Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 43 από 43

Θέμα: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλειοψηφία των σπιτιών έτσι κι αλλιώς έχει ήδη ΔΔΕ.
    Οπότε, ουσιαστικά δεν χρειάζεται καμιά παραπάνω προστασία (αν το σπίτι έχει ΔΔΕ) παρόλο που είναι εξωτερική εγκατάσταση; (φώτα του κήπου)
    Στα φορτια που χρησιμοποιει μετασχηματιστη απομονωσης στην ουσια ακυρωνει την λειτουργια του ΔΔΕ.Οποτε σε ενα σφαλμα προς την γη δεν θα πεσει ο ΔΔΕ ουτε και θα κινδυνεψει κανεις,ομως δεν θα ειναι και δυνατον να γινει αντιληπτο αυτο.Το προβλημα θα υπαρξει στο δευτερο σφαλμα (στον αλλο αγωγο ομως του μετασ/στη) προς την γη οπου θα εχουμε ροη ρευματος μεσω της γης.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο; Νόμιζα ότι αυτός ήταν ο σωστός τρόπος.
    Έχει βγει κάτι καινούριο που είναι ασφαλέστερο;
    48 volt για φωτισμο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα φορτια που χρησιμοποιει μετασχηματιστη απομονωσης στην ουσια ακυρωνει την λειτουργια του ΔΔΕ.Οποτε σε ενα σφαλμα προς την γη δεν θα πεσει ο ΔΔΕ ουτε και θα κινδυνεψει κανεις,ομως δεν θα ειναι και δυνατον να γινει αντιληπτο αυτο.Το προβλημα θα υπαρξει στο δευτερο σφαλμα (στον αλλο αγωγο ομως του μετασ/στη) προς την γη οπου θα εχουμε ροη ρευματος μεσω της γης.
    αυτο μια χαρα λυνεται με επιτηρητη απωλειων αλλα δε ξερω αν υπαρχει τετοιο πραμα για σπιτια, η τεσπα σε "οικιακο budget". (υποθετω δε πρεπει να υπαρχει)
    Οποιος εχει κανενα τετοιο (τριφασικο βεβαια αλλα μια χαρα το βαζεις και σε 2 φασεις, το ιδιο λειτουργει) βγαζεις στην εξοδο του αντι για λαμπακια 2 ωραια ssr στην εισοδο του 1:1 (βασικα ετσι το χω κι εγω στο σπιτι για εξω, κι ετσι εχω και στο εργαστηριο, αλλα οκ, εγω τα χω βρει απο πινακες που αντικατεστησα, απο υλικα που μου χουν μεινει απο επισκευες κτλ φυσικα δεν εδωσα ενα χιλιαρικο για να αγορασω κατι τετοιο για το σπιτι)
    Τωρα το να συζηταμε κατι τετοιο για εναν ανθρωπο που απλα ρωταει για τα φωτα του κηπου του ειναι Η υπερβολη, οποτε τα τελευταια ειναι απλως "φιλοσοφικα"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 19-02-18 στις 22:42

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (20-02-18)

  4. #43
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    48 volt για φωτισμο.
    προσωπικά διαφωνώ (καθαρά προσωπική μου άποψη) διότι χρειαζόμαστε ποιο χοντρά καλώδια και έχουμε και μεγαλύτερα ρεύματα. με αποτέλεσμα ένα σφάλμα κάποιου αγωγού προς την γη πολύ εύκολα σε δεύτερο να έχουμε μέχρι και φωτιά εφόσον μιλάμε και για κήπο. το έχω δει να συμβαίνει και πραγματικά έμεινα έκπληκτος πόσο εύκολα μπορούσε αν συμβεί. εφόσον το καλύτερο είναι να ανακαλύψουμε το όποιο πρόβλημα από την αρχή ο ποιο σχετικά φθηνός τρόπος είναι μόνο με ΔΔΕ.το να είναι και σε ανεξάρτητη γραμμή οπότε και σε ανεξάρτητο ΔΔΕ είναι ελάχιστη η διάφορα που θα ανέβαζε το κόστος. φυσικά σε περίπτωση που τροφοδοτούνται πάνω από μια γραμμές στον κήπο θα ήταν και αρκετά απαραίτητο να είναι με ασφάλειες L+N (μετά το ΔΔΕ)για ευκολία απομόνωσης της όποιας βλάβης. το βάζω στο οικονομικό θέμα γιατί αν πάμε με βάση ότι " λεφτά υπάρχουν" τότε σίγουρα θα βρούμε πολλούς τρόπους να κάνουμε παπάδες.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (20-02-18)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. ελεγχος μετασχηματιστη
    By gg4a in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 21:12
  2. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 21:24
  3. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  4. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 22:55
  5. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 17:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας