Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΩΝ
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ

    Καλημέρα σε όλους
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για μια απάντηση έπεσα επάνω στο θέμα
    Είμαι ιδιοκτήτης μιας κατοικίας στην Ανάβυσσο και συγκεκριμένα μιας κατοικίας που βρίσκεται σε ένα συγκρότημα 4 κατοικιών. Οι ιδιοκτήτες των άλλων κατοικιών άλλαξαν τους δικούς τους μετασχηματιστές ο καθένας με δικό του ανάλογα με την κατανάλωση του ο καθένας γιατί υπήρχε το εξής πρόβλημα. Μερικοί έμεναν μόνιμα και μερικοί μόνο για εξοχικό και είχαμε ένα μετρητή για τα φώτα του κήπου που άναβαν με έναν μετασχηματιστή 220/220 3000w για όλα μαζί τα φώτα. Τώρα ο καθένας έχει βάλει δικό του μετασχηματιστή και ξεχώρισαν τις γραμμές για να ελέγχει την κατανάλωσή του.
    Το πρόβλημα μου είναι το εξής . Επειδή με απλά λόγια είμαι άσχετος μ΄αυτά ο ηλεκτρολόγος που έχει αναλάβει να αλλάξει τις γραμμές και να κάνει την νέα εγκατάσταση μου λέει να μην αγοράσουμε καινούργιο μετασχηματιστή και να χρησιμοποιήσω αυτό το θηρίο που είναι πάνω από 15-20 κιλά και ρωτάω εγώ αφού το φορτίο που έχει ο δικός μου χώρος δεν ξεπερνάει τα 350-380 watt ο υπάρχων μετασχηματιστή ανάβοντας απλώς και μόνο δεν θα καταναλώνει πολύ περισσότερα watt από το να το άλλαζα κι εγώ με έναν 600-700 va.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την ασχετοσύνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Οι μετασχηματιστές έχουν συνήθως απόδοση 98% - 99% στο φορτίο. Αυτό σημαίνει ότι η κατανάλωση "ρεύματος" (ισχύος είναι η ΣΩΣΤΗ λέξη) είναι μέχρι 2% μεγαλύτερη από την κατανάλωση σου. Δηλαδή, αν έχεις 100 watt κατανάλωση, στο ρολόι θα γράφει 102 watt.
    Όταν ΔΕΝ έχεις κατανάλωση, ο μετασχηματιστής ΔΕΝ καταναλώνει πρακτικά ρεύμα, όσο μεγάλος και να είναι. Επομένως ΣΩΣΤΑ σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος να κρατήσεις τον υπάρχον μετασχηματιστή, έστω και αν είναι 20 κιλά. (και ΜΠΡΑΒΟ του στον ηλεκτρολόγο γιατί είναι τίμιος και δεν προσπαθεί να σου φάει λεφτά).

    3 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikonk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού το φορτίο που έχει ο δικός μου χώρος δεν ξεπερνάει τα 350-380 watt ο υπάρχων μετασχηματιστή ανάβοντας απλώς και μόνο δεν θα καταναλώνει πολύ περισσότερα watt από το να το άλλαζα κι εγώ με έναν 600-700 va.
    Όχι.
    ....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΩΝ
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μετασχηματιστές έχουν συνήθως απόδοση 98% - 99% στο φορτίο. Αυτό σημαίνει ότι η κατανάλωση "ρεύματος" (ισχύος είναι η ΣΩΣΤΗ λέξη) είναι μέχρι 2% μεγαλύτερη από την κατανάλωση σου. Δηλαδή, αν έχεις 100 watt κατανάλωση, στο ρολόι θα γράφει 102 watt.
    Όταν ΔΕΝ έχεις κατανάλωση, ο μετασχηματιστής ΔΕΝ καταναλώνει πρακτικά ρεύμα, όσο μεγάλος και να είναι. Επομένως ΣΩΣΤΑ σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος να κρατήσεις τον υπάρχον μετασχηματιστή, έστω και αν είναι 20 κιλά. (και ΜΠΡΑΒΟ του στον ηλεκτρολόγο γιατί είναι τίμιος και δεν προσπαθεί να σου φάει λεφτά).
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση γιατί όπως είπα είμαι εντελώς άσχετος με τα ηλεκτρολογικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Είναι σίγουρο ότι δεν θα έχεις αξιόλογη επιβάρυνση στην κατανάλωση, με μεγαλύτερο Μ/Σ.
    Αλλά κοίταξε αν γίνεται να βάλεις Μ/Σ 220/42V που εξασφαλίζει πολύ καλύτερη ασφάλεια.
    Δες εδώ..............http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=49322&page=2

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 18-02-18 στις 18:05
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μετασχηματιστές έχουν συνήθως απόδοση 98% - 99% στο φορτίο. Αυτό σημαίνει ότι η κατανάλωση "ρεύματος" (ισχύος είναι η ΣΩΣΤΗ λέξη) είναι μέχρι 2% μεγαλύτερη από την κατανάλωση σου. Δηλαδή, αν έχεις 100 watt κατανάλωση, στο ρολόι θα γράφει 102 watt.
    Όταν ΔΕΝ έχεις κατανάλωση, ο μετασχηματιστής ΔΕΝ καταναλώνει πρακτικά ρεύμα, όσο μεγάλος και να είναι. Επομένως ΣΩΣΤΑ σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος να κρατήσεις τον υπάρχον μετασχηματιστή, έστω και αν είναι 20 κιλά. (και ΜΠΡΑΒΟ του στον ηλεκτρολόγο γιατί είναι τίμιος και δεν προσπαθεί να σου φάει λεφτά).
    Σωστά.μια διαφωνία μόνο ότι ο μετασχηματιστής καταναλώνει ειτε έχει φορτίο στην έξοδο είτε όχι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Λέει 'πρακτικά δεν καταναλώνει ρεύμα'.
    Δηλαδή η κατανάλωση είναι τόσο μικρή που, πρακτικά, μπορούμε να πούμε ότι είναι μηδέν - δεν καταναλώνει.

    nikonk σύνδεσε στην πρίζα ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος να δεις πόση κατανάλωση έχει ο μετασχηματιστής χωρίς φορτίο.
    (αν και μερικά από αυτά νομίζω δεν μετράνε κάτω από 5VA, κάτι τέτοιο, οπότε μπορεί να έχεις κατανάλωση π.χ 4VA (ας πούμε Watt) και να δείχνει μηδέν)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καλαμπάκα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Ενας Μ/Σ αποτελείται από πηνία. Ετσι έχει φαινομένη πραγματική και άεργο ισχύ. Για να μετρήσεις την φαινομένη χρειαζεσαι ένα βολτόμετρο και ένα αμπερόμετρο. Για την πραγματική ισχύ χρειάζεσαι ένα βαττόμετρο και για την άεργο χρησιμοποιείς το πυθαγόρειο θεώρημα.Κάποτε είχα ενα μ/σ 1kw (220v/220v) και θέλησα να τον μετρήσω εν κενό να δω πόσα βατ καταναλώνει. Αν θυμάμαι καλα ηταν κάπου στα 60 w και μάλιστα ειχα υπολογίσει και τον πυκνωτή για βελτίωση συνημητόνου. Αρα ειναι ασύμφορος ο μ/σ των 3kw εκτος και αν σου κανει βελτιωση συνημητονου με τα φορτία πανω στον μ/σ ο ηλεκτρολόγος (ο οποίος πρέπει να εχει και καποιες θεωρητικες γνωσεις). Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FM 25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας Μ/Σ ................. των 3kw εκτος και αν σου κανει βελτιωση συνημητονου με τα φορτία πανω στον μ/σ ο ηλεκτρολόγος (ο οποίος πρέπει να εχει και καποιες θεωρητικες γνωσεις). Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ.
    Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ. Γιατί θα έβαζες πυκνωτή

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καλαμπάκα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ. Γιατί θα έβαζες πυκνωτή
    Μάλλον δεν κατάλαβες τιποτα αποτι έγραψα. Η βελτίωση συνημητόνου είναι ολόκληρη θεωρία στην ηλεκτροτεχνία προφανως δεν εχεις ανοιξει ποτε το βιβλιο για να ρωτας γιατι θα εβαζα πυκνωτη.
    ΄

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ελεγχος μετασχηματιστη
    By gg4a in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 22:12
  2. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 22:24
  3. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 14:15
  4. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 23:55
  5. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 18:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας