Σελίδα 1 από 35 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 348

Θέμα: διαιρετης τασεως !!!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή διαιρετης τασεως !!!

    καλησπερα σας,

    να κανω μια ερωτηση ισως η ποιο γελια ερωτηση που μπορει να απευθυνει κανενας σε ηλεκτρονικο,

    εχω μια ταση , την ρυθμιζω εγω και την θελω στα 1000v , η ενταση ρευματος χωρις φορτιο είναι 200uA. Τωρα εγω θελω να κανω εναν διαιρετη τασης ο οπόιος θα εχει μια πτωση τασης ανα αντίσταση 150v και θα εχει 100uA μεγιστο ρευμα (θα πρεπει να περιορισω το ρευμα στα 100uA η δεν χρειάζεται??? )

    κανοντας το κυκλωμα της εικόνας με 100kΩ καθε αντισταση βλεπω καταρχας συνολικη τάση 254V (ενω χωρις φορτιο ρυθμιζω την ταση εξόδου στα 1000v)

    τι λαθος κανω??????
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    1. Γιάννη (nio-4), o διαιρέτης σου είναι ενός φωτοπολλαπλασιαστή με 10 δυνόδους. Τα 150 βολτ ανά αντίσταση, είναι μάλλον νορμάλ, που σημαίνει, ότι η υψηλή τάση πρέπει να είναι 10x150 V=1500 V και όχι 1000 V.
    2. Αν τώρα υποθέσουμε ότι το ρεύμα του διαιρέτη είναι 150 μΑ, τότε οι αντιστάσεις του διαιρέτη πρέπει να είναι από 1 ΜΩ και όχι 100 κΩ.
    3. Αν όμως, για κάποιον λόγο οι αντιστάσεις πρέπει οπωσδήποτε να είναι 100 κΩ, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλο τροφοδοτικό υψηλής τάσης, ικανό να παράγει πολύ σταθερή τάση 1500 βολτ και ρεύμα 1,5 mA.
    Βασίλειος.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 09-02-18 στις 01:18

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (09-02-18)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Βασιλειε. Αυτό που ανέβασα είναι το πρότυπο που λέει ότι ταιριάζει με τον φωτοπολλαπλασιαστη μου στα datasheets που δίνει ο κατασκευαστής. Η δικιά μου είναι 11 δυνοδων και Μόλις γυρίσω σπίτι θα σου στείλω την σελίδα που αναλύει τον φωτοπολλαπλασιαστη γιατί όλο το pdf είναι μεγάλο και βαρύ. Λέει ότι το μέγιστο ρεύμα της ανόδου είναι 100 uA και μέγιστη τάση ανόδου καθόδου 1000v ή 1500v (μάλλον το πρώτο ) .
    Για τις αντιστάσεις απλά προτείνει 100κΩ αλλά όχι στην αναλυση της PMT.
    Αν αυξήσω την τάση λες να έχω 150 v ανά αντίσταση? Παντός θυμάμαι σίγουρα ότι κάνοντας τον διαιρετη με 1 MΩ είχα περίπου 80-100uA.
    Εμάς μας ενδιαφέρει το ρεύμα ανόδου- καθόδου Μόνο? Γιατί αυτό αναφέρει. ( και την τάση που δεν θυμάμαι ακριβώς )

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Γιάννη (nio-4),
    3....τροφοδοτικό υψηλής τάσης, ικανό να παράγει πολύ σταθερή τάση 1500 βολτ και ρεύμα 1,5 mA.
    Βασίλειος.
    Βασιλειε, πες μου λίγο να ξεκαθαρίσω το βασικότερο στα ηλεκτρονικά, το ρεύμα που θέλει κάθε κύκλωμα και ιδιαίτερα κάτι σαν αυτό που απαιτεί μέγιστο όριο ρεύματος, Θα πρέπει το τροφοδοτικό μου (Το οποίο εν προκειμένω είναι για να τροφοδοτεί PMT's ) και έχω μετρήσει είχε μέχρι και 300 uA έξοδο Χωρίς φορτίο,ι θα πρέπει να περιορίζω το ρεύμα του για να μην κάψει ή θα παρουσιάσει βλάβη στην PMT Αφού παράγει παραπάνω ένταση??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Βασιλειε. Αυτό που ανέβασα είναι το πρότυπο που λέει ότι ταιριάζει με τον φωτοπολλαπλασιαστη μου στα datasheets που δίνει ο κατασκευαστής. Η δικιά μου είναι 11 δυνοδων και Μόλις γυρίσω σπίτι θα σου στείλω την σελίδα που αναλύει τον φωτοπολλαπλασιαστη γιατί όλο το pdf είναι μεγάλο και βαρύ. Λέει ότι το μέγιστο ρεύμα της ανόδου είναι 100 uA και μέγιστη τάση ανόδου καθόδου 1000v ή 1500v (μάλλον το πρώτο ) .
    Για τις αντιστάσεις απλά προτείνει 100κΩ αλλά όχι στην αναλυση της PMT.
    Αν αυξήσω την τάση λες να έχω 150 v ανά αντίσταση? Παντός θυμάμαι σίγουρα ότι κάνοντας τον διαιρετη με 1 MΩ είχα περίπου 80-100uA.
    Εμάς μας ενδιαφέρει το ρεύμα ανόδου- καθόδου Μόνο? Γιατί αυτό αναφέρει. ( και την τάση που δεν θυμάμαι ακριβώς )


    Αρχικό μήνυμα από nio-4.

    1. Γιάννη, στην Ηλεκτρονική, τα πάντα περιστρέφονται γύρο από το νόμο του Ωμ.
    Έτσι, η φράση: "παράγει ρεύμα 300 μΑ δίχως φορτίο" - δεν έχει νόημα, διότι δίχως φορτίο, το ρεύμα είναι πάντα μηδέν. Η σωστή πρόταση έχει ως εξής: Στα 1100 βολτ, όταν το φορτίο ήταν 11 φορές το 1 ΜΩ, δηλαδή 11 ΜΩ, το ρεύμα ήταν 100 μΑ (I=U/R).

    Τα 300 μΑ που αναφέρεις, είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να σου παρέχει το τροφοδοτικό υψηλής τάσης. Αυτό σημαίνει, ότι στα 1100 βολτ, για να είναι το ρεύμα 300 μΑ, η συνολική αντίσταση του διαιρέτη πρέπει να είναι R=U/I=1100V/300μA=3,66 ΜΩ. Επομένως, η μία αντίσταση του διαιρέτη πρέπει να είναι 11 φορές μικρότερη. Αν τις κάνεις, για παράδειγμα, 22 φορές μικρότερες (σύνολο 3,66/2 ΜΩ), θα σου καεί το τροφοδοτικό υψηλής τάσης, καθώς εσύ του ζητάς 600 μΑ, ενώ αυτό μπορεί να σου προσφέρει, το πολύ, 300 μΑ.


    2. Στο θέμα μας.
    Στο κύκλωμα του φωτοπολλαπλασιαστή κυκλοφορούν 2 ρεύματα. Το πρώτο ρεύμα είναι το εξωτερικό, δηλαδή αυτό που ρέει στη γραμμή του διαιρέτη και έχει σταθερή τιμή, για παράδειγμα, 100 μΑ. Η τιμή αυτή εξαρτάται μόνο από την τιμή της υψηλής τάσης και τη συνολικής αντίστασης του διαιρέτη. Έτσι, αν η συνολική αντίσταση είναι 11 ΜΩ και η τάση που παράγει το τροφοδοτικό είναι 1100 βολτ, το ρεύμα του διαιρέτη, σύμφωνα με τον Ωμ, θα είναι 100 μΑ.
    Το δεύτερο ρεύμα είναι το φωτόρευμα, το οποίο εξαρτάται από την ένταση του φωτός που προσπίπτει στη φωτοκάθοδο. Στο σκοτάδι, το ρεύμα αυτό είναι μηδέν, αν εξαιρέσουμε το ρεύμα σκότους, που είναι πολύ μικρό.
    Το φωτόρευμα είναι εσωτερικό και ρέει μεταξύ των δυνόδων, αλλά έχει την εξής ιδιαιτερότητα-η τιμή του διαφέρει σε διάφορα σημεία του πολλαπλασιαστή ηλεκτρονίων. Για παράδειγμα, αν το φως δημιουργεί στην κάθοδο 1000 ηλεκτρόνια το δευτερόλεπτο, αυτά, κατευθυνόμενα προς τις δυνόδους με ενέργειες 100 eV, στην τελευταία δύνοδο, ο αριθμός τους γίνεται 1000xσ11/s, όπου σ είναι ο συντελεστής δευτερογενούς εκπομπής ηλεκτρονίων από τις επιφάνειες των δυνόδων (σ=3-4).

    3. Τα 100 μΑ της ανόδου σημαίνουν ότι η μέγιστη τιμή του φωτορεύματος που συλλέγεται από την άνοδο δεν πρέπει να υπερβεί τα 100 μΑ. Αν γίνει μεγαλύτερο, οι τρεις τελευταίοι δύνοδοι, όπου το φωτόρευμα έχει τη μεγαλύτερη τιμή-κινδυνεύουν να καταστραφούν (μειώνεται το σ)!

    4. Ένας άλλος παράγων που επιβάλλει μείωση του φωτορεύματος (περιορισμό του φωτός) είναι το ρεύμα του διαιρέτη. Έτσι, αν στον δικό σου διαιρέτη το ρεύμα είναι 100 μΑ, προκειμένου οι τάσεις (τα 100 V) στις τελευταίες δυνόδους να μην επηρεαστούν από το φωτόρευμα (που ρέει και στον διαιρέτη, αλλά με αντίθετη φορά), το ανοδικό ρεύμα του φωτοπολλαπλασιαστή δεν πρέπει να υπερβεί του 5 % του ρεύματος του διαιρέτη, δηλαδή τα 5 μΑ! Σε αυτό αποβλέπει και η παρουσία των 4 πυκνωτών στις τελευταίες δυνόδους, όταν στον φωτοπολλαπαλσιαστή προσπίπτουν στενή παλμοί φωτός, δηλαδή το φωτόρευμα είναι παλμικό. Σε λειτουργία d.c, αυτοί οι πυκνωτές είναι περιττοί.
    Βασίλειος.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 09-02-18 στις 09:30

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (09-02-18)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    καλησπερα Βασιλειε,


    καταρχας συγγνωμη για την καθυστερηση. Ανεβαζω τις εικονες που διευκρινυζουν και την μεγιστη ταση 2000v συνιστόμενη 1500v!!! ειχες δικαιο.


    επισης δεν εχω λογια για την αναλυση!!! ευχαριστω πολυ θα αποθηκευσω αυτουσια την αναλυση σου να την εχω ως αρχειο!!!!!ως οδηγος εκμαθησης!!! καταλαβα παρα πολλα.


    επισης βγαζω τις 1MΩ αντιστασεις και σε λιγα λεπτα κανω τον διαιρετη τασης με 1MΩ / R και σου λεω πτωσεις τασεων , και την zener στα 150v που λεει δια την διοδο - 1η δυνοδο εχω μια στα 100V η ποιο μεγαλη μου + μια στα 75v η ποία κραταει λιγοτερη ταση απο τα 75v...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 09-02-18 στις 17:51

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    εχουμε νεαα,

    με διαιρετη 1ΜΩ/R, ανοδο προς 1ηδυνοδο ζενερ διοδο στα 100V και χωρις την αντισταση μετα τηην τελευταια δυνοδο οπως λεει το κυκλωμα τη ς φωτο , 1ΜΩ χ 10 =10ΜΩ και ταση ρυθμισμενη στα 1500v(χωρις φορτιο , οπως συστείνει ν ρυθμιστει η πλακετα πριν κουμπωσει ο φωτοπολλαπλασιαστης) εχω 80uΑ και πτωση τασεις 60v/ δυνοδο ειμαστε μακρια απο τα 150V/δυνοδο οπως προτεινει... recomented.

    το τροφοδοτικο H.V. παραγει απο 0-2000v , τωρα εν φορτιο εχει τερματισει το τριμμερ αλλα η ταση στον διαιρετη κολλαει στα 745 v

    τι παιζει???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 09-02-18 στις 18:57

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    μετα απο διάφορους πηραματισμους/μετασχηματισμους του voltage divider κατεληξα στο εξης,
    με δεδομενο την σταθερη υψηλη ταση εξοδου του τροφοδοτικου και συμφωνα με τον νομο του ωμ , μεταβάλλοντας την συνολικη αντίσταση του διαιρετη εχουμε μεταβολη της τάσεις εξόδου που τροφοδοτει τον φωτοπολλαπλασιαστη . Αρα, θα μπορουσα να βαλω 100KΩ αντιστασεις στον διαιρετη τασης (που συστήνεται καπου το ειδα μεσα στα data sheet , μπορει και στις σελιδες αυτες που ανεβασα) αρα 100ΚΩ χ 10 = 1ΜΩ + 85ΜΩ αντίσταση στην εξοδο του φωτοπολλαπλασιαστη , μετα την τελευταια δυνοδο (R Load??) οποτε θα είναι και οι δυο συνθηκες ικανοποιημενες.

    διοτι:
    με 10MΩ διαιρετης τασης εχω μεχρι 720 v
    με 75MΩ διαιρετης τασης εχω μεχρι 1000 v
    με 85MΩ διαιρετης τασης εχω μεχρι 1250 v

    τι προτεινεις Βασίλειε???

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Γιάννη (nio-4), συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
    1. Καταρχάς, πρέπει να επιλέξεις πρώτα την τάση. Εφόσον η ΕΜΙ προτείνει 1500 V, εφάρμοσε στην πηγή υψηλής τάσης, την τάση 1500 V.
    2. Ο διαιρέτης. Τις αντιστάσεις τις επιλέγουμε λαμβάνοντας υπόψη τις δυνατότητες της πηγής υψηλής τάσης. Αν Ιmax=300 μΑ, τότε φόρτωση της πηγής με 150 μΑ - είναι καλά. Αυτός ο όρος οδηγεί σε διαιρέτη με 10 αντιστάσεις του 1 ΜΩ και μία ζένερ στα 150 βολτ.
    3. Η ζένερ παράγει τα 150 βολτ όταν διαρρέεται με ρεύμα της τάξης 1,5-3 mA. Όταν διαρρέεται με 150 μΑ, η τάση θα είναι λίγο μικρότερη των 150 V, αλλά όχι πολλή.
    4. Στο θέμα των τάσεων που μετράς. Υποψιάζομαι, ότι ο μετρητής σου έχει αντίσταση εισόδου 1 ΜΩ. Αυτό δεν είναι καλό, διότι σου δείχνει τη μισή τάση από την πραγματική, καθώς το μισό ρεύμα του διαιρέτη διακλαδώνεται προς τον μετρητή. Για παράδειγμα, αν σου δείχνει 70 βολτ, απουσία του μετρητή, η τάση εκεί είναι 140 βολτ. Τις τάσεις αυτές πρέπει να τις μετράς με μετρητή που έχει αντίσταση εισόδου 10 ΜΩ. Αλλά ακόμη και αυτός, την τάση θα τη δείχνει μειωμένη, ωστόσο μόνο κατά 10 %.
    5. Για τον διαιρέτη με αντιστάσεις 100 κΩ (σύνολο 1 ΜΩ), θέλεις πηγή υψηλής τάσης στα 1500 βολτ, ικανή να σου παρέχει ρεύμα περίπου 1,5 mA.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 11-02-18 στις 21:41

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (11-02-18)

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    ευχαριστω Βασιλειε,

    1. Η ταση θα είναι 1500v
    4. οχι Βασιλειε, το πολυμετρο που εχω εχει μια αντισταση αλλαεκανα ιδικο probe 1GΩ η καπου στα ΜΩ, οπως και να έχει είναι τεσταρισμενος οτι μετράει σωστα τις υψηλες τασεις συν του οτι μετρησα και με δυο αμπεροτσιμπιδες που εχουν εσωτερικα μαλλον σημασια εχε οτι διωουν σωστη ταση οπως το πολυμερο με τον probe που εκανα

    5. απλα ελεγα οτι αν βαλω 100KΩ να βαλω στο τελος πριν συνδεθει στην πλκετα μια αντισταση στα ΜΩ να καλυψω την διαφορα αλλα οκ θα βαλλω 1MΩ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 35 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαιρετης τασης με πυκνωτες
    By Marge in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-18, 22:59
  2. Διαιρετης
    By apogonos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-14, 22:21
  3. 220V AC σταθεροποιητης τασεως
    By manis13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 11:19
  4. διαιρετης τασης
    By johny7 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-11, 22:42
  5. Διαιρετης ρευματος.
    By Vasilis44 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-09, 01:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας