Σελίδα 20 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 283

Θέμα: ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ HLEKTRONIKA.GR

  1. #191
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Αντιγραφη του ορισμου της παροιμιας ειναι.Προφανως δεν εισαι αρχηγος κανενός ούτε καποιος αλλος ειναι κατωτερος.

    Οι συντονιστες επιλεχτηκαν και μπορουν να κλειδωνουν συζητησεις και να αποτρεπουν κινησεις που ριχνουν το συνολικο επιπεδο του Forum.Προφανως για να ειμαστε και να γραφουμε αυτη τη στιγμη, καποιος/καποιοι κατι δεν εκαναν κατι σωστα, βαζω ολα τα μελη μεσα.


    Παραδειγμα: Πολλα αξιολογα και νεα (σε ηλικια) ατομα την 'εκαναν' ή τουλαχιστον δεν γραφουν καθολου πλεον. Δε μιλαω για ερασιτεχνες. Αυτο βεβαια δεν εχει σχεση μονο με τον συντονισμο αλλα με τη γενικη συμπεριφορα απο ολους, ειδικοτερα απο τους παλιους (ειδικα ηλικιων 4x/5x) και το τροπο που εκφραζονται.

    Προφανως τα ξερουν ολα (στον ισως πιο εξελισσόμενο τομεα πως γινεται αυτο δε ξερω).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #192
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φόρουμ έχει κατακλυστεί από ερασιτέχνες - ερασιτέχνες τζαμπατήδες , άσχετους με το αντικείμενο και ταυτόχρονα αγενείς εγωιστές - ξερόλες, με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Ότι ακριβώς βλέπω κάθε μέρα στο κατάστημα Ηλεκτρονικών της περιοχής μου, όταν έχω μπροστά μου κάποιον με την ξυριστική του μηχανή που θέλει φορτιστή και διαμαρτύρεται γιατί δεν ασχολούνται πολύ μαζί του, την θεία με τους πέντε αναπτήρες που ζητάει να τους γεμίσουν με αέριο, και εγώ είμαι πίσω τους στην ουρά και καίγομαι για το IGBT module που θα ενεργοποιήσει ένα μηχάνημα μισού εκατομμυρίου.
    Οι επαγγελματίες που έμειναν και μπορεί να πεί κάποιος μία κουβέντα είναι μετρημένοι στα πέντε δάχτυλα.
    Αντίθετα, η πλειονότητα είναι οι γενικολόγοι με τις εκατοντάδες συμμετοχές στα γενικά θέματα, χωρίς μέχρι τώρα απο τα λεγόμενά τους να γνωρίζει κανείς αν είναι ηλεκτρονικοί-ηλεκτρολόγοι-αυτοματιστές, και ανακατεύουν τους πάντες και τα πάντα, πολλές φορές σε επίπεδο τρόλ.
    Το φόρουμ είναι μια εικόνα της γειτονιάς μας, της καθημερινότητας μας, τίποτα λιγότερο.
    Προσωπικά, δε θα ήθελα να είναι απόλυτα σφιχτό και αυστηρό.
    Αν και πολύ συχνά ερεθίζεται η τεχνική μου λογική, εντούτοις θεωρώ ότι και τα άσχετα χρειάζονται για να μας χαλαρώνουν.
    Αν κάθε μήνα δεν μπει και κάποιος για να ρωτήσει τι πολύμετρο θα πάρει η για να παρουσιάσει τον τρόπο βαφής των αυγών με πορδές, και το αεικίνητο με την βενζίνη και το τσίπουρο, τότε νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά.
    Όπως και οι χαριτομενιές που γράφτηκαν στο παρόν θέμα.

    Εκ των πραγμάτων, είναι γεγονός οτι ο Λέπουρας είναι ο ποιο ενεργός από όλη την ομάδα. Είναι επίσης γεγονός ότι η διαχείριση δεν είναι κάτι εύκολο, και συνεπώς θα υπάρξουν στην διαχείριση πολλά θετικά, όπως και αρνητικά . Εξάλλου όλα είναι υποκειμενικά, και δεν μπορεί να οριστεί με ένα ναι η όχι, το σωστό και το λάθος.
    δηλαδή IGBT module αγοράζεις απο το μαγαζί της γειτονιάς ? που παίρνει η θεία μπαταρίες ?
    και μάλιστα για μηχάνημα μισού εκατομμυρίου ?
    για να μην βλέπεις τη θεία στην ουρά υπάρχει το mouser και το tme.

    Οταν λες επαγγελματίες που έμειναν ? ποιους εννωείς ? τους γέρους που έφτιαχναν τηλεοράσεις και δεν ξέρουν να διαβάσουν ενα datasheet ?
    Εγώ αν και σχετικά μικρός έχω καταλάβει οτι για να πεις οτι ξέρεις κάτι απο ηλεκτρονικά πρέπει να σχεδιάζεις και η σχεδίαση είναι ακριβό χόμπι και σπάνια δουλειά , οπότε είναι λιγικό οι περισσότεροι "επαγγελματίες" που βλέπεις το μονο που ξέρουν ειναι να αλλάζουν εξαρτήματα στη τύχη

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 16-02-18 στις 00:17

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-02-18)

  4. #193
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Απάντησες με ύφος ειρωνείας, χωρίς να κατανοήσεις, η μάλλον κατανοώντας αυτό που είχες προδιάθεση να κατανοήσεις.

    Προφανώς: η θεία έρχεται σε λάθος κατάστημα και ο παραλληλισμός είναι ότι: οι άσχετοι κατέκλυσαν το εδώ λάθος για αυτούς κατάστημα.
    Και προφανώς δεν εργάζεσαι στο αντικείμενο και δεν γνωρίζεις τι σημαίνει το: έκλεισε το μηχάνημα για μία βδομάδα γιατί περιμένουμε το υλικό απο το mouser, που δεν έχει ουρά και είναι και στη μισή τιμή, και το παραγγείλαμε απο το λαπτοπ χωρίς ουρά.
    Τώρα για τους σχεδιασμούς και τους υπόλοιπους ευγενείς πόθους - όνειρα του καθένα εδώ μέσα απο τη στιγμή που ανακάλυψε το εργαλείο simulator , αναμένουμε τις σχεδιάσεις.
    Εγώ ανακάλυψα μαχαίρια και ξυραφάκια σε ένα μαγαζί και με τη βοήθεια του youtube λέω να κάνω εγχειρήσεις.

    Άσχετος= ο μη έχων σχέση με το αντικείμενο
    Επαγγελματίας= ο έχων επάγγελμα το αντικείμενο και άρα ο έχων τις πιθανότητες να κατανοεί τι γράφει ο ίδιος η κάποιος άλλος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #194
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Αφού αρχίσαμε, πάλι, να πηγαίνουμε το θέμα στο ανάθεμα, επιτρέψτε μου να σμμετάσχω κι εγώ στον χαβαλέ! (Διότι ως γνωστόν, σας το δηλώνω απεριφράστως, δε κατ@@@σα στο πηγάδι! )
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Απλά βγήκα στη σύνταξη και είμαι ο κουστουμάτος που κάθεται απο πίσω και κινεί τα νήματα των εβραιομασονιωσιονιστοσατανιστών.
    Ο ένας έχει δηλώσει, αναμφιβόλως, συνταξιούχος, και κουστουμάτος, και κινών -εκ του υποβάθρου- τα νήματα των εβραιομασονιωσιονιστοσατανιστών. (Αδελφέ Leo, αυτό το τελευταίο, το κόκκινο, θά' θελα να σ' ακούσω, να το λες καμμιά ντουζίνα φορές, χωρίς ανάσα! Και μετά να πέσω στα γόνατα ικετεύοντάς σε ταπεινώς, να με διδάξεις: Πώς το κάνεις;)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......Μετά απο χρόνια ανακαλύπτω οτι τελικά είχαμε και συμφέροντα ... απο αυτό το ανοιχτό θέμα.
    Ε Σπύρο ?.....
    Γρηγόρη, όφειλες να γνωρίζεις, ότι: "Ουδέν κρυπτόν υπό τον Ήλιον!....Τουλάχιστον επί πολύ!" Κάποια στιγμή θα έβγαιναν 'στον αφρό' όλα τα υποχθόνια συμφέροντα και τα καταχθόνια σχέδιά σας!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......Μήπως είχαμε χορηγό ... την πολιτική "ηγεσία" της χώρας ?.....
    Μπαααα! Αυτό δεν το φαντάζομαι! Αυτοί οι χλεχλέδες αλλάζουν κάθε τρις και λίγο, οπότε θέλει πάρα πολύ τρέξιμο για να τα 'βρεις' με τους κάθε κεινούργιους.
    Το δύσκολο κόλπο, που αν το πετύχεις, θα σου κάνει την υπόλοιπη ζωή σου τελείως 'ευκολάκι', είναι να καταφέρεις να έχεις σταθερά συμφέροντα, από αυτούς που υποκινεί ο Leo... Τους εβραιομασονιωσιονιστοσατανιστές!! Άπαξ και κάνεις κολεγιά μ' αυτούς, θα σε στηρίξουν για να βγάλεις ακόμα και υδρίτες μεθανίου μέσα στο λιμάνι στης Σμύρνης, χωρίς να σ' ενοχλήσει ούτε Τουρκική βάρκα....Έτσι από περιέργεια, ρε αδελφέ!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και είναι, την έχω πιο μεγάλη...
    ....Ποιάάάάάά;;;;;;;;;
    Οφείλω να υποθέσω, ότι -σε πρωτοβάθμιο τουλάχιστον επίπεδο- οι δύο ΥπερΣυντονιστές μας δίνουν έντονα σημεία καμμένης φλάντζας!!!
    Η χαρακτηριστική οσμή και ολίγος καπνός αναδίδονταιι και από την οθόνη μου, αμέσως αφού μπω στη συγκεκριμένη σελίδα, και σε όποιο forum της.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...το μόνο που ζητάω είναι όταν κάποιος έχει ένα πραγματικό κόλλημα με κάποιον και κυρίως με εμένα να μου το λέει ξερά και ευθέως. ας είναι και δημόσια δεν με χαλάει. αν φταίω να ζητήσω και συγνώμη διότι άνθρωπος είμαι μπορεί να κάνω και λάθος. το να το φέρνει γύρο γύρο και να μην μου το λέει άμεσα να να μιλάμε περί ανέμων και υδάτων είναι τουλάχιστον παιδικό.

    έχω πει παλιότερα και το ξαναλέω. όταν προτείνουμε-απαντάμε κάτι κυρίως στα τεχνικά θέματα το να βάζουμε ένα <<ίσως, νομίζω, από όσο ξέρω, κλπ >>δεν είναι έλλειψη γνώσης ή αδυναμία αλά αφήνει και ένα έστω ελάχιστο περιθώριο ότι μπορεί κάτι να μην το είπαμε σωστά ή να μην το εκφράσαμε σωστά ή και μπορεί να μην το ξέραμε σωστά. κακό δεν είναι. θα είχαμε πολύ λιγότερες διαμάχες αν υπήρχε λίγη μετριοφροσύνη από τον καθένα που περιγραφή το πόσο μεγάλη την έχει .... την γνώση του....
    Πολλά ζητάς κι εσύ! Αυτοί είμαστε, κι άμα σ' αρέσουμε!.... Χεχεχεχεχεχε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ευχαριστώ και συγνώμη που σας ζάλισα με το ψώνιο μου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  God forgives1.jpg Εμφανίσεις:  50 Μέγεθος:  99,0 KB
    Ελπίζω να σε κάλυψα φίλτατε... Χεχεχεχε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #195
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς: η θεία έρχεται σε λάθος κατάστημα και ο παραλληλισμός είναι ότι: οι άσχετοι κατέκλυσαν το εδώ λάθος για αυτούς κατάστημα.
    Θεία σε κατάστημα για επαγγελματίες δεν έχω δει.
    Επαγγελματίες που μοιάζουν με...θείες (αλλά προφανώς δεν το 'χουν συνειδητοποιήσει καθώς η καμήλα δεν βλέπει ποτέ τη δική της καμπούρα) και ξέρουν όσα κι οι θείες πάνω στα ηλεκτρονικά, έχω δει.

    Αφού δεν σου αρέσει το παρόν φόρουμ, άνοιξε ένα δικό σου.
    Που να δέχεται τους σχετικούς και μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 16-02-18 στις 13:35
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #196
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησες με ύφος ειρωνείας, χωρίς να κατανοήσεις, η μάλλον κατανοώντας αυτό που είχες προδιάθεση να κατανοήσεις.

    Προφανώς: η θεία έρχεται σε λάθος κατάστημα και ο παραλληλισμός είναι ότι: οι άσχετοι κατέκλυσαν το εδώ λάθος για αυτούς κατάστημα.
    Και προφανώς δεν εργάζεσαι στο αντικείμενο και δεν γνωρίζεις τι σημαίνει το: έκλεισε το μηχάνημα για μία βδομάδα γιατί περιμένουμε το υλικό απο το mouser, που δεν έχει ουρά και είναι και στη μισή τιμή, και το παραγγείλαμε απο το λαπτοπ χωρίς ουρά.
    Τώρα για τους σχεδιασμούς και τους υπόλοιπους ευγενείς πόθους - όνειρα του καθένα εδώ μέσα απο τη στιγμή που ανακάλυψε το εργαλείο simulator , αναμένουμε τις σχεδιάσεις.
    Εγώ ανακάλυψα μαχαίρια και ξυραφάκια σε ένα μαγαζί και με τη βοήθεια του youtube λέω να κάνω εγχειρήσεις.

    Άσχετος= ο μη έχων σχέση με το αντικείμενο
    Επαγγελματίας= ο έχων επάγγελμα το αντικείμενο και άρα ο έχων τις πιθανότητες να κατανοεί τι γράφει ο ίδιος η κάποιος άλλος.
    Δεν σε παρεξηγώ προφανώς λόγω ηλικίας έμεινες στις επισκευές και οι γνώσεις έμειναν στο πως δουλεύουν τα τρανζίστορ και οι τελεστικοί, που πραγματικά καθόλου δεν τα σνομπάρω, αλλά δεν το κατέχω και τόσο καλά.
    Αλλά υπάρχουν και άλλοι τομείς των ηλεκτρονικών όπως οι mcu, τα ψηφιακά, τα fpga , η γλώσσα C , τα ψηφιακά φίλτρα , η java και άλλα πολλά.
    Εσάς του ξερόλες δεν σας παρεξηγώ πιστεύω ότι φταίει που δεν έχετε καταλάβει πόσους τομείς έχουν τα ηλεκτρονικά ,
    μάθατε κάτι μια φορά και νομίζετε ότι είστε σχετικοί για μια ζωή και όλοι οι άλλοι μαλάκες που δεν αλλάζουν IGBT σε μηχανήματα
    Κατσε βρε στιβ να σχεδιάσεις ενα προιόν απο την αρχή μέχρι το τέλος, πλακέτα, πρόγραμμα mcu, πρόγραμμα σε υπολογιστή για configurator και έλα να μου πεις οτι εσύ εισαι "σχετικός" και όλοι οι άλλοι οι άσχετοι.

    Θα σου στείλω και μερικές φωτό με σχεδιάσεις μου βρε steve που πουλιούνται κανονικά σε ειδική αγορά ανά το κόσμο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 16-02-18 στις 20:22

  8. #197
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου στείλω και μερικές φωτό με σχεδιάσεις μου βρε steve που πουλιούνται κανονικά σε ειδική αγορά ανά το κόσμο
    Εμείς στο πηγάδι κατουρήσαμε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 16-02-18 στις 21:55

  9. #198
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    ουρώ, αποβάλλω τα ούρα από το αντίστοιχο όργανο
    Είδα έναν φαντάρο που, για να ζεστάνει τα χέρια του, τα κατουρούσε.
    (Β. Καραζάνος, Από την ζωή μου στον Πόλεμο: Αλβανία, 1940-1941, 2007)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #199
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε παρεξηγώ προφανώς λόγω ηλικίας έμεινες στις επισκευές και οι γνώσεις έμειναν στο πως δουλεύουν τα τρανζίστορ και οι τελεστικοί, που πραγματικά καθόλου δεν τα σνομπάρω, αλλά δεν το κατέχω και τόσο καλά.
    Αλλά υπάρχουν και άλλοι τομείς των ηλεκτρονικών όπως οι mcu, τα ψηφιακά, τα fpga , η γλώσσα C , τα ψηφιακά φίλτρα , η java και άλλα πολλά.
    Εσάς του ξερόλες δεν σας παρεξηγώ πιστεύω ότι φταίει που δεν έχετε καταλάβει πόσους τομείς έχουν τα ηλεκτρονικά ,
    μάθατε κάτι μια φορά και νομίζετε ότι είστε σχετικοί για μια ζωή και όλοι οι άλλοι μαλάκες που δεν αλλάζουν IGBT σε μηχανήματα
    Κατσε βρε στιβ να σχεδιάσεις ενα προιόν απο την αρχή μέχρι το τέλος, πλακέτα, πρόγραμμα mcu, πρόγραμμα σε υπολογιστή για configurator και έλα να μου πεις οτι εσύ εισαι "σχετικός" και όλοι οι άλλοι οι άσχετοι.

    Θα σου στείλω και μερικές φωτό με σχεδιάσεις μου βρε steve που πουλιούνται κανονικά σε ειδική αγορά ανά το κόσμο
    Δεν αναφέρθηκα στις δικές σου σχεδιαστικές δυνατότητες, τις οποίες δεν αμφισβητώ εφόσον το λες, παρά μόνο σε κάποιους που προσπαθούν να σχεδιάσουν πράγματα που από την μία υπάρχουν ήδη με μηδενικό κόστος και απο την άλλη φαίνεται από την πρώτη τοποθέτησή τους ότι δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν τη διαφορά ανάμεσα στην αντίσταση και τον πυκνωτή.
    Εντούτοις αφού τοποθετείσαι τόσο έντονα και επιθετικά έως προκλητικά, υποστηρίζοντας τις επαγγελματικές σου επιλογές θα σου καταθέσω την άποψή μου:
    Η σχεδίαση με την επισκευή αν και έχουν άμεση σχέση, δεν αναπληρώνουν η μια την άλλη, και δεν υπάρχει λόγος να υποτιμάς την επισκευή για να εκθειάσεις την σχεδίαση.
    Η επισκευή αναφέρεται σε συσκευές που μπορεί να είναι μόνο ένα μηχάνημα στην χώρα, να μην έχουν ανταλλακτικά, τα ανταλλακτικά να έχουν κόστος μεγαλύτερο από την μηχανή, τα ανταλλακτικά να πωλούνται μεταχειρισμένα σε πολύ μεγάλη τιμή και με αμφίβολη κατάσταση λειτουργίας.
    Σε αυτή την περίπτωση, δηλαδή στην πλειονότητα, καλείται κάποιος άνθρωπος να δώσει τη λύση, σε όλο τον κόσμο, και πολύ περισσότερο στον Ελλαδικό χώρο όπου η δυνατότητα αγοράς νέων μηχανών είναι όνειρο θερινής νυχτός.

    Στην αντίπερα αλλά με συγγενική θέση βρίσκεται η σχεδίαση.
    Η σχεδίαση από μόνη της αυτοπροσδιορίζεται ως ποιο in και ποιο καθαρή - κυριλέ σε ότι αφορά τις συνθήκες. Είναι εξ ορισμού ποιο επιθυμητή, κάτι σαν την εργασία σε γραφείο στην εποχή μου, αλλά και τώρα.
    Το θέμα είναι ότι ναι, συμφωνώ. Αρκεί να υφίσταται.
    Στην Ελλάδα υπάρχουν τα πάντα, σε μικρή συνήθως κλίμακα. Προφανώς υπάρχει και αυτό.
    Θα ήθελα όμως να μου υποδείξει κάποιος έναν δύο λόγους που θα με έκαναν να εμπιστευτώ κάτι τέτοιο, ένα δικό σου προιόν και όχι μια πιστοποιημένη, δοκιμασμένη και εγγυημένη λύση που μου δίνουν οι κολοσσοί.
    Θα πει κάποιος ίσως ένα custom προϊόν. Ποιο είναι όμως αυτό το οποίο δεν υπάρχει η δεν μπορεί να υλοποιηθεί ίσως με κάποιο έτοιμο προϊόν όπως ίσως ένα plc siemens.
    Και γιατί να αγοράσω από εσένα τέτοιο προϊόν όταν πολύ πιθανά σε πέντε χρόνια θα αλλάξεις επαγγελματικό προσανατολισμό και ίσως να πουλάς πίτσες στο Λονδίνο και να μην προτιμήσω τις εταιρίες που προανέφερα.
    Αν εντούτοις τα καταφέρνεις και σε εμπιστεύονται, με γεια σου. Είμαι περήφανος που συμβαίνει στη χώρα μου.
    Αν θέλεις να δείξεις κάτι, παρουσίασε το δημόσια στο φόρουμ για να υποστηρίξεις και τις επαγγελματικές σου επιλογές.

    Σημερινό: αυτές οι δύο πλακέτες ανήκουν σε ένα άγνωστο ανυψωτικό, σοβαρού κόστους αγοράς, χωρίς κανένα σχέδιο, κάποιας ηλικίας και προφανώς με δυσεύρετα έως ανύπαρκτα υλικά.
    Βρέθηκε στα χέρια μου, χωρίς να πάω στον χώρο και χωρίς να το δω σαν μηχάνημα. Τα μόνα στοιχεία εiναι η τάση λειτουργίας, 48V.
    Εγώ σαν "επισκευαστής", μέσα σε μία ώρα ανάλυσα τα κυκλώματα, έκανα το στατικό έλεγχο, και κατόπιν δυναμικό, προσομοιώνοντας το.
    Βρήκα και το πρόβλημα και κατά 99% είναι έτοιμο.

    - Αν δεν κατανόησες τα προηγούμενα και επιμένεις, απλά εντυπωσίασε μας και κάνε την σχεδιαστική σου πρόταση δίνοντας λύση σε java, C, mcu και fpga. Θα βάλω και εγώ ένα 10% επιπλέον μεσητικά και θα είμαστε όλοι κερδισμένοι.
    - Αν παρόλα αυτά, η Ελλάδα κρύβει έναν σχεδιαστικό παράδεισο, τον οποίο δεν πήρα χαμπάρι, "θα πεθάνω" όπως έλεγε και η Μίτση του Λαζόπουλου.

    -Σε ότι αφορά τις αναφορές στις ηλικίες, να γνωρίζεις ότι το αιώνιο κόμπλεξ του καθένα είναι να ξεπεράσει τον δάσκαλο.
    Αυτή είναι και η πρώτη διένεξη που δημιουργείται ανάμεσα στο γονέα και το παιδί. Αυτή η προσπάθεια να τον φτάσει και να τον ξεπεράσει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fl.jpg Εμφανίσεις:  100 Μέγεθος:  151,4 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (17-02-18)

  12. #200
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    , ένα δικό σου προιόν και όχι μια πιστοποιημένη, δοκιμασμένη και εγγυημένη λύση που μου δίνουν οι κολοσσοί.
    Βρε Στιβ, ημαρτον, ποιος σου πε οτι οι Ελληνες κατασκευαστες δεν εχουμε πιστοποιησεις?
    Ακομα και σε μαζικη παραγωγη μεχρι και εδω μεσα εχουμε μελος που χει βαλει με τις κατασκευες του τα γυαλια σε κατι siemens και λοιπες ΦΟΥΣΚΕΣ σε ενα πολυ συγκεκριμενο θεμα (και οχι δε το λεω μονο εγω, αλλα ολοκληρος κολοσος τον εχει προτιμησει. εδω ειναι, αν θελει ας μιλησει κι ο ιδιος για τη δουλια του κι απο μενα απεριοριστο support).
    Δικαιωμα σου βεβαια να προτεινεις αυτους που θεωρεις "κολοσους" στους πελατες σου επειδη ετσι νομιζεις πως ειναι πιο καλυμενος ο απαυτος σου (η επειδη απο καπου σε συμφερει... NP, ειναι οκ, για τα χρηματα δουλευουμε εξ αλλου ολοι), αλλα μεταξυ τεχνικων δε στεκει να τα ισοπεδωνουμε ολα γιατι ειναι γελοιο.


    btw, οι πλακετες αν δε φτιαχνονται απλα τις στελνεις στον αγυριστο και φτιαχνεις κατι που να λειτουργει. δε χρειαζεται να πεταξει το ανυψωτικο επειδη χαλασαν δυο κολοπλακετες, ουτε ειναι κατι αναντικαταστατο!!!!!!
    Αυτο ειναι το θεμα των περισσοτερων Ελληνων (ισως μονο) ηλεκτρονικων, οτι κοιτανε το θαμνακι που τους κρυβει το δρυμο... (Θα επιμεινω πως αυτο το χουι το χουν μονο αποκλειστικα οι Ελληνες ηλεκτρονικοι, εχοντας συναναστραφει με συναδελφους απο πανω απο 150 εθνικοτητες)
    Για να μην παρεξηγηθω, δε θελω να υποτιμησω το θεμα επισκευης μιας δυσκολης πλακετας (απο κει ξεκινησαμε ολοι εξ αλλου και ειναι οντως δυσκολο εργο) αλλα... ...δεν παυει να ναι απλως μια απ τις λυσεις, και συνηθως -ειδικα αν μιλαμε για κατι ακριβο και παλιοτερης τεχνολογιας- οχι και η καλυτερη

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 16-02-18 στις 23:33

Σελίδα 20 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-09, 19:33
  2. Πως μάθατε για το hlektronika.gr?
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-07, 01:05
  3. ας κανουμε το site καλυτερο
    By chros26_ in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-05, 11:43
  4. Βοηθεια σε ενα αρχαριο για ενα φωτορυθμικο
    By ZAX in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-04, 19:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας