, αυτο που πρεπει να λειτουργησει με βαση τις προδιαγραφες του ειναι το καζανι κι οχι η πανω δεξια πλακετα με το Χ ολοκληρωμενο... αν μπορεις να φτιαξεις την πλακετα καλως. Αν δεν φτιαχνεται παλι καλως, κανεναν δεν τον ενδιαφερει το πως θα λειτουργησει κατι, καντοι και με μαγικα! Το καζανι ειναι που πρεπει να λειτουργησει και να περασει επιθεωρησεις ως προς την σωστη του λειτουργια, οχι οι πλακετες.

    Και το να δουλέυουν πολλά άτομα σε ένα project είναι πολύ φυσιολογικό και αρκετά διακριτοι οι ρόλοι ενός προγραμματιστή embeded από έναν hardware designer.
    ειλικρινα με συγκινεις ρε φιλε
    δε λεω οτι εχεις αδικο... αλλα...


    btw ειμαστε εντελως εκτος θεματος η μου φαινεται?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 17-02-18 στις 11:47

  5. #215
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι οι διακριτοί ρόλοι και η ειδίκευση έχουν καλύτερο αποτέλεσμα είναι το μόνο σίγουρο
    ποτε μη βαζεις το χερι σου στη φωτια για τιποτα...
    απλα δε θα πρεπε να κανουμε εδω αυτη τη συζητηση αλλα να ανοιξουμε δικο της θεμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #216
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Οσον αφορα το σεναριο "πλακετα", ΦΥΣΙΚΑ και την κατασκευαζει ενα ατομο (οκ, ισως δινει το τυπωμενο να του το φτιαξουν η ισως ζητησει βοηθεια για κανα προγραμματισμο microcontroller αλλα μεχρι εκει).
    μέχρι στιγμής σχεδιάζω τη πλακέτα, γράφω πρόγραμμα για mcu και πρόγραμμα configuration ή οτι χρειαστεί για data monitor σε java.
    Αυτο δεν σημαίνει οτι τα ξέρω όλα, υπάρχουν και τομείς των ηλεκτρονικών με πολύ βάθος, άλλο σχεδιάζω πλακέτα για εναν αυτοματισμό και άλλο σχεδιάζω μητρική υπολογιστή, high speed ή RF . Αλλο γράφω κώδικα προτοκόλο επικοινωνίας custom και άλλο γράφω κώδικα για AI.

    - Αν παρόλα αυτά, η Ελλάδα κρύβει έναν σχεδιαστικό παράδεισο, τον οποίο δεν πήρα χαμπάρι, "θα πεθάνω" όπως έλεγε και η Μίτση του Λαζόπουλου.
    μονο και μονο απο το πολυτεχνείο της πάτρας εχουν δημιουργηθεί πάρα πολλές εταιρείες σχεδιασμού IC

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 17-02-18 στις 12:06

  7. #217
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Μα άλλο το "φτιάχνω κάτι για να το βγάλω στην αγορά" κι άλλο το "κάνω ένα μηχάνημα που χάλασε να λειτουργήσει" (ή σε κάτι που ήδη λειτουργεί προσθέτω νέες δυνατότητες γιατί άλλαξε κάποιος κανονισμος).
    Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα και νομίζω η συζήτηση που αναπτύχθηκε στα τελευταία μυνήματα αφορούσε το παράδειγμα του Στιβ κι οχι την παραγωγη .νέου προϊόντος που θα βγει στην αγορά. Όπως επισεις άλλο το "παίρνω πιστοποιήσεις από το μηδέν" κι άλλο το "παίρνω πιστοποιήσεις για κάτι που έχει ήδη πιστοποιηθεί ο τρόπος λειτουργίας του και αλλάζει κάποιο μέρος το οποίο θα κάνει ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες η καποιες φορες ισως και επιπλεον μερικες περισσοτερες".


    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 17-02-18 στις 14:34

  8. #218
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    btw ειμαστε εντελως εκτος θεματος η μου φαινεται?
    Και εγώ αυτό βλέπω ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (17-02-18)

  10. #219
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ημουν λιγο απότομος και ζητω συγνώμη Γιωργο,, συνχωρεσε την παρόρμηση των νιάτων έναντι στην υπομονή των πιο ώριμων......πάντως σε εσένα προσωπικά ημουν λίγο απότομος και συνχωρα με.
    Πλήρως αποδεκτή η 'συγγνώμη' σου!!! ...Έχεις χάσει προφανώς και κάποια 'επεισόδια' με εμένα πριν κάποια χρόνια. Ο νευρολόγος, που με παρακολουθεί, και μετά από κάποια πολύ επικίνδυνη κρίση στην επιληψία μου (πηγαίνοντας προς τη δουλειά μου τότε, θεώρησα καλό να περάσω τον Κηφισό κάθετα, τελείως ασυνείδητα... Με αυτόματο πιλότο! Ήμουν στη διασταύρωση του Κηφισού μη την Λένορμαν, ενώ την ώρα εκείνη, τόσον ο Κηφισός΄όσο και η Λένορμαν ήσαν στα 'High' τους. Καταλαβαίνεις, με όριο ταχύτητας 120, μια νταλίκα, θα μπορούσε ανετότατα να με στείλει έιτε στην έξοδο για Λαμία (από το ένα ρεύμα), είτε κατευθείαν στο Φαληρικό όρμο (από το άλλο ρεύμα). Ο γιατρός μου. λοιπόν θεωρώντας την κρίσην αυτή ιδιαίτερα σοβαρή, και μάλιστα ως "ένοχη κατά ζωής", όπως πραγματικά ήταν, μου φορτώνει στο ήδη υπάρχον κοκτέηλ και άνα ακόμα φοβερό/νεότατο φάρμακο!!! Είτε ξέχασε, είτε αμέλησε, είτε οτιδήποτε, πάντως δεν μου είπε ότι κάποια παρενέργεια του νέου φαρμάκου θα ήταν "Τρελλή Οργή", και συχνή "Απώλεια Ισορροπίας"! Ειδικά ο μεγάλος μου γιός έγινε αποδέκτης αυτής της οργής μου... Άλλαξα γιατρό, κι ένας του ΙΚΑ Καλλιθέας, όπου πήγα, όταν του περιέγραψα τις φάσεις, μου το αλλάζει αμέσως, φέρνοντάς με -δόξα τω Θεώ- στα φυσιολογικά μου και πάλι!
    Καταλαβαίνω λοιπόν από οργή, καθώς την έχω βιώσει εντονότατα, και πρόσφατα 'στο πετσί' μου!
    Σκέψου, όμως, κι εσύ... Έχεις βρει (με τις χίλιες προσπάθειες) κι εργάζεσαι σε μια δουλειά! Κι ενώ ο εργοδότης σου, οι χ-προϊστάμενοί σου, και οι ψ-συνάδελφοί σου θεωρούν ότι η όποια-κάποια ιδέα σου είναι πέρα ως πέρα λάθος!! Έχεις δύο εναλλακτικές επιλογές: 1) Είτε εγκαταλείπεις και χάνεις τη δουλειά σου (ίσως), είτε 2) Προσπαθείς μεθοδικά, με υπομονή και πραότητα, να αποδείξεις την ορθότητα της ιδέας σου! Πέρα από την απόφασή σου, σχετικά με την παραμονή-ή όχι, και την συμπεριφορά σου στο forum, να θυμάσαι, ότι αυτά που σου γράφω είναι προτάσεις γενικότερης ζωής.
    Να θυμάσαι: Δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω τον κόσμο 'με τα μάτια του Άλμπερτ Αϊνστάιν', ούτε με αυτά του Στήβεν Χόκινγκ, αν δεν έχω τον δείκτη νοημοσύνης, ή/και την θέση παρατήρησης του Κόσμου, που έχουν αυτοί!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....ειναι ολοφάνερο οτι οι διαχειριστές μας έχουν αφήσει να φτιάξουμε μόνοι μας το ηλεκτρονικά...
    Το έχω ξαναγράψει, ότι ένα σε καλό forum:
    1) Όσο αυξάντεται το πλήθος των μελών, τόσο μεγαλώνουν και οι ευθύνες των όποιων διαχειριστών.
    2) Οι όποιοι διαχειριστές, εκτός από τη συνεισφορά τους (ως μέλη) στην αλληλοβοήθεια, όπο μπορούν, είναι, όπως όλοι μας, Εθελοντές!! Αν εσύ, κι εγώ, χαλαλίζουμε χ-χρόνο από τον προσωπικό μας για την απλή αλληλοβοήθεια, την παρουσίαση κάποιων ιδεών μας, ή οτιδήποτε άλλο... Αυτοί πρέπει να είναι σε πολύ περισσότερη εγρήγορση! Κι εξηγούμαι: Μου έχει συμβεί κάποιες~αρκετές φορές, να διπλογράφεται ανάρτησή μου, επειδή εκείνη την ώρα η ΟΤΕΝΕΤ είπε να ρίξει έναν 'Τσάμικο' στο δίκτυο! Έχω στείλει, λοιπόν, όλες εκείνες τις φορές 'αναφορά'-με το τριγωνάκι, με αιτιολόγηση "διπλή εγγραφή μηνύματος".
    Σε κάποια συζήτησημε τον Λέπουρα (μάλλον), μου είχε πει, ότι όταν κάποιος δίνει αναφορά χτυπάει στους διαχειριστές συναγερμός, ή κάτι παρόμοιο (αν κατάλαβα καλά)! Οπότε, καταλαβαίνεις, πρέπει να είναι και 'στο πόδι' για έλεγχο του συναγερμού αναφοράς, για την αιτιολόγηση, για τις αρμόδιες ενέργειες κλπ κλπ.
    Πριν, λοιπόν, κρίνεις την όποια διαχειριστική ομάδα, στο όποιο forum, προσπάθησε να τους πλησιάσεις και να μάθεις περισσότερα για τον φόρτο ευθυνών/εργασίας τους, προκειμένου το όποιο HLEKTRONIKA.GR να γίνει όσο καλύτερο γίνεται.
    3) Να θυμάσαι, ότι είναι τρεις Εθελοντές, οικογενειάρχες, και εργαζόμενοι. Όπως επίσης δεν θυμάμαι να είδα κάπου, ότι κάποιος από αυτούς έχει δηλώσει ΘΕΟΣ! Αυτό, από μόνο του σημαίνει:
    "Μάγκες, όσες Γνώσεις, όσες Εμπειρίες, όση Πείρα κι αν έχουμε πλέον, εξακολουθούμε να μην είμαστε Τέλειοι!!! (Άσχετα από το τι γράφεται, σε αναρτήσεις προφανούς χαβαλέ! ) Κατά συνέπεια, ρίξ΄τε ιδέες (το σύστημα brainstorm των 'φίλων' μας Αμερικάνων), προκειμένου, όποια-κάποια από αυτές να κάνει το forum όλων μας πολύ καλύτερο!" Σίγουρα, θα υπάρξουν περισσότερες από μία, οι οποίες, θα κάνουν το forum απλώς 'καλύτερο'!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ημουν λιγο απότομος και ζητω συγνώμη Γιωργο,, συνχωρεσε την παρόρμηση των νιάτων έναντι στην υπομονή των πιο ώριμων....και συνχωρα με.
    Τέλος, για να ελαφρύνω, πάλι, λίγο, το κλίμα, θα σου απαντήσω όπως και αλλού:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  God forgives1.jpg Εμφανίσεις:  54 Μέγεθος:  99,0 KB

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #220
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ αυτό βλέπω ...
    οι ηλεκτρολόγοι φταίνε. αν δεν βρίσκονταν εδώ τώρα δεν θα γινόταν συζήτηση για πλακέτες.

    5 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 22 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 12 20 21 22 23 24 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-09, 19:33
  2. Πως μάθατε για το hlektronika.gr?
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-07, 01:05
  3. ας κανουμε το site καλυτερο
    By chros26_ in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-05, 11:43
  4. Βοηθεια σε ενα αρχαριο για ενα φωτορυθμικο
    By ZAX in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-04, 19:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας