Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ .ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ .ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ.

    ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΜΟΝΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΑ ΞΥΛΟΥ. https://youtu.be/Oe0eyLHzk-M

    4 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mariost για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (12-02-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Προσωπικά μπορώ να κάθομαι να συζητάω για ώρες το θέμα, αφορά το Forum όμως ;;;
    Δείτε το αν και πήγε ήδη στο http://www.howtofixit.gr/forum/forum.php !!!
    Πολύ ωραίο !!!!
    Ίσως θα έπρεπε να είχα γίνει μηχανολόγος ..... αλλά δεν έχω πλέον απορίες για την πορεία της ζωής μου ... αφού το 1980 ούτε ξέραμε τι είναι μηχανολόγος ..... αλλά ούτε σήμερα το έχουμε εμπεδώσει ακόμα ..... ας φιλοξενήσουμε αυτό το ωραίο θέμα αλλά λίγο πιο εξω .... εκεί που το έβαλαν οι αρμόδιοι .... ας προσπαθήσουμε να είμαστε ανεκτικοί και φιλόξενοι .... ας με συγχωρήσει ο φίλος Μάριος αλλά είναι εσωτερικό το θέμα, δεν αφορά αυτόν !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 11-02-18 στις 03:57

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Να ευχαριστήσω τον φίλο Μάριο γιατί μίλησε ειλικρινά για τα προβλήματα των ξύλων (και των στερεών καυσίμων γενικότερα ) γιατί τα εντόπισε στο τελευταιο λεπτό του βίντεο. Όταν καις στερεό καύσιμο δεν μπορείς να κλείσεις τον διακόπτη για να σταματήσει η παραγωγή ενέργειας ούτε να κουβαλάς ξύλα 2-3 φορές το 24ωρο ή πέλετ (με μιά μεγάλη αποθηκευτική δυναμικότητα για αστικό περιβάλλον) αλλά κυρίως το πρώτο, δεν σταματάς άμεσα την καύση.
    Να πω εδώ ότι ως ψυχαναγκαστικός ερασιτέχνης έχω δώσει ρεσιταλ "διαφορικού θερμοστάτη" και έχω βγάλει καλό χαρτζηλίκι αλλά τα "στήλωσα" όταν μου ζήτήθηκε κάτι αντίστοιχο για καυστήρα πέλετ !!!! Με αυτά δεν παίζουμε !!!
    Ένα άλλο κρίσιμο σημείο της συζήτησης αυτής είναι αυτό που είπε ο Μάριος, ότι διατηρούμε χαμηλές θερμοκρασίες στον λέβητα όλο το 24ωρο ενώ η συνήθης τακτική είναι να τον φουντώνουμε 1-2 ώρες την μέρα σε αφύσικες θερμοκρασίες και μετά να γκρινιάζουμε γιατί παγώσαμε (κάποιες ώρες πριν την επανέναρξη συνήθως) ενώ αν διατηρούσαμε πιο λογικές θερμοκρασίες για πιο πολλές ώρες τα πράγματα θα ήταν τέλεια και πιο οικεία για τον ανθρώπινο οργανισμό καθώς επίσης και για την τσέπη μας ! Δυστυχώς οι "χρηματικές επιδοτήσεις" και η άγνοια, μας έχουν φάει τα τελευταία χρόνια και οι μηχανολόγοι μας δεν έχουν αναθεωρήσει τις απαρχαιωμένες αντιλήψεις τους περί θέρμανσης. ......

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    ωραια παρουσιαση αν και πιστευω οτι μονος σου τα εφτιαξες ολα ....μπραβο σου τωρα διαφορα εισαγγγελικα σχολια αγνοησε τα φιλε μου

    -1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια παρουσιαση αν και πιστευω οτι μονος σου τα εφτιαξες ολα ....μπραβο σου τωρα διαφορα εισαγγγελικα σχολια αγνοησε τα φιλε μου
    Τι να αγνοήσει φίλε μου , τα σημεία που τον επικροτώ ;;; Είναι εισαγγελικά σχόλια ;;; Εκτός κι αν άλλα διαβάζεις κι άλλα καταλαβαίνεις!!!
    Σαφώς είναι εξαιρετική η δουλειά και το βίντεο και "τα καλά και τα κακά" του τίτλου του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ευχαριστήσω τον φίλο Μάριο γιατί μίλησε ειλικρινά για τα προβλήματα των ξύλων (και των στερεών καυσίμων γενικότερα ) γιατί τα εντόπισε στο τελευταιο λεπτό του βίντεο. Όταν καις στερεό καύσιμο δεν μπορείς να κλείσεις τον διακόπτη για να σταματήσει η παραγωγή ενέργειας ούτε να κουβαλάς ξύλα 2-3 φορές το 24ωρο ή πέλετ (με μιά μεγάλη αποθηκευτική δυναμικότητα για αστικό περιβάλλον) αλλά κυρίως το πρώτο, δεν σταματάς άμεσα την καύση.
    Να πω εδώ ότι ως ψυχαναγκαστικός ερασιτέχνης έχω δώσει ρεσιταλ "διαφορικού θερμοστάτη" και έχω βγάλει καλό χαρτζηλίκι αλλά τα "στήλωσα" όταν μου ζήτήθηκε κάτι αντίστοιχο για καυστήρα πέλετ !!!! Με αυτά δεν παίζουμε !!!
    Ένα άλλο κρίσιμο σημείο της συζήτησης αυτής είναι αυτό που είπε ο Μάριος, ότι διατηρούμε χαμηλές θερμοκρασίες στον λέβητα όλο το 24ωρο ενώ η συνήθης τακτική είναι να τον φουντώνουμε 1-2 ώρες την μέρα σε αφύσικες θερμοκρασίες και μετά να γκρινιάζουμε γιατί παγώσαμε (κάποιες ώρες πριν την επανέναρξη συνήθως) ενώ αν διατηρούσαμε πιο λογικές θερμοκρασίες για πιο πολλές ώρες τα πράγματα θα ήταν τέλεια και πιο οικεία για τον ανθρώπινο οργανισμό καθώς επίσης και για την τσέπη μας ! Δυστυχώς οι "χρηματικές επιδοτήσεις" και η άγνοια, μας έχουν φάει τα τελευταία χρόνια και οι μηχανολόγοι μας δεν έχουν αναθεωρήσει τις απαρχαιωμένες αντιλήψεις τους περί θέρμανσης. ......
    Εύκολα μπορεί να κρατάει χαμηλά την θερμοκρασία σε μια στιγμή ανάγκης.δεν νομίζω πλέον ότι είναι πρόβλημα.
    Επίσης να σκέφτεσαι ότι αυτός ο λέβητας καίει βιομάζα με ότι αυτό συνεπάγεται

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εύκολα μπορεί να κρατάει χαμηλά την θερμοκρασία σε μια στιγμή ανάγκης.δεν νομίζω πλέον ότι είναι πρόβλημα.
    Επίσης να σκέφτεσαι ότι αυτός ο λέβητας καίει βιομάζα με ότι αυτό συνεπάγεται
    Προσπαθώ να προϊδεάσω τους αναγνώστες μας να σκεφτούν καλά γιατί ακούγονται διάφορα τα τελευταία χρόνια γύρω από την θέρμανση. Με αφορμή την οικονομική κρίση και την αυξημένη τιμή του πετρελαίου κάποιων δύσκολων χρόνων ο κόσμος πελαγοδρόμησε, έκλεισε την θέρμανση, φέσωσε και φεσώθηκε στη ΔΕΗ, άλλοι πούλησαν ακόμα και το απόθεμα πετρελαίου, ότι θες έγινε.
    Πολλοί στράφηκαν στα τζάκια και το πέλετ, πολλοί φλυάρησαν άσκοπα γύρω από τέτοια θέματα και έβαλαν τον κόμο να ψάχνει λύσεις που στις πόλεις (εκεί πείνασαν και δυσκολευτηκαν οι άνθρωποι) δεν έχουν ανταπόκριση και ελάχιστοι σκέφτηκαν θέματα ασφαλείας ή στοιχειωδώς οικολογικά.
    Ο φίλος Μάριος έκανε μια εξαιρετική δουλειά και μια καλή αντικειμενική παρουσίαση σε μια περιοχή που όντως χρειάζεται και είχε και τον σχετικό χώρο.
    Επίτρεψέ μου να διατηρώ μια επιφύλαξη και έναν σεβασμό στα στερεά καύσιμα !!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Χωρίς να έχω δει το βιντεο θα αναφέρω την εμπειρία μας σε αντίστοιχο λέβητα:
    Καύσιμο: Προιονίδια και μικρά κομματάκια ξύλου, υπολείμματα κατεργασίας από βιομηχανία επίπλου (πριν βερνίκωμα, αλλά με χημικά εμποτισμού)
    Αποθήκευση: Σιλό
    Τροφοδότηση: Αττέρμωνας, οδηγούμενος από ηλεκτροκινητήρα / μειωτήρα / inverter
    Έλεγχος κάυσης: Θερμοκρασία καυσαερίων και μεταβολή παροχής αέρα.
    Χρόνος λειτουργίας: ~ 18 ώρες/24ώρο 8μήνες /έτος

    Το μεγαλύτερο θέμα όπως αναφέρθηκε οτι δεν μπορείς να ανοιγοκλείσεις κατά το δοκούν σαν το πετρέλαιο. Δεύτερο θέμα οτι για να ρυθμίσεις ρυθμούς κατανάλωσης / αέρα ήθελε σταθερή ποιότητα / είδος ξύλου. Αν άλλαζε ποικιλία ξαν αδοκιμές / ρυθμίσεις. Τρίτο θέμα ήταν η συσώρευση τέφρας και το φιλταρισμά της από τα καυσαέρια. Εκεί παίζανε κυκλωνικά φίλτρα και κάτι ηλεκτροστατικά, αλλά κακά τα ψέματα πάντα "κάτι" ξέφευγε.

    Μετά υπήρχε το θέμα της μεταβλητής ζήτησης. ο λέβητας έκαιγε σταθερά (αντε εντώς κάποιων ορίων υσχίος / τροφοδότησης ξύλου) και παρήγαγε ζεστό νερό ~80-85 C. τρίοδες αναλογικές βαλβίδες διαχειριζόντουσαν ροή νερού προς εναλλάκτες νερού νερού για την τροφοδοσία καταναλώσεων (fan coils / ξηραντήρια / επωάστήρια) Δούλευε το σύστημα, πολύ πολύπλοκο , δαπανηρό , ακριβές συντηρήσεις και βλάβες.

    Γιατί επιλέχτηκε αυτό το σύστημα έναντι πχ φυσικού αερίου? Μόνο και μόνο γιατί η καύσιμη υλη ήταν δωρεαν!

    Τι συνέβη μετά από λίγα χρόνια: Μόλις υπήρξε η αγορά του πέλετ, το σύστημα ξηλώθηκε (καίνε τώρα Φ.Α.) και το καύσιμο υλικό πουλιέται/ μεταποιείται προς πέλετ (για να καεί στα σπίτια). Έτσι τα έσοδα από την πώληση του "σκουπιδιού" αναπληρώνουν το κόστος του ΦΑ και ο "μπελάς" μετακυλίεται στην πλάτη άλλου

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καύσιμο: Προιονίδια και μικρά κομματάκια ξύλου, υπολείμματα κατεργασίας από βιομηχανία επίπλου (πριν βερνίκωμα, αλλά με χημικά εμποτισμού)
    ...
    Έτσι τα έσοδα από την πώληση του "σκουπιδιού" αναπληρώνουν το κόστος του ΦΑ και ο "μπελάς" μετακυλίεται στην πλάτη άλλου

    ...και όλα τα υπόλοιπα τοξικά που απελευθερώνονται από την καύση τέτοιας επεξεργασμένης ξυλείας/χαρτοπολτού/κλπ μετακυλίονται στα πνευμόνια όλων μας.

    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-02-18)

  12. #10
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    εχω και εγω ξυλολεβητα ...απο τον Οκτωμβριο μεχρι σημερα εχω ξοδεψει 200€ και εχω θερμανση οση θελω (δικα μου ξυλα)

    -1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παρακαλω λιγο απο την εμπειρια σας !
    By pinboy in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-13, 23:57
  2. Ενα ''ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ'' απο μενα
    By radiotimes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 13:30
  3. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ - ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
    By Leonardo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-12, 22:50
  4. ΛΕΒΗΤΑΣ
    By nikakis30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-09, 18:40
  5. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ...
    By stavros414 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-04, 23:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας