Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: γεφυρα ανόρθωσης πλακετας inverter πλυντηριου hoover

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    η αλήθεια ειναι οτι εχει καψει και την αλλη πλακέτα ( βρισκεται κατω πισω και αριστερα). Την εχω και αυτην στην αποθηκη μου σαν ανταλλακτικο αφου βεβαια την εδωσα για φτιαξιμο. Θα κατεβω αποιηκη σε λιγο να τραβηξβ φωτογραφίες για να μην ξαναλυνω το πλυντήριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    20180213_194009.jpgανακαλυψα λοιπον οτι τελικα εχει καψει 3 φορες την πλακέτα την μικρή!!!!!
    αρα εχω στο χέρι 2 τετοιες προς επισκευή!!!στην μία μάλιστα φαινονται καθαρα και οι καμένες διαδρομές.
    η αλλη η main πλακετα που ειχα στο ράφι ειναι επισκευασμένη και φαίνεται το σημείο της παρέμβασης του τεχνικού. τι μπορεί να φταίει σε αυτή τη main πλακέτα δλδ που να προκαλεί το κάψιμο των διαδρόμων στην αλλη την μικρή πλακέτα????
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eveles Εμφάνιση μηνυμάτων
    20180213_194009.jpgανακαλυψα λοιπον οτι τελικα εχει καψει 3 φορες την πλακέτα την μικρή!!!!!

    αρα εχω στο χέρι 2 τετοιες προς επισκευή!!!στην μία μάλιστα φαινονται καθαρα και οι καμένες διαδρομές.
    η αλλη η main πλακετα που ειχα στο ράφι ειναι επισκευασμένη και φαίνεται το σημείο της παρέμβασης του τεχνικού. τι μπορί να φταίει σε αυτή τη main πλακέτα δλδ που να προκαλεί το κάψιμο των διαδρόμων στην αλλη την μικρή πλακέτα????

    κατα τη γνωμη μ,δε ψυχεται η γεφυρα.καποια στιγμη φτανει μια απ τις 4 διοδους της σε junction temperature,προκαλειται βραχυκυκλωμα και λιωνει τις πιστες.θερμοαγωγιμη παστα στην ψυκτρα,αν εχεις χωρο βαλε μεγαλυτερη με πολλα fins(μια απο northbridge θα ναι οτι πρεπει).επειδη μ εκαιγε συνεχεια μια τετοια γεφυρα σε φορτιστη μολυβδου,ολα λυθηκαν με απαγωγη θερμοτητας μια και καλη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα τη γνωμη μ,δε ψυχεται η γεφυρα.καποια στιγμη φτανει μια απ τις 4 διοδους της σε junction temperature,προκαλειται βραχυκυκλωμα και λιωνει τις πιστες.θερμοαγωγιμη παστα στην ψυκτρα,αν εχεις χωρο βαλε μεγαλυτερη με πολλα fins(μια απο northbridge θα ναι οτι πρεπει).επειδη μ εκαιγε συνεχεια μια τετοια γεφυρα σε φορτιστη μολυβδου,ολα λυθηκαν με απαγωγη θερμοτητας μια και καλη.
    οκ εχει αρκετο χωρο το πολυ πολυ να κοψω το πλαστικο προστατευτικο της πλακετας. εχω και παστα απο cpu. να πεταξω απο πανω τελείως το μεταλάκι που παιζει το ρολο της ψυκτρας ή να την βάλω πάνω και απο αυτο??
    Σχετικα τωρα με τα χαρακτηριστικά της γέφυρας, θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω μία με 50A ή με 35Α αντί των 25Α που βάζει ο κατασκευαστής, ωστε να μην χαλάει τοσο ευκολα ή πιθανόν να προκληθούν αλλα προβλήματα έτσι?

    βρηκα την ίδια μαρκα γεγυρα που φοραει απο την μανα αλλα σε 35Α

    https://www.aliexpress.com/item/100-...733319104.html

    και αυτην που μου εβαλε ο τεχνικός στα 50Α

    http://www.acdcshop.gr/singlephasere...3.html?sort=2a

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eveles : 13-02-18 στις 21:23

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eveles Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ εχει αρκετο χωρο το πολυ πολυ να κοψω το πλαστικο προστατευτικο της πλακετας. εχω και παστα απο cpu. να πεταξω απο πανω τελείως το μεταλάκι που παιζει το ρολο της ψυκτρας ή να την βάλω πάνω και απο αυτο??
    Σχετικα τωρα με τα χαρακτηριστικά της γέφυρας, θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω μία με 50A ή με 35Α αντί των 25Α που βάζει ο κατασκευαστής, ωστε να μην χαλάει τοσο ευκολα ή πιθανόν να προκληθούν αλλα προβλήματα έτσι?

    βρηκα την ίδια μαρκα γεγυρα που φοραει απο την μανα αλλα σε 35Α

    https://www.aliexpress.com/item/100-...733319104.html

    και αυτην που μου εβαλε ο τεχνικός στα 50Α

    http://www.acdcshop.gr/singlephasere...3.html?sort=2a
    ασε το μεταλλακι για στηριξη,τρυπα τη δικια σ ψυκτρα και βιδωσε τα ολα μαζι,βαζοντας παστα και στις 2 επιφανειες επαφης.οσο για τα amper,και 35 και 50 einai ok,μη κοιτας μαρκες και χαζα δεν υπαρχει λογος.παρε μια γεφυρα πανω απο 25 οτι βρεις,ψυξη σωστη και εισαι ενταξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    καμια σχεση...μπορει να ειναι και η αντλιες η το μοτερ η κατι περιφεριακο...δεν στεκει να σου γονατιζει και να σου τραβαει τοσο ωστε να σου αρπαζει στην γεφυρα και να λιωνει τους δρομους εκει...miele ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμια σχεση...μπορει να ειναι και η αντλιες η το μοτερ η κατι περιφεριακο...δεν στεκει να σου γονατιζει και να σου τραβαει τοσο ωστε να σου αρπαζει στην γεφυρα και να λιωνει τους δρομους εκει...miele ειναι?
    για πες μας ειδημονα??αν τραβουσε κατι πολυ δε θα το εκανε εξαρχης?εδω την καιει σε βαθος χρονου.επισης ξερεις τι προκαλει η βραχυκυκλωμενη γεφυρα?

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    τι υφος ειναι αυτο?πως μου μιλας ετσι?για μαζεψου λιγο...και αν εχει προβλημα το πλυντηριο του στελνω πλακετα και το φτιαχνουμε...στο ξαναλεω μαζεψου...μανο πες μαρκα και μοντελο

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    και επειδη εχουμε εξυπνακιδες μπορω να σου στειλω ινμποξ που δουλευω να δεις τον παγκο τα οργανα και τα ανταλακτικα μου...για την γεφυρα απλα γελαμε με αυτο που εγραψες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και επειδη εχουμε εξυπνακιδες μπορω να σου στειλω ινμποξ που δουλευω να δεις τον παγκο τα οργανα και τα ανταλακτικα μου...για την γεφυρα απλα γελαμε με αυτο που εγραψες...
    ποσως με ενδιαφερει που δουλευεις,οπως και ο παγκος σου.τα οργανα ειναι αχρηστα χωρις γνωσεις και ευφυια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γέφυρα ανόρθωσης ερώτηση
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 14:33
  2. Περίεργη συμπεριφορά γέφυρας ανόρθωσης
    By dog80 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 13:50
  3. Παράλληλη Συνδεση Γέφυρας Ανόρθωσης.
    By RNR in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 00:36
  4. Πυκνωτές/γέφυρα ανόρθωσης
    By Michalisk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-10, 13:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας