Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πολυφορτιστής USB....

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Πολυφορτιστής USB....

    Καλησπέρα σας κύριοι.
    Σκέφτομαι το εξής project.
    Θέλω να φτιάξω έναν πολυφορτιστή ο οποίος θα έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά.
    Θέλω απο τα 230Volts που παίρνουμε απο την πρίζα να βγάζω σε 4 ή 5 εξόδους, απο τις οποίες ανάλογα τη συσκευή που φορτίζω να δίνω 5 ~ 5.1v, 12W, μέχρι 2A (κονέκτορας usb πάντα)...Π.χ. κινητά, ipad κτλ κτλ...
    Επίσης όταν κάποια είσοδος δεν έχει φορτίο να μη καταναλώνει ρεύμα, κοινώς να είναι off.
    Όλα αυτά με πράσινα (για το on) leds και κόκκινα για τα off.
    Και σίγουρα για την κάθε έξοδο να υπάρχουν και οι απαραίτητες προστασίες (όλων των ειδών!). Η μέθοδος που έχω σκεφτεί είναι απο τον transformer και μετά την γέφυρα, να πηγαίνω σε κάποιον multi output voltage regulator (έχετε κάτι υπόψιν σας?) και απο εκεί να οδηγώ τα υπόλοιπα....
    Αν κάποιος έμπειρος έχει την διάθεση να με βοηθήσει θα του είμουν ευγνώμων!!!
    Φυσικά αν κάποια στιγμή το κάνω όλο αυτό θα υπάρξει αναλυτική παρουσίαση, με όλους τους συντελεστές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω πως από ένα κοινό τέτοιο τροφοδοτικάκι να μπορείς να πάρεις πολλαπλές εξόδους που θα δουλεύουν μαζί. Θα βάλεις σε κάθε έξοδο διακόπτη On/of για χρησιμοποιείς μόνο μια έξοδο κάθε φορά....συνεπώς πρακτικα΄άχρηστο το επιπλάκι.....από εκεί και πέρα σαν ιδέα είναι καλή. Πάρε λοιπόν ένα switch τροφοδοτικό από λαπτοπ, άνοιξε το και με regulator 7805 πάρε τα 5V με πολλαπλές εξόδους.

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Το να δίνεις 2Α στο USB είναι εύκολο, το να τραβάει το κινητό ή το ταμπλετ 2Α είναι το δύσκολο. Επειδή οι θύρες του υπολογιστή είναι μέχρι 500mA οι συσκευές για να μην τις ζορίζουν απαιτούν ειδικό IC με το οποίο ανταλλάσουν πληροφορίες σχετικά με το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει, αλλιώς τραβάνε 500mA και ας μπορείς να δώσεις 2Α. Αυτά τα IC προσφέρουν και τις προστασίες και μερικά είναι και προγραμματιζόμενα.
    Ένα παράδειγμα είναι αυτά http://www.microchip.com/ParamChartS...?branchID=1628 και θα βάλεις από 1 σε κάθε usb (Προσοχή στα πακέτα, αυτά είναι QFN, θέλεις pcb και εμπειρία να τα κολλήσεις)

    Αν θέλεις να υποστιρίζει quick charge θέλεις ξεχωριστό IC και ξεχωριστό switching τροφοδοτικό για κάθε θύρα. http://www.onsemi.com/pub/Collateral/NCP4371-D.PDF

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    elektronio (15-02-18)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vooda Εμφάνιση μηνυμάτων
    να δίνω 5 ~ 5.1v, 12W, μέχρι 2A (κονέκτορας usb πάντα)...Π.χ. κινητά, ipad κτλ κτλ...
    Επίσης όταν κάποια είσοδος δεν έχει φορτίο να μη καταναλώνει ρεύμα, κοινώς να είναι off.
    Όλα αυτά με πράσινα (για το on) leds και κόκκινα για τα off.
    Και σίγουρα για την κάθε έξοδο να υπάρχουν και οι απαραίτητες προστασίες (όλων των ειδών!). Η μέθοδος που έχω σκεφτεί είναι απο τον transformer και μετά την γέφυρα, να πηγαίνω σε κάποιον multi output voltage regulator (έχετε κάτι υπόψιν σας?) και απο εκεί να οδηγώ τα υπόλοιπα....
    Με απλές ηλεκτρονικές γνώσεις την τάση την ρυθμίζεις συνήθως με LM7805 ή με LM317,338,350 http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm350a.pdf
    και την ένταση με τα ίδια τα τελευταία. Σου επισυνάπτω μια σελίδα για κάποιες εφαρμογές έντασης. Για κάθε έξοδο ένα ξεχωριστό εξάρτημα προρυθμισμένο κλπ. .... κατόπιν ... τρώγοντας ανοίγει η όρεξη !!!!
    Αν οι γνώσεις σου ή αναζητήσεις σου είναι πιό προχωρημένες με την πιο συγχρονη τεχνολογία , τότε πρέπει να πας σε άλλες λύσεις που δεν τις ξέρω.
    current limit.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Δημήτρη ο Στέφανος στο παραπάνω μήνυμα εξήγησε ότι μια έξυπνη συσκευή κινητό ή τάμπλετ αν δεν κάνει επικοινωνία με τον φορτιστή ώστε να καταλάβει ότι ο φορτιστής αντέχει να δώσει περισσότερα από 500mΑ τότε δεν τραβάει το μέγιστο που θέλει π.χ. 2Α αλλά περιορίζει την φόρτιση στα 500mA για να προστατεύσει το φορτιστή. Οπότε και 5Α ικανότητα να έχει ο φορτιστής πάλι 500mA θα τραβήξει η συσκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Ψάχνοντας παρόμοιες λύσεις με αυτό που θέλω να φτιάξω, έπεσα πάνω σε αυτό!
    Στα χαρακτηριστικά του λέει ότι "μπορείτε να φορτίσετε έως 10 tablet ταυτόχρονα με πλήρη ισχύ"!!! Τρελό εργαλείο!!!
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ναι αλλά βγάζει μόνο 5 βολτ. αν σκεφτείς ότι αρκετά σύγχρονα τηλέφωνα έχουν την δυνατότητα (σε συνεργασία με τον φορτιστή φυσικά) να φορτίζουν με 7-9-12 βολτ και 1.5-2Α καταλαβαίνεις ότι για μόνο με 5 βολτ είναι ακριβός.

    πχ δες αυτόν. τα 3 USB είναι για 5 και η μια έξοδος είναι ποιο σμαρτα και για 9-12.
    https://eu.banggood.com/Wholesale-Wa...?rmmds=myorder

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλά βγάζει μόνο 5 βολτ. αν σκεφτείς ότι αρκετά σύγχρονα τηλέφωνα έχουν την δυνατότητα (σε συνεργασία με τον φορτιστή φυσικά) να φορτίζουν με 7-9-12 βολτ και 1.5-2Α καταλαβαίνεις ότι για μόνο με 5 βολτ είναι ακριβός.

    πχ δες αυτόν. τα 3 USB είναι για 5 και η μια έξοδος είναι ποιο σμαρτα και για 9-12.
    https://eu.banggood.com/Wholesale-Wa...?rmmds=myorder
    Σωστός! Ξέχασα τη δυνατότητα ταχυφόρτισης!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Τελικά να φτιάξεις η να πάρεις θέλεις???

    Άμα θες να πάρεις πάρε ενα πολυμπριζο και 10 φορτιστες.
    Άμα χαλάσει ο 1 βαζεις αλλον, αν χαλάσει αυτό θα ρωτάς στο howtofixit...
    Επίσης έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις πιστοποιημένους φορτιστές της εταιρίας.
    Σε 2 χρόνια που θα βγει καινούργια μέθοδος φόρτισης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Αν θέλεις φορτιστή 10A βάζεις φορτιστή 10Α.
    Άμα παρεις και triporade πολυμπριζο θα βάζεις και κινέζικους φορτιστές χωρίς ανταπτορες.

    Εκτός απ' το μέγεθος δεν βλέπω καποιο πλεονέκτημα σε αυτό.Και αν εχεις 10 συσκευές γύρο το μέγεθος δεν νομιζω να είναι προβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά να φτιάξεις η να πάρεις θέλεις???

    Άμα θες να πάρεις πάρε ενα πολυμπριζο και 10 φορτιστες.
    Άμα χαλάσει ο 1 βαζεις αλλον, αν χαλάσει αυτό θα ρωτάς στο howtofixit...
    Επίσης έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις πιστοποιημένους φορτιστές της εταιρίας.
    Σε 2 χρόνια που θα βγει καινούργια μέθοδος φόρτισης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Αν θέλεις φορτιστή 10A βάζεις φορτιστή 10Α.
    Άμα παρεις και triporade πολυμπριζο θα βάζεις και κινέζικους φορτιστές χωρίς ανταπτορες.

    Εκτός απ' το μέγεθος δεν βλέπω καποιο πλεονέκτημα σε αυτό.Και αν εχεις 10 συσκευές γύρο το μέγεθος δεν νομιζω να είναι προβλημα...
    Και κάτι έτοιμο της προκοπής να βρω να αγοράσω, τη κατασκευή θα την κάνω αφού μου μπήκε στο μυαλό
    Και ιδιαίτερα τώρα που κατάλαβα ότι είναι δύσκολη.... μου αρέσουν οι προκλήσεις!
    Γι αυτό και σας ρώτησα να μου πείτε ιδέες ως ποιο έμπειροι!!! Εγώ δεν είμαι επαγγελματίας ηλεκτρονικός, προγραμματιστής είμαι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδιο usb mini type a male to usb 2.0 female .
    By andreasmon in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 23:53
  2. usb
    By kratinos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 16:20
  3. ip σε usb
    By takhs764 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-10, 16:30
  4. Usb 3...
    By Lykos1986 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-08, 09:29
  5. USB 1.1 σε 2.0
    By aser in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 02:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας