Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: σεμηναρια σε ΕDA και CEA

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    λαρισα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή σεμηναρια σε ΕDA και CEA

    παιδια ,εχω ερθει αγγλια για δουλεια,εχω βγαλει μια σχολη μηχανολογιας τει και εχω δουλευψει σαν ηλεκτρολογος αυτοκινητων και μηχανικος και η σχεση μου με τα ηλεκτρονικα ειναι αρκετες εφαρμογες πανω σε arduino .Θελω να βρω δουλεια πανω σε βιομηχανεια οχηματων να σχεδιαζω τα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου ή να σχεδιαζω integrated systems .στις αγγελιες που βρηκα ζητουσαν να γνωριζει ο αλλος EDA (Electronic design automation} και CEA(Computational Electromagnetics & Applications) κοιταξα στο νετ και δεν βρηκα σεμηναρια πανω σε τετοια.Υπαρχουν σεμηναρια γιαυτα τα 2?


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    για να σχεδιάσεις ηλεκτρονικά αυτοκινήτου μάλλον ξεκίνα από νέο πτυχίο!
    Τα ηλεκτρονικά αυτοκινήτου απαιτούν άριστη γνώση θεωρίας αυτομάτου ελέγχου πιθανόν και κάποιο μεταπτυχιακό....
    άριστη γνώση προγραμματισμού (πιθανόν σε C++ χωρίς να αποκλείεται και κάτι ποιο εξειδικευμένο)
    Άριστη γνώση σχεδιασμού πολυστρωματικών τυπωμένων (πλέον τα ηλεκτρονικά δεν είναι μία ηλεκτρονική ανάφλεξη με κάποια τρανζίστορ αλλά υπολογιστές με ισχυρούς επεξεργαστές σε πολλά MHZ)
    Άριστη γνώση τεχνικών κατασκευής (τα ηλεκτρονικά των αυτοκινήτων χρησιμοποιούν πολύ πιο προηγμένες τεχνικές κατασκευής απ ότι μία οικιακή συσκευή αφού δουλεύουν σε περιβάλλον με υψηλή θερμοκρασία και κραδασμούς). Παραδείγματα τεχνικών που μπορεί να έχει μία τέτοια μονάδα είναι chip on board (δηλαδή το chip έχει απ επευθείας συνδεθεί με την πλακέτα με bonding ) press-fit connectors (δηλαδή οι connectors δεν είναι κολλημένοι αλλά τα πιν τους έχουν μπει με πίεση μέσα στις επιμεταλωμένες οπές του τυπωμένου (που φυσικά απαιτούν μεγαλύτερα πάχη τυπωμένου, και μεγάλη ακρίβεια στις διαστάσεις οπής κλπ....)
    εκτός αυτού στις μονάδες ελέγχου των αυτοκινήτων χρησιμοποιούν σε μεγάλο βαθμό custom ολοκληρωμένα οπότε απαιτούνται γνώσεις γλωσσών σχεδιασμού/προσομοίωσης ψηφιακών κυκλωμάτων (Verilog, VHDL) αλλά επειδή δεν είναι όλα ψηφιακά.... και σχεδιασμό VLSI κλπ...
    κλπ κλπ κλπ..... πράγματα που δεν ξέρω να σου πω.... ή δεν θυμάμαι.... (τώρα θυμήθηκα ότι εμπλέκεται και ο θερμικός σχεδιασμός....)

    για να μπορέσεις να αντιληφθείς τις απαιτήσεις.... είναι σα με το πτυχίο μηχανολογίας να θέλεις να δουλέψεις στην βασική ομάδα σχεδιασμού κινητήρων αεροσκαφών της Rolls-Royce....

    και για να είμαι και πιο ακριβής σε αυτό που ρωτάς.... σημασία δεν έχει μόνο να ξέρεις τα menu ενός προγράμματος σχεδιασμού (όπως της Altium) που είτε θα μπορούσες να το μάθεις από μάνουαλ, youtube, ή να στο δείξει κάποιος (και φυσικά να αφιερώσεις 1000δες ώρες σε σχεδιασμό) αλλά να ξέρεις πως σχεδιάζεται μια πλακέτα ώστε να μπορεί να εργάζεται σε υψηλές συχνότητες χωρίς να έχουν ανακλάσεις τα σήματα επάνω της ή να προκαλεί ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές, ή να επηρεάζεται από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές.... όλα αυτά είναι ένα νέο πτυχίο + πιθανόν σεμινάρια...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 13-02-18 στις 11:43

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    https://www.fedevel.com/academy/course-comparison/
    Απ' τα καλύτερα για το Altium
    Δες το παρακάτω για να πάρεις μια ιδέα με τι έχεις να κάνεις...

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 22:13
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 12:36
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 20:50
  4. Γ.Ε.Λ vs ΕΠΑ.Λ
    By Leonardo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-10, 21:36
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-09, 20:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας