Σελίδα 5 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 348

Θέμα: διαιρετης τασεως !!!

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    θελω διοδο ζενερ για σταθεροποιησηη σηματος οσο το δυνατον καλυτερα

    Αρχικό μήνυμα από nio-4.

    Γιάννη, νομίζω ότι παρεξηγείς το ρόλο των διόδων ζένερ στο κύκλωμα του διαιρέτη.
    Καταρχάς, είναι άλλος ο ρόλος της διόδου μεταξύ καθόδου και 1 δυνόδου, και είναι άλλος των τριών τελευταίων, με τους παράλληλους πυκνωτές.
    1. Η δίοδος μεταξύ καθόδου και πρώτης δυνόδου αποσκοπεί στην ανεξαρτητοποίηση αυτής της τάσης (100V) από την τιμή της υψηλής τάσης, την οποία, για παράδειγμα, μπορείς να την κάνεις 900, 1000 ή 1100 βολτ, αλλά η τάση μεταξύ φωτοκαθόδου και πρώτης δυνόδου πρέπει να είναι πάντα 100 βολτ, καθώς αυτή εστιάζει τα φωτοηλεκτρόνια στην επιφάνεια της πρώτης δυνόδου.
    2. Οι 3 τελευταίοι δίοδοι αποσκοπούν στην ανεξαρτητοποίηση των τριών τάσεων από την ένταση του φωτοσήματος (πρέπει να παραμένουν πάντα 100 V), όταν αυτό αρχίζει να γίνεται συγκρίσιμο με το ρεύμα του διαιρέτη.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Οκ Βασιλειε. Ευχαριστώ... σχολίασε το κύκλωμα που επισυνάπτω αν μπορείς

    https://1.bp.blogspot.com/-8nQoV_-4m3o/WA0Yo2E82UI/AAAAAAAADPY/Kr292L1xdtAdcEKmS7_AFmcWO8IGL4-RwCLcB/s1600/Untitled.jpg

    Βγάζοντας της αντίσταση 5ΜΩ και τον πύκνωση 4 ,7 nF (orange) που γειωνεται είμαι Οκ?? ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 12-03-18 στις 04:25

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Βγάζοντας της αντίσταση 5ΜΩ και τον πύκνωση 4 ,7 nF (orange) που γειωνεται είμαι Οκ?? ?

    Αρχικό μήνυμα από nio-4.

    Γιάννη καλημέρα.
    1. Την αντίσταση και τον πυκνωτή τα αφήνεις στη θέση τους.
    2. Το κύκλωμα προορίζεται να παράγει θετικό παλμό, που δημιουργείται στην τελευταία δύνοδο, στο φορτίο (αντίσταση) των παράλληλα συνδεδεμένων 231 κΩ και 5 ΜΩ.
    3. Ωστόσο, ως έχει, δεν επρόκειτο να
    λειτουργήσει, καθώς η έξοδος του σήματος είναι βραχυκυκλωμένη στη Γη. Μέσω HV, ως προς την εναλλασσόμενη συνιστώσα του σήματος, η άνοδος είναι "γειωμένη". Με άλλα λόγια, στο κύκλωμα υπάρχει ένα μικρό λαθάκι. Είναι σε λάθος θέση ο αρνητικός πόλος του τροφοδοτικού υψηλής τάσης, που τον γειώνουν, δηλαδή είναι σε λάθος θέση η Γη!
    4. Το λάθος αυτό διορθώνεται εύκολα, αν αλλάξεις τη θέση της Γης, και τη βάλεις στην κάθοδο (φωτοκάθοδο).
    5. Τον θετικό παλμό τον παίρνεις και τον αξιοποιείς από την αντίσταση των 5 ΜΩ.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 12-03-18 στις 06:29

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (12-03-18)

  5. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάζοντας της αντίσταση 5ΜΩ και τον πύκνωση 4 ,7 nF (orange) που γειωνεται είμαι Οκ?? ?

    Αρχικό μήνυμα από nio-4.

    Γιάννη καλημέρα.
    1. Την αντίσταση και τον πυκνωτή τα αφήνεις στη θέση τους.
    2. Το κύκλωμα προορίζεται να παράγει θετικό παλμό, που δημιουργείται στην τελευταία δύνοδο, στο φορτίο (αντίσταση) των παράλληλα συνδεδεμένων 231 κΩ και 5 ΜΩ.
    3. Ωστόσο, ως έχει, δεν επρόκειτο να
    λειτουργήσει, καθώς η έξοδος του σήματος είναι βραχυκυκλωμένη στη Γη. Μέσω HV, ως προς την εναλλασσόμενη συνιστώσα του σήματος, η άνοδος είναι "γειωμένη". Με άλλα λόγια, στο κύκλωμα υπάρχει ένα μικρό λαθάκι. Είναι σε λάθος θέση ο αρνητικός πόλος του τροφοδοτικού υψηλής τάσης, που τον γειώνουν, δηλαδή είναι σε λάθος θέση η Γη!
    4. Το λάθος αυτό διορθώνεται εύκολα, αν αλλάξεις τη θέση της Γης, και τη βάλεις στην κάθοδο (φωτοκάθοδο).
    5. Τον θετικό παλμό τον παίρνεις και τον αξιοποιείς από την αντίσταση των 5 ΜΩ.
    Βασίλειος.

    καλησπερα Βασίλειε,

    διόρθωσα το σχεδιο. Μπορεις να ελεγξεις αν όντως τώρα είναι σωστα σχεδισμενος ο διαιρετης τασης ετσι ωστε να παιρνουμε θετικο παλμό?
    (οι τιμες των εξαρτηματων ειναι οι τιμες που εχω εγω στον δικό μου)

    Bicron voltage divider.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 12-03-18 στις 23:05

  6. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    διόρθωσα το σχεδιο. Μπορεις να ελεγξεις αν όντως τώρα είναι σωστα σχεδισμενος ο διαιρετης τασης ετσι ωστε να παιρνουμε θετικο παλμό?
    (οι τιμες των εξαρτηματων ειναι οι τιμες που εχω εγω στον δικό μου)




    Αρχική μήνυμα από nio-4.

    Γιάννη καλημέρα. Το νέο σου σχέδιο είναι σκάρτο, με 2 λάθη.
    1. Και εδώ, τον παραγόμενο θετικό παλμό τον οδηγείς στη Γη, δηλαδή τον μηδενίζεις. Γενικότερα, την πηγή υψηλής τάσεις πρέπει να τη φαντάζεσαι με μηδενική εσωτερική αντίσταση, δηλαδή ως προς την εναλλασσόμενη, μεταξύ των δύο πόλων υπάρχει βραχυκύκλωμα.
    2. Στη θέση της αντίστασης 231 κΩ, του προηγούμενου σχεδίου, έβαλες δίοδο ζένερ, η οποία έχει μηδενική (μερικές δεκάδες Ω) πρακτικά αντίσταση. Αυτό θα μηδενίσει τον παλμό τάσης που παράγεται σε αυτήν την αντίσταση. Το ζήτημα είναι ότι η ένταση του θετικού παλμού εξαρτάται από την παρασιτική χωρητικότητα της τελευταίας δυνόδου, ως προς τη Γη, αλλά εξαρτάται και από αυτήν την αντίσταση. Καλό είναι, και η αντίσταση των 231 κΩ να γίνει, και αυτή, 1 ΜΩ.
    Επομένως:
    (α) η καθοδική ζένερ, καλώς υπάρχει.
    (β) στη θέση της ανοδικής ζενερ, βάλε αντίσταση του 1 ΜΩ.
    (γ) το υψηλό πλην-στην κάθοδο, ενώ το υψηλό συν-στην άνοδο, και θα είσαι ΟΚ.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (13-03-18)

  8. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    καλησπερα Βασίλειε,

    επισυναπτω διορθωμενο το σχεδιο αν θελεις ριξε μια ματια και πες μου. οι αντιστασεις εγιναν 550ΚΩ λογο τροφοδοτικου...(το ειχαμε αναλυσει το θεμα αυτο (μου ειχες πει 500ΚΩ αλλα δεν βρηκα και για να μην καθυστερησω εβαλα 550ΚΩ))

    Bicron voltage divider.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Γιάννη (nio-4) καλησπέρα.
    Μόνο μία παρατήρηση. Στους 3 παράλληλους πυκνωτές, τα 3,2 kV είναι υπερβολή. Αντοχή σε 400 V είναι υπεραρκετή.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (14-03-18)

  11. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Βασιλειε και σε ολη την παρέα

    Έχω πρόβλημα με την υψηλή τάση.... Χωρίς φορτίο έχω μέχρι και 1650ν Ενώ συνδέοντας τον διαιρετη τάσης έχω έως 400ν περιπου . Η ωμικη αντίσταση του είναι 550ΚΩ Χ 10

    Τι μπορώ να κάνω? Το τροφοδοτικό της πλακέτας λέει ο κατασκευαστής ότι παρέχει ρυθμιζόμενη τάση

    ( High voltage: electronically stabilized adjustable to at least 1600v typically 2000v with read-out on the meter. High voltage can support a 100-megohm load.)
    Εγώ έχω probe 1GΩ αντίσταση (Αν θυμάμαι καλα) και μετράω με καλή ακρίβεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Το αναλογικό 1mA αμπερομετρο βαράει τελικές ...ό δείκτης του... Όταν ανεβάζω την τάση αλλά το μετράω στην έξοδο , στον πύκνωση υψηλής τάσης, Και βλέπω την τιμή . Μήπως τελικά τα datasheets έδιναν την σωστή τιμή των αντιστάσεων του διαιρετη τάσης??? Περί τα 100 KΩ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Έχω πρόβλημα με την υψηλή τάση.... Χωρίς φορτίο έχω μέχρι και 1650ν Ενώ συνδέοντας τον διαιρετη τάσης έχω έως 400ν περιπου . Η ωμικη αντίσταση του είναι 550ΚΩ Χ 10

    Τι μπορώ να κάνω? Το τροφοδοτικό της πλακέτας λέει ο κατασκευαστής ότι παρέχει ρυθμιζόμενη τάση

    ( High voltage: electronically stabilized adjustable to at least 1600v typically 2000v with read-out on the meter. High voltage can support a 100-megohm load.)
    Εγώ έχω probe 1GΩ αντίσταση (Αν θυμάμαι καλα) και μετράω με καλή ακρίβεια

    Αρχικό μήνυμα από nio-4.

    Γιάννη καλησπέρα. Η πηγή υψηλή τάσης αδυνατεί να τροφοδοτήσει τον διαιρέτη τάσης του φωτοπολλαπλασιαστή, καθώς αυτή προορίζεται να τροφοδοτήσει το Geiger, όπου η κατανάλωση ρεύματος είναι περίπου μηδέν. Εσύ του ζητάς 200 μΑ, ενώ το τροφοδοτικό, στα 1600 V μπορεί να σου προσφέρει μόνο 16 μΑ. Επομένως, αυτό το τροφοδοτικό υψηλής τάσης είναι τελείως ακατάλληλο για το δικό σου διαιρέτη.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (18-03-18)

Σελίδα 5 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαιρετης τασης με πυκνωτες
    By Marge in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-18, 22:59
  2. Διαιρετης
    By apogonos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-14, 22:21
  3. 220V AC σταθεροποιητης τασεως
    By manis13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 11:19
  4. διαιρετης τασης
    By johny7 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-11, 22:42
  5. Διαιρετης ρευματος.
    By Vasilis44 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-09, 01:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας