Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ενδειξη θερμοκρασίας με LM393 με NTC ή BD135 σαν αισθητήρα και Υστέρηση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή Ενδειξη θερμοκρασίας με LM393 με NTC ή BD135 σαν αισθητήρα και Υστέρηση

    Καλησπέρα.Θέλω να φτιάξω ενα κυκλωμα να αναβει ενα led οταν η θερμοκρασια στην ψυχτρα φτασει πχ στους 70 βαθμους κελσίου.Το σχεδιο που κατέληξα είναι το παρακάτω αποτελουμενο απο LM393 σαν συγκριτή και αισθήτήρα κάποιο NTC 10K και υστέρηση για να μην αναβοσβηνει το led όταν πλησιάζει να αναψει στην θερμοκρασια που εχω θέσει σαν όριο.Τα ερωτηματα μου είναι τα εξής:

    1)Τα 2 κατώφλια στην υστέρση VLow-VHigh πως να τα επιλέξω ωστε να μην επιρεαζεται η ενδειξη απο το θόρυβο και αναβοσβηνει το λεντ οτανν πλησιαζει η θερμοκρασια που εχω θέσει σαν όριο?να εχουν μια διαφορα 30mV περιπου ενταξει ειναι η παραπανω/παρακάτω?

    2)Υπαρχουν καποια NTC που εinai προσαρμοσμενα σε ενα ενα tab που το βιδωνεις στην ψυχτρα και καποια αλλα σκέτα χωρίς tab.Σκεφτόμουνα αν αντι για NTC χρησιμοποιούσα καποιο BD135 ή BD139 για αισθητήριο να εφαπτεται καλυτερα στην ψυχτρα σε σχεση με το NTC ή δεν θα ήταν τοσο ακριβής λόγο μικρου εύρους τασης σε μεγαλο εύρως θερμοκρασίας ??
    [COLOR=inherit !important]


    [/COLOR]
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    χρειάζεσαι μια σταθερή πηγή ρευματος που θα τροφοδοτεί τη διαταξη αντισταση NTC οι 0.1 και 0.01 δεν επαρκουν για τηνπερίπτωση αυτή. Οι μικρες μεταβολές στην vcc μεταφράζονατι από το LM σε μεταβολές θερμοκρασίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Σταθεροποιητή 7808 θα έχω για τροφοδοσία απλα τον παρεληψα στο σχέδιο.Δεν επαρκει αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Μπορώ να σου πω αν θες για το για το LM35DZ που το έχω δουλέψει πολύ και είναι σταθερό και αποδίδει μια χαρά και με τον συγκεκριμένο συγκριτή. Βγάζει 1mV/C δηλαδή 70mV στην θερμοκρασία που θες και είναι αναλογικό. Μπορείς να το κολλήσεις να έχει επαφή στην ψύκτρα που θες αλλά με μονωμένα πιν (εκτός κι αν κάποιο ταιριάζει στην ψύκτρα θα μεταφέρει στην καρδιά του LM35 την σωστή θερμοκρασία). Με κάποιο 7807 να του δίνει τάση όπως τα έχεις σχεδιάσει. Ορίζεις στα 70mV την άλλη είσοδο του LM339 και είσαι ωραίος. Την υστέρηση του σε 2-3 mV εκτός κι αν υπάρξει κάποια παραξενιά του κυκλώματος σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    κάτι τέτοιο είχε δημοσιευθεί από τεχνική εκλογή πριν καμιά 35 χρόνια.... με BD137

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 10-02-18 στις 00:04

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.Θέλω να φτιάξω ενα κυκλωμα να αναβει ενα led οταν η θερμοκρασια στην ψυχτρα φτασει πχ στους 70 βαθμους κελσίου.Το σχεδιο που κατέληξα είναι το παρακάτω αποτελουμενο απο LM393 σαν συγκριτή και αισθήτήρα κάποιο NTC 10K και υστέρηση για να μην αναβοσβηνει το led όταν πλησιάζει να αναψει στην θερμοκρασια που εχω θέσει σαν όριο.Τα ερωτηματα μου είναι τα εξής:

    1)Τα 2 κατώφλια στην υστέρση VLow-VHigh πως να τα επιλέξω ωστε να μην επιρεαζεται η ενδειξη απο το θόρυβο και αναβοσβηνει το λεντ οτανν πλησιαζει η θερμοκρασια που εχω θέσει σαν όριο?να εχουν μια διαφορα 30mV περιπου ενταξει ειναι η παραπανω/παρακάτω?

    [COLOR=inherit !important]


    [/COLOR]
    Εννοείτε ότι θα χρησιμοποιήσεις ένα calculator αν δεν το έχεις με τον υπολογισμό των κατωφλίων σαν κι αυτό : http://www.daycounter.com/Calculator...lculator.phtml
    Στη θερμοκρασία καλύτερα να επιλέξεις χαμηλότερη γιατί όταν θα έχει η ψύκτρα π.χ. 70 β. , η καρδιά του εξαρτήματος θα είναι άπειρα πιο ψηλά για έχει φέρει την ψύκτρα εκεί. Οι 40 - 45 βαθμοί είναι μια καλή περιοχή για να μπορεί το led ή το ανεμιστηράκι να το παγώσει γρήγορα και πριν να είναι πολύ αργά και έχει βράσει το σύμπαν. Ως κάτω κατώφλι βάλε μια λογική θερμοκρασία γύρω στους 38 βαθμούς ώστε το καλοκαίρι να μην δουλεύει συνεχώς. Δηλαδή όρισε π.χ. 43 +-5 για να έχεις αυτό που θες. από την στιγμή που θα βάλεις ένα μικρό κατώφλι δεν πρόκειται να τρεμοπαίζει.
    Το LM35 είναι σαν απλό τρανζιστοράκι και πιθανόν να στριμωχτεί και στην ψύκτρα μαζί με λίγη θερμοαγώγιμη πάστα κάνει τέλεια δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Nαι με calculator θα το παω σαν αυτο ακριβως.Αυτο με την θερμοκρασια δεν το ειχα υποψη μου
    Στη θερμοκρασία καλύτερα να επιλέξεις χαμηλότερη γιατί όταν θα έχει η ψύκτρα π.χ. 70 β. , η καρδιά του εξαρτήματος θα είναι άπειρα πιο ψηλά για έχει φέρει την ψύκτρα εκεί. Οι 40 - 45 βαθμοί...
    LM35 eχω αλλα ηθελα ποιο πολυ κατι στα προηγουμενα 2 με NTC με tab η BD13.θα δω και το σχεδιο της τεχνικης εκλογης και θα δουμε. Επίσης σε κατασκευες με NTC εχω δει οτι τα βαζουν στην ψυχτρα και τα κολλανε με ενα υλικο σκληρο .τι είναι αυτο??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι με calculator θα το παω σαν αυτο ακριβως.Αυτο με την θερμοκρασια δεν το ειχα υποψη μου
    LM35 eχω αλλα ηθελα ποιο πολυ κατι στα προηγουμενα 2 με NTC με tab η BD13.Επίσης σε κατασκευες με NTC εχω δει οτι τα βαζουν στην ψυχτρα και τα κολλανε με ενα υλικο σκληρο .τι είναι αυτο??
    Εξαρτάται τι ακριβώς θες να κάνεις !!! Έχω λατρέψει τα LM35 λόγω γραμμικής απόδοσης και άψογου ελέγχου θερμοκρασίας σε σχέση με mV. Τα NTC παράγουν μια καμπύλη απόδοσης καθόλου γραμμική που δεν μπορείς να ελέγξεις σε μεγάλο εύρος, αντίθετα αν κάνεις τις συνδεσμολογία με τα διοδάκια και την Ρ18Κ στο LM35 έχεις από -50 έως +150 με πολύ καλή απόδοση, και με κάποιο μικρό τριμεράκι μπορείς να την αλλάξεις γνωρίζοντας τι θα γίνει.
    Αλλά αν επιτρέπεται τι θα σου δείχνει ;;; και θα είσαι εκεί να το βλέπεις ;;; θα το προλάβεις ;;;; Ολόκληρο κυκλωματάκι μόνο για να σου δείξει ότι σε χαιρετάει ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Ακριβώς αυτο Δημήτρη.Ενα κυκλωμα να χαιρεταει.Για την ακριβεια φτιαχνω ενα ρυθμιζόμενο σταθεροποιημενο τροφοδοτικο 5-13.8V max 1A με το LM2941 .Σκεφτομουνα και το αλλο βεβαια:να βάλω δυο οπτικες ενδείξεις για τη θερμοκρασια πχ ενα κιτρινο λεντ να αναβει στους 40-50 βαθμους στην ψυχτρα και ενα κοκκινο στους 70.(δεν εχω σκεφτει ακομα τα ορια).παντως με ενα αισθητηριο θα οδηγουντε δυο συγκριτες.επισης το LM2941 εχει ΟΝ/ΟFF Pin μπορω να οδηγω και αυτο και να σβηνει οταν η θερμοκρασια φτασει στο δευτερο οριο αν και εχει προστασια υπερθερμανσης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maouna : 12-02-18 στις 13:06

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτο Δημήτρη.Ενα κυκλωμα να χαιρεταει.Για την ακριβεια φτιαχνω ενα ρυθμιζόμενο σταθεροποιημενο τροφοδοτικο 5-13.8V max 1A με το LM2941 .Σκεφτομουνα και το αλλο βεβαια:να βάλω δυο οπτικες ενδείξεις για τη θερμοκρασια πχ ενα κιτρινο λεντ να αναβει στους 40-50 βαθμους στην ψυχτρα και ενα κοκκινο στους 70.(δεν εχω σκεφτει ακομα τα ορια).παντως με ενα αισθητηριο θα οδηγουντε δυο συγκριτες.επισης το LM2941 εχει ΟΝ/ΟFF Pin μπορω να οδηγω και αυτο και να σβηνει οταν η θερμοκρασια φτασει στο δευτερο οριο αν και εχει προστασια υπερθερμανσης
    Προστασία υπερθέρμανσης σημαίνει ότι σταματά τη λειτουργία του και γιατί να ταλαιπωρείται το lm ;;; Βάζω σχεδόν παντού ανεμιστηράκια όταν οι ψύκτρες δεν ειναι εξω, με περιορισμό ρεύματος για να μην σφυρίζουν. Νομίζω αξίζει τον κόπο. Δεν ξέρω τι θα τροφοδοτεί αλλά ίσως το κυκλωματάκι να αξίζει για κάτι παραπάνω από λεντ μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-17, 14:59
  2. LM393 και οδήγηση ρελέ
    By kobogia in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-13, 17:02
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 18:13
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 13:06
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-11, 13:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας